Basın Özetleri 16.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Averof alarma geçti
“İstişarelerle bir çözüm bulmak için dramatik bir çağrı yaptı” yan başlıklı haberde, iktidar partisi lideri Averof Neofitou’nun, Meclis Genel Kurulu'nda devlet bütçesi tartışmasının başladığı günde beridir takındığı sert tavrı, dün akşam bir kenara bıraktığı belirtildi. Bu çerçecede Neofitou’nun, muhalefet partilerine, toplum ve ekonomi için son derece zor geçen bu dönemde bütçenin onaylanmasına izin verilmesi konusunda bir fikir birliğine varılıncaya kadar bugün ve yarın yoğun istişareler yapılması için çağırıda bulunduğu aktarıldı.
- Rea Georgeiou için araştırma görevlisi
“Araştırma komitesi kocasına mezbahası hakkında da sorunlar soruyor” yan başlıklı haberde, Bakanlar Kurulu'nun bugün gerçekleştireceği toplantısında, Kıbrıs Cumhuriyeti verilen 54 bin Euro tutarındaki teminat çekinin kocası Yorgos Georgiou yararına geri çekilmesi davasıyla bağlantılı olarak, Genel Muhasebeci Rea Georgiou hakkında disiplin soruşturması açılması kararı alınmasının beklendiği vurgulandı. Haberde ayrıca, disiplin soruşturmasıyla ilgili önerinin, Maliye Bakanı’nın bilgi notu ve Başsavcı'nın görüşü alınarak Bakanlar Kurulu Sekreterliği tarafından hazırlandığı aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Hukuk bürolarında araştırma ve incelemeler
““H.Kiriakidis” Hukuk Bürosu ve Quality Group Şirketi’nden Newman’lerin vatandaşlığa geçmesi için garanti” yan başlığıyla verilen haberde, polisin Kiriakidis ve Kakkou'nun tutuklanmasını talep ettiği ancak mahkemenin bu talebi onaylamadığı, Tony Newman, babası ve annesi için ise tutuklama emri çıkarıldığı ifade edildi. Haberin detayında, polis müfettişlerinin dün ilgili ofislerden ve evlerden; bilgisayarlar, belge ve diğer kanıt nitelikli evrakları topladığı, ayrıca soruşturmayla ilgili olan 5 kişinin de ifadelerini aldığı belirtildi. Haberde ayrıca, soruşturmada önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler yaşanmasının beklendiği ve bu kapsamda konuyla ilgisi olan avukatlar, muhasebeciler, işadamları ve sağlayıcıların olası tutuklama durumları olabileceği aktarıldı. Öte yandan, Al Jazeera kanalında yayınlanan video ve belgelerin sızdırılmasıyla ilgili yürütülen soruşturmanın da devam ettiği vurgulandı.
- Aşı yalnızca randevuyla
“Tasarı” yan başlığıyla verilen haberde, 2021 yılının Ocak ayı başında başlaması beklenen korona virüs aşılar konusunda Sağlık Bakanlığı’nın hazırlık yaptığı belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta gündelik hayata dönüş için bir kilometre taşı olarak nitelendirilen, COVİD-19 salgınına karşı aşının bir aydan kısa bir süre içinde kullanılmaya başlamasının beklendiğini aktardı. Bakan açıklamasında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin aşıya diğer AB ülkeleriyle aynı zamanda ve aynı maliyetle sahip olacağını ifade ettiği, Ocak ayı başında ilk olarak Pfizer / BioNTech şirketleri tarafından üretilen aşıların, daha sonra ise Moderna şireketi tarafından üretilen aşıların Kıbrıs’a geleceğini söylediği vurgulandı. Haberde ayrıca, aşıların nüfusü 6 öncelik grubuna ayıran yazılımlar yardımıyla yapılacağı aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Küçük partiler saklambaç oynuyor
“2021 bütçesine lehte mi, aleyhte mi oy kullanılacak” yan başlıklı haberde; 2021 Devlet Bütçesi’yle ilgili Meclis'te üç gündür süren tartışmaların, yarın yapılacak lehte veya aleyhte oylamayla sona ereceği belirtildi. Haberin detayında, küçük partiler kartlarını açmaktan kaçındığı bu nedenle bütçenin onaylanması için çoğunluğun oluşturulup oluşturulmayacağıyla ilgili senaryonun henüz netleştirilmediği, dün yalnızca ELAM’ın bütçenin lehine oy vereceğini açıkça duyurduğu belirtildi. AKEL, DİKO, Ekologlar ve Anna Theologou’nun bütçe oylamasında alehte oy kullanacağını açıklaması nedeniyle, bütçenin onaylanması için çoğunluğun sağlanması amacıyla DİSİ ve ELAM’ın dışında, EDEK, Vatandaşlar İttifakı ve Dayanışma Hareketi gibi diğer tüm küçük partilerin de lehte oy kullanması gerektiği vurgulandı. Haberde ayrıca, iki partinin bütçede yapılan değişikliklerden tatmin olması durumunda olumlu oy kullanmaya yakınlaşacağı, bu nedenle anahtarın, düne kadar olumsuz bir tavıra sahip olan EDEK ve Vatandaş İttifakı’nda olduğu ifade edildi.
- Michel’den Erdoğan’a: Yunanistan ile istişare ve Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmeler başlamalı
“Pompeo, Yunanistan ve Kıbrıs'taki Rus müdahalelerini rapor ediyor” yan başlığıyla verilen haberde; Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’ın dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Habere göre, “Görüşme Türkiye'nin isteği üzerine planlandı” ve Konsey Başkanı Michel, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Doğu Akdeniz Zirvesi'nin sonuçlarını açıklayarak, bölgede gerilimin azaltması ve bunun sürdürülmesi gerektiğini vurguladığı ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Yolsuzluk nedeniyle hükümete karşı toplu ateş
“Botsvana'nın altına düştü!”, “Bakanın kararlarında, aile üyelerinin geliri var”, “Başsavcı’dan “utan” diye söz duyan tek Başkan” yan başlıklarıyla verilen haberde; DİSİ dışındaki tüm parti liderlerinin, dün Meclis Genel Kurulu'nda başlayan bütçe tartışmalarının başından itibaren hükümete karşı yolsuzluklar nedeniyle ateş açtığı aktarıldı. Haberin detayında, parti liderlerinin aynı zamanda, bu durumla mücadele etmek için Genel Kurula, zihniyet değişikliği ve tam şeffaflık çağrısında bulunan bir dizi öneri sunduğu belirtildi.
- AKEL: Βölünmeyle Kıbrıs’ın tamamı kaybedilecek
“DİSİ başkanı "Vatanımız tehlikede" diye itirafta bulundu” yan başlıklı haberde; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun bölünmenin hüküm sürmesi durumunda, yalnızca Kıbrıs'ın yarısının değil, tamamının kaybedileceği uyarısında bulunduğu ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e çözüme ulaşmak adına hedef odaklı çalışmasını talep ettiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:27

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand