09.11.20 basın

Kıbrıs Rum gazeteleri bugün topluca korona virüs karşıtı önlemlerle ilgili gelişmeleri veriyor.
Gazetelerin başlıkları şöyle:
Alithia: Koronavirüs – Cumhurbaşkanı epidemiyoloji kuruluyla görüşecek - Daha sert önlemler mi tasarlıyorlar? – Dün toplamda yapılan 2803 korona virüs testi sonucunda 116 yeni vaka daha tespit edildi. Hastanelerde 77 hastayla yeni negatif rekor.
Haravgi gazetesi: Pandemiye karşı önlemleri sertleştiriyorlar – 77 hasta, 7’si solunum cihazında – Limasol Hastanesinde, yeni yataklar eklemek için koşturuyorlar – Önlemlerin alınmasından sadece birkaç gün sonra genel lockdow’dan kaçınmak için Hükümetle epidemiyologlar daha sert önlemler alma olasılığıyla bugün yeniden görüşüyor. Dün bugüne kadarki en büyük hasta sayısına ulaşıldı.
Politis gazetesi:
İkinci dalga yumuşak görünümlü ama çok sert – Kırmızı alarmdayız, Mezbahada protokollerin uygulanmaması nedeniyle panik ve hiddet – Mart ayına dönüş her zamankinden daha olası ama lokal lockdownlara da açıklar – CYPRA mezbahasında görülen 92 vakanın zincir oluşturmasından korkuluyor – Üçüncü ülke çalışanlarının uygun olmayan yaşam koşulları kaynaklı yeni bulaşma odakları hakkında şikayetler
Filelefteros gazetesi: Noel karantinaya girme riskiyle yaklaşıyor – Bu akşam Cumhurbaşkanlığı sarayında daha sert senaryolar ele alınacak – Hastanedeki koronavirüs hastalarının sayısı tehlikeli bir biçimde artıyor –Dün tedavi görenlerin sayısında rekor
***
Gazetelerin diğer haberlerinden bazılarına bakalım:
Bugünkü gazetelerde yer alan bir haber BMGS’nin Kıbrıs sorunundaki özel danışmanının Kıbrıs’a gelmeye hazırlanmasıyla ilgili. Haravgi gazetesinden veriyoruz:
Ceyn Hol Lut önümüzdeki 15 gün içinde Kıbrıs’a gelecek
BMGS Antonio Guteres danışmanı Ceyn Hol Lut’a tüm ilgili taraflarla görüşerek Kıbrıs sorununun çözülmesi konusunda 5+1 konferansı için gerekli olan önkoşulların mevcut olup olmadığı konusunu araştırması talimatı verdi. Bir diplomatik kaynağa göre Lut’un önümüzdeki 15 gün içinde Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor. Garantör güçlerle temaslarının uzaktan olması olası.
Antonio Guteres Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve eski Kıbrıs Türk lideriyle yaptığı telefon konuşmalarında, daha önce, müzakerelerin Krans Montana’da kalındığı noktadan başlayacağını belirtmiş ve tarafları başka öneriler ortaya konmayacağı konusunda uyarmıştı. Bununla birlikte başka önerilerin ortaya çıkmasını engelleyemeceğini de ifade etmişti. Her şeye rağmen BMGS iş arkadaşlarının yapacağı istişarelerden sonra görüşmelerin yararlı olacağı tespiti yapmaması durumunda konferans başlatmayacağını da açıklamıştı.
Diğer gazetelerin ilgili başlıkları da şöyle:
Politis: Ceyn Hol Lut tele-çalışmalarına başladı, valizlerini hazırlıyor – Bu hafta içinde beşli konferans olasılığını araştırmaya başlayacak – Dün Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları telefonla görüştü, önümüzdeki dönemde görüşmeleri de olası
Alithia: Lut beşli görüşmeyi hazırlamak üzere Lefkoşa’ya geliyor – BMGS Kıbrıs sorunu özel danışmanına Kıbrıs’ı ziyaret talimatını verdi – Guteres tarafların işbirliği yapacağı konusunda ikna olmadığı takdirde beşli konferans açıklamayacağını defalarca söyledi
***
Haravgi gazetesinden bir diğer haber:
AKEL GS: İki toplumlu iki bölgeli federasyon konusunda ısrarlıyız – Kıbrıs’ın geleceği taksim olamaz
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Biz ve Kıbrıs’ta barış için mücadele eden herkes Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunda ısrarlıyız ve ısrarlı olmaya devam edeceğiz. BM kararlarına ve üzerinde anlaşmaya varılmış zemine dayalı bir çözüm. Ülkeyi, halkımızı, kurumları ve ekonomiyi birleştirecek, Kıbrıs Cumhuriyetinin devamı olan, garantörler ve müdahale hakları olmadan, BM kararlarında belirtildiği gibi siyasi eşitliğe sahip birleşmiş bir ülkenin yolunu açacak bir çözüm” dedi. Andros Kiprianu bir kez daha yönetenleri “durumun zor olduğunu, taksimin bir kez daha kapıyı çaldığını” anlamaya çağırdı. Kiprianu “taksim demek Kıbrıs’ın Türkleşmesi demektir” dedi. Bir kayıbın cenazesinde konuşan Andros Kiprianu “yeniden birleşmiş, barışçıl, halkına ait bir Kıbrıs istiyoruz. Bunu sadece çocuklarımıza borçlu değiliz aynı zamanda silahsız ve ihanete uğramış olarak ülkeyi savunmaya koşan insanlara da borçluyuz” dedi.
“Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs Türk liderliğinde daha Mustafa Akıncı varken defalarca insiyatif üstlenmesi gerekirdi. Şimdi Ersin Tatar’ın liderliğinde her şeyin çok daha zor olacağını” söyleyen AKEL Genel Sekreteri “Kıbrıs sorununu doğru yörüngeye yani üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemine oturtmak çok daha büyük bir çaba gerektiriyor” dedi ve idareyi “çözüm isteyen tarafın Kıbrıs Rum tarafının olduğunun açıkça anlaşılmasını sağlayacak insiyatifler üstlenmeye” çağırdı.
***
Diğer bir haberinde Haravgi gazetesi “Kültür Mirası Komitesi 19 yeni onarılmış eser teslim ediyor” başlığını kullanıyor ve şöyle yazıyor:
Kültür Mirası Teknik Komitesinin katıksız sevgisi ve zorlu çalışmaları sayesinde ülkemizin kültürel tarihinin, ortak geçmişi ve ortak geleceğinin göstergesi olan bir dizi çalışmayı daha ortaya koyacak. Bu çalışmalar arasında Lefkoşa surlarının çöken ve yeniden onarılan bir bölümü, kiliseler, çeşmeler ve acil müdahale çalışmaları yer alıyor.
***
Alithia gazetesinden bir haber:
Anastasiadis’ten Bayden’a “İyi dostum ve Kıbrıs’ın dostuna tebrikler”
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yeni seçilen ABD Başkanına tebrikleri şahsi bir tondaydı. Bu tesadüfi değildir, Cumhurbaşkanlığı çifti Joe Bayden’i Limasol’daki evlerinde ağırladıktan sonra gelişen bir dostluk söz konusudur.
Bu arada ise Filelefteros gazetesinin ilgili haberinde şöyle yazıyor: ABD seçimleri – Lefkoşa sonuçlardan izlenimler çıkarmakta acele etmiyor.
Lefkoşa herhangi bir değerlendirme yapmadan önce yeni ABD Başkanının niyetlerini görmek için bekliyor. Kilit rolllerde yer alacak isimler önemli rol oynayacak. Yeni Hükümetin Kıbrıs’la ilgili yaklaşımının ABD’nin bölgedeki politikasıyla bağlantılı olacağı düşünülüyor.
***
Filelefleros’la devam ediyoruz:
Mevlut Çavuşoğlu ile Nikos Dendias telefonla görüştü
Mevlut Çavuşoğlu’nun insiyatifiyle Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları bir telefon görüşmesi yaptılar. Konuşmada yeni bir görüşmenin nasıl başarılacağı konusu ele alındı. Yunanistan Almanya’dan Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını istiyor. Bu arada Türk Cumhurbaşkanı da Maraş’ta pikniğe hazırlanıyor.
***
Koronavirüs Lemithu Okulunu telaşlandırdı
Lemithu Mitsi Ticaret Okulunda korona poizitif çıkan öğrenci ve öğretmenlerin varlığı nedeniyle gerginlik meydana geldi. Veliler Derneği okulun iki haftalığına kapatılacağını açıklarken Eğitim Bakanlığından yapılan bir açıklamada eğitim biriminin kapatılmayacağı ve ilgili kararların yetkililer tarafından alınacağını bildirdi.
***
Baf’ta kemirgenler kaynaklı büyük zararlar
Yapılan ilgili açıklamada DİKO Yürütme Sekreteri Hrisantos Savidis Baf çiftçilerinin sıçanın artması nedeniyle ürünlerinde büyük hasar geldiği konusunda yakındığını ifade etti. Hrisantos Savidis’e göre Tremitusa ve Emba köyleri nar üreticileri ürünlerinin ve meyvelerin çoğunun sıçanlar tarafından yok edildiğini ifade etti. Ayrıca Mesoyi köyü narenciye üreticileri meyve ağaçlarının kabuklarının sıçanlar tarafından soyulduğundan yakındı. Letimbu ve Tsada’da ise üretici badem ve ceviz ağaçlarının büyük zarar gördüğünden yakındı. Savidis Tarım Bakanlığını derhal sıçanla mücadele kampanyası başlatmaya çağırdı. “Eğer onlar yapamıyorsa en azından üreticiye uygun ilaçları sağlasınlar kendileri mücadele etsin” dedi.
AC

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand