03.11.20 köşe yazısı

Dünkü Haravgi gazetesinden Neofitos Neofitu’nun köşe yazısı.
Yarın bir sonraki adım için ortak yükümlülük alınacak mı?
İki toplumun liderleri N. Anastasiadis ve Ersin Tatar arasında yarın yapılacak görüşme sosyal nitelikte olabilir, ancak BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunu Özel Temsilcisi Bayan Spehar'ın huzurunda gerçekleşecek ve iki liderin Kıbrıs sorununda sonraki adımlar konusundaki niyetlerinin belli olması bekleniyor.
Crans Montana'da Kıbrıs sorununu çözme fırsatının kullanılmadığı 2017'den bu yana tam üç yıl geçti. Bizi geriye ve daha zor bir duruma getiren olumsuz olaylar meydana geldi. Eylemsizlik, önemli müzakerelerin olmayışı ve Kıbrıs sorununa bir çözüm olasılığının yokluğu, oldubittileri pekiştiriyor. Durgunluk, Mustafa Akıncı'nın Kıbrıslı Türklerin önderliğinden uzaklaştırılması Kıbrıs Türk toplumunda da durum değişikliğe yol açtı. Yeni lider Ersin Tatar iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çözümünden yana değil ve Türkiye ile masaya başka çözümler getirmenin peşinde. Ayrıca Mağusa’nın yerleşime açılmasına yönelik hareket etmeleri yeni oldubittiler yaratıyor.
Bu nedenle, tüm Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler için müzakerelerin yeniden başlaması bir aciliyettir. Bu nedenle, yarınki Anastasiadis-Tatar toplantısında, Crans Montana'da elde edilenleri kabul edeceklerine dair ortak bir taahhüdün olması önemlidir. Crans Montana'da çıkmaz ilan edilmeden önceki haliyle Guterres çerçevesini ve altı noktayı kabul etmeleri önemlidir. Hem Cumhurbaşkanı Anastasiadis hem de Sayın Tatar, gevşek bir federasyon, bir konfederasyon, iki devlet ve bölünme gibi başka öneri, düşünce, "yeni fikir" ve önerileri bir kenara bırakmalıdır. Kıbrıs sorununun ilerlemesi için iki liderin Bayan Spehar'ın huzurunda müzakerelerin ICC'nin üssündki Crans Montana'da kaldıkları noktadan ve BM parametreleri dahilinde başlayacağını netleştirmeleri ve kilitlemeleri önemlidir. Ancak bu şekilde BM Genel Sekreteri, esaslı müzakerelerin yeniden başlaması için girişimini harekete geçirmeye ve uluslararası bir konferans düzenlemeye ikna edilebilir. Ancak bu şekilde Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm için umutlar ve beklentiler yeniden yaratılabilir.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
16 Nisan
Anastasiadis: İki devletin Kıbrıs sorunu çözümünde yeri yok
15:47
Vatandaşlığa geçiş konusunu araştıran soruşturma komitesi ön görüşlerini Başsavcıya sundu
15:46
basın özetleri 16.04.21
13:47
basın özetleri 14.04.21
13:13
Tüm haberler

Video on Demand