15.12.20 basın özetleri

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde öne çıkan konular bütçeyle ilgili gelişmeler ve korona virüs önlemlerinin baskılar nedeniyle gevşetilmesine ilişkin düşünceler.
Politis, Haravgi ve Alithia gazetelerinde ana haber bütçeyle ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor.
Haravgi gazetesinden başlayalım.
Bütçe oylamasıyla ilgili tüm olasılıklar açık – Parti liderleri bu sabah öğleden sonra Mecliste bütçe tartışmalarının başlamasına yönelik kararlar alacak – Bütçenin Meclisten geçip geçmeyeceği oylamada belli olacak – Yannakis Omiru: Tehlike edebiyatı demokraside yoktur
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Korona virüs vakaları ve bütçenin Meclisten red oyu alması riski karşısında son saatlerde Mecliste bütçe tartışmalarının ertelenmesine ilişkin senaryoların gündeme gelmesine neden oldu. Bugün yapılacak olan parti liderleri toplantısında bu konuda kararlar alınması bekleniyor. Eğer programlanmış tartışmaların ertelenmesi kararı alınmazsa bütçe tartışmaları olağan şekilde öğleden sonra ve Nikolas Papadopulos ile Marinos Muşuttas’ın yokluğunda başlayacak.
Politis gazetesi aynı konudaki haberini “devlet ilk kez bütçesiz – Perşembe günü yapılacak oylamadan önce çoğunluğun sağlanması zor
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Kritik oylama öncesinde korona virüs yeni veriler oluşturdu. Bugünkü parti liderleri toplatışında olası erteleme ve uzaktan oylama yapılması olasılıkları gündemde
Bütçede belirli öngörüler yapıldığını görmeyi bekleyen küçük partiler fikir değiştirmeyecek gibi görünüyor
DİKO ekonomik enfarktüs riski karşısında yurttaşlık verilmesiyle ilgili dosyaların Sayıştay Başkanına teslim edilmesi konusunda ısrarlı
Alithia gazetesi ana haberinde “Meclis: Üç günlük heyecan! 2021 bütçesi tartışmaları Mecliste bugün başlıyor” başlıklarını kullandığı haberinde şöyle yazıyor:
Bugün başlayacak olan heyecanlı üç gün turu Perşembe günü sona erecek. Bugün başlayacak olan 2021 bütçesine ilişkin Meclis tartışmaları bugün öğleden sonra parti liderlerinin konuşmalarıyla başlayacak, yarın milletvekillerinin konuşmalarıyla devam edecek ve Perşembe günü noktalanacak. Nasıl? İşte bu noktada büyük an yaşanacak. Bütçe onaylanacak ve herkesin yüreğine su serpilecek mi yoksa reddedilecek ve öngörülemeyen gelişmelerle erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerine mi gidilecek? Bu arada Meclis tartışmalarının ertelenmesi de olası. Bunun iki nedeni var: Birincisi korona virüs nedeniyle bazı milletvekillerinin yokluğu, ikincisi ise Hükümete bütçenin Meclisten geçmesini sağlayacak çoğunluğu sağlamak amacıyla partilerle kulis istişarelerini tamamlaması için daha fazla süre tanınması. Bütün bunlar bu sabah parti liderlerinin Meclis Başkanıyla yapacağı toplantıda açıklığa kavuşacak.
***
Filelefteros gazetesi ana haberinde korona virüsle ilgili önlemleri konu alıyor.
Başlıkları “Mall ve kilise önlemlerinde gevşemeler – Baskılar yortular nedeniyle bazı karar alımlarını hızlandırıyor – Sağlık Bakanı bugün Mall sahipleriyle tele konferans yapacak”…
Haberde şöyle yazıyor: Askıya alınan bazı ticari faaliyet alanlarından ve Kilise liderliğinden gelen baskılar Hükümeti bazı kısıtlamaları yeniden gözden geçirmek zorunda bırakıyor. Henüz kesin kararlar alınmamış olmakla birlikte büyük ticari merkezlerde önlem gevşemelerinin gecikmeyecek gibi görünüyor. Ancak geçen hafta sonu kentlerin ticari yollarında görülen halk yoğunluğu bir haftadır uygulanmakta olan önlemlerin korona virüsün yayılmasını önleyebilecek yeterlilikte olmadığını ortaya koydu. Arka planda öfke hüküm sürerken ve işletmelerin baskısı altında Sağlık Bakanı Konstandinos İoanu bugün büyük mallerin temsilcileriyle bir tele konferans gerçekleştirecek. Sanayi ve Ticaret Odası da dün bir açıklama yaparak işletmelerin taleplerinden yana tavır aldı.
Bu arada Kristmas, Noel ve Theofania yortuları ayinlerine ilişkin olarak da önlemlerle ilgili emirnamelerin bazı öngörülerinin değiştirilmesi olasılığı mevcut. Kutsal Sinod bugün toplanarak Cumhurbaşkanına sunmak üzere önlemlerin kısmen kaldırılmasını isteyen talebini hazırlayacak.
Perde arkasında yapılan tartışmalarda restoran tipi mekanların da açılması talebi yer alıyor. Ancak Hükümetin “eğer restoranların çalışma saatlerinde bir değişiklik yapılacaksa bu 23 Aralık’tan sonrasını kapsayacak” şeklindeki açıklaması göz önünde bulundurulduğunda olasılık dışı görünüyor.
Dün korona virüs nedenli dört ölüm daha meydana geldi. Tedavi altında olan hasta sayısında da artış saptandı. Hastanelerde 16’sı kritik durumda olan toplam 123 hasta tedavi görüyor.
***
Sevgili dinleyenler bugünkü gazetelerde dün meydana gelen kasırga nedeniyle bazı köylerde meydana gelen ağır hasar konusu da yer alıyor.
Filelefteros gazetesi olayı “kasırga yıkım ve çaresizlik getirdi” başlığı altında vererek “Dün sabah Astromerit bölgesinden geçen karga yıkım getirdi. Beş köyü etkileyen kasırga geride 15 aileyi evsiz bıraktı. Olay yerini ziyaret eden İçişleri Bakanı Nikos Nuris hasar görenlerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için aile başına 2000 avroluk devlet yardımı sözü verdi” diye yazıyor.
Alithia gazetesinde haber şöyle yer alıyor:
Yıkıcı kasırga – lefkoşa’nın yarı dağlık köyleri sakinleri dehşeti yaşadı
Yarı dağlık Lefkoşa köylerinde sabahın ilk saatlerinde başlayan aşırı iklim fenomeni yedi civarında nihai darbeyi vurdu. Sadece birkaç dakika süren bir kasırga Astromerit, Nikitari, Vizakia, Potami ve Kutrafas köylerinden geçerken her şeyi beraberinde sürükledi. Uçan çatılar, sökülmüş ağaçlar, yerinden fırlayan metalik barakalar, devrilmiş arabalar, sökülmüş şofbenler ve su depoları görüntülerden bazılarını oluşturuyor. Çok sayıda insan önümüzdeki günleri devletin sağladığı otellerde ya da akraba evlerinde geçirmek zorunda kalacak.
Politis gazetesi haberi “Astromerit bölgesinde birkaç dakikalık kasırga her şeyi aldı götürdü”, Haravgi ise “tahmin edilemeyen zarar, insanlar evlerini tek etmek zorunda kaldı” başlıkları altında veriyor ve AKEL ile tarım örgütü EKA’nın zarar görenlerin yanında olduğunu ve devletten zararın tamamının karşılanmasını talep ettiğini yazıyor.
***
Haravgi gazetesinden dün açıklanan korona rakamlarıyla ilgili haber:
Dün Covid 19 nedenli üç ölüm meydana geldi ve toplam ölümlerin sayısı 82’ye yükseldi. Buna paralel olarak sağlık Bakanlığı aralarında PCR testiyle doğrulanan eski rapid testlerce tespit edilen vakaların da bulunduğu 349 yeni vaka açıkladı. Dün yapılan antijen testleri sonucunda tespit edilen 212 pozitif vakanın da moleküler testle doğrulanması bekleniyor. Dün bulunan 349 vakanın arasında önceki günlerde yapılan pozitif antijen testlerinin moleküler testle doğrulanmış 142 pozitif vaka da dâhil.
Bu arada 16’sı kritik durumda olan 123 hasta tedavi altında bulunuyor.
Dün meydana gelen ölüm vakaları 86 yaşındaki iki kadın, 96 yaşındaki bir erkek ve 89 yaşındaki bir kadın hastadan oluşuyor.
Covid 19 nedenli toplam 82 ölümün ise 52’si erkek 30’u da kadın. Bu durumda ölümlerin yüzde 63’ü erkeklerden, yüzde 37’si ise kadınlardan meydana geliyor. Yaş ortalaması ise 78.
***
Alithia’dan bir haber:
Limasol’da bomba ve kundaklama – Hedef Kıbrıs Elektrik Kurumu ATİK, Hellenic Bank ve Noel ağacı – ATİK binasının kapısına “5G’lere hayır ve “Direniş Var” sloganları yazıldı
Limasol’daki Elektrik Kurumu binasına bomba yerleştirilmesi ve Hellenik Bank ile Belediyenin Noel ağacını hedef alan molofot koyteyl saldırısını araştıran polis dün öğleden sonrası saatlerine kadar herhangi bir ipucu elde edememişti. Limasol Polis Komutanlığı yetkilisi Lefteris Kiryaku yaptığı açıklamada Elektrik kurumuna bombalı saldırının Pazar gece yarısı saatlerinde gerçekleştiğini söyeldi. Bombalı saldırının hemen ardından ise Hellenik Bank ile Noel ağacına Molotof kokteyl atıldı. Bankaya atılan Molotof kokteyl kaldırımda patladı, kentin Noel ağacını bekleyen bekçinin yangın söndürücü ile müdahalesi sonucunda sadece ağacın, üzerine yerleştirildiği bez yandı. Bekçinin belirttiğine göre saldırganlar en az beş kişiydi ve yüzleri örtülüydü.
Üç olay yerindeki saldırganların aynı olması olasılığının ne olduğu konusundaki soruya cevap veren Limasol Polis Komutanlığı yetkilisi “bunu araştırıyoruz. Kapalı devre kameralarından saldırganların izlediği yolu takip ediyor ve tespit etmeye çalışıyoruz” dedi.
Filelefteros’tan bazı haberler:
- Strovolos yol çalışmaları antik bir sarnıcı etkiliyor
Tarihçiler, mimarlar ve arkeologlar Ulaştırma Bakanına gönderdikleri bir ortak mektupla Strovolos’taki Çiftlik Sarnıcının eski eser ilan edilmesini istedi. Sarnıç Arhangelos ve Strovolos caddelerinin birleştirilmesi çalışmalarından etkileniyor. Yetkililer konuyu ele alma çalışmalarına başladı.
- Devlet Kimya Laboratuvarı binası 57 milyona mal olacak
Devlet Kimya laboratuvarının yeni binasının inşa edilmesi amacıyla 70 bin metrekarelik bir alan sözü verilmişti. Konu yeniden ele alınıncaya kadar PASİDİ ve Ormancılık dairesi alanın 50 bin metrekaresine el koydu. Yeniden tasarlanan binanın sonuçta 57 milyon avroya mal olacağı açıklandı.
- İşgal altındaki bölgedeki kiliselerimiz etkinliklere açılıyor
İşgal altındaki bölgedeki kiliseler EVKAF’ın elinde. EVKAF Avrupa Birliği parasıyla restore edeceği kiliseleri dini ibadet yeri olarak değil sanat etkinlikleri ve başka etkinlikler için kullanmaya karar verdi.
- Atıklarda korona virus tespit edildi
Limasol-Amatus Kanalizasyon konseyi SALA Kıbrıs Üniversitesine bağlı Uluslararası Su Araştırmaları Merkezi NİREAS ile işbirliği çerçevesinde yaptığı ve korona virüsün yayılması konusunda bilimsel bir araştırmayı hedefleyen çalışması sonucunda kent kanalizasyon atıklarındaki korona virüs genetik materyalinde artış gözlemlendi. İşbirliği çerçevesindeki çalışma sonucunda kent sıvı atıklarında korona virüs tespiti ve orantılamasına izin veren bir metodolojinin geliştirildiği açıklandı. Yapılan açıklamada “Kasım ortalarında 10 gün üst üste Kıbrıs Üniversitesi tarafından yapılan analizlerin Ekim ayında elde edilen sonuçlara kıyasla korona virüs genetik materyalinde artış olduğu ortaya koyduğu” söylendi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:46

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand