Basın Özetleri 30.11.2020

Filelefteros Gazetesi
- Kutlamalar öncesi son test
“Bayram dönemi koşulları yeni önlemlerin başarısına bağlı olacak” yan başlıklı haberde, herkesin aklında; ekonomiyi ve toplumu boğmayacak kısıtlayıcı önlemlerle, pazarın mümkün olduğunca nefes alması, daha az yoğunlukta da olsa insanların bayramı yaşayabilmesinin yanı sıra hastanelerdeki kişi sayısını azaltarak, güzel bir Noel dönemi geçirme arzusu ve ihtiyacı olduğu belirtildi. Haberin detayında, bu hedeflere ulaşmak için, bu gece yarısından sonra yürürlüğe girecek yeni acı önlemlerin başarılı bir şekilde uygulanması gerektiği hatırlatılarak; bu önlemlerin özünde, Kıbrıs genelinde vatandaşların akşam 9'dan itibaren dışarı çıkma yasağı ve restoranların eve hizmetleri hariç akşam saat 7’den sonra kapatılması olduğu ifade edildi. Haberde ayrıca, hükümetin uygulanacak kısıtlamalarla birkaç gün içinde, tüm özgür bölgelerdeki vakaları kontrol altına almayı, vaka oranını düşürmeyi ve gerek hastanelerin yataklı servislerde olan, gerekse yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısını azaltmayı umduğu vurgulandı.
- Lefkoşa'nın merkezine yapılacak yeni düzenlemeler için paralar konuşuluyor ve fikirler ortaya atılıyor
“Başkentin tümünde önemli değişiklikler getirecek proje ve eylemler paketi” yan başlıklı haberde, Lefkoşa’nın merkezini yeniden canlandırma amacıyla İçişleri Bakanlığı önderliğinde, Ulaştırma Bakanlığı, belediye ve diğer tüm paydaların işbirliğinde projeler hazırlandığı belirtildi. Haberin detayında, proje kapsamında, Bakanlıkların yeni binalarına geçmesi, Mimarlık Okulu'nun Lefkoşa'nın merkezine taşınması, parkın doğrusal şekilde genişletilmesi ve buna benzer diğer eylemlerin gerçekleştirilmesinin planlandığı aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Odisseus'un uygunsuz davranışından dolayı görevden durdurulmasını istiyorlar
“Hükümetle – Genel Denetçi arasındaki anlaşmazlıklar Yüksek Yargı Konseyi’nde çözülecek” yan başlığıyla verilen haberde, Başsavcı’nın, daha önce de Genel Denetçi Odisseus Mihailidis'ten kamu yararını olumsuz etkileyebilecek hukuki meselelere uzanmamasını istediği aktarıldı. Haberin detayında, kumarhane ve Wargaming Şirketi yöneticilerine verilen vatandaşlıklar konusunda sözcüsü Kiriakos Kousios’un açıklamalarına yer vererek, bu kurumların ekonomiye 1,4 milyar Euro’dan fazla katkıda bulunduğu, 1.400 kişiye kalıcı iş sağladığı ve bankacılık sisteminin yeniden sermayelendirilmesine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Haberde ayrıca, hükümetin Genel Denetçi’nin kamu yararını olumsuz etkileyecek bir dizi konu hakkında müdahalesi konusundaki uygunsuz davranışını belgeleyen durumdan dolayı üzüntü duyduğu ifade edildi.
- Tüm Kıbrıs saat 9 itibariyle kapanıyor
“Bugünden itibaren yeni önlemler” yan başlığıyla verilen haberde, Korona virüs salgınının yayılmasını durdurmak amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan acil durum önlemlerinin yürürlüğe gireceği vurgulandı. Haberin detaylarıda, bugünden itibaren 13 Aralık tarihine kadar akşam saat 9’dan sabah saat 5’e kadar dışarı çıkma yasağı uygulanacağı, restoran ve kafelerin akşam saat 7’ye kadar açık kalacağı, saat 7’den sonra ise yalnızca paket servis yapılabileceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Pazar günü yapılan testler sonucunda 152 yeni vakanın daha tespit edildiği, bunlardan 11’inin hızlı test sonucunun pozitif çıktığı belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Kıbrıs’taki en büyük iki yatırımı öldürüyorlar
“Hükümet sözcüsünün muhalefete cevabı” yan başlıklı haberde; AKEL liderliğindeki muhalefet partilerinin, Genel Denetçi tarafından yapılan yanıltıcı soruşturmalara dayanarak gerçek dışı iddialarda bulunarak Kıbrıs'ta yapılan en büyük iki yatırımı öldürmeye çalıştığını ifade edildi. Haberin detayında, yapılan ağır suçlamalara yönelik olarak dün hükümet kanadından cevap verilerek, iki yatırım hakkında ayrıntılı verilerin de açıklandığı aktarıldı. 600 milyon Euro’luk bir yatırım olan Kumarhane – Dinlenme Tesisi’yle ilgili ayrıntılara yer verilen haberde, bu yatırımın 2019 yılına kadar, devlete sağladığı 20 milyon Euro’luk katkının yanı sıra maaş ödemelerine 42 milyon Euro ve Kıbrıslı şirketlere inşaat ile diğer altyapı projeleri için 138 milyon Euro’nun üzerinde harcama yaptığı belirtildi. Haberde ayrıca, inşaat çalışmaları devam eden yatırımın şuanda 700'den fazla kişiyi istihdam sağlandığı, yıl sonunda ise yaklaşık 3 bin kişiye kalıcı ve yüksek ücretli iş imkanı sunacağı vurgulandı.
- Avrupa Konseyi’ne Türkiye aleyhine karar alınması çağrısı
“Türkiye'nin AİHM kararlarına saygısızlığından dolayı karar alınmalı” yan başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını alenen küçümsemesiyle ilgili, Türkiye aleyhine bir ara kararı hazırlayarak bunu onaylaması için talepte bulunduğu ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Görüşmelerin yeniden başlamasıyla ilgili çok fazla “soru işareti”
“Jane Holl Lute, yarın iki liderle de görüşecek”, “İki devletli çözüm konusu tüm çabaları havaya uçuracak”, “Kıbrıs Rum tarafı siyasi eşitliği kabul etmezse çıkmazı” yan başlıklarıyla verilen haberde; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin girişimlerinin Lute’un bağlantısıyla başladığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Rum tarafının talebinin görüşmelerin kaldığı yerden yeniden başlaması olduğu ancak Kıbrıs Türk tarafıyla arasındaki anlaşmazlıkların özünü hala koruduğu aktarılır. Türk tarafı müzakere masasına müzakere masasına ve iki devletli çözümü koyarsa, müzakerelerin devam edip etmeyeceği şüphelidir.
- ”Aslanlar” kükrüyor ve şampiyonluğa doğru gidiyor
Futbol ligiyle ilgili haberde; AEL’in frenleri kırılmış bir tren gibi olduğu ve önünün kesilemediği, son olarak dün Apollon ile oynadıkları Limasol derbisini de kazanarak sıralamada 2’nci sıraya yükseldikleri aktarıldı. Haberde ayrıca, ligde ani bir düşüş yaşayan Avrupa temsilcimiz Omonia’nın bugün oynayacağı Ermis karşılaşmasından mutlak zafer almak istediği belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:29

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand