26.11.20 basın

Filelefteros gazetesi.
***
Katı kararlar alınıyor – Lefkoşa, Larnaka, Mağusa yayılma döngüsünde – Önümüzdeki Salı okullarda evden eğitim uygulaması
Anlaşıldığı üzere, Filelefteros gazetesi ana haberini korona virüsün yayılması olayına ayırıyor. Başlıkları sunduk. Haberin içeriğine geçelim: Hükümetin pandemiyle mücadele önlemleri listesine yeni kararlar dâhil olacak, eski kararların bir kısmı çıkacak. Göründüğü kadarıyla ilave edilecek kararlar arasında eğitimle ilgili olanları da var. Dün kararlar alınmamakla birlikte Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıda önümüzdeki Salıdan itibaren liselerin kapanması ve eğitimin evden yapılması konusu görüşüldü. Şimdi Eğitim Bakanlığından bu konuda yeşili ışık bekleniyor.
Bu yılki Kristmas’ın bildiğimiz Kristmas olmayacağı kesin olmakla birlikte Hükümet sokağa çıkma yasağının başladığı saat, kilise ayinlerine katılma yasağı ve evlerdeki aile toplantıları yasaklarına bazı gevşemeler getirecek.
Baf sıkı önlemlerden çıkarılırken Limasol için de coğrafi izolasyon ve dolaşım yasakları kalkacak. Bununla birlikte Limasol’da önlemler sıkı olmaya devam edecek. Hükümet kuaför, güzellik salonu, mağazalar ve mollere getirilen yasaklar konusunda da çeşitli değişikliklere gitmeyi düşünüyor.
Dün bilim adamları Cumhurbaşkanını mevcut durum hakkında bilgilendirdi. Bununla birlikte kararlar alınmadı, bilim insanları son iki günü de değerlendirmek için süre istedi. Kararların yarın yani Cuma günü alınması bekleniyor.
Dün Cumhurbaşkanına sunulan bilgiler çerçevesinde Kıbrıs’ta durum şöyle:
• Limasol, Larnaka ve Mağusa’da koronavirüsün yayılma endeksi yükseliyor.
• Son bir hafta içerisinde yeni vakaların yüzde 35’i Lefkoşa’daydı. Başkent yayılma listesinde Limasol’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.
• Yeni vakaların yüzde 41’i Limasol’da görüldü.
• Listenin üçüncü sırasında ise Mağusa var. Mağusa’da her 100 bin kişi başına üç yüz koronavirüs pozitif kişi görünüyor. Lefkoşa’da bu sayı 250, Larnaka’da ise 200’ün üzerinde.
***
Haravgi gazetesi de korona virüsle ilgili gelişmelere yer veriyor sd. Gazete haberinde “dün bir ölüm ve 305 yeni vaka daha… Önlemlere gevşeme yok…” başlığını kullanıyor. Gazete ayrıca bir başka ilgili haberini “Virüs yaşlılar evlerinde can biçiyor” başlığı altında veriyor ve şöyle yazıyor:
Hükümet yetkili makamların kotrollerde zayıflıklar gösterdiğini kabul etti. Yaşlılar evleri, rehabilitasyon merkezleri tipi yerlerde protokollerin uygulanmasından sorumlu, tıp fakültesi öğrencilerinden oluşan bir ekibin örgütlenmesi önerisi getirildi. Son bir ay içinde yaşlılar evlerinde 200 pozitif vaka tespit edildi. Dün Lefkoşa’daki Ayios Andonios yaşlılar evinde 35 yeni vaka bulundu.
***
Alithia, Politis ve Haravgi ana haberlerini Cypra mezbahası skandalıyla ilgili gelişmelere ayırıyor. Alitihia’dan başlayalım:
***
Sayıştay Başkanı baş Muhasebeci ve Cypra mezbahası sahibinin eşi Rea Yeoryiu’yu yaktı – Yetkilerini aşması nedeniyle hakkında disiplin kurulu araştırması istendi” Haberin başlıkları böyle sd.
Haberde şöyle yazıyor:
Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis Cypra Mezbahasının Kıbrıs Cumhuriyeti adına yazdığı 54 bin avroluk çekin iptal edilmesi nedeniyle Baş Muhasebeci Rea Yeoryiu ve eski birinci muhasebeci hakkında disiplin kurulu araştırması istedi. Sayıştay Başkanı dün Meclisin Denetim Komisyonuna gönderdiği bir mektupla iki şahsın yetkilerini aşan faaliyetleri nedeniyle araştırılmasını talep etti.
***
Politis gazetesinin ilgili başlıkları şöyle:
Görünmez bir el Rea ve Cypra’yı kolladı – Hukuk Dairesi, Veterinerlik Dairesi ve Ekonomi Bakanlığı çekle ilgili araştırmayı yapmayı “unuttu”
Ve Haravgi gazetesi de şöyle yazıyor:
Başlıklar:
Cypra’nın çekiyle ilgili araştırmayı sakladılar – Baş Muhasebecinin sorumluluklarıyla ilgili araştırma çekmecede kaldı – İki Ekonomi bakanı göz yumdu – Meclisin Denetim Komisyonunda bugün yakıcı sorular ele alınacak
Gazete ön sayfasındaki haberin özetinde şöyle yazıyor:
Ekonomi Bakanlığı, Baş Muhasebeci Rea Yeoryiu’nun sorumluluklarını işaret eden araştırmayı üç yıl boyunca çekmeceye kilitleyerek Cypra olayını örtbas etmeye çalıştı. Hukuk Dairesi Ekonomi Bakanına Cypra’nın tahsil edilmeyen çeki konusunda Rea Yeoryiu’nun sorumluluklarının “önemli konuya” yol açtığını bildiren bir mektup göndermişti.
***
Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:
***
Filelefteros gazetesi:
- Tatar’dan Kıbrıs sorunu konusunda yeni yol haritası
Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorunu konusunda yeni bir girişimde bulunmadığını açıkladı. Tatar Kıbrıs Türk toplumunun ya Türkiye’yle ilişkilerinin ya da uluslararası ilişkilerinin arttırılması yoluyla Kıbrıs sorununda yeni bir yol haritasının çizilmesinin zamanı gelmiştir, dedi.
- Aile içi şiddet vakaları arttı – Bu yıl 1400 aile içi şiddet vakası hakkında şikâyette bulunuldu
Bu yıl şu ana kadar yapılan aile içi şiddet vakası şikâyetleri daha yıl sona ermeden 1440’ü buldu. Geçen yıl yapılan toplam şikâyetlerin sayısı 1183’tü. Dün Polis tarafından Dünya Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yapılan açıklamada bildirilen veriler bu tür vakaların artık daha kolay şikâyet edildiğini gösteriyor.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis attığı bir twit’le taciz edilen kadınların çocuklarıyla birlikte sığınabileceği “Kadın Evi” 1 Aralık’ta açılacağını açıkladı. Aile İçi Şiddeti Önleme ve Mücadele Derneği Başkanı Andri Androniku’nun verdiği bilgilere göre bu yıl aile içi şiddet nedeniyle yardım başvurusu isteyenlerin sayısında yüzde 40 artış görüldü. Andri Androniku bununla birlikte mevcut olan utanç, lekelenme korkusu ve sessiz kalma nedeniyle aile içi şiddetle ilgili vakaların gerçek sayısının bilinmediğini söyledi.
- Stella ilaç firmalarını suçladı – Düşük gelir nedeniyle yeni antibiyotikler üretmiyorlar
AB Sağlık Komiseri Stella Kiryakidu’nun dün yaptığı Avrupa’da yeni antibiyotiklerin üretilmemesine ilişkin açıklamaları tüm Avrupa düzeyinde etki yarattı. Stella Kiryakidu her yıl 33 bin hastanın mikrop direnci nedeniyle öldüğünü, yeni antibiyotik geliştirme çalışmalarınınsa firmaların düşük kazanç kaygıları nedeniyle sınırlı olduğunu söyledi.
***
Politis gazetesi:
- Black Friday – Dükkânlar savaşa hazır
Bu yıl pandemi nedenli yasaklar nedeniyle farklı bir Black Friday yaşanacak. Mağazaların kapısında kuyruklar oluşmayacak. Ana alışverişlerin internet vasıtasıyla olması bekleniyor.
- Cikko ve Tamasos metropolitleri Kutsal Rus bayrağı çekti –
İki metropolit Kutsal Sinod’un Ukrayna Kilisesini tanıma kararını kabul etmeyi reddediyor. Hem Cikko hem Tamasos Metropolitleri Moskova Patrikhanesi metropoliti olarak Onufrios’u tanımaya devam ediyor. Cikko Metropoliti gazeteci Aristidis Viketos’a “kes sesini, alçak adam” şeklinde hitap etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand