Basın Özetleri 18.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Nikolas ile köprüleri attı
“Cumhurbaşkanlığı yeni bütçenin onaylanması çabası kapsamında yüzünü Sizopoulos ve Lillikas'a dönüyor” yan başlıklı haberde; hükümetin, revize edilerek acil olarak yeniden Meclis’e sunulacak bütçenin onaylanma şansını artırmak için iki seçeneği olduğu, bunlardan birinin EDEK ve Vatandaşlar İttifakı’nın bazı sosyal taleplerini karşılamak olduğu diğerinin ise DİKO’yla iletişim köprüleri yeniden kurmak olduğu ifade edildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenceye almak istiyorum” diyerek bu çerçevede EDEK ile bir anlaşma yolu aradıklarını ifade ettiğini aktarıldı. Haberde yer alan açıklamada ayrıca bütçenin oylamasını mümkün olan en kısa sürede geçirmek için çalışmalarının sürdüğü ancak DİKO'nun tutumu nedeniyle, DİKO dışındaki tüm siyasi taraflarla diyalog kurulacağının açıkça belirttiği aktarıldı.
- İranlılar, siyah van ve Jho Low savcılıkta
“Kritik vakalarla ilgili kararlar önümüzdeki hafta” yan başlıklı haberde, İranlı üç kişinin vatandaşlığa alınmasına ilişkin Larnaka’da sürdürülen soruşturmaların ardından, polisin yalnızca bu dava hakkında değil, diğer ciddi davalar hakkında da bilgi almak üzere önümüzdeki hafta Hukuk Bürosu’na başvuracağı vurgulandı. Bu davalar arasında, casus vanla ilgili dava ve kötü şöhretli Jho Low’un vatandaşlığa alınma ilgili sürdürülen soruşturmaların olduğu vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Odisseas uğruna, bütçe yok
“DİKO ile Genel Denetçi, devleti ve ekonomiyi maceraya sürüklüyor” yan başlığıyla verilen haberde, DİKO’nun meclisteki grubunun, siyasi herhangi bir argümanları olmadığı halde, Başsavcı'yı görmezden gelmek ve Baş Denetçi’yi tatmin etmek için bütçeye hayır dediği aktarıldı. Haberin detayında, Averof Neofitou’nun bütçe konusundaki adımlarını hızlandıracağı ve bugünden itibaren siyasi liderlerle yeni istişarelerde bulunarak çözüm yolları bulmak için temaslarına başlayacağı belirtildi. Haberde ayrıca Maliye Bakanı’nın, yeni revize edilen bütçenin Ocak ayında Meclis’e sunulmasıyla ilgili süreci, devletin işleyişini zorlaştıran olumsuz bir gelişme olarak nitelendirdiği ifade edildi.
- 457 vakayla yeni bir olumsuz rekor kırıldı
“Şampiyon Lefkoşa” yan başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Epidemiyolojik Gözetim Birimi tarafından, dün yapılan testler sonucunda 457 yeni koronavirüs vakasının daha tespit edildiği ve toplam vaka sayısını 16.647'ye yükseldiğinin açıklandığı vurgulandı. Haberin detayında, dünün olumlu tarafının 13 gün sonra ilk kez korona virüs salgını nedeniyle ölüm yaşanmamış olması olduğu belirtilirken, vaka sayılarındaki yeni rekorun ise alınan önlemlerin yeterliliğiyle ilgili endişeleri yoğunlaştırdığı aktarıldı. Haberde ayrıca, 14 günlük süreçte altıncı kez günlük 400 vakanın üzerine çıkıldığı, dünkü vakalardan, 151’inin önceki günlerde yapılan hızlı testlere ait olduğu ve 173’ünün takip sürecinde olan kişiler olduğu; Kamu hastanelerinde, 115 salgın hastasının tedavi altında olduğu, bunlardan 25'inin durumunun ise ciddi olduğu ifade edildi. Son 5 gün içerisinde yapılan hızlı testlerinin sonucunda tespit edilen pozitif vakaların çoğunluğunun Lefkoşa’dan olduğu, Lefkoşa’yı sırasıyla, Larnaka , Limasol, Mağusa ve Baf’ın izlediği belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Vatandaşı cezalandırdılar!
“Kıbrıs; AKEL, EDEK, DİKO, Vatandaşlar İttifakı, Ekologlar ve bağımsızların bütçeye ret oyu vermesi uyuştu” yan başlıklı haberde; bütçenin geçeceği dair son dakikaya kadar devam eden umutların yalan olduğu belirtildi. AKEL, EDEK, DİKO, Vatandaşlar İttifakı ve Ekologların 2021 bütçesini reddetmesinin ülkeyi büyük maceralara sürüklediği iddia edildi. Haberin detayında, devletin 01.01,2021 tarihinden itibaren Ocak ve Şubat aylarında aylık bütçeyle faaliyet göstereceği, yani herhangi bir geliştirme projesi veya sağlık için ek fon ayırmaksızın 2020'nin ilgili aylarında harcadığı parayı harcayabileceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Averof Neofitou’nun, Ocak ayında Maliye Bakanı tarafından sunulacak revize edilmiş bütçenin onaylanması için uzlaşma yolu bulmak amacıyla taraflarla yeni temas turları yapacağı vurgulandı.
- Türkiye aleyhine yaptırımlar listesine 2020 bitmeden ek kişiler eklenecek
“Masada beş kişi ve iki tüzel kişinin adı var” yan başlığıyla verilen haberde; Brüksel'deki basına bilgi veren diplomatik bir kaynağa göre, 2020 yılı sona ermeden önce Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde yasadışı Türk sondaj faaliyetlerine karşı kısıtlayıcı önlemler kapsamındaki listeye başka kişiler de ekleneceği belirtildi. Haberde ayrıca, konuyla ilgili teknik tartışmaların dün başladığı, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından önerilen ve hali hazırda masada beş kişi ve iki tüzel kişinin adının olduğu vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- Artık sorumluluklarınızı üstlenin!
“Bütçenin Ocak ayı sonuna kadar olan bir aylık kısmı onaylandı”, “Hükümet Meclis çoğunluğunu dinlemeli”, “Bütçe Ocak ayı içerisinde revize edilecek” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümete; bütçeyle ilgili uyguladığı felsefesini değiştirmesi ve yolsuzlukla mücadele konusunda şeffaflığı artırması için sert mesajlar verildiği aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde ilk kez bir bütçenin geçmediği ancak hükümetin hala çoğunluğu temsil eden partiler ve daha da geniş şekliyle toplumla ters düştüğü belirtildi.
- Kıbrıs’ta aşıların yapılmasına 27 Aralık’ta başlanıyor
“Kamu hastaneleri dayanacak” yan başlıklı haberde; Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun, Avrupa İlaç Ajansı (EMA)’ndan beklenen onayın çıkmasıyla birlikte, korona virüs aşılarının Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerle birlikte 27 Aralık günü Kıbrıs’ta da yapılmaya başlanacağını açıkladığı ifade edildi. Haberin detayında, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de korona virüs aşılarının Avrupa Birliği sınırları içerisinde 27, 28 ve 29 Aralık tarihlerinde yapılmaya başlayacağını duyurduğu, Avrupa Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer’in de gazetecilere verdiği günlük brifingde, EMA’nın 21 Aralık tarihinde gerekli onayı vermesiyle birlikte aşıların 26 üye ülkeye gönderileceğini açıkladı. Haberde ayrıca, aşıların etkinleşmesi için birkaç güne ihtiyaç olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:27

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand