27.11.20 basın

Kıbrıs Rum gazeteleri bugün de Cypra mezbahası skandalı ve pandemiyle ilgili gelişmeleri manşete taşımış.
Pandemiyi ana haber yapan Filelefteros gazetesiyle başlayalım.
Haberin başlıkları “Hastanelerde tehlike alarmı – Pandeminin sağlık sistemine ciddi baskıları – Değerlendirmeler dehşet veriyor – Bakanlar Kurulu bugün yeni önlemler hakkında karar verecek”…
Haberde şöyle yazıyor:
Hastanelerin dayanma gücü tükeniyor, uzmanların durum değerlendirmeleri ise dehşet verici. Üç rakamlı hasta sayısı ülkenin sağlık sistemini ciddi biçimde zorluyor zira mevcut yatak sayısının yüzde ellisi dolmuş durumda. Dün Mağusa, Limasol, Lefkoşa ve Makarios Hastanelerinde koronavirüs hastası 109 kişi tedavi görüyordu. Lefkoşa Genel Hastanesi yoğun bakım servisine sevk edilen hasta sayısı daha da büyük endişelere yol açıyor. Gün be gün daha da artan yoğun bakım servisine gönderilen hastaların sayısı 17’yi buldu. Lefkoşa genel hastanesindeki yoğun bakımdaki yatak sayısı ise sadece 28.
Bilim adamları endişeli, Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ise önümüzdeki iki hafta için daha da büyük hasta sayılarına hazırlanıyor. Dün korona hastalarına ayrılan 200 yatağın her an için hazır olması garanti altına alındı. Gözler yoğun bakım servislerine çevrilmiş durumda. Şu ana kadar toplam yoğun bakım yataklarının sayısı 100 ancak doktor ve uzman hemşire sayısı yetersiz. Yaşlılar evlerinde durum kritik olmaya devam ediyor. Uzmanlar bu olgunun yarına yönelik net bir imaj verdiği konusunda uyardı. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu son günlerde hastaneye yatırılan insanların taburcu edilenlerden daha fazla olduğunu vurguladı.
Kasım ayında ölüm sayısı da yüksekti. Son 26 gün içinde 22 ölüm meydana geldi. Korona virüs nedenli toplam ölümlerin sayısıysa 31’i buldu.
Bugün Hükümetin Ocak ayına kadar sürecek olan yeni önlemlerini açıklaması bekleniyor.
Bu sabah Cumhurbaşkanı bilim adamlarıyla görüşecek. Ardından Bakanlar Kurulu yeni önlemler için toplanacak. Öğlen 12 saatlerinde Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıklayacak.
***
Politis gazetesi konuyla ilgili haberini “Bugün kararlar alınıyor – Genel Lockdown söz konusu değil” başlıklarıyla veriyor.
Haravgi gazetesinin başlıkları şöyle:
2021 yılı başlarına kadar sürecek yeni önlemler açıklanıyor – Önlemler yortu günlerinde birkaç gevşeme ile geçerli olacak – Büyük yük devlet hastanelerinin omuzlarında – Virüs üçüncü yaş kuşağını vurdu. Virüs en az 10 yaşlılar evine girdi – Bir ölüm daha, 323 yeni pozitif vaka ve hastanelerde 109 Covid 19 hastası
Alithia gazetesinin başlıkları da şöyle:
Korona virüse ilişkin karar zamanı – Yeni koronavirüs önlemleri bugün öğlen saatlerinde açıklanacak – Yortu günlerinde gevşemeler olacak
***
Filelefteros dışındaki gazetelerin ana haberi Cypra skandalıyla ilgili gelişmeler sd.
Alithia’dan başlayalım:
“Günahkâr süreç – Sokratis Hasikos’tan Kofinu Mezbahasının kapatılması ve cypra mezbahası tekeli hakkında yakan ifade – Eski İçişleri Bakanı Sayıştay Başkanı ve Devlet Baş Muhasebecisini ifşa etti”
Dün Meclisin Denetim Komisyonunda Kofinu ve Cypra mezbahalarının günahkâr süreci gün ışığına geldi. Eski İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos bir usulsüzlükler dizisini ortaya koydu ve Kofinu Mezbahasının kapatılmasına ve Cypra mezbahasının et piyasasında tekelleşmesine götüren olaylarda Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis ile Baş Muhasebeci Rea Yeoryiu’nun oynadığı rolü ifşa etti. Sokratis Hasikos “Kofinu mezbahasının kapanmaması için her ne yaptıysak karşımıza bir duvar dikildi. Tüm süreç boyunca Cypra, Sayıştaylık Makamı ve Devlet Sübvansiyonları Müdürü karşımızdaydı” dedi.
***
Haravgi gazetesi şöyle yazıyor:
Görünen bir el Cypra Mezbahasını koruyordu – Bakanlar Kurulu 200 bin avroluk telafi edici önlemleri sildi – Yetkileri aşan faaliyetler ve yeni disiplin araştırmaları gereksinimi – Milyonlarca avroluk devlet malı yağmalandı…
Cypra Mezbahasına bir ara 1 milyon avroyu bulan veterinerlik dairesine vergi borcu başta olmak üzere borçları konusunda devlet müsamahası gösterildi. Kofinu mezbahasının kapanmasından sonra bir numara olan Cypra mezbahası konusunda hükümet siyasi sorumluluklar taşıyor.
***
Politis gazetesi Cypra ve Baş Muhasebecinin yozlaşma labirenti – Hasikos: Sayıştaylık Hasapopulos vasıtasıyla Cypra’nın çıkar elçiliği görevi görüyordu
Savcı Rena Papaeti devlet hesabından Rea Papayeoryiu’nun eşinin çıkarına bir çekin geri çekilmesi konusunda son derece ifşa ediciydi. “Olaylar çok garipti… Ciddi, garip ve eşi görülmemiş olaylar yaşanıyordu…” dedi.
Baş Muhasebeci Meclisin Denetim Komisyonunda konuşurken kendi kendini methettikten sonra milletvekillerinin zekâsını küçümseyerek geri çekilen çekle ilgili mahkeme kararını mektupları arasında bulduğunu söyledi.
Çekin devletin hesabından geri çekilmesi emrini veren Baş Muhasebecinin astı ifadesinde tüm hareketleri konusunda Baş Muhasebeci Rea Yeoryiu’yu sürekli biçimde bilgilendirdiğini söyledi.
***
Gazetelerden diğer bazı seçmeler:
Filelefteros gazetesinden iki haber:
- Sebze fiyatları el yakıyor – Kristmas’a varmadan domates ve salatalık fiyatları hat safhada
Perakende satışlarda bir aydır uyuşukluk hüküm sürmesine rağmen domates, salatalık ve patates fiyatları fırladı. Kıbrıs Manavlar Derneği Başkanı Polis Kattasis Filelefteros’a konuşurken böyle bir olaya ilk kez rastladığını, fiyatların genellikle Kristmas günlerinde bu seviyelere ulaştığını söyledi ve bu durumun açıklaması olamayacağını vurguladı.
Manav dükkanlarındaki fiyatlar şöyle:
Domatesin kilosu 3,30 avro
Sera salatalığı 3, tarla salatalığı 3,50
Patlıcan 2 avro,
Fasulye içi 5,50 avro, börülce ise 3 avro
Polis Kattasis mevsimlik ürün fiyatlarının da çok yüksek olduğunu vurguladı. Öyle ki enginarın tanesi 3,30 avrodan, bakla ve bezelye ise kilosu 5,50’den satılıyor.
Mevsimlik ürünlerin yüksek fiyatlardan satılmasının bir nedeni piyasada henüz yeterli miktarda ürün olmaması olarak açıklandı. Bu dönemde talep de arz da düşük.
Bir başka nedense koronavirüs önlemleri nedeniyle restoranların kapalı olması. Bu yılın Kasım ayında geçen yıla kıyasla ciro yüzde 20 ile 30 oranında düşüş gösterdi.
***
Uzun zamandır beklenen hayvanların refahıyla ilgili yasa değişiklikleri Meclis tarafından onaylandı.
Temsilciler Meclisi hayvanların korunması ve refahı konularıyla ilgili mekanizmanın güçlendirilmesi amacıyla dün ilgili yasa tasarısını onayladı. 45 milletvekili evet, 2 milletvekili ise red oyu kullandı. Red oyu kullanan milletvekilleri ELAM milletvekilleriydi. ELAM milletvekili Linos Papayannis cezaların arttırılması olayının amacın aksini getireceğini ve sokak hayvanlarının çoğalacağını söyledi.
İlgili yasaya göre;
• Hayvanlara kötü davranmanın cezası 1700 avrodan 10 bin avroya, suç ikinci ya da daha çok kez işlendiğinde ise ceza 3400’den 20 bin avroya çıkarılıyor.
• Yasa yetkili makama hayvanına kötü muamele eden kişilerden hayvanı alarak süreci uzatmadan uygun bir şahsa verme yetkisini veriyor.
• Kedi ve köpekleri bağlama yasağı getiriliyor
• Hayvanların balkon ya da teraslarda tutularak kötü hava şartlarına maruz bırakılması yasaklanıyor
• Devlet Hizmetleri, özel veterinerler ve hayvan sever derneklerinin katılımıyla oluşturulacak Kıbrıs Hayvanların Refahı Komisyonu vasıtasıyla hayvanları koruma mekanizması güçlendirilecek
• Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte balina, yunus, fok balığı gibi deniz memelilerinin esaret koşullarında tutulması yasaklanıyor
Kıbrıs Hayvanları Koruma Partisi yeni yasayı selamladı ancak “utanç verici hayvan kafeslerinin yasaklanması için mücadelesine devam edeceğini” açıkladı.
***
Alithia gazetesi bir haberinde şöyle yazıyor:
- Avrupa parlamentosundan 27 Avrupa Birliği liderine güçlü mesaj
Avrupa parlamentosu ilk kez Türkiye’ye sert yaptırımların uygulanmasını oy çoğunluğuyla onayladı. Avrupa Parlamentosu bu yolla 11 Aralık’ta Türkiye’ye tahrikleri nedeniyle yaptırımlar uygulanmasını ele alacak olan 27 Avrupa Birliği liderine güçlü bir mesaj vermiş oldu.
Aynı habere yer veren Haravgi gazetesi ise ön sayfasında şöyle yazıyor:
Türkiye suçlandı, görüşmelere çağrılıyor
Dün Kıbrıs AKEL’in ve Birleşik Avrupa Solu/Kuzey Yeşil Solu grubunun ısrarı sayesinde Avrupa parlamentosundan çok güçlü bir karar kazanmayı başardı. 3 oturum süresince Maraş’ın yasadışı açılmasının sona erdirilmesini, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan yeniden başlaması konularının tartışılmasını talep eden Avrupa parlamentosu Birleşik Avrupa Solu/Kuzey Yeşil Solu grubu sonunda istenen kararın oy çoğunluğuyla alınmasını sağladı.
***
Ve Alithia gazetesinden kısa bir haber:
Çalışma Bakanı: Destek planları işsizliğin hızla yükselmesini önlüyor. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu emeklilik programının döngüsü sona erdi, tamamıyla yeniden yapılandırılması gerekiyor, dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

22 Eylül
Futbol 1’inci Ligi’nde 5’inci hafta karşılaşmalarıyla devam ediyor
17:06
Aris ilk maçında mağlup
17:04
Azerbaycan teslim olan Ermenileri affedebilir
17:03
Türkiye ve İsrail, Güney Akdeniz'de ortak doğalgaz sondajı planlıyor
17:02
Papanastasiou: Bölgedeki enerji gelişmelerini dikkatle takip ediyoruz
17:00
Letimbiotis: Guteres ile Christodoulidis arasındaki görüşme belirleyici olacak
16:58
Hristodoulidis - Guterres görüşmesinde Kıbrıs sorununa ilişkin niyetlerin netleşmesi bekleniyor
16:57
21 Eylül
Antonio Guterres, Nikos Hristodulidis ve Ersin Tatar ile New York'ta ayrı ayrı görüşmeler yapacak.
15:49
Maliye Bakanı: Akaryakıt vergisinde uygulanan indirimin şu anda yeniden uygulamaya konulması söz konusu değil
15:48
Siyasi Partiler, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşleri hakkında açıklamalarda bulundu.
15:47
Menelau-DiCarlo görüşmesinde, Kıbrıs sorununa ilişkin sürecin yeniden başlatılmasına dair olanaklar ele alındı.
15:44
Moskova, Kıbrıs sorununun Güvenlik Konseyi kararları temelinde çözümünden yana olduğunu yeniden dile getirdi.
12:16
Tüm haberler

Video on Demand