Basın Özetleri 25.11.2020

Filelefteros Gazetesi
- Bomba yine Cumhurbaşkanılığı’nda
“Baf'ın özgürleşmesi, Limasol'da uzatma, liselerdeki uzun tatilin yansımaları” yan başlıklı haberde, yapılan kontrollerde ortaya çıkan sonuçların yanı sıra hastaneler ile yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısının artması ve dün 2 kişinin daha salgın nedeniyle hayatını kaybetti sonucu toplam can kaybımızın 45’e yükselmesinin kısıtlayıcı önlemleri sıkılaştırmaktan başka çare bırakmadığı aktarıldı. Haberin detayında, ekonominin yanı sıra piyasanın da büyük umutlarla beklediği yortu döneminin yaklaştığı bu dönemde salgına karşı alınacak tedbirler konusunda önerilerin bugün Cumhurbaşkanı’na sunularak kararların bekleneceği belirtildi. Haberde ayrıca, Danışma Komitesi tarafından, Noel tatili süresinin uzatılmasının yanı sıra tüm Kıbrıs’taki liselerin kapatılması olasılığının dahil tartışıldığı vurgulandı.
- Korona önlemleri kapsamında kesilen cezalardan 2 milyon toplandı
“Diğer 2 milyon Euro henüz ödenmedi”, “Mart'tan Ekim'e kadar 13,330 ceza” yan başlıklarıyla verilen haberde; Korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemeler kapsamında son aylarda kesilen cezalar sonucu devlet kasasına yaklaşık 2 milyon Euro para girdiği, suç işleyenler tarafından henüz ödenmemiş olan yaklaşık 2 milyon Euro cezanın daha olduğu belirtildi. Haberin detayında, Adalet Bakanı Emilis Yoliti’nin konuyla ilgili olarak milletvekili Annas Theologou’nun soru önergesine verdiği cevap sonucunda, Enfeksiyon Yasası kapsamında Mart 2020’den 15 Ekim 2020 tarihine kadar kesilen 13,330 cezadan, 1,997,875 Euro toplandığının teyit edildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, yasa kapsamında kesilen 13,330 cezadan şimdiye kadar 6,603’inin ödendiği; 6,727’nin ise ödenmeyi beklediği ifade edildi.

Politis Gazetesi
- N.Lilli’den AKEL’e 100 bin Euro bağış
“V. Zannettos’u suçluyor ve “gasp edilen” para için yasal işlem başlatıyor” yan başlığıyla verilen haberde, Venizelos Zannettos’un “8 yıl sonra diğer birçok kişi gibi N. Lillis’in de partiye katkı yapıp yapmadığını hatırlamıyorum.” dediği aktarıldı. Nikos Lillis’in ise Nikos Katsouridis’in rehberliğini reddettiği ve 9 Mayıs 2021’de seçimlere kısa bir süre kala “anonim” şekilde partiye yaptığı katkılarla ilgili belgeleri topluma açtığı belirtildi. Haberin detayında, Nikos Lillis’in yaptığı para yardımının nereye gittiği ve ne olduğunu öğrenmek istediği ifade edildi.
- Mr. Cypra’dan Meclis’deki yalanlar için bahaneler
“Avukat eşliğinde” yan başlığıyla verilen haberde, Meclis başkanı’nın, Yorgos Georgiou’nun çağırıldığı komite toplantısına katılmayı reddetmesinin, polis tarafından Meclis’e karşı saygısızlık olarak değerlendirmesi çağrısı yaptığı belirtildi. Haberin detayında, bugün toplanacak komitenin, 7 kişinin kayıt dışı çalıştırılması konusunda 24,500 Euro’luk yeni idari para cezası vermesinin beklendiği aktarılırken, Yorgos Georgiou’nun Meclis’de gerçeğin yakında ortaya çıkacağından emin olduğu ve “Hüküm giymedim ve herhangi yasadışı bir şey yapmadım... bölgeyi ve ekonomiyi destekliyorum” dediği ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- İki günlük tedirginlik
“Korona virüse karşı yeni önlemler için” yan başlıklı haberde; vatandaşların korona virüs salgınıyla başa çıkmak için alınacak yeni önlemleri beklerken iki günlük tedirginlik yaşayacağı belirtildi. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun, bugünkü oturumda Epidemiyolojik Danışma Komitesi üyeleri tarafından bilgilendirildikten sonra yeni önlemleri onaylayacağı ifade edilirken, alınacak önlemlerin aynı gün değil önümüzdeki Cuma günü Sağlık Bakanı tarafından açıklanacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, Epidemiyoloji Komitesi üyeleri arasında; şimdi daha sıkı önlemler alınarak tatil sezonunda (bir evde en fazla toplanabilecek kişi sayısını 10’dan 20’ye çıkarmak gibi) gevşetmeler yapmak, Limasol ve Baf bölgelerinde önlemlerin gevşetilerek, Lefkoşa ve Mağusa bölgelerinde daha katı önlemler alınması vs. gibi alınacak önlemler konusunda fikir birliği olmadığı için durumun karışık olduğu, hem fikir olunan tek konunun yeniden bir lockdown sürecinden kaçınılması olduğu vurgulandı.
- Mevlüt Çavuşoğlu: İki bölgeli, iki toplumlu federasyon modelini tartışarak, bir 50 yıl daha kaybetmeyeceğiz
“Federasyon için değil ama iki devletli bir çözüm için konuşmalıyız” yan başlığıyla verilen haberde; Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir Türk gazetesine verdiği röportajda, Kıbrıs sorunun için iki bölgeli, iki toplumlu federasyon modelini tartışarak, bir 50 yıl daha kaybetmeyeceğiz dediği, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin gayri resmi beşli bir zirve çağrısı yapmasını beklediklerini de sözlerine eklediği belirtildi. Haberin detaylarında, Çavuşoğlu’nun, Yunanistan yeraltı kaynaklarının araştırılmasını görüşmelerine hazırsa, Türkiye’nin de buna hazır olduğunu aktararak, Yunanistan'ın Sismik Araştırma Gemisi Oruç Reis'in yaptığı araştırmalar konusunda yaptığı itirazların ise hiçbir değeri olmadığını söylediği vurgulandı. Türk bakanın ayrıca, Avrupa Birliği Zirvesi'nde Türkiye aleyhine alınacak herhangi olumsuz bir karardan yine Avrupa Birliği'nin etkileneceğini ifade ettiği aktarıldı. Bunlara ek olarak, Çavuşoğlu, 2021 bütçesiyle ilgili yaptığı Meclis konuşmasında, “Kıbrıs’ta federasyon için değil ama iki devletli bir çözüm için konuşmalıyız” dediği belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Yeni Kalkınma Modeli Çerçevesinde AKEL Önerileri
“Hane halkı ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin önündeki zor günler”, “Çarpıklıklar, sosyal ve ekonomik eşitsizlikler”, “Pandemi nedeniyle oluşan çelişkiler ve çıkmazlar” yan başlıklarıyla verilen haberde; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun yeni kalkınma modeliyle ilgili gerçekleştirdiği basın toplantısında, hükümetin geçmişte alternatif bir kalkınma modeli hazırlamamış olmasının özellikle hane halkı ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri zor zamanlar yaşayacağı günlere götürdüğünü belirttiği aktarıldı.
- Kutlamalar için önlemlerin gözden geçirilmesi gündemde
“57’si hızlı test yöntemiyle” yan başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan PCR ve hızlı testler sonucunda 252 yeni vakanın daha tespit edilmesi sonrası bugün Cumhurbaşkanlığı’nda bir toplantı gerçekleştirileceği ifade edildi. Haberin detayında, Salı günü (dün) yapılan 10,959 testin 5,424’ünün moleküler yöntemle (PCR), 5,535’inin ise hızlı antijen testi (hızlı testle) yapıldığı belirtilirken, COVİD-19’a yakalanan 75 ile 64 yaşlarındaki 2 erkek hastanın daha hayatını kaybettiği aktarıldı. Haberde ayrıca, COVİD-19 nedeniyle bugüne kadar, 29’u erkek ve 16’sı kadın olmak üzere toplam 45 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:29

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand