06.11.20 basın

Filelefteros ve Politis gazeteleri ana haber olarak koronavirüs, yeni önlemler, önlemlere tepkiler ve ekonomik destek paketleriyle ilgili gelişmeleri veriyor.
***
Filelefteros gazetesi ana haberini “Dikkat, kontrol elden gidiyor – Vaka rekoru dehşet verici – Lefkoşa ve Mağusa’da 65 kişi hastanede tedavi altında” başlıklarıyla veriyor.
Vaka rekoru, tedavi altındaki COVİD19 hastalarının sayısında ani yükseliş ve yeni önlemlere tepkiler dün güne damgasını vurdu.
Sağlık Bakanlığı dün 233 yeni vaka saptandığını açıkladı. Bunlardan 222’si iç vakalar. Mağusa ve Limasol’da tedavi gören vakaların sayısı 65’e sıçrayınca hijyonomi yetkilileri halka önlem ve kısıtlamaların harfiyen uygulanması konusunda çağrı yaptı. 88 yataklı Referans hastanesinde 50 kişi tedavi görürken Devlet Sağlık Hizmetleri hazırlılık planını sürekli olarak güncelleştirmeye çağrılıyor. Bilim adamlarının bugün son onbeş günde pandemi manzarasındaki değişiklikleri ortaya koymak için toplanacak ve onlarca soruya cevap verecek. Zira yeni önlemler başta Limasol ve Baf’ta olmak üzere işletmelerini kapatmak zorunda kalan iş adamlarının tepkilerine neden oldu.
Spor merkezleri sahipleri iş yerlerinin önlem olarak kapatılmasını yersiz ve haksız bulduklarını açıkladı. Zira son 8 ay iç içinde spor mekanlarında sadece 2 pozitif vaka görüldü.
Politis’in ana haberine bir göz atıyoruz:
60.000 çalışana 150 milyon avroluk aşı – Yeni kısıtlamalar özel destek programlarını tümüyle geri döndürdü
Tüm Kıbrıs’ta alınan kısıtlayıcı önlemlerin ağırlığı altında Hükümet otelcilik alanına yönelik yeni destek planları oluşturdu
Mart ayından bu yana Hükümet toplamda 190 bin çalışanın yararlandığı destek programlarına 530 milyon avro harcadı
Yeni destek paketi Avrupa Komisyonunun SURE programınca desteklenen mevcut rezervler tarafından finanse edilecek.
Konuya ana haberinin hemen altında yer veren Alithia gazetesi ilgili haberinde şu başlıkları kullanıyor:
Tüm rekorlarımızı kırdık – Şok: Dün 233 yeni vaka saptandı – Hastanede tedavi görenlerin ve solunum cihazına bağlananların sayısı artıyor
Haberde dün toplamda yapılan 3756 korona virus testinden 233’ünün pozitif çıktığını yazan haber şöyle devam ediyor: Pandemi zıvanadan çıktı. Pandemi hastanelerde, Mecliste, Poliste, her yerde. Sonuç olarak Mağusa hastanesinde 50 SARS-COV-2 pozitif vaka tedavi görürken bunlardan beş tanesi güçlendirilmiş bakım servisinde bulunuyor. Bunun yanısıra Lefkoşa Hastanesinde 5 kişi yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak tedavi görürken 10 kişi de COVİD 19 koğuşunda bulunuyor.
Haravgi gazetesi ise ilgili haberi şu başlıklarla veriyor:
Tedavi gören COVİD19 pozitif kişilerin sayısı hızla artıyor – 233 yeni vaka ve 5’i yoğun bakımda olmak üzere hasta sayısı 65’e çıktı – Limasol Hastanesinde 5 COVİD19 hastası 2 de çalışan pozitif vaka– Hastanenin Pediatri, Jinekoloji ve Dahiliye birimleri kapandı
***
Haravgi gazetesinin ana haberi:
Bankalar kredi sahiplerini tehdit ediyor – Derhal 1362 konutun satışı yapılacak – AKEL’den orta gelirli ailelere destek önerisi – Taksitleri ödenemeyen kredilerin çoğu büyük kalkınma çalışmalarına ilişkin
Haravgi gazetesi ön sayfasıdaki özetinde şöyle yazıyor:
Bankalardan kredi sahiplerine mektup yağmuru. Meclis’in Ekonomi Komisyonunun dünkü oturumunda önümüzdeki dönemde 1362 zorunlu satış programlandığı açıklandı. Bankalar kredi sahiplerine konut anahtarlarını kendilerine teslim etmeleri için tehdit mektupları gönderiyor. Yurttaşlar durumun dramatik olduğundan söz ediyor.
Bu arada Alithia’da da yer alan haberin başlıkları şöyle:
DİSİ, Ekonomi Bakanlığı Kıbrıs Merkez Bankası ve Bankalar Derneği’nden ödenemeyen kırmızı kredilerin artmasına dair korkular – Ekonomi Bakanlığı Genel Müdürü Yorgos Pandelis Meclisin Ekonomi Komisyonunda konuşurken olası zorunlu satışların engellenmesi amacıyla yeni yasalar getirileceği düşüncesinin toplumda yerleşmesi kötü kredi ödeyicilerini cesaretlendirmesi nedeniyle ödenemeyen kredilerin çoğalmasını getirir, dedi. DİSİ dışındaki tüm partiler bu endişeyi paylaşmadıklarını ifade etti.
Filelefteros da aynı konudaki haberinde ön sayfasında şöyle yazıyor:
Muhalefet zorunlu satışların ertelenmesi konusunda ısrar ediyor
Kıbrıs Merkez Bankasının eski ödenemeyen kredili konutların zorunlu satışlarının engellenmesinden kaçınılmasına yönelik net uyarıları da muhalefet partilerini ikna edemedi. Muhalefet sunmuş olduğu yasa değişikliklerinde ısrar ediyor.
***
Alithia gazetesi ana haberini ABD seçimlerine ayırmış.
“Beyaz Saray’a bir dost mu geliyor? – Joe Baiden’in seçilmesine bir nefeslik mesafe var” başlıkları altında verdiği haberinde gazete şöyle yazıyor:
Her şey ABD başkanlık seçimlerinin galibinin Kıbrıs’ın ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in siyasi dostu Joe Baiden olacağını gösteriyor. Joe Baiden Kıbrıs sorununu yakından bilen bir politikacı. Obama döneminde ülkenin Başkan Yardımcısı iken çeşitli faaliyetleriyle davamıza yardımcı oldu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i ABD’de ameliyat olduğu sırada hastanede ziyaret etti. Hatta Kıbrıs’a geldiğinde Cumhurbaşkanının Limasol’daki evinde kebap ve şeftali gibi Kıbrıs lezzetlerini tattı.
Öte yandan Donald Trump görünen yenilgisinin verdiği öfkeyle sonuçları kabul etmeyip sandıkta hile yapıldığından söz ediyor ve adalete başvuracağını söyleyerek ülkeyi zorlu bir sürece sürüklemenin yanısıra yurttaşlarda kutuplaşmaya neden oldu. Herkes süpergücün mutlak bir çıkmaz ve kaosun önünde bulunmasından korkuyor. Ülkede olayların patlamasına olası gözüyle bakılıyor.
***
Alithia gazetesinden bir haber:
Cumhurbaşkanı: Tatar’a ne söyledim
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs Türk Lideri Ersin Tatar’a Kıbrıs sorunundaki çabaların, üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemine bağlı kalındığı takdirde başarılı olacağını söyledi
Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam, Ersin Tatar’la görüşmesinde ona Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabaların başarılı olması için içermesi gereken unsurun üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemine bağlı olmak ve Türkiye’nin gerek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz bölgelerindeki gerekse de Maraş statüsünü ihlal çabalarını sonlandırmasıyla olumlu ortamın yaratılması olduğunu söylediğini açıkladı.
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin altmışıncı kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin altmış yılı” temalı fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıslı Türk lidere çözüme ilişkin hedef ve vizyonunu ve yeni bir beşli konferans insiyatifine cevap vermeye hazır olduğunu ilettiğini söyledi.
Beşli konferansın BM kararlarında mevcut olan önceki zirve toplantılarında anlaşmaya varılan noktalara ve 25 Kasım 2019 Berlin toplantısında varılan fikir birliğine ve BMGS’nin 26 Ekim 2020 tarihinde iki toplum liderine gönderdiği mektubun içeriğine uygun olması gerektiğini belirttiğini ifade etti.
***
Haravgi gazetesinden bir haber var sırada:
Avrupa Konmisyonu Kıbrıs ekonomisinde durgunluğun büyüyeceğini öngörüyor
Avrupa Komisyonu koronavirüs krizinin Kıbrıs ekonomisine etkilerinin Ekonomi Bakanlığının 2021 bütçesini hazırlarken göz önünde bulundurduğu tahminlerinden daha büyük olacağı değerlendirmesi yaptı.
AB’nin dün basına verilen sonbahar tahminleri Ekonomi Bakanlığının tahminlerinden çok büyük farklılıklar gösteriyor. En önemli farklılıklar şöyle:
AB gayrı safi milli gelirin 2020’de yüzde 6,2 düşüş göstereceğini ve 2021’de %3,7/ 2022’de ise %2 kalkınma hızı göstereceği tahmininde bulundu. Kıbrıs Ekonomi Bakanlığı ise 2020 düşüşünü 5,5 olarak, 2021 kalkınma hızını ise %4,5, 21’de de 3,5 olarak hesaplamıştı. Dolayısıyla Komisyonun tahminlerine göre durgunluk daha büyük kalkınma hızı ise daha düşük ritmlerle olacak.
AB’nin tahminlerine göre 2020’de işsizlik oranı yüzde 8,2’ye yükselecek. 2021’de yüzde 7,8 ile düşüş gösterecek. 2022’de de yüzde 7’ye düşecek. Ekonomi Bakanlığının tahminleri 2020’de yüzde 8, 2021’de %7,/ 22’de ise yüzde 6’ydı. Yani Avrupa Birliğine göre Kırıs’ta işsizlik oranı daha yüksek olacak, oranın düşüşü ise daha yavaş ritmlerle gelişecek.
Bu arada AB raporu 4 risk kaynağından söz ediyor. Şöyle;
• Özel ve kamu alanının büyük borcu.
• Başta YESİ’yle ilgili sorumlulukları olmak üzere devletin sorumluluklarını yerine getirmesinin gündeme gelmesi.
• Kooperatif Bankasının lağvedilmesi çerçevesinde devletin Hellenik Bank’a verdiği garantileri yerine getirmesinin gündeme gelmesi
• Geniş bağlamda parasal finansal alan için olağanüstü ihtiyaçlara ilişkin dolaylı riskler
Filelefteros gazetesinden üç kısa haber:
- Politikacıların koruma güçleri azaltılıyor
Değerlendirme Komisyonu ilgili çalışmalarını başlattı, politik şahısların korumalarının azaltılacağı öngörülüyor. Adalet Bakanı dün, DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun koruma istemediği şeklindeki açıklamasını selamladı.
- Okullardaki koşullar gitgide zorlaşıyor
Korona virus pozitif olduğu tespit edilen öğrencilerin yanısıra okullar sosyal ilişki yakınlığı nedeniyle izole edilen öğrencilerle de baş etmek zorunda.
- Çocuk Hakları Komiseri Despo Mihailidu koronavirüsle mücadele amaçlı alınan önlemlerin en fazla çocukları etkilediğini vurguladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

29 Mayıs
basın özetleri 29.05.23
14:11
28 Mayıs
Cumhurbaşkanı: Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa daha aktif müdahil olmasına yönelik çabalar ilerliyor.
15:56
Julie Fisher: Amerika, yaptırım listeleriyle Kıbrıs halkını değil Rus oligark şebekelerini hedefliyor.
15:53
Hava Kalitesi İzleme Dairesi’nin ölçümlerine göre bugün atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
15:51
Baf kazasına bağlı Pikni ormanlık bölgesinde dün çıkan büyük yangın tam olarak kontrol altına alındı.
15:49
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, enerji konularında iki noktaya odaklanan somut stratejik bir planlamadan bahsetti.
15:48
Rusya: Krasnodar bölgesindeki Ilski petrol rafinerisine yaklaşan çok sayıda insansız hava aracını düşürüldü.
15:44
Sınırdaki elektronik kontrol sistemindeki arıza nedeniyle İngiltere’nin havalimanlarında büyük kuyruklar oluştu.
15:40
Irak hükümeti, Basra Körfezi'ni Türkiye'ye bağlayan devasa bir karayolu ve demiryolu projesi planını açıkladı
15:39
Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı için en büyük sorun ülkenin ekonomik problemleriyle ilgilenmek olacak.
15:38
27 Mayıs
Ayia Napa'da meydana gelen gaz sızıntısı itfaiyeyi alarma geçirdi
16:02
Kıbrıs'ta enerji kullanımı için alternatif öneri
16:00
Tüm haberler

Video on Demand