05.11.20 basın

Günün Kıbrıs Rum gazetelerinin tamamının ana haberini korona virüse karşı alınan yeni önlemler oluşturuyor.
Politis – 11’den sonra herkes eve
Alithia – Mini lockdown
Filelefteros - 11’den sonra eve kapanıyoruz
Haravgi ise – Suçlu yine yurttaşlar oldu manşetleriyle veriyor ana haberlerini.
Filelefteros’la başlayalım. Gazete ana haberini 11’den sonra eve kapanıyoruz - Cumhurbaşkanı uyardı: Hemen tepki vermezsek sonuçlar ters orantılı olacak – Limasol ve Baf’ta ek önlemler, başlıkları altında veriyor. Şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis TV vasıtasıyla halka yönelik yaptığı konuşmada “pandeminin kontrol dışı bir durum almak üzere” olduğunu söyleyerek “derhal tepki göstermediğimiz takdirde sonuçların ters orantılı olacağı” konusunda uyardı. Verdiği bu mesajlarla halkı yeniden önlemlere dönmek zorunda olunduğuna dair hazırlayan Cumhurbaşkanının ardından Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu ilgili önlemleri açıkladı. Önlemlerin en çarpıcı olanları akşam saat 11:00’den sabahın 05:00’ine kadar sokağa çıkma yasağı ile restoranların saat 10:30’dan sonra kapanması. Buna paralel olarak Limasol ve Baf’ta vakaların artmaya devam etmesi nedeniyle ek önlemler ilan edildi. İki kentte vakaların 15 gün öncesine kıyasla üç misliye çıkması nedeniyle Sağlık Bakanının dediğine göre “son veriler göz önüne alınarak” önlemler artırıldı.
“İçinden geçtiğimiz bu kritik anlarda eğer hepimiz sorumluluk duygusuyla hareket edersek, istikrarlı ve mantıklı hareket edersek, bu kez de başaracağımızdan kuşkum yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, “müdahalem bir Cumhurbaşkanından çok bir baba, bir dede, sevdikleri için kaygılanan bir ebeveyn, yurttaşları için kaygılanan bir kişi olarak algılanılmalıdır” şeklinde ekledi.
Hükümet yeni önlemlerin yanı sıra çalışanlara ve işletmelere destek programlarının devam edeceğini bildirdi. İlgili planların bugün Çalışma Bakanı tarafından açıklanması bekleniyor. Planların geçerlilik süresi en az iki ay olacak.
Sd açıklanan pandemi karşıtı önlemlere bir göz atalım:
Bugünden başlayarak 15 Ocak’a kadar geçerli olacak olan önlemler
- Maske takma zorunluluğu bugün olduğu gibi devam edecek
- Perakende satış yapan dükkanlar 65 yaş üzeri insanlara sabah 9:00’a kadar ve öğlen 13:00 ile 12:00 arasında hizmet verecek.
- Düğün ve vaftizlerde kokteyl ve tebrik kabul etme yasaklanıyor. Sadece 150 kişiyi aşmayacak şekilde yemek verilebilir.
Bugünden başlayarak 30 Kasım’a kadar geçerli olacak önlemler:
- Gece sat 11:00’den sabah beşe kadar sokağa çıkma yasağı
- Restoran tipi mekanlar saat 22:30’da kapanacak. Bir masada en fazla 6 kişi bir araya gelebilecek
- Ev toplantıları en fazla on kişilik olabilecek
- Çocuk parkı ve çocuk mekânlarında 10 kişiyi aşan toplantılar yasaklanıyor
- Spor salonlarında soyunma odalarının kullanılması yasak
Ve Limasol ile Baf’a getirilen ve 16 Kasım’a kadar uygulamada olacak olan önlemler de şöyle:
- 18 yaş altı tüm toplu spor ve sosyal etkinlikler yasaklanıyor
- Tüm çocuk parkları ve mekânları kapatılıyor
- Spor salonları kapatılıyor
***
Diğer gazetelerin ilgili başlıkları
Alithia gazetesi:
Koronavirüsle mücadelede yeni önlemler: Mini lockdown – Ana önlem: Bugünden itibaren gece 11:00’den sabah beşe kadar sokağa çıkma yasağı
***
Politis:
Gece 11:00’den sonra ev hapsi – Cumhurbaşkanı yaşlıları korumaları için gençlere çağrı yaptı –
***
Haravgi gazetesi
Hükümete göre yine yurttaşlar suçlu – 166 COVİD 19 vakası daha, 57 kişi de hastanede – Cumhurbaşkanından tribünlere yönelik bir halka konuşma daha – Kiliseler dolu ama maçlar seyircisiz oynanacak
Gazete ön sayfasındaki haber özetinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı gevşeme konusundaki sorumluluğu yurttaşlara yükleyerek pandemiyle ilgili durumu son derece kritik olarak nitelendirdi. 15 Kasım’a kadar sürecek yeni önlemler, Limasol ve Baf’ta ise 16 Kasım’a kadar sürecek ek önlemler açıklandı.
***
Gazetelerin diğer haberlerinden seçmeler:
Haravgi gazetesi “Yeni Kıbrıs Türk Lideri taksimci politikalarında ısrar ediyor – Türkiye’nin çabalarının önüne geçilmesi için insiyatif ve çabalar olmalı” başlıklı Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri ele alan haberinde şöyle yazıyor:
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı bir açıklamada Anastasiadis-Tatar görüşmesinin, yeni Kıbrıs Türk liderinin konfederatif ve taksimci çözümlerin ortaya konması konusundaki ısrarını gösterdiğini söyledi. Tatar’ın BM kararlarına ters düşen bu talebi BMGS’nin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yeni bir insiyatif üstlenmesi çabasının altını oyuyor, dedi. Stefanu üzerinde anlaşmaya varılmış olan iki toplumlu ve iki bölgeli zemin terkiyle iki devlet arayışına başlanmasının Kıbrıs için yeni bir belirsizlik ve gerginlik döngüsünün başlaması anlamına geleceğini söyledi ve “tek yol BMGS’nin de defalarca söylemiş olduğu gibi müzakerelerin Krans Montana’da kaldığı noktadan yeniden başlamasıdır, dedi. Stefanu “Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözüm zeminini değiştirme çabasının engellenmesi için çabalar ve insiyatifler gerekiyor” şeklinde ekledi.
Bu arada DİSİ Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu yaptığı ilgili açıklamada “Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ersin Tatar’la görüşmesinin ertesi gününün, BMGS Guteres’in beklenen insiyatifine ve BM’in beşli konferansına götürdüğünü” söyledi. “Biz Antonio Guteres’in ortaya koyduğu parametreler ve iki toplumlu iki bölgeli federasyon zemini çerçevesi hedefine odaklı ve hazırız” dedi.
DİKO yaptığı açıklamada “BM’in açıklamasında beşli konferansa atıfta bulunulurken Ersin Tatar’ın açıkça iki devletli bir çözümden söz ettiğini” vurguluyor. BM’in yeni Türk görüşleri konusunda henüz tavır belirtmediğini söyleyen DİKO “başka çözüm biçimlerinin de masada olup olmayacağı konusunda soru işaretleri taşıdığını belirtti.
Ekologlar hareketi iki liderin resmi olmayan görüşmesinde Kıbrıs sorunu konusundaki büyük görüş ayrılığının teyit edildiğini açıkladı. Ekologlar Tatar’ın Maraş ve Kıbrıs sorunundaki farklı fikirlerinin onları ertesi gün konusunda kaygılandırdığını dile getirdi.
***
Alithia’dan bir haber
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Kıbrıs’ın Avrupa Mahkemesine 4. Uluslararası başvurusu dahil olmak üzere tüm Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının tümüyle uygulanması gerekliliğine vurgu yaptı. Dışişleri Bakanı buna paralel olarak Türkiye’nin yükselen tahriklerin yönelik derin kaygılarını ifade etti. Hristodulidis Alfa Televizyonuna konuşurken ise Ersin Tatar’ın atıfta bulunduğu farklı çözümlere yönelik olarak daha önce Denktaş’la Eroğlu’nun da benzeri tezler ileri sürdüğünü hatırlattı ve her şey müzakereler masasında belirlenecektir, dedi.
Dün Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları tele toplantısına katılan Nikos Hristodulidis Türkiye’nin kapalı Maraş kentinin sahil şeridini açmasını şiddetle kınadı.
Kayıplar konusuna da değinen Hristodulidis Türk askeri istilasının üzerinden 46 yıl geçmiş olduğu halde kayıpların yarısının akıbetinin henüz ne olduğunun bilinmemesinin utanç teşkil ettiğini söyledi.
Hristodulidis buna paralel olarak kesin bir tavırla tüm terörist saldırı biçimlerini ve nefret retoriğini kınadı ve Kıbrıs’ın Fransa ve Avusturya’ya desteğini ifade etti.
***
Alithia gazetesi bir diğer haberinde “AKEL ve PEO aptalca kurnazlıklarına ilişkin gerekçeler öne sürüyor – Zekâmızla oyun oynuyorlar” başlığını kullanıyor. Haberde şöyle yazıyor:
AKEL Alithia ile Filelefteros gazetesinin partinin kendini şirket gibi gösterip devletten 308 bin avroluk pandemi dönemi desteği almasıyla ilgili haberleri değerlendirirken zekâmızla oynayan gerekçeler ileri sürdü. Bu konuda açıklama yapan AKEL basın sözcüsü ve milletvekili Stefanos Stefanu ilgili haberi kaleme alan Filelefteros’un gazetecisi Andreas Pibişis’e saldırdı. Alithia gazetesi Stefanos Stefanu’nun açıklamasının altında kendi cevabını veriyor. Gazeteye göre AKEL cevabını verirken söz konusu destek programlarının ekonomiye katkı yapan ve verimlilikleri yüzde 25’in üzerinde düşen ya da kapanmak üzere olan işletmelere yönelik olduğunu unutuyor. AKEL ve örgütleri üretici birimler değildir dolayısıyla pandemiden etkilenmemiştir.
Bu arada DİSİ, basın sözcüsü Dimitris Dimitriu vasıtasıyla yaptığı ilgili açıklamada “bir siyasi parti için devletin partilere desteği düşmediği halde işletmelere yönelik bir programdan para alması etik midir” sorusunu sordu.
İlgili habere Haravgi gazetesi de yer veriyor.
“Biz gerek resmi gerekse de etik yasallığın denetlenmesi konusunda açığız” başlığı altında verilen haber şöyle:
AKEL ile PEO dün “küçük partisel çıkarlar amaçlı kötü niyetli ve yalan” haberler yapıldığından şikayetçi oldu.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu AKEL’in devlet programlarından destek almasına ilişkin konuda açıklama yaparken şöyle dedi:
AKEL’in kaza örgütlerinin devlet desteği programından aldığı para 28.208 avrodur. Bu rakamla 308.000 avro arasında çok büyük bir fark mevcuttur.
Stefanu Filelefteros gazetecisi Andreas Pibişis’in bu rakamı çıkarmak için PEO’nun aldığı desteği de kattığını söyledi ve aynı zamanda SEK sendikasının aynı programdan haklı olarak para aldığını ve hatta alınan meblağın PEO’nunkinden daha yüksek olduğunu (272 bin avro) ama bunun röportajda kasten belirtilmediğini vurguladı. Stefanu “bugüne kadar seçici hafıza ile seçici duymayı biliyorduk. Şimdi Andreas Pibişis sayesinde seçici görmeyi ve seçici aritmetiği de gördük. Şurası aşikardır ki ilgili haberde maksat gerçeğin verilmesi değil çeşitli partilerin küçük çıkarlarına hizmet etmekti” dedi.
***
Bugün gazetelerde yer alan bir diğer haber altı ayda işsizlik oranının yükselmesi. Haravginin haberinden veriyoruz:
Son altı ay içerisinde Çalışma Bakanlığının işsizler listesine yeni 11.820 yeni işsizin katılmasıyla işsizlik dramatik boyutlara ulaştı.
Dün İstatistik dairesi tarafından açıklanan yen verilere göre Ekim ayı sonunda işsizler listesindeki toplam işsiz sayısı 31.487’ye ulaştı.
2019 yılının Ekim ayına kıyasla işsizlikte yüzde 90,3 oranında bir artış meydana geldi. Bu da 14.943 kişi anlamına geliyor. İşsizliğin en fazla görüldüğü alanlar otelcilik, restoranlar, ticaret, ulaşım ve depolama, eğitim ve profesyonel, bilimsel ve teknik faaliyetler.
Veriler ayrıca eğilimin işsizliğin artacağını gösteriyor ve sadece Ekim ayının son 15 gününde 1.072 kişinin işsiz kaldığı bildiriliyor. Son üç ayda işini kaybeden ama yeni iş bulabilen kişilerin sayısı 5.086. Listede bulunan 11.117 kişi son altı aydır işsiz ve iş arıyor. Bir yıldır iş arayan kişilerin sayısı ise 8.550’ye çıktı.
İşsiz sayısının yaş oranlarıyla haberi kapatalım sd.
31.487 işsizin 167’si 20 yaşın altında, 1913’ü 20 ile 24 yaşları arasında, 4458’i 25 ile 29 yaşları arasında, 8822’si 30 ile 39 yaşları arasında, 6492’si 40 ile 49, 6235’i 50 ile 59, 3096’sı 60 ile 64 ve 304ü d 65 yaşın üzerinde.
***
Gazetelerden bazı haber başlıkları:
Alithia:
- ABD Seçimleri 2020 – mutlak gerilim – Başa baş mücadele – Bayden öne çıktı
- Başsavcı ve Sayıştay Başkanı basından uzak bir araya geldi ve anlaştı
Politis:
- Haksızlığa son – 63 yaşını kapatan ve emeklilik için başvurmadan çalışmaya devam edenler işsizlik maaşı ve hastalık izni alabilecek
- Sayıştay Başkanı taleplerinden geri adım attı – Dosyaları inceleme hakkını gizli tutarak Nikolatos başkanlığındaki araştırmaya yardımcı olacak
- Nerden buldun yasasıyla dalga geçiyorlar
Yetkililerin mülk bildirimi Mecliste inceleniyor –Kendilerinin, meslektaşlarının ve parti başkanlarının kontrolü şeffaflık adına milletvekilleri tarafından yapılıyor –Sonuçlar şahsi veriler nedeniyle sansürlü yayınlanacak.
Filelefteros gazetesi:
- Barbaros kış aylarında da Kırıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde tur atmaya devam edecek
- Kıbrıs Kilisesinin dört Saint Sinod üyesi İstanbul Ekümenik Patrikine Başpiskopos’u şikâyet etti
- Hayvanlara kötü muamele konusunda polis harekete geçiyor – Kıbrıs çapında sekiz polis sadece hayvanlara kötü muamele vakalarıyla uğraşacak
- Natura 2000 ağı Kıbrıs’ta yetersiz kalıyor –habitat, flora, fauna ve kuşlar Kıbrıs’ta Komisyona göre korunmuyor – Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Mahkemesine götürülmenin bir adım öncesinde – Tarım Bakanı: Ne gerekiyorsa yapacağız – Avrupa Komisyonunun işaret ettiği tüm zaaflarımız kaydedilmesine başlandı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

30 Mart
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlatılması çabalarında siyasi partilerin desteğini istedi.
16:08
Annita Dimitriu: DİSİ Kıbrıs sorunuyla ilgili, kolektif olarak ele alınması gereken gelişmeler olacağını tahmin ediyor.
16:05
Hacızaharias: Dijital güvenlik açısından yapılması gereken ancak hala yapılmamış olan şeyler var
16:04
Papanastasiu: Enerji Bakanlığı'nın amacı elektrik üretim maliyetini düşürmektir
16:03
Kamu Memurları Bağımsız Sendikası Başkanı: Hükümetin sporda şiddetle ilgili açıkladığı önlemler yetersiz.
16:01
Basın Özetleri 30.03.2023
16:00
Polis sendikaları, sporda şiddetle mücadele için açıklanan tedbirlere katılmadığını dile getirdi.
15:58
Yunanistan: Ortaya çıkarılan terör şebekesiyle olası bağlantıları nedeniyle 8 kişi daha gözaltına alındı
15:56
29 Mart
Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, stadyumlardaki şiddeti durdurmaya yönelik kararların alındı.
15:29
Bakanlar Kurulu, öğrencilerin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasını onayladı.
15:28
Putin'in Belarus topraklarında taktik nükleer silahların yerleştirilmesiyle ilgili açıklaması ABD’nin tepkisine yol açtı.
11:31
Meteoroloji Dairesi çok şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
11:29
Tüm haberler

Video on Demand