03.11.20 basın

Alithia gazetesinin ana haberinde şu başlıkları görüyoruz:
Verilen Yurttaşlıklar – Hükümet dinamik bir şekilde karşı saldırıya geçti – AKEL ve DİKO’ya cevaplar ve Sayıştay Başkanının DİKOlu geçmişi
Haberde şöyle yazıyor:
Hükümet dün yabancılara yurttaşlık verilmesi konusunda AKEL ve DİKO’ya sert cevaplar verdi. Aynı zamanda ilk kez olarak Sayıştay Başkanı Odiseas’ın DİKOlu geçmişi hakkında konuştu. Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos AKEL’in Hükümet karşıtı açıklamalarını yorumlarken bu skandalda AKEL milletvekili Hristakis Covanis’in de karışmış olduğunu hatırlattıktan sonra soru şeklinde AKEL’in Covanis’in faaliyetlerini bilip sustuğunu ifade etti. “AKEL, milletvekilin ne tür işlerle uğraştığını bilmiyor muydu?” dedi. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un pek çok pasaport verme işlemine karışan Tasos Papadopulos avukatlık bürosuyla hiçbir ilgisi olmadığı şeklindeki iddiasını reddeden Kiryakos Kuşos “Nikolas Papadopulos bize bürodaki hisselerinin hangi yolla nereye gittiğini bugüne kadar hiç açıklamadı” dedi. Hükümet bunların yanısıra Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in DİKOlu geçmişine ilk kez olarak atıfta bulundu. Kuşos “DİKO ve Sayıştay Başkanının neden Sayıştaylık makamını partileştirmek istediğini sordu ve Mihailidis’in DİKO Gençlik Örgütünün üyesi olduğunun herkes tarafından bilindiğini söyledi.
***
Filelefteros ve Haravgi gazeteleri koronavirüsle ilgili gelişmeleri veriyor sd.
Filelefteros gazetesi ana haberini “Önlemlerin artırılmasını ve gece sokağa çıkma yasağı öneren bilim adamları Cumhurbaşkanın elinde bomba– Limasol ve Baf’taki önlemler sonuç getirmedi ama bütün kazalarda uygulanacak” başlığıyla veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Pandemiyle ilgili neticeler dün de rahatlatıcı olmadı. Toplamda yapılan 2812 koronavirüs testi içerisinden 197’si pozitif çıktı. Dün bilim kurulu toplantısı yapıldı ve yarınki Bakanlar Kurulunun yeni kısıtlamalar getireceği tahmin ediliyor.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Sağlık Bakanı tarafından bilim adamlarının önerileri hakkında bilgilendirildi. Cumhurbaşkanı aynı zamanda restoran tipi mekânların çalışma saatlerinin kısıtlanması konusunda da baskı altında bulunuyor. Cumhurbaşkanı bu tip mekanların akşam saat 10:30’da kapanması ve 11:00’den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi konusunda karar almaya çağrılacak. Bunun yanı sıra virüsün sıklıkla bulaştığı spor merkezleri tipi yerlere odaklanması istenecek. Dikkatler çok sayıda insanın özellikle de çocukların toplandığı mekânlara da yöneliyor. 37 virüs pozitif vakanın tespit edildiği Limasol’daki yaşlılar evindeki durum son derece tedirginlik verici. Yaşlılar evinde şu ana kadar iki ölüm meydana geldi. Bu arada dün Mağusa Referans Hastanesi ve Lefkoşa Hastanesinde 40 korona hastası tedavi görüyordu.
Haravgi gazetesinin aynı konudaki ana haberine de kısaca bir göz atalım.
Hastane koğuşları korona virüs hastalarıyla doluyor – Hastalar için yeni koğuşlar açılıyor – Her şeyi göğüslemeye hazır olduğunu bildiren Hükümet şimdi kaygılı – Tüm kazalarda yeni önlemler alınırken Limasol ve Baf’taki önlemler de artırılıyor
Gazete ön sayfasındaki haber özeti mahiyetindeki paragrafta şöyle yazıyor:
Mağusa Hastanesinde 27 Sars-Cov-2 pozitif kişi tedavi altında. Lefkoşa Hastanesinde ise 5 kişi solunum cihazına bağlı olarak tedavi görürken Covid 19 koğuşunda 8 hasta bulunuyor. Dün 197 pozitif vaka daha tespit edildi. Bunların 37’si Limasol’daki bir yaşlılar evinde.
Alithia gazetesi ana haberinin hemen altında aynı konuya yer veriyor.
Gazetenin başlıkları şöyle: Yarın kısmi lockdown kararı alınacak – Koronavirüs vakaları hızla artıyor –Dün 197 yeni vaka açıklandı – Yaşlılar evindeki 37 vaka ve iki ölüm hakkında yakıcı sorular.
Haberde “Hükümetin pandemi krizini göğüslemesi yolunda her şey yeni önlemlerin alınacağını gösteriyor. Özellikle Limasol ile Baf’ta rakamlar hızla yükselirken yarın toplanacak Bakanlar Kurulundan tüm Kıbrıs’ta kısmi lockdown kararı çıkması bekleniyor. Yaşlılar evinde görülen 37 korona virüs vakası ve iki ölüm olayı tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Yüz yaşlının yaşadığı kurumda nasıl böylesi büyük bir rakamın çıktığı ve nerden başladığı araştırılıyor”, diye yazıyor.
***
Politis gazetesinin ana haberine geçiyoruz.
Politis gazetesi Meclisle ilgili bazı gelişmeleri ana haber olarak veriyor sd.
Gazete politikacılardan bazılarının ruhsatlı silah taşıdığını manşete taşımış.
Belde silah – 7 politikacı silah ruhsatına sahip… Tehlike altındalarmış
Gazete ön sayfada şöyle yazıyor:
Eski ve yeni yetkili ve politikacılar şahsi güvenlikleri için ruhsatlı tabanca bulunduruyor. Özel polis oldular.
Adalet Bakanlığından Meclise gönderilen son derece gizli bir mektupta 2020 Ocak ayına kadar olan döneme kadar 55 silah ruhsatının geçerlilikte olduğunu yazıyor.
Yeni Meclis Başkanı Adamos Adamu diğerlerine de örnek oldu. Korumasını yarı yarıya azaltan Adamos Adamu gereksiz masraflardan da söz etti.
***
Haravgi gazetesinden bir haberle basın özetlerimize davam ediyoruz.
Başlık: Atina’da bulunan Andros Kiprianu’nun temaslarında odak noktası Kıbrıs sorunu – Türk tarafının çerçevenin değişmesi çabası göğüslenmeli
Atina’da bulunan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Yunanlı politikacılarla yaptığı temaslardaki ana tartışma konusunu Kıbrıs sorunu oluşturuyor.
Maksimu Başbakanlık Sarayında Kiryakos Mitsotakis ile yaptığı toplantıda AKEL Genel Sekreteri Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerin sonuçlarına ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tahriklerine odaklandı.
Yunanlı Başbakan Yunan Hükümetinin Kıbrıs sorununa iki toplumlu iki bölgeli federasyon modeli çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm bulma çabalarına olan desteğini tekrarladı.
Andros Kiprianu ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
“Sayın Mitsotakis ile verimli ve yapıcı bir görüşme yaptık. Mevcut durumu, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ve Kıbrıs sorununun çözüm perspektifini ele aldık. Durumun son derece kritik olduğunu düşünüyoruz. Türk tarafının müzakerelerin zeminini değiştirme çabalarının göğüslenmesi ve ikinci aşamada da Kıbrıs sorununa çözüm bulunması hedefiyle müzakerelerin başlaması önceliğimiz olmalıdır.”
Andros Kiprianu Mitsotakis ile görüşmesinden önce Yunan Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanıyla görüşmüştü. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmenin sonrasında Andros Kiprianu, son gelişmelerden sonra oluşan verilerin ve özlü müzakerelerin başlamasıyla ilgili mevcut zorlukların değerlendirildiğini söyledi. “Buna rağmen üzerinde anlaşmaya varılmış çerçeveye saygı göstermesi için Türkiye’yi ikna etmeye çalışmaktan başka bir seçeneğimiz yoktur” dedi.
AKEL Genel Sekreteri Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas ile de görüştü. Kutsumbas partisinin Kıbrıs halkına olan desteğini ifade etti ve bağımsız, yabancı askerlerden arınmış ve NATOlaştırılmamış, tek egemenliği olan tek uluslararası kimliği olan Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin ortak vatanı tek bir devlet olan bir Kıbrıs için mücadelenin süreceğini vurguladı.
Andros Kiprianu bugün SİRİZA Başkanı Aleksis Tsipras ile görüşecek.
***
Haravgi gazetesi Kıbrıs sorunuyla ilgili bir diğer haberinde “Anastasiadis Tatar’dan müzakerelerin yeniden başlamasını isteyecek” başlığını kullanıyor ve şöyle yazıyor:
Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs Türk Lideri Ersin Tatar’a BMGS’nin çağrısına olumlu cevap vermek konusundaki güçlü iradesini ortaya koyacak.
Kiryakos Kuşos’a göre “Cumhurbaşkanının görüşleri net olup defalarca belirtildi”. 25 Ekim 2019 Berlin görüşmesini, BMGS’nin 19 Ekim tarihli mektubunu da hatırlatan Kuşos şimdi beklenenin BMGS’nin süreci başlatması olduğunu söyledi.
Ceyn Hol Lut’un ne zaman Kıbrıs’a gelmesinin beklendiğine dair bir soruya cevap verirken “Sayın Spehar’ın da yer alacağı yarınki görüşmeyi bekliyorlar. Görüşmenin ortamına ve koşullara göre durumu değerlendirecek ve hedefi resmi olmayan beşli görüşme olan faaliyetleri başlatacaklar” cevabını verdi.
***
Alithia gazetesinden bazı başlıklar:
- İki toplum liderinin bugünkü ilk yüz yüze görüşmesi belirleyici olacak
- Asker kaçakları için caydırıcı önlemler
- 2022’nin ikinci yarısında borsa özelleştirilecek
Politis gazetesi:
- Ekonomi yeni planlar için beklemede
Pandemiyle mücadele yolunda ilan edilecek yeni önlemlerde ekonomiye destek önlemleri olmayacak. Turizm sektörü hariç işletmelere destek yok
- Yunanistan’da dünden itibaren yeni sert önlemler – Günlük açıklanan vakalar binin altına düşmüyor
Yunanistan haritasında üç ayrı korona bölgesi ilan edildi. Gri bölgeye giren Selanik ve Serres kentlerinde kısmi lockdown uygulanıyor. En riskli bölgeyi temsil eden kırmızı bölgeye Kuzey Yunanistan’ın tümü ve Atina’nın da bulunduğu Attika bölgesi yer alıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

03 Haziran
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Baf kazasında 7 kilo esrar tespit etti.
15:47
Zelensky: Ukrayna birlikleri, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeleri geri almak için karşı taarruzu başlatmaya hazır
15:45
Erdoğan, Türkiye'nin beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı dönemi için Ankara'da meclis huzurunda yemin ediyor
15:44
Kıbrıs Otelciler Birliği: 3 günlük tatil sebebiyle sahil bölgelerindeki otellerde doluluk oranı %80’e ulaştı.
15:42
OELMEK: Meclisin değerlendirme sistemini yeni eğitim yılından itibaren uygulanacak şekilde onaylaması mümkün.
13:28
Kıbrıs'ın birçok bölgesinde sabah saatlerinden bu yana atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
13:27
"OPEC PLUS" adlı işbirliğine dahil olan ülkeler, petrol üretiminde daha fazla azalmaya gidilmesi olasılığını görüşecek.
07:55
16 yaşındaki erkek çocuk, yanında sahte ehliyetle babasının arabasını sürerken yakalandı.
07:52
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Çocuk Koruma ve İstihdam Merkezinin açılışının rolü ve önemine vurgu yaptı.
07:50
Enerji Bakanı, 2023 yılını Afrodit parseli için "dönüm noktası" olarak nitelendirdi
07:48
Kanada: Quebec kentinde, büyük orman yangınları nedeniyle 11 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
07:47
Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı, maçlarla ilgili yolsuzlukların örtbas edildiğine dair şikayetlere yanıt verdi.
07:46
Tüm haberler

Video on Demand