11.12.20 basın özetleri

Filelefteros gaztesinin ana haber başlıkları şöyle:
Önlemler hiddet ve çaresizlik getirdi
Eğlence mekanı, dükkan sahipleri, öğretmenler, din adamları ve sanatçılardan tepki yağmuru – Ekonomik çöküntü ve işsizliğin artması konusunda uyarılar
Filelefteros’un ana haberine göre eğlence mekanları ve dükkan sahipleri, sanatçılar, öğretmenler, dershane sahipleri ve hatta din adamları bu sabah saat altıda başlayan yeni korona virüs kısıtlayıcı önlemleri nedeniyle tepki gösterdi. Televizyon ve radyo kanallarındaki tartışmalarda tehlikleli bir biçimde yükselen seslere rağmen moller ve büyük mağazalar hıncahınç doluydu. Yüzlerce yurttaş mağazaların önünde Kristmas ve Noel hediyelerini almak için kuyruk beklerken aynı zamanda önlemlere tepkilerini de ortaya koyuyordu. Perakende satış dükkânları açık oldukları son günden mümkün olduğunca yararlanmak için indirimler yaptı.
Hükümet dün sabahtan beri yurttaşları ve özellikle de önlemlerden en çok etkilenen iş adamlarını kararlarının doğruluğu konusunda ikna etmek için çabalar sarf etti. Çalışma Bakanı Hükümetin uygulamaya koyduğu önlemler konusunda işveren ve çalışanları ikna etmeye çalıştı, Sağlık Bakanı ise halkı diğer AB ülkelerinde mevcut önlemler ve yortular döneminde geçerli olacak önlemler konusunda bilgilendirmeye çalıştı.
Öte yandan yurttaşların onlarca sorusuna cevap vermeye çalışan bilim insanları pandemi süresi boyunca bazı yanlışların da yapılmış olabileceğini kabul etmek zorunda kaldı. Bilim insanlarından bazılarıysa Hükümetin aldığı önlemlerin bilim kurulunun önerilerinden daha sert olduğunu söyledi. Bununla birlikte herpsi Kıbrıs’ta pandeminin hemen hemen tüm epidemiyolojik endekslerde çok tehlikeli boyutlara ulaşmış olduğunu kabul ediyordu.
Gazeteden konuyla ilgili bazı yan başlıklar:
- Kapısına kilit asmadan önce moller doldu taştı
- Aralık ayının ilk on günü korku yarattı
Aralık ayının ilk on gününde, dün açıklanan iki yeni ölüm vakasıyla birlikte meydana gelen ölüm vakalarının toplamının Kasım ayı ölümlerinin sayısına ulaştı – Hastanede tedavi gören 20 kişi kritik durumda – 13 kişi yoğun bakımda 7 kişi de yüksek bakım biriminde – hızlı sonuç veren testlerde 236 pozitif vaka bulundu
- Omorfo Metropoliti isyan etti Başpiskopos hiddetlendi, Metropolitler Hükümetin yeni önlemlerinden rahatsız – Ukrayna Kilisesiyle ilgili olarak karşı karşıya gelmelerinden çok kısa bir süre sonra din adamlarına yeni kavga sebebi çıktı. Omorfo Metropoliti Neofitos isyan etti ve inananları kilise ayinlerine gitmeye çağırdı, Başpiskopos ise yiğitliklere yer olmadığını açıkladı. Baf ve Tamasos Metropolitlerinden de önlemlere tepkiler.
***
Diğer gazetelerse konuya şöyle yer veriyor sd.
Alithia, ana haber:
İnanların kilise ayinlerine katılamaması nedeniyle öfkeli Kristmas – Omorfo Metropoliti önlemlere riayet etmeyeceğini açıkladı ve inananları protokollere uymamaya çağırdı. Başpiskopos Metropoliti Kutsal Sinod’tan atmakla ikaz etti – Kilise en azından inananların kutsal komünyon almak için Kristmas ayinine katılmasını istedi
Kilise içi kavgalar ve tepkiler sonucunda polis yasalar karşısında herkesin eşit olduğunu ve protokolleri çiğneyen herkesin cezalandırılacağını açıkladı.
***
Politis gazetesi, ana haber:
Omorfo metropolitinden kutsal gerilla savaşı
Omorfo Metropoliti Neofitos emirnamelerin çiğnenmesi konusunda “sorumluluğu üstlendiğini” açıkladı
Devletin şu ana kadar halkı emirnameleri çiğnemeye çağıran din adamlarına gösterdiği tahammül Omorfo Metropolitini hezeyana teşvik etti
Yasaklara rağmen kilise ayinlerine katılmaya yönelik açık çağrısı karşısında Polis müdahale etmek niyetinde değil
Durum gitgide kötüleşiyor. Dün 403 yeni pozitif vaka ile iki ölüm vakası daha açıklandı. Aynı sıralarda komplo teorileri yandaşları itaatsizlik eylemleri gerçekleştiriyordu
***
Haravgi gazetesi ana haberinde “İlk konut zorunlu satışlarının dondurulması konusu inceleniyor” başlığını kullanıyor.
Gazete ön sayfasındaki özet paragrafta şöyle yazıyor:
Meclisin dünkü toplantısında AKEL’in önerisi oylamaya girmedi. Böylelikle bankalar kendi başlarına hareket etme serbestliğini aldı ve aynı zamanda da Cumhurbaşkanının yasayı geri gönderme olasılığından da kaçınılmış oldu. Bankalar Birliği 350 bin avro değerine kadar olan ilk konutların zorunlu satışını 31 Mart 2021’e kadar ertelenmesi önerisine olumlu bakmak niyetinde olduğunu açıkladı.
***
Sevgili dinleyenler gazetelerin öne çıkardığı bir diğer konu da Brüksel zirvesindeki Türkiye’ye yaptırım tartışmaları.
Haravgi gazetesinden başlayalım:
Türkiye’ye yaptırımlar konusu gece boyunca tartışıldı – ulusal çıkarlar uğruna AB’nin inanırlığı güme gitti
27’ler bu sabahın erken saatlerine kadar Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunu tartıştı. Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki sondajları nedeniyle sadece Türk petrol şirketi TPAO yetkililerine karşı önlem alınmasının tartışıldığı toplantıda daha sert ve özlü yaptırımlar uygulanmasını talep eden Yunanistan ve Kıbrıs tepki gösterdi.
Toplantıya katılırken “teşebbüs çok net ve açıktır: AB’nin inanırlığı” açıklaması yapan Yunanlı Başbakan Kiryakos Mitsotakis “Avrupalılar olarak üzerinde anlaşmaya varmış olduğumuz konularda güvenilir olup olmadığımız şimdi ortaya çıkacaktır” dedi ve Ekim toplantısında Türkiye’nin suçlu davranışlara devam etmesi durumunda bunun sonuçları olacağını ve ilgili kararların şimdiki toplantıda alınmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.
Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel toplantıya gelirken 27 liderin Avrupa değerlerini ve çıkarlarını savunmak için çalışmaya devam edeceğini söyledi.
Alman şansölyesi Angela Merkel “son derece hassas bir tartışmanın olacağını” beklediğini belirtti ve liderlerin üye ülkelerin egemenliğini ve istikrarını savunması gerektiğini tekrarladı.
Fransız Cumhurbaşkanı Emanuel Makron “Önümüzde komşuluk ilişkilerimiz ve özellikle de Türkiye için son derece hassas bir tartışma var. Fransa’nın tutumu çok nettir ve Ekim ayında alınan kararlara bağlıyız. Dolayısıyla Türkiye ile ilgili verileri göreceğiz ve sonuçları inceleyeceğiz. Avrupa Birliği üye ülkelerinin egemenliğini ve başta Doğu Akdeniz olmak üzere geniş bölgede Afrika ve Orta Doğu’daki istikrarı savunmalıyız” dedi.
Yüksek Yetkili Josep Borel Türkiye’ye ilişkin olarak “Dış İlişkiler Konseyi son olayları inceledi ve pozitif bir değerlendirme elde edilmedi. Türkiye’nin tavrı özünde değişmedi hatta bir açıdan daha da kötüleşti denebilir. Dolayısıyla değerlendirme pozitif değil ve bu durumu görmek zorundayız” dedi.
Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptırım uygulanması olasılığına karşı tamamıyla aldırmaz tutumuna rağmen bazı Türk yetkilileri “Türkiye ile AB arasındaki krizin derinleşmesine neden olacak” olası kararlar konusunda AB’ni tehdit etti. Türk Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop “Avrupa Birliği Yunanistan ve Kıbrıs’ın kışkırtmalarıyla bölgesel meselelerde sınırlayıcı ve kısır bir yaklaşıma mahkum olmakla Türkiye gibi Avrupa kıtasını Avrasya'ya dönüştüren büyük bir ufku ve geleceği dönüştürücü imkanlar arasında bir tercih yapmak zorundadır” dedi.
***
Diğer gazetelerin konuyla ilgili başlıklarına bakalım sd:
Politis:
Türkiye’ye yaptırımlar: Brüksel’de doğum zorluğu, Avrupalı liderler bölünmüş durumda – AB Zirve Toplantısında Türkiye’ye yaptırım uygulanması tartışması yine gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Yunanistan sonuç bildirgesi taslağının güçlendirilmesini başarmaya çalıştı. Bu arada ABD’nin Ankara’ya S-400 füzeleri nedeniyle sert yaptırımlar uygulaması niyeti de gelişmeler tablosuna girdi.
Alithia:
Brüksel’de sonuna kadar gerilim – Zirve toplantısında Türkiye’ye yaptırımlar konusunda sert mücadele – Sonuç bildirgesi taslağı konusunda anlaşmazlıklar ve Şubat ayında yeni zirve toplantısı hakkında fikirler
Filelefteros:
Zirve toplantısında Türkiye’ye yaptırımlar konusunda gece boyunca süren diplomatik gerilim
***
Gazetelerin diğer haberlerine bir göz atalım sd
Filelefteros:
- Lisaridis apartmanı butik otel oluyor – EDEK binanın yıktırılacağını açıklayan haberi yalanladı
Eski Lefkoşa, Konstandinos Paleologos yolu üzerindeki Lisaridis apartmanı değil yıktırılmak tam tersine yenileniyor.
EDEK’in yaptığı ilgili açıklamada binanın butik otele dönüştürüleceği ve böylelikle eski Lefkoşa ve Laiki Yitonya’nın canlanmasına katkı yapacağı belirtildi. Ayrıca binanın 2016 yılından bu yana partiye armağan edildiği de bildiriliyor.
- Mağaza sahipleri yıkım yaşıyor – Binlerce mol çalışanı işsizliğe doğru gidiyor – PASİLE Sendikası Başkanı bu koşullarda 13. maaşın verilmesinin çok zor olacağını açıkladı.
Bugünden itibaren ve 31 Aralık’a kadar Kıbrıs çapında moller kapanıyor. Bu yıl Kristmas gerek işletmeciler gerekse de çalışanlar için çok farklı olacak. Satışşar bakımından en elverişli ay olan Aralık ayında dükkanların çalışmayacak olması dükkan sahiplerini matematiksel kesinlikle ekonomik çöküşe sürüklüyor.
Mall dükkan sahipleri Hükümetin aldığ önlemlere anlam veremediğini açıkladı. Perakende Satış Dükkan Sahipleri Sendikası Başkanı Marios Andoniu Hükümeti ticari merkezleri kapatmaya götüren mantığı anlamadıklarını söyledi.
- Strovolos’ta maliyeti 12 milyon avroyu bulan yol birleştirme ve köprü kurma çalışmaları
Strovolos’ta yapılacak çalışmalar arasında yer alan Pedieos yani Kanlı dere üzerinde iki yeni köprünün yapımı ve Strovolos caddesiyle Arhangelos Caddesinin birleştirilmesi ana çalışmaları oluşturuyor. Maliyeti 12 milyon avroya ulaşacak olan çalışmaların 2023 yazında teslim edilmesi bekleniyor.
***
Alithia gazetesinden bazı başlıklar:
- İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis bütçe Meclisten geçmediği takdirde kendimizi bilinmeyen sularda bulacağız açıkladı
- Milli Muhafız Gücü askerinin mezarı açılıyor
26 yaşındaki Milli Muhafız Gücü askeri Thanasis Nikolau’nun Alassa bölgesinde 30 metrelik bir köprünün altında bulunan cesedinin cinayet kuşkusu nedeniyle adli doktor incelemesi yapılması maksadıyla mezarından çıkarılması kararı alındı
- Odiseas Mihailidis Sokratis Hasikos’a karşı takıntı ve tutkularını gizleyemiyor
Sayıştay Başkanı Meclise giderek eski İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’un adını altın pasaportlar meselesine karıştırmaya çalıştı. İki yetkilinin geçmişte de anlaşmazlık ve çatışmaları olmuştu. Hasikos Mihailidis’e argümanlarla cevap verdi.
Haravgi gazetesi:
- Altın pasaportlar konusunda görüş bildirimi görmezden gelindi
Altın pasaportlar meselesiyle ilgili yeni ifşaatlar Hükümeti yakıyor. Eski Başsavcının 2015 yılında konu hakkında görüş belirttiği ancak Başsavcının görüşünün görmezden gelindiği ortaya çıktı. Başsavcı görüşünde “yetkilerin aşılmasında” söz ediyordu.
- Liselerde uzaktan eğitimde sorunlar – Ortaokullarda da pozitif vakalar arttı
- Papazlar kazan kaldırdı – Polis önlemler herkesin uyması içindir cevabı verdi.
- Sanatçılardan umutsuzluk çığlığı – Toplumun ona en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde sanat dünyası zor zamanlardan geçiyor – Yönetenler sanat insanlarını açlığa terk etti -

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:46

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
Basın Özetleri 29.11.2021
12:58
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Tüm haberler

Video on Demand