03.11.20 köşe yazısı

Dünkü Haravgi gazetesinden Neofitos Neofitu’nun köşe yazısı.
Yarın bir sonraki adım için ortak yükümlülük alınacak mı?
İki toplumun liderleri N. Anastasiadis ve Ersin Tatar arasında yarın yapılacak görüşme sosyal nitelikte olabilir, ancak BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunu Özel Temsilcisi Bayan Spehar'ın huzurunda gerçekleşecek ve iki liderin Kıbrıs sorununda sonraki adımlar konusundaki niyetlerinin belli olması bekleniyor.
Crans Montana'da Kıbrıs sorununu çözme fırsatının kullanılmadığı 2017'den bu yana tam üç yıl geçti. Bizi geriye ve daha zor bir duruma getiren olumsuz olaylar meydana geldi. Eylemsizlik, önemli müzakerelerin olmayışı ve Kıbrıs sorununa bir çözüm olasılığının yokluğu, oldubittileri pekiştiriyor. Durgunluk, Mustafa Akıncı'nın Kıbrıslı Türklerin önderliğinden uzaklaştırılması Kıbrıs Türk toplumunda da durum değişikliğe yol açtı. Yeni lider Ersin Tatar iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çözümünden yana değil ve Türkiye ile masaya başka çözümler getirmenin peşinde. Ayrıca Mağusa’nın yerleşime açılmasına yönelik hareket etmeleri yeni oldubittiler yaratıyor.
Bu nedenle, tüm Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler için müzakerelerin yeniden başlaması bir aciliyettir. Bu nedenle, yarınki Anastasiadis-Tatar toplantısında, Crans Montana'da elde edilenleri kabul edeceklerine dair ortak bir taahhüdün olması önemlidir. Crans Montana'da çıkmaz ilan edilmeden önceki haliyle Guterres çerçevesini ve altı noktayı kabul etmeleri önemlidir. Hem Cumhurbaşkanı Anastasiadis hem de Sayın Tatar, gevşek bir federasyon, bir konfederasyon, iki devlet ve bölünme gibi başka öneri, düşünce, "yeni fikir" ve önerileri bir kenara bırakmalıdır. Kıbrıs sorununun ilerlemesi için iki liderin Bayan Spehar'ın huzurunda müzakerelerin ICC'nin üssündki Crans Montana'da kaldıkları noktadan ve BM parametreleri dahilinde başlayacağını netleştirmeleri ve kilitlemeleri önemlidir. Ancak bu şekilde BM Genel Sekreteri, esaslı müzakerelerin yeniden başlaması için girişimini harekete geçirmeye ve uluslararası bir konferans düzenlemeye ikna edilebilir. Ancak bu şekilde Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm için umutlar ve beklentiler yeniden yaratılabilir.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

30 Mart
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlatılması çabalarında siyasi partilerin desteğini istedi.
16:08
Annita Dimitriu: DİSİ Kıbrıs sorunuyla ilgili, kolektif olarak ele alınması gereken gelişmeler olacağını tahmin ediyor.
16:05
Hacızaharias: Dijital güvenlik açısından yapılması gereken ancak hala yapılmamış olan şeyler var
16:04
Papanastasiu: Enerji Bakanlığı'nın amacı elektrik üretim maliyetini düşürmektir
16:03
Kamu Memurları Bağımsız Sendikası Başkanı: Hükümetin sporda şiddetle ilgili açıkladığı önlemler yetersiz.
16:01
Basın Özetleri 30.03.2023
16:00
Polis sendikaları, sporda şiddetle mücadele için açıklanan tedbirlere katılmadığını dile getirdi.
15:58
Yunanistan: Ortaya çıkarılan terör şebekesiyle olası bağlantıları nedeniyle 8 kişi daha gözaltına alındı
15:56
29 Mart
Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, stadyumlardaki şiddeti durdurmaya yönelik kararların alındı.
15:29
Bakanlar Kurulu, öğrencilerin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasını onayladı.
15:28
Putin'in Belarus topraklarında taktik nükleer silahların yerleştirilmesiyle ilgili açıklaması ABD’nin tepkisine yol açtı.
11:31
Meteoroloji Dairesi çok şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
11:29
Tüm haberler

Video on Demand