04.11.20 basın

Günün konusu dün gerçekleşen ilk Anastasiadis Tatar görüşmesi.
Filelefteros ve Politis konuyu ana haberine taşımış. Haravgi ve Alithia ikinci haber olarak veriyor.
Filelefteros gazetesiyle başlayalım:
Başlıklar:
Diğer çözümleri öne çıkardı – Anastasiadis ile Tatar görüşlerinin farklı olduğu konusunda anlaştılar ve topu BMGS’ne atıyorlar – Lut’un gelmesi Antonio Guteres’in kararına kaldı
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs Türk Lideri Ersin Tatar’ın görüşmesi Ersin Tatar’ın masaya başka çözümler koyma yani müzakerelerin zeminini değiştirme niyetini ortaya koydu. Tatar’la görüşmeye pozitif gündemle giden Anastasiadis Tatar’ın önüne Mağusa konusunu da koydu.
İki lider özde ve nihai hedef konusunda farklı düşündükleri noktasında anlaştılar. Bu aşamada görüş birliğine vardıkları tek nokta BMGS’nin ilan edeceği resmi olmayan beşli toplantıya gitmek. Şu anda geriye kalan tek şey BMGS’nin eldeki verileri değerlendirerek bundan sonra atılacak adıma karar vermesi.
Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumu liderleri Ceyn Hol Lut’a adaya gelmesi için kapıyı kısmen açık bıraktılar ancak Lut’un istişareler için adaya ne zaman geleceği önümüzdeki dönemde belirlenecek. İki saatlik ilk görüşmelerinden sonra iki liderin yeniden görüşmek niyetinde olmadığı belli oldu. Doğal olarak bundan sonraki gelişmelerin Lut’un adaya gelişiyle gerçekleşeceği sonucu ortaya çıkıyor. Lut adaya gelirse, yapacağı şey resmi olmayan beşli görüşmeyi hazırlamak olacak.
İki lider daha ilk görüşmede Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çabalarıyla ilgili olarak farklı yönlere baktıklarını ortaya koydular. Nikos Anastasiadis ülkenin yeniden nasıl birleşebileceği noktasına bakılması gerektiğini söylerken Kıbrıs Türk lideri bunca yıllık müzakere ve çabalardan sonra Kıbrıs sorununa alternatif çözümlere de bakılması gerektiği konusunda ısrarlı oldu.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili olan Mağusa konusunu da gündeme getirirken Ersin Tatar da konuyla ilgisi olmayan doğal gaz konusuna atıfta bulundu.
***
Konuyu ana haber olarak veren ikinci gazete Politis.
“Beşli konferans konusunda anlaştılar geri kalan her şeyde görüş ayrılığına düştüler – Cumhurbaşkanı Anastasiadis: iki toplumlu iki bölgeli federasyon – Ersin Tatar: masaya başka çözümler konmalı” haberin başlıklarını oluşturuyor.
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Anastasiadis ile Tatar ortak açıklamada BMGS Guteres’in resmi olmayan bir beşli konferans olasılığını araştırma niyetine olumlu cevap vermekte kararlı olduklarını söylediler.
İki lider Ceyn Hol Lut’un ne zaman adaya geleceği sorusuna cevap vermekten kaçınarak topu şimdi artık iki tarafla koordine olup bir sonraki adımı atmaya çağrılan Antonio Guteres’e attı.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Maraş’taki Türk faaliyetlerinin sonlandırılmasını gündeme getirdi, Ersin Tatar ise doğal gaz konusunu masaya koydu
Ana haberinin hemen altında habere yer veren Alithia gazetesinin ilgili haber başlıkları şöyle:
Her konuda görüş ayrılığına düştüler, beşli konferansta anlaştılar – İlk Anastasiadis - Tatar görüşmesinde aradaki görüş ayrılığı teyit edildi – Anastasiadis: “İki toplumlu iki bölgeli federasyon konusunu ortaya koydum o ise yeni fikirlerin tartışılması gerektiğini söyledi”, “ben Mağusa konusunu ortaya koydum O ise doğal gaz konusunu gündeme getirdi”
Haravgi gazetesi de ana haberinin hemen altında veriyor haberi.
“İki lider zamanı geldiğinde resmi olmayan beşli görüşmeye evet dedi – Beşliye hazırlar ama Tatar masada başka çözüm modelleri de istiyor – İki lider tanıştı ama aradaki mesafe devam ediyor” başlıklı haberden bazı alıntılar.
BMGS’nin Kıbrıs özel temsilcisi Elizabet Spehar’ın Lefkoşa Havaalanındaki evinde yer alan görüşme dirsekle merhabalaşma ve maskelerle pandemi dönemi izleri taşıyordu. İki liderin gündemi farklı olduğu bilinen görüşme her yönüyle farklı bir görüşme oldu. Anastasiadis görüşmeye BMGS’nin beşli konferansına olumlu cevap vermek konusunda iyi niyetle giderken Tatar iki devlet çözümü ve Kıbrıslı Türklere izolasyonun kalkması talebiyle gitti.
BM’in olumlu bir şey bekledikleri görüşmeden sonuçta bir şey çıktı. Sonuç BMGS tarafından ayrıntılı bir şekilde ele alınacak ve beşli konferans konusunda adım atılıp atılmayacağına karar verilecek.
Özünde ortamda pozitif bir durum yok zira Ersin Tatar BM kararlarını ve iki toplumlu iki bölgeli federasyonu yok sayıyor ve masaya başka çözümlerin de konmasını istiyor.
Nikos Anastasiadis’in görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüşünde yaptığı açıklamaya göre her iki tarafın görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Anastasiadis “Sayın Tatar resmi olmayan beş artı bir konferansa katılmak konusunda niyetli olduğunu belirtmekle birlikte müzakereler masasına başka çözüm modellerinin de konmasını istiyor” dedi. Anastasiadis kendisi açısından BMGS’ne beşli konferans konusunda hazır olduğunu bildiren mektubuna atıfta bulundu. Bu noktada Cumhurbaşkanı iki toplumlu iki bölgeli federasyondan söz etti ve Tatar’dan önceki Kıbrıs Türk liderlerinin bu konuda yükümlülük aldıklarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Kıbrıs Rum tarafının masaya başka çözümlerin konmasına karşı olup olmadığı sorusuna cevap verirken “ilk görüşmeden sonra dostluk ortamını bozacak açıklamalar yapmak istemem. Ama kuşkusuz iki tarafın görüşleri arasında mesafe var” dedi.
***
Haravgi Gazetesi bugünkü ana haberinde altın pasaportlar konusunu ele alıyor.
Başlıklar şöyle:
Verilen yurttaşlıkları sakladılar, yalan söyledikleri ortaya çıktı – İçişleri Bakanı yeminli ifade vermeye çağrıldı – Yatırımcıların kayınpeder ve kaynanalarına da pasaport dağıttılar – Son günlerde 105 başvuru yapıldı. Başvurulara 722 akraba başvurusu eşlik ediyor
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
2013’ten bu yana verilen altın pasaportlar birkaç gün önce basına açıklanan Ekonomi Bakanının raporunda belirtildiği gibi 2855 değil. Verilen pasaportların sayısı 6324. Şu anda henüz cevap verilmemiş 1413 başvuru beklemede. Bunlara da olumlu cevap verildiği takdirde verilen pasaportların sayısı 7737’ye çıkacak. AKEL, Hükümeti kendi hazırladığı ve kendi yürüttüğü program hakkında açıklama yapmaya çağırdı.
***
Ve Alithia gazetesi korona virüs döneminde işletmelere verilen devlet desteğinden AKEL’in de yararlanması konusunu ele alıyor.
Başlıkları şöyle:
“Yoksullara” yardım – Parti hilesini onaylayan Çalışma Bakanlığı hakkında soru işaretleri – AKEL ve örgütleri kurnazlıkla hareket ederek kendilerini pandemiden zarar görmüş işletmeler olarak gösterip gerçekten zarar gören işletmelere verilmesi gereken paradan 308 bin avroluk devlet desteği aldı. DİSİ: AKEL’in etik açıdan böyle bir şey yapma hakkı var mı?
Haberde şöyle yazıyor:
AKEL ve örgütleri PEO, POGO, EDON kurnazca bir hareketle devletin zaten zayıf olan tazminatlarından faydalandı. Kendilerini işletme olarak gösterip işletmelerin alması gereken binlerce avroluk parayı aldılar. Daha küçük derecede de olsa aynı hileyi yapan iki diğer parti ise EDEK ve sendikası DEOK ile Demokrat Güçler.
***
Gazetelerin diğer haberlerinden seçmeler
***
Haravgi gazetesinden bir haber:
- İki toplumlu iki bölgeli federasyon zemininden herhangi bir sapma kabul edilir değildir – AKEL GS Yunanistan liderliğiyle temaslarını tamamladı
AKEL GS Andros Kiprianu dün SİRİZA lideri Aleksis Tsipras ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada BM kararları ve yüksek düzey anlaşmalarınca belirlenen, üzerinde anlaşmaya varılmış Kıbrıs sorununun çözüm zemininden herhangi bir sapmanın kabul edilemeyeceğini söyledi.
AKEL GS ve SİRİZA lideri görüşmelerinde Kıbrıs sorunundaki Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerden sonraki gelişmeleri, Doğu Akdeniz’deki tek taraflı Türk faaliyetlerini ve iki parti arasındaki koordinasyon meselelerini ele aldı. Andros Kiprianu görüşmeden sonraki açıklamasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik Türk tarafının tezlerine ilişkin kaygıların ifade edildiği yapıcı ve verimli bir görüşme yapıldığını söyledi. “BM kararları ve yüksek düzey anlaşmalarınca belirlenen, üzerinde anlaşmaya varılmış Kıbrıs sorununun çözümünden herhangi bir sapmanın kabul edilemeyeceğini netleştirdik. Müzakerelerin en kısa sürede başlaması için çaba gösterilmesi ve insiyatif alınması gerektiğini vurguladık. Zira zaman geçtikçe pratikte Kıbrıs sorununun çözümünde ciddi sorunlara yol açan oldubittilerin oluşması riski artıyor” dedi.
Bu arada AKEL dün iki toplum liderinin görüşmesinden önce bir açıklama yaptı.
Açıklamada Türk tarafının saldırganlığı, Maraş’ta yaratmaya çalıştığı oldubittiler, iki devlet çözümü talebi ve müzakerelerin uzun süredir durmuş olması nedeniyle görüşmenin olumsuz bir ortamda yapılacağı vurgulanıyor. AKEL Ersin Tatar’ın ve Türkiye’nin iki toplumlu iki bölgeli federasyon zemininin terk edilmesi ve Kıbrıs sorununa konfederasyon ve taksimci çözümlerin aranması tezinin kesinlikle reddedilmesi gerekiyor dedi. Açıklamada “bu durum karşısında Kıbrıs Rum tarafının BM’in belirlediği siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli çözüme bağlılığı konusunda çift misli istikrarlı, net ve ikna edici olması şarttır”, deniyor. AKEL ülkemizin taksiminin kalıcılaşması Kıbrıs’ın tarihine zarar verecek yeni bir döngünün başlaması olacağını ve bunun Kıbrıslı Rumların da Kıbrıslı Türklerin de zararına olacağını, tüm halkımız için kalıcı barışı ve güvenliği sadece ülkemizin bağımsızlığını kazanması ve yeniden birleşmesinin sağlayabileceğini söyledi.
***
Alithia gazetesinden bir haber.
- Yaşlılar evindeki pandemi vakaları ve ölümlere dair soruşturma başlıyor
37 korona virüs vakasının görüldüğü Limasol Melathron Evgirias Yaşlılar Evindeki üç korona virüs hastası daha Mağusa Referans Hastanesine aktarıldı. Yaşlılar evinin toplamda 4 hastası şu anda Mağusa Hastanesinde tedavi altında bulunuyor. Yaşlılar evinde ise şu anda 31 korona pozitif vakanın bulunuyor olması endişelerin yatışmasına izin vermiyor. Yetkili makamlar protokollerin ne denli izlendiğinin ve yayılmanın neden bu kadar büyük olduğunun anlaşılması maksadıyla soruşturma başlatıyor.
Bu arada Çalışma Bakanlığı Sağlık Bakanlığıyla işbirliği çerçevesinde bir açıklama yaparak şu önlemlerin alındığını açıkladı:
Limasol ve Baf’ta yaşlılar ve özürlüler evleriyle çocuk ve ergenleri koruma yurtlarında kalanların her biri için haftada sadece bir yakının ziyaretine izin verilecektir. Görüşmeden önce bakım evi yetkilileriyle telefonla izin alınması gerekecektir. Görüşmenin günü, saati ve kalış süresi telefon vasıtasıyla belirlenecektir. Görüşme bir saatten fazla süremez. Diğer kazalar içinse durum şöyle: Kalanlar bir akrabaları tarafından haftada en fazla iki kez ziyaret edilebilir. Ziyaret telefon vasıtasıyla belirlenir.
Her durumda görüşmeciyle ziyaret edilen kişi ve personel arasında bir metrelik mesafe korunacaktır. Ziyaretçilerin, gerektiğinde iz sürümü yapılabilmesi için isim, telefon ve adresi kayıt altına alınacaktır.
Bu arada Sağlık Bakanlığı dün yapılan toplam 4033 test sonucunda 174 COVID 19 vakasının saptandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bu akşam TV vasıtasıyla halka hitaben bir konuşma yaparak pandeminin önlenmesi amacıyla alınan yeni önlemleri açıklayacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

30 Mart
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlatılması çabalarında siyasi partilerin desteğini istedi.
16:08
Annita Dimitriu: DİSİ Kıbrıs sorunuyla ilgili, kolektif olarak ele alınması gereken gelişmeler olacağını tahmin ediyor.
16:05
Hacızaharias: Dijital güvenlik açısından yapılması gereken ancak hala yapılmamış olan şeyler var
16:04
Papanastasiu: Enerji Bakanlığı'nın amacı elektrik üretim maliyetini düşürmektir
16:03
Kamu Memurları Bağımsız Sendikası Başkanı: Hükümetin sporda şiddetle ilgili açıkladığı önlemler yetersiz.
16:01
Basın Özetleri 30.03.2023
16:00
Polis sendikaları, sporda şiddetle mücadele için açıklanan tedbirlere katılmadığını dile getirdi.
15:58
Yunanistan: Ortaya çıkarılan terör şebekesiyle olası bağlantıları nedeniyle 8 kişi daha gözaltına alındı
15:56
29 Mart
Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, stadyumlardaki şiddeti durdurmaya yönelik kararların alındı.
15:29
Bakanlar Kurulu, öğrencilerin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasını onayladı.
15:28
Putin'in Belarus topraklarında taktik nükleer silahların yerleştirilmesiyle ilgili açıklaması ABD’nin tepkisine yol açtı.
11:31
Meteoroloji Dairesi çok şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
11:29
Tüm haberler

Video on Demand