Basın Özetleri 21.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Hukuki savaşa hazırlanıyorlar
“Cumhurbaşkanlığı ile Genel Denetçi arasındaki çatışma şiddetleniyor” yan başlıklı haberde, bütçe aleyhine yapılan oylamadan sonra hükümet ile muhalefet arasında çıkan şiddetli çatışma sonrası, Genel Denetçi’nin görevden alınması konusunun yeniden Cumhurbaşkanı’nın gündemine geldiği, çatışma ortamının daha da şiddetlendiği ve Cumhurbaşkanlığı’nın Genel Denetçi Odiseous Mihailidis’in uygunsuz davranışı nedeniyle görevden alınması için Yargıtay'a başvuracağı aktarıldı. Haberde ayrıca hükümetin, hali hazırda aylardır, Genel Denetçi’nin uygunsuz davranışlarını kanıtlamak için materyal topladığı ve Altın pasaportlar konusunda Genel Denetçi’nin yarattığı manipülasyonlar nedeniyle cezai sorumluluk doğduğu imasında bulunuldu belirtildi.
- Devlete ait şirket bir devlet kurumuna dava açtı
“Devlet Petrol Depolama Şirketi, Savunma Bakanlığı tarafından reddedildikten sonra İhale İnceleme Kurumu’na başvurdu” yan başlıklı haberde, Devlet Petrol Depolama Şirketi (KETAP)'ın, Savunma Bakanlığı’nın KETAP’ın teklifini reddetmesinin ardından, Milli Muhafız Ordusu’nun kimyasal yakıt analizi hizmetlerini sağlanmasıyla ilgili ihaleyi başka bir şirkete vermesi nedeniyle Savunma Bakanlığı aleyhine İhale İnceleme Kurumu'na başvuruda bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, KETAP’ın teklifinin en düşük fiyata sahip olmadığı için reddedildiği ve ihalenin Savunma Bakanlığı tarafından talep edilen kontrollerin tahmini maliyetinin %43 oranında düşük fiyat veren NORSTEST Ltd. isimli şirkete verildiği belirtildi.

Politis Gazetesi
- Virüs mutasyonu sınırı yeniden kapatıyor
“Hızlı bulaşması ve aşılara karşı olası direnci konusunda endişe” yan başlığıyla verilen haberde, Devlet Sağlık Örgütü’nün yeni koronavirüs mutasyonu türünün daha bulaşıcı olması nedeniyle Avrupa'yı kontrolleri ve önlemleri güçlendirmesi konusunda uyardığı belirtildi. Haberin detayında, Avrupa Birliği Entegre Kriz Müdahale Mekanizması (IPCR)’nın, üye devletlerin Birleşik Krallık'a ve Birleşik Krallık'tan uçuşları askıya almasıyla ilgili olarak bugün toplanacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, Kıbrıs’a Birleşik Krallık havaalanlarından gelecek yolcuların bugünden itibaren, negatif PCR testine sahip olmaları durumunda 10 gün, test sonucu olmayanların ise 14 gün boyunca ev karantinasında kalacağı ifade edildi.
- Vakalar azaldı
“Korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 91’e ulaştı” yan başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dün, 1,831’i PCR ve 5,387’si hızlı test olmak üzere 7,218 test yapıldığı, yapılan testler sonucunda 242 yeni korona virüs vakası tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 17,718’e yükseldiği aktarıldı. Haberde ayrıca, 72 yaşında bir adam ve 89 yaşında bir kadının dün korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği, son yaşanan ölümlerle birlikte Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının; 59’u erkek ve 32’si kadın olmak üzere 91’e ulaştığı belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Korona Virüsün mutasyonu Avrupa'da panik yarattı
“Britanya ile tüm hava bağlantıları kesildi” yan başlıklı haberde; Britanya'da korona virüsün bulaşma hızını %70 oranında artıran mutasyonun tespit edilmesiyle Avrupa’nın teyakkuza geçtiği ve dün gece yarısından itibaren Avrupa Birliği ve Britanya arasındaki ulaşımın durduğu aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs'ta bugün sabah saat 6'da itibaren; Birleşik Krallık’tan, Larnaka ve Baf Havalimanları’na gelecek tüm yolculara 14 günlük karantinada kalma zorunluluğu getirildiği, negatif PCR test sonucu olanların ise 10 gün karantinada kalacağı belirtildi. Haberde ayrıca, durumdan dolayı endişeli olan Almanya Şansölyesi Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Makron, Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Michel’in, korona virüsün mutasyonuyla oluşan yeni durumla ilgili istişarelere bugün de devam edeceği vurgulandı.
- Bütçe için yoğun çalışma
“Sizopoulos bugün, Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı ve Averof’la görüşeiek” yan başlığıyla verilen haberde; hükümetin, DİKO dışındaki tüm partilerle, geçtiğimiz Perşembe günü Meclis tarafından reddedilen 2021 Devlet Bütçesi’yle ilgili olarak görüşmelere bugün yeniden başlayacağı vurgulandı. Haberin detayında, taraflarla temasların, Cuma günü olduğu gibi, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Maliye Bakanı Konstantinos Petridi ve DISI Başkanı Averof Neofitou tarafından üç düzeyde devam edeceği, üç milletvekili olan EDEK'in bütçe oylamasını ilgili süreçte merkezi ve düzenleyici rol kazandığı çünkü üç oyun durumu tersine çevirebileceği aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Virüsün mutasyonuyla ilgili küresel endişe
“%70 daha bulaşıcı”, “Ülkeler Büyük Britanya ile bağlantıları kapattı”, “Aşıya karşı dirençten korkuluyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; Britanya'da görülen yeni koronavirüs mutasyonunun küresel çapta endişeye neden olduğu ifade edildi. Haberin detayında, Dünya Sağlık Örgütü’nün korona virüsün mutasyonu nedeniyle Avrupa'daki üyelerine "kontrollerini güçlendirme" çağırısı yaptığı, mutasyona uğramış virüs vakalarının; Birleşik Krallık dışında, Danimarka, Hollanda ve Avustralya’da da görüldüğü bildirildi. Haberde ayrıca, bilim insanlarının mutasyon sonucu virüsün aşıya karşı olası bir direnç kazanmasından korktuğu belirtildi.
- Öğrencilerin kayıt şeklinde değişiklik
“Hangi durumlarda fiziksel mevcudiyet olacak ve hangi durumlarda olmayacak” yan başlıklı haberde; Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanlığı'nın, koronavirüs salgını nedeniyle oluşan acil durum sonrası 2021 – 2022 Eğitim Öğretim yılında anaokul ve ilkokullara kayıtlar / transferler konusunda önceki okul yıllarına nazaran bazı farklılıklar yapılacağını duyurduğu aktarıldı. Haberin detayında bakanlık tarafından yapılan açıklamaya yer verilirken, özellikle kayıt sürecinde ebeveynlerin / velilerin okullarda yaratacağı yoğunluğu önlemek için kayıt süresinin uzatıldığını ve aynı zamanda ebeveynlerin / velilerin okullar ve İlçe Eğitim Ofisleri’ndeki fiziksel varlığını mümkün olduğunca azaltmak amacıyla kayıt / transfer sürecinin farklılaştırıldığı belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:26

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand