02.11.20 basın özetleri

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde ana haber olarak öne çıkan konular, Lut’un toplum liderleriyle görüşmeleri, beklenen korona virüs aşısı ve parti başkanlarının özel korumalarının iptal edilmesiyle ilgili gelişmeler.
Haravgi ve Filelefteros gazeteleri Lut’un görüşmelerini manşete taşımış.
Filelefteros gazetesinin başlıkları: Lut bütünsel tabloyu verecek – BMGS’ni görüşmeleri konusunda bilgilendirmeden önce beş tarafla da görüşecek – Lut Kıbrıs’ta iki tarafın anlaşmadıkları noktaları kaydetti
Haberde şöyle yazıyor:
BMGS’nin 2021 yılı başlarında beşli konferans toplama kararı Lut’un Türk tarafıyla görüşmesinden sonra netleşecek. Lut bugün başlangıç noktası dâhil iki taraf arasındaki farklı görüşleri kaydetmiş olarak adadan ayrılıyor.
Gazetemize ulaşan bilgilere göre BMGS’nin özel danışmanı istişarelerine tüm taraflarla devam edecek. Beş tarafın da görüşlerinden oluşan bütünleşmiş tabloyu oluşturduktan sonra BMGS’ni bilgilendirecek. BMGS Kıbrıs sorunuyla ilgili süreci ondan sonra belirleyecek.
Lut’un dün Tatar ve Anastasiadis ile yaptığı görüşmelerden ve anlaşmazlıkları kaydettikten sonra Türkiye’yle görüşmesinin son derece belirleyici olacağı ortaya çıktı. Türkiye ile görüşme henüz programlanmadı ancak Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Aralık ayının ortalarında ve 10 ile 11 Aralık AB zirvesinden sonra yapılacak gibi görünüyor.
Dünkü Anastasiadis - Lut görüşmesi yaklaşık olarak bir buçuk saat sürdü ve Cumhurbaşkanı Lut’a beşli resmi olmayan konferansa koşulsuz şartsız hazır olduğunu bildirdi. Aynı zamanda Kıbrıs Rum tarafının ne Güvenlik Konseyinin ilgili kararları çerçevesinin dışında olan herhangi bir şeyi ne de iki devlet çözümünü tartıştığını vurguladı.
Ersin Tatar ise Ceyn Hol Lut’a iki devlet çözümünü öne sürdü.
Lut’un 2,5 saat süren Tatar’la görüşmesinden sonra Kıbrıs Türk lideri “bunu zaten söylemiştik. Kıbrıs’ta artık yeni gerçeklikler var” açıklaması yaptı. Tatar ayrıca müzakerelerin kalınan noktadan başlamasına sıcak bakmadıklarını ne de böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söyledi.
***
Haravgi gazetesinin ana haberinde “beşli konferans konusunda hemfikirler ama… - Anastasiadis müzakerelere terk ettiği noktadan geri dönmek istiyor – Tatar iki devletle ilgili müzakereler istiyor – Lut önce Atina’ya 14 Aralık’ta ise Ankara’ya gidecek” başlıkları kullanılıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
BMGS’nin özel danışmanı Ceyn Hol Lut dün iki toplum lideriyle ayrı ayrı ikişer saatlik görüşmeler yaptı. Lut tarafların BMGS’nin beşli konferansı ve Kran Montana’da kalındığı noktadan müzakerelerin başlaması olasılığı konusundaki görüşlerini kaydetti.
Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos’un yaptığı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Lut’u Rum tarafının BMGS’nin toplayacağı beşli konferansa katılmaya hazır olduğu konusunda bilgilendirdi. Cumhurbaşkanı Lut’a tarafımızın tezlerini tekrar ettikten sonra müzakerelere Kran Montana’da kalındığı noktadan yeniden başlamasına hazır olduğunu bildirdi.
Ersin Tatar Lut’a iki devlet çözümü konusundaki görüşlerini ve “Kıbrıs’ta gerçeklikler ve koşullar değişmiştir” şeklindeki görüşünü ortaya koyduktan sonra “beşli konferansın gerekliliğine” atıfta bulundu.
Tatar federal çözüm müzakerelerinin 52 yıldır sürdüğünü ve bunun sonucunda herhangi bir sonucun çıkmadığını söyledi ve eşit egemenliğe dayalı yan yana yaşayacak ve işbirliği içinde olacak iki devlet çözümü için bir müzakere sürecinin yer alması gerektiğini ifade etti.
Tatar’ın açıklamalarına göre Ceyn Hol Lut kendisini dinledi ve notlar alarak kendisine sorular yöneltti. Tatar tüm sorulara ayrıntılı biçimde cevap verdiğini ekledi.
Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı ilgili açıklamada “dileğimiz ve umudumuz müzakere boşluğunun sona ermesi ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin ve çerçevede Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelere yeniden dönmektir” dedi. Bunun Lut’un iki toplum liderinden duyacaklarına bağlı olduğunu ve ne yazık ki Kıbrıs Türk liderinin Lut’la yaptığı görüşmeden sonraki açıklamalarının BM çerçevesi dâhilinde olmadığını belirtti. “İki devlet çözümü çerçeve dışıdır ve hiçbir şekilde kabul edilemezdir” diyen Stefanu “bu koşullar altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs Rum toplumunun BM kararlarında belirtilen siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümüne olan mutlak ve şaşmaz bağlılığını ve Kran Montana’da kalındığı noktadan Guteres çerçevesi ve sağlanan yakınlaşmalar temelinde müzakerelere dönme hazırlılığımızı ortaya koyması gerekiyor” şeklinde ekledi. “Eğer Türk tarafı bu çerçevenin dışındaki çözümlerdeki ısrarını sürdürürse o zaman uluslararası alanda açıkta kalacak olan o olur” dedi.
***
Alithia ve Politis gazetelerinin ilgili haberlerindeki başlıklara da bir göz atalım:
Alithia:
Lut Anastasiadis ve Tatar’la görüştü – Beşli konferansa hazırız – İki toplum lideri arasında görüş farklılıkları. Cumhurbaşkanı Anastasiadis müzakerelerin kalındığı noktadan devam etmesi konusundaki kararlılığımızı ortaya koydu. Tatar ise iki devlet çözümünde ısrar etti
Politis:
Lefkoşa: Ankara’yla konuşun
Tatar iki devlet çözümü bayrağı kaldırdı
Tatar Lut’la dünkü görüşmesinde resmen iki devlet çözümü istedi. Lut Tatar’ın görüşlerini kaydetmekle yetindi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis çözüm zemininin değişmesine ilişkin her türlü öneriyi reddetti ve BM’den bu konudaki görüşlerini netleştirmesi talebiyle Ankara’yla görüşmesini istedi. Şimdi bir sonraki adım konusunda top Antonio Guteres’te.
***
Politis gazetesinin ana haberi
Manşet: Siyasi liderler daha az tehlike altında… Siyasetçilerin korumalarından 21 polis gidiyor – Bakanlar Kurulu yarın karar verecek
Adalet Bakanı Emili Yoliti’nin önerisiyle siyasi parti başkanları ve eski yetkililerin polis korumasının sayısı 56’dan 35’e düşecek. Polis öneriyi olumlu karşıladı
Büyük parti başkanlarının korumasından iki, küçük parti başkanlarınınkinden ise birer polis alınıyor. Lisaridis, Vasiliu ve eski first ladylerin korumalarına makas
Sadece Dimitris Şilluris’in durumu farklı biçimde ele alınıyor. Şilluris için her ay risk değerlendirilmesi yapılıyor. Siyasetçilerin korumasından alınacak polisler eski Lefkoşa mahallelerinde yapılan denetim ve devriyelere verilecek
***
Alithia gazetesi ana haberini korona virüsü aşısına ayırmış.
Geri sayım başladı, korona aşısı geliyor – Pfizer, BioNTech ve Moderna İnc firmaları dün Avrupa İlaç Örgütüne onay almak için başvurduğunu açıkladı – Ocak ayı içinde aşıların piyasaya çıkması bekleniyor, haberin başlıkları.
Haberde şöyle yazıyor:
Dün 3 ilaç firması yetkili ritimleyici makama aşı onayı almak için başvurarak Covid 19 aşısını Avrupa Birliği ülkelerine satmak konusunda bir adım daha attı. Avrupa ilaç Örgütü EMA verilerin yeterli olması halinde Pfizer ve BioNTech aşısının değerlendirmesini 29 Aralık’a kadar bitireceğini açıkladı. EMA aynı zamanda Moderna İnc firmasının aşısının piyasaya sürülmesi için başvuru aldığını ve verilerin yeterli olması durumunda 12 Ocak’a kadar değerlendirmelerin tamamlanacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu temsilcisi Komisyonun EMA onay verdikten birkaç gün sonra aşılara onayını vereceğini açıkladı.
***
Filelefteros gazetesinin konuyla ilgili haberine bakalım. “2021’e adım atarken yeşil ışık yanacak – yeni yılda Avrupa’da ilk aşılanmalar olacak. 29 Aralık’ta aşıların değerlendirilmesine başlanıyor” başlıkları altındaki haberde Kıbrıs’ın toplam 1 milyon 600 bin aşı sipariş ettiğini yazıyor. Hassas grupların aşılanmasına öncelik verilecek.
***
Bu arada konuyla ilgili olarak ilginç bir yan haberin de bugünkü gazeteleri dolaştığını görüyoruz.
Haber Alithia’da “Omorfo Metropoliti hariç Kutsal Sinod üyeleri aşıya evet dedi”, Filelefteros’ta “Kutsal Sinod’tan aşıya evet, kutsal komünyona da evet” kararı – Din adamları anlaştı ama Omorfo Metropoliti kendi türküsünde ısrar ediyor, Politis’te ise “Kutsal Sinod’dan pişman olun ve aşılanın kararı – Omorfo Metropoliti hariç” başlıkları altında çıktı.
Filelefteros’taki habere göre Kıbrıs Kilisesi Kutsal Sinod üyeleri inananları Sağlık Bakanlığının protokollerine uymaya çağırdı. Kutsal Sinod üyeleri kutsal kominyondan virüsün bulaşmadığı şeklindeki görüşünde dün de ısrar etti ama inananlara piyasaya çıkacak olan aşıyı da yaptırmaları söylendi.
Politis gazetesinde şöyle yazıyor:
Omorfo Metropoliti hariç Kutsal Sinod üç bilim adamını dinledikten sonra koronavirüsün Tanrı tarafından insanlara pedagojik amaçlarla gönderildiği kararına vardı. İnananlar aşı olmaya ve kutsal komünyon almaya her zamanki gibi devam etmeye çağrıldı.
Alithia gazetesinde de Omorfo Metropolitinin yazılı bir açıklamayla koronavirüs aşısı konusundaki çekincelerini muhafaza ettiğini bildirdiğini yazıyor. Açıklamada aşının suni genetik insan materyali içermesinin olası olduğunu ve insan organizmasına arzu edilmeyen etkileri olabileceğini yazıyor.
***
Son olarak dün koronavirüsle ilgili açıklanan rakamlara bir göz atalım.
Alithia gazetesi:
320 yeni vaka
Sağlık Bakanlığı 318 yeni vakayla korona virüs vakalarında artış görüldüğünü açıkladı. Yeni vakalardan 132 tanesi daha önce rapidtestte pozitif çıkan vakalardı. Yapılan yeni epidemiyolojik araştırmaya göre Lefkoşa ve Mağusa’da artan vakalar endişeye yol açtı.
Haravgi gazetesinde ise şöyle yazıyor:
Yeni rekor: 318 artı 153 pozitif vaka
Dün yapılan PCR ve rapidtestler sonucunda 471 yeni vakayla yeni vaka rekoru kırıldı. 131 hasta hastanede tedavi altında. Dr Tsyutis “kilise ve mağazalarda rastladığımız görüntüler durumu daha da vahimleştiriyor” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand