10.12.20 basın özetleri

Kıbrıs Rum gazeteleri ana haberlerini, beklendiği gibi, dün açıklanan yeni koronavirüsle mücadele önlemlerine ayırmış bugün de. Öne çıkan bir diğer haberse bugün ve yarın gerçekleşen AB liderler zirvesinde Türkiye’ye yaptırımlar konusunun ele alınacağı.
***
Filelefteros “Ateş ve hedefsiz saldırı – Hükümet önlemler sonuç vermedi deyip yeniden tekrarına karar verdi” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Hükümet dün koronavirüse karşı yeni önlemlerini açıkladı. Yeni önlemler Hükümetin şu ana kadarki stratejisi dâhilinde. Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada Kristmas ve Noel günlerinde önlemlerin gevşetilmesi konusunda pek umut verici değildi. Bakan “önlemleri sürekli olarak değerlendireceğiz. Umudumuz durumun gevşetilmesine izin vermesi olmakla birlikte aşırı beklenti de yaratmak istemiyorum” dedi.
Yarın saat altıdan itibaren restoran – kafe tipi mekânların ve mollerin çalışmaları askıya alınıyor. Pazar gününden itibaren kilise ayinlerine inananların katılması yasaklanıyor. Pazartesiden itibarense lise, teknik okul ve üniversite öğrencileri uzaktan ders yapacak ve dershaneler çalışmayacak. Tiyatro, sinema, kasino ve spor merkezleri kapanacak. Büyük ticari mağazalar ise sıkı kısıtlamalar ve belli şartlar altında çalışacak.
Sağlık Bakanı dün yaptığı açıklamada son 15 günde uygulanan önlemlerin beklenen sonuçları vermediğini kabul etti. Bilim adamı Konstandinos Tsyutis ise “belli bir iyileşme saptanmıştı ancak tablonun aniden kötüleştiğine tanık olduk ve ne yazık ki söz konusu virüsün ne kadar hızlı yayıldığını ve durumun raydan çıkmasına neden olduğunu diğer ülkelerden de görüyoruz” dedi.
Bilim insanları son günlerde durumun aniden kötüleştiğini saptadı ve Profesör Yorgos Nikolopulos’un da dediği gibi “bizi özellikle endişelendiren şey pozitif çıkan testlerde yükseliş görülmesidir”.
Yapılan PCR testleri sonuçlarında pozitif vaka oranının yüzde 3,5’ten aniden 5,5’e rapid testlerde ise 1,8’den 3,1’e fırladığı tespit edildi.
***
Politis gazetesi ana haberini “Mutlu kapalı kepenk 2021 – Önlemler sıkı, yortu günlerinde gevşetilmesi olasılığı düşük” başlıkları altında veriyor ve ön sayfasında şöyle yazıyor:
Mevcut önlemler uzatılıyor ve restoran tipi mekânlarla ticaret merkezleri kapatılıyor. Liseler ve dershaneler Pazartesiden itibaren kapanıyor. Dini ayinler inananlar olmadan gerçekleştirilecek.
Partiler Hükümetin pandemi idaresinde başarısız olduğunu ve ekonomik çıkmaza neden olduğunu açıkladı.
Sağlık bakanlığı dün iki yeni ölüm vakası ile 363 yeni vaka açıkladı. Toplam vaka sayısı 13.649’a yükseldi.
***
Haravgi “Yük yine işletmelerle çalışanların sırtında” başlığı altında veriyor ana haberini. Ön sayfada şöyle yazıyor:
Yeni önlemler orta işletmelere, çalışanlara ve zaten yaralı olan kültür ve spor alanına da yine zarar verecek. Virüsün yayılma tablosu Kristmas sofrasını da etkileyecek. Dün iki yeni ölüm ve PCR testlerinden 363, rapid testlerdense 236 yeni vaka. Hastanelerde tedavi gören hasta sayısının 116 olduğu açıklandı.
***
Alithia’da “Yeni lockdown nerdeyse – Önlemler nefes aldırmıyor” başlığını görüyoruz. Haberde “Yarından itibaren yeni önlemler uygulamaya girecek. Önlemler nerdeyse lockdown koşullarını andırıyor. Önlemlerden en fazla etkilenen restoran sahipleri mahvolduklarından yakınıyorlar. Kilise ayinlerine katılım yasağının özellikle Kristams günleri nedeniyle büyük tepkilere yol açması bekleniyor.
Sağlık Bakanı Konstandinos İoanu durumun son derece kritik olduğunu, virüsün her yerde olduğunu ve umutların Ocak başlarında gelmesi beklenen aşılara bağlandığını söyledi” diye yazıyor.
***
Bugünkü gazetelerde öne çıkan diğer haber AB liderlerinin zirve toplantısında Türkiye’ye yaptırımlar konusu:
***
Konuyla ilgili olarak Alithia gazetesine bir göz atalım.
“Yaptırımlar konusunda sert mücadele - Brüksel Türkiye hakkında karar verecek – Atina izlenimler ön taslağını hayal kırıcı buldu – Erdoğan: “yaptırımlar bizi etkilemez”… Bu başlıkların altında gazete şöyle yazıyor:
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ile Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Fransız Cumhurbaşkanı Emanuel Makron ve başka liderlerle koordinasyon halinde Brüksel’de Türkiye’ye belli alanlarda yaptırım uygulanması konusunda sıkı bir mücadele vermeye hazırlanıyor. Ancak dün daimi temsilciler düzeyinde sunulan ön izlenim taslağı sert yaptırımlar içermiyordu. Taslak Kıbrıs’ın yaptırım listesine yeni yaptırım önerilerinin de dahil edilmesini ve listenin hedeflerinin “gerekirse” Yunanistan’ı da kapsamasını öneriyor. Bu arada Erdoğan’a da yeni zirvenin yapılacağı Mart ayına kadar yeni bir süre tanınmasını da içeriyor.
***
Haravgi gazetesinde “Yaptırım taslağı Türkiye’ye okşama – Liderler yaptırımlar listesi hakkında karar verecek” başlıklarını görüyoruz.
Haberin içeriğine bakalım.
Reuters haber ajansı liderler toplantısının bir gün öncesinde Avrupa konseyi taslak metninin Türkiye’den adı sondaj çalışmalarına karışan yeni kişi ve şirketleri içereceğini bildirdi.
Metin üzerinde hâlâ müzakereler yapılıyor. Üzerinde anlaşmaya varıldığı takdirde AB mevcut yaptırım listesi zemini üzerinde ek yaptırımlar ekleyecek ve gerek görüldüğü takdirde kapsamı genişletilecek.
Yüksek bir Avrupalı yetkili “Türkiye’ye ilişkin metin nihai metin değil. Müzakere edilmek üzere 27’lere sunulacak ve listeye başka isimlerin eklenip eklenmeyeceğine ve mevcut listenin ne ölçüde uygulamaya konup konmayacağı konusunda liderler karar verecek” dedi.
Bu arada Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da yaptığı basın toplantısında yaptırımların Türkiye’yi etkilemeyeceğini söyledi ve Brüksel’i ülkesine karşı dürüst davranmamak ve sözlerini yerine getirmemekle suçladı. Gazetecilere karakteristik olarak “Yaptırım uygulanması konusunda ne karar alınırsa alınsın Türkiye’ye endişe yaratmaz” diyen Türk Cumhurbaşkanı Kıbrıs konusuna gelince Türkiye’nin Kıbrıslı Türk kardeşlerini korumaya devam edeceğini belirtti.
***
Filelefteros ve Politis gazetelerinin ilgili haber başlıkları:
Filelefteros:
Zirve Toplantısı: Brüksel Türkiye’ye diş gösteriyor ama yaptırım yok – Ankara taslak metinden rahatsız oldu. Kalın: Yaptırımlar işlemez, tersi sonuç yaratır” dedi. Erdoğan ukala ve tahrikkardı: 1963’ten beridir AB aleyhimize yaptırımlar uyguluyor, dedi.
Politis gazetesi ise başlıklarında şöyle yazıyor: Sıkı istişareler gecesi, fonda ise Türkiye’ye yaptırımlar - AB liderleri taslak metni güçlendirmeye çağrılıyor – Yunanistan ve Fransa ve Kıbrıs’ın bu akşamki AB Zirve Toplantısında önemli rol oynaması bekleniyor”.
***
Filelefteros gazetesinden bazı başlıklar:
- Üç çocuklu annenin davası askıya alındı
Hukuk Dairesi çalışmak için çocuklarını evde yalnız bırakmakla suçlanan annenin davasını askıya aldı. Adalet Bakanı Emili Yoliti bu karardan dolayı memnuniyetini ifade etti.
- Peya’da arazi arsalandırmasına son
Eski Cumhurbaşkanı Yorgos Vasiliu’nun şirketi Aetheria Heights Ltd’in Peya Belediye sınırları dahilindeki araziyi 49 arsaya bölme girişimi Çevre Dairesinden onay almadı. Şirket bu girişimini devam ettirmeyi arzuladığı takdirde çalışmanın çevreye etkileri konulu rapor hazırlamakla yükümlendirildi.
- Akbaba habitatında fotovoltaik park
Erthlight şirketinin Limasol’un Sotira bölgesinde 11,1 MW gücünde fotovoltaik park planları Özel Ekolojik Değerlendirme ad-Hoc komitesinden onay almadığı halde Çevre Dairesi olumlu görüş bildirdi ve şimdi de Planlama dairesinden izin alması bekleniyor.
Fotovoltaik park Natura 2000 Özel Koruma alanının ve Paralimni Deresinin hemen yanında yer alıyor.
***
Alithia gazetesinden iki başlık:
- 2021 bütçesi – Küçük partiler durumu kurtaracak mı?
Küçük partilerin oylarıyla 2021 bütçesinin Meclisten geçmesi için gerekli çoğunluğun sağlanmasına dair umutlar – Sağlık Bakanı Bütçe reddedildiği takdirde bunun sağlık alanına etkileri büyük olacaktır, dedi.
- Erhan Arıklı: 8000 yeni vatandaşlık
Yerleşimcilerin partisinin başkanı Erhan Arıklı 8 bin kişinin vatandaşlık almak için beklediğini söylemesi yeni vatandışlıkların verileceğinin sinyalini verdi.
Haravgi gazetesinden bazı başlıklar:
- DİSİ ile ELAM bütçe için elele
Alilengii’nin iki oyunu garantilediğini düşünen Cumhurbaşkanlığı ve DİSİ taleplerini gerçekleştirmek için ELAM ile temas halinde. Hükümet EDEK, Yorgos Lilikas ve DİKO’dan ayrılan üç milletvekillerinin de oylarını alacağını hesaplıyor.
- Ocak ayı başlarında aşılar geliyor
İlk aşı olacak olanlar yaşlılar evlerinde kalanlar, hastane çalışanları ve yüksek risk grupları olacak – Aşı olduktan üç hafta sonra bağışıklık sağlanıyor – Alerjileri olan yurttaşlar, aşı olmaması için uyarıldı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:46

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand