24.11.20 basın

Bugünkü Alithia ve Filelefteros gazeteleri korona virüsle ilgili gelişmeleri yansıtıyor ana haberlerinde.
***
Son günlerdeki korona virüs yayılım eğilimi: Limasol ve Baf’ta düşüş, Limasol ve Mağusa’da yükseliş – Dün 33 yeni vaka – Kostrikkis’in Baf’ta lokal lokdaun yapılmamalıydı açıklaması yangınlara neden oldu – Sorunları ele alacak bir eylem grubu oluşturuluyor
Haberde şöyle yazıyor:
Baf ve Limasol’da uygulanan lokal lokdaun sonuç vermeye başladı. Son günlerde yeni vakaların sayısı düşmeye başladı. Bunun aksineyse Lefkoşa ve Mağusa’da yeni vakalarda artış görüldü. Larnaka’da ise yeni vaka sayısı düşük. Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri yarın Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşerek ona yeni verileri sunacak ve değerlendirme yapıldıktan sonra konunun bundan sonraki ele alınış biçimi hakkında karar verilecek. Kristmas ve yılbaşı günlerinde de önlemlerin devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Filelefteros gazetesi aynı konudaki ana haberini “Korona azdı, kontrol edilemiyor – 224 vakayla korona virüsü yaşlılar evlerine de daldı – yaşlılar risk altında – Mağusa’daki bir zihinsel özürlüler evinde de 37 vaka ortaya çıktı” başlıkları altında veriyor. Haberin içeriğine birlikte bir göz atalım.
Hastanelerde tedavi gören korona hastalarının sayısının gün be gün artması endişelere yol açtı. Hastaların sayısı dün 110’a çıkarken bu arada yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısında da artış görüldü. Yaşlılar evlerinde gerek personel gerekse yaşlılar arasında korona virüs yeni vakalarının artması da ayrıca kaygılara neden oldu. Yaşlılar evlerindeki vakaların çoğunluğunu yaşlılar oluşturuyor. Dün Mağusa’daki zihinsel özürlüler evinde de 37 vaka saptandı.
Dün Sağlık Bakanlığı 262 yeni vaka ve rapid testler sonucunda da 70 yeni vaka açıklaması yaptı.
Bu veriler ışığında Hükümet hafta içinde toplanarak durum değerlendirmesi yapacak ve yeni önlemler için karar verecek. Bilim adamları kurulu bugün Sağlık Bakanıyla görüşerek son verileri değerlendirecek ve 30 Kasım’a kadar geçerli olan emirnamelerin süresi bittikten sonra Hükümetin alması gereken önlemler hakkında onu bilgilendirecek.
Yarın Bilim Kurulu Cumhurbaşkanını ziyaret ederek mevcut durum hakkında ona bilgi verecek ancak Hükümetin aynı gün yeni kararlar alıp almayacağı meçhul.
Bununla birlikte Hükümetin bundan sonraki dönem için niyetleri de henüz belli olmadı. Baf kazasındaki kısıtlamaların kaldırılması, Limasol kazasında uygulanan önlemlerin gevşetilmesi veya lokdaunun aynen uygulanmaya devam etmesi ve Kıbrıs çapında önlemlerin sıkılaştırılması konuları masada bulunuyor.
Politis gazetesi de bu konuyla ilgili haberini “rapid testlere dair umutlar – Kristmasla ilgili önlem önerileri kayıt altına alınıyor” başlıkları altında veriyor ve haberde Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulunun son 14 günde Kıbrıs’ta koronavirüs pandemisinin seyir görüntüsünü ele aldığını yazıyor. Kurul yarın Cumhurbaşkanlığında yapılacak toplantıya sunacağı önerileri hazırlıyor. Dün 262 yeni vaka açıklandı. İki yaşlılar evinde yapılan toplam 52 testin 52’si de pozitif çıktı.
***
Haravgi gazetesinin ana haberi:
Gazete ana haber olarak altın pasaportlarla ilgili araştırma raporunun önümüzdeki milletvekilliği seçimlerinden sonrasına bırakılmaya çalışılmasına dair.
Başlıklar şöyle: Raporu seçimlerden sonraya itmeye çalışıyorlar – Altın pasaportlarla ilgili araştırma geciktiriliyor – Adalet Bakanı Yoliti Anastasiadis’in açıklamalarını bekliyor – Yolsuzlukta polis mensuplarının da yer aldığına dair 126 şikayet
Haberde altın pasaportlar konusu hakkında yapılan araştırmanın raporunun açıklanmasının önümüzdeki Mayıs seçimlerinden sonraya bırakılmaya çalışıldığını yazıyor. Gazeteye göre Başsavcı dün araştırma komitesinin çalışmalarını sonlandırmak için iki kez yani toplamda altı aylık uzatmaya gerek duyacağını söyledi. Bu arada Adalet Bakanı Emili Yoliti Cumhurbaşkanının yolsuzluklarla mücadele konusunda yapacağı açıklamaları bekliyor.
***
Ve Politis gazetesi:
Gazete ana haber olarak Cypra mezbahası skandalıyla ilgili gelişmeleri veriyor.
Başlıklar: Rea ve Yorgos Yeoryiu avukatlarıyla Meclisin karşısına çıkacak – Milletvekilleri Cypra mezbahası sahibinin Temsilciler Meclisini aşağılama ve kaale almama nedeniyle kovuşturulmasını talep ediyor
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Cypra mezbahasının sahibi Yorgos Yeoryiu bugün Meclisin Denetim Komisyonundaki toplantıya avukatı eşliğinde katılacağı konusunda Temsilciler Meclisini bilgilendirdi. Milletvekilleri, bundan önceki çağrılarında Meclise gelmemek için karantinada olduğunu söylemesi nedeniyle Yorgos Yeoryiu’yu yalan söylemekle suçladı.
Bu arada mezbaha sahibinin eşi ve devlet başmuhasebecisi Rea Yeoryiu da Perşembe günü Denetim Komisyonunun karşısına avukatı eşliğinde çıkacak. Büyük bir avukatlık Bürosu yetkilisi Meclis Komisyonunu telefonla arayarak bu konuda bilgilendirdi.
Meclis Denetim Komisyonuna, Başmuhasebeciyi ihbar eden eski İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos da çağrıldı. Bu arada Cypra mezbahasının Veterinelik Dairesine verdiği garanti çekinin tahsilatının yapılmamasıyla ilgili araştırmayı yürüten Ekonomi Bakanlığı görevlisi ve çekin tahsil edilmemesiyle ilgili emri veren Başmuhasebecilik bürosu görevlisi de Meclisin Denetim Komisyonuna çağrılanlar arasında bulunuyor.
***
Gazetelerin diğer bazı haberleri:
***
Haravgi gazetesi:
- Ceyn Hol Lut Pazartesi günü adaya geliyor
BMGS Antonio Guteres’in Kıbrıs sorunu özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs’a 30 Kasım’da geleceği kesinleşti. Lut 1 ve 2 Aralık tarihlerinde iki toplum lideriyle beşli resmi olmayan toplantı konusunda görüşmeler yapacak.
Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos yaptığı ilgili açıklamada BMGS’nin beşli toplantıyı hazırlamak ve Güvenlik Konseyinden almış olduğu müzakerelerin BM kararları, sağlanan yakınlaşmalar ve Guteres çerçevesi zemininde yeniden başlamasıyla ilgili yetkiyi hayata geçirmek konusundaki niyetini belirtmiş olduğunu söyledi.
Bu arada Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osaçi Temsilciler Meclisi Başkanı Adamos Adamu’yla yaptığı görüşmede gerek Maraş gerekse de Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine karşı Türk tahrikleri konusundaki kaygılarını ifade etti. Osaçi Rusya’nın Kıbrıs sorununun BM kararları temelinde çözülmesi konusundaki ilkesel duruşunu tekrarladı.
Meclisten yapılan açıklamaya göre Meclis Başkanı Adamos Adamu Rus Büyükelçiye Rusya Federasyonu ile Kıbrıs arasındaki geleneksel bağları vurguladı ve Kıbrıs sorunu konusunda bir Güvelik Konseyi üyesi olarak Rusya’nın Kıbrıs’a daimi desteği için teşekkür etti.
***
- Türkiye’ye 10-11 Kasım zirve toplantısı öncesinde yeni uyarılar: Ya eylemle ayak uyduracaksın ya da önlemlerle
AB Türkiye’ye Avr. Zirvesine kadar olan dönemde niyetlerini eylemle ortaya koyması için baskı yapıyor. Liderler Avrupa zirvesinde konuyu ele alarak değerlendirecek ve pozitif bir gündemle mi yoksa önlemlerle mi devam edeceklerine dair karar verecek. Komisyon yetkili temsilcisi Peter Stano KİPE’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen haftasonu yaptığı açıklamaları ve Türk Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi İbrahim Kalın’ın geçen Cuma günkü Brüksel ziyaretinin sonuçlarıyla ilgili görüşlerine dair soruya cevap verirken 27’lerin çıkardığı sonuçların çok net olduğunu ve aynı şeyin AB’nin Doğu Akdeniz’deki beklentileri için de geçerli olduğunu ifade etti.
Peter Stano Erdoğan’ın açıklamaları hakkında “her gün yeni bir şey söylüyor” dedi ve AB’nin bu görüşleri ayrı ayrı yorumlamak niyetinde olmadığını belirtti. Stano “AB’nin görüşleri hem biliniyor hem de son derece nettir” dedi.
***
- Maraş’taki piknikten sonra bisiklet gezileri
Kıbrıs Türk gazetesi Afrika Maraş’ta tahriklerin ve radikal değişikliklerin devam ettiğini yazdı. Gazetenin ve Enformasyon Dairesinin bildirdiğine göre Konya Belediyesi ve Türk Vakfı TOKİ’nin kentin sahil şeridinde gerçekleştirdiği değişikliklerden sonra kapalı kentte her gün bisiklet turları düzenleniyor. Bunun yanısıra Türkiye Cumhurbaşkanının kentte yaptığı piknikten sonra Kenedi Caddesi olarak bilinen caddenin adı Semih Sancar Caddesi olarak değiştirildi.
***
Alithia gazetesinden bir haber:
- Barikatlar altüst – Kıbrıslı Türkler önce barikatları kapattı akşama kalmadan açtı
Kıbrıs Türk toplumu yetkililerinin aldığı bir karar sonucunda barikatlar önce özünde kapanmış oldu. Ama aynı günün akşamında tepkiler nedeniyle barikatlar açıldı. İlk karar kuzeye geçmek için 24 saatlik PCR testi gösterilmesi gerektiği şeklindeydi. Barikatların aslında kapanmasına yol açan bu karar, işgal altındaki bölgeden geçerek Lefkoşa’ya gidişlerinin engellemesi nedeniyle Pirgos ve Dillirga sakinlerini öfkelendirdi. Kıbrıs Hükümeti tepkisel bir kararla Pirgos içerisinden Kokkina bölgesine personel ve malzeme geçişine izin vermeyeceğini açıkladı. Dolayısıyla Kıbrıs Türk tarafı kararını geri çekti ve korona virüs testinin eskiden olduğu gibi 72 saatlik olmasının yeterli olacağını bildirdi.
***
Filelefteros gazetesi:
- Korona virüsü bütçeyi de karıştırdı
Ekonomi Komisyonu bakanlıkların bütçesi tartışmalarının 30 Kasım’da sonlandırılmasını öngörüyordu. Ancak her şey bakan, milletvekili, başka yetkili ve teknokratların kararantina altında olması nedeniyle değişti. Komisyon başta 2007’den bugüne İçişleri ve Ekonomi Bakanlığında yetkili görevi gören eski ve şimdiki yetkilileri de toplantılara çağırmayı programladığını açıkladı.
***
- İlk yağmurlarla birlikte güzeller güzeli flamingolar da geldi – Larnaka tuz göllerine yeniden yaşam verdiler
İlk yağmurlar az olmakla birlikte başta Hala Sultan Tekkesi yanındaki tuz gölü olmak üzere Larnaka tuz göllerine flamingoların da dönüşünü sağladı. Üç haftadır her gün yeni flamingo sürüleri uzun ve yorucu yolculuklarından sonra soluklanmak ve kışı geçirmek için Kıbrıs’a varıyor. Larnaka belediyesi Çevre Dairesi yetkilisi Kostas Kokkinos’un yaptığı açıklamaya göre bu dönemde kuzey Avrupa ülkelerinde hüküm süren soğuklar ve göllerin donması sonucunda flamingoların yiyecek bulamaması nedeniyle bu görkemli kuşlar kış mevsimini geçirmek üzere Kıbrıs’a gelmekte. Flamingolar küçük karideslerle besleniyor. Dolayısıyla karides bulunan hem Larnaka tuz göllerine hem de Oroklini gölü de dâhil adadaki çeşitli mekanlara vardılar. Flamingolar burada çifleşecek ve yavrularını büyüttükten ve uçabilecek duruma getirdikten sonra bahar sonu ve yaz başlarında başka yerler arayışıyla adadan ayrılacaklar. Kostas Kokkinos geçen yılki aşırı yağmurlar sonucunda flamingoların Temmuz ayı sonuna dek adada kaldıklarını da ekledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

30 Eylül
Keravnos: Kıbrıs’ın kredi notu artık tüm derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım seviyesinde sınıflandırılacak.
14:56
Ulaştırma Bakanı Aleksis Vafeadis: Taksi şoförlerinin tavrı şaşırtıcı.
14:54
Taksi şoförleri, başta korsan taksicilik olmak üzere karşı karşıya oldukları sorunları protesto etmek için eylem planlıyor.
14:47
Yunanistan'da yetkililer, sebep olduğu hava koşullarının yol açtığı ciddi sorunlarla baş etmek için seferber oluyor.
14:45
Sağlık Bakanı Popi Kanari: Kıbrıs'taki kanser kayıtlarına göre her yıl 4 bin yeni kanser vakası kaydediliyor
14:43
DİKO ve EDEK, Moody's tarafından Kıbrıs'ın kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye getirilmesinden memnun
14:38
Şiddetli fırtına ve sel nedeniyle New York'ta olağanüstü hal ilan edildi.
14:31
Hükümet Sözcüsü, bugünün Kıbrıs ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade etti.
14:30
Birleşmiş Milletler hafta sonu Dağlık Karabağ'a insani ihtiyaçları değerlendirecek bir ekip gönderecek
12:05
İsviçre, Ukrayna'da gerekli mayın temizleme ve patlayıcı imha operasyonlarının 1/4'ünü finanse etmek istediğini açıkladı
11:58
Hristodulidis, müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarına destek verdiği için "Med-9" ülkelerine teşekkür etti.
10:22
"Med-9" ülkeleri, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasına tamamen bağlı olduklarını ilan etti.
10:00
Tüm haberler

Video on Demand