23.11.20 basın

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde yer alan ana konular Filelefteros ve Alithia gazetesinde Kıbrıs sorunu ve Türkiye’ye yaptırımlarla ilgili gelişmeler, Politis’te bir kısım devlet yetkilisinin hem maaş hem emeklilik maaşı alması, Haravgi gazetesinde de hastanelerde koronavirüsün yayılması.
Filelefteros gazetesi:
Filelefteros “Aralık aynın son on günü kritik – Lut ve Avrupa Konseyi gelişmeleri belirleyecek mihenk taşları – BMGS’nin Kıbrıs sorunu özel danışmanı Lut haftaya adaya geliyor” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Aralık ayının son 10 günü kritik olarak görülüyor. Bu dönemde adaya gelecek olan Ceyn Hol Lut’un görüşmelerinin sonuçları ve Avrupa Konseyi çalışmaları dolaylı ya da dolaysız olarak Kıbrıs sorununu etkileyecek sonraki gelişmeleri de belirleyen görüşmeler olacak.
Bilgilere göre Lut’un 30 Kasım ile 2 Aralık tarihlerinde adaya gelmesi bekleniyor. Ceyn Hol Lut’un adada yapacağı görüşmeler ve üç garantör güçle temaslarının sonuçları sonucunda BMGS Guteres de nihai kararlarını alacak. GS’in karar vereceği resmi olmayan beşli konferansta prosedürün ele alınmasıyla birlikte, elimize ulaşan bilgiler, Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konuların da masaya konması bekleniyor.
Avrupa Birliği zirvesinde ise görüşülecek olanlar doğrudan Kıbrıs sorunuyla ilgili olmamakla birlikte, kararlar Kıbrıs sorununu da etkileyecek.
Aralık zirve toplantısında Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki tavrı ve Yunanistan ve Kıbrıs’la ilişkileri ele alınacak. Şu ana kadarki gelişmeler Türkiye’nin tamamıyla olumsuz tavrını ortaya koyuyor. Bu olay gerek Almanya gerekse de Fransa tarafından da vurgulandı.
***
Alithia Gazetesinin ana haberinin başlıklarında “Aralık Ayı Avrupa Zirvesi öncesinde Erdoğan yumuşadı, yaptırımlardan korkuyor – Erdoğan dostluk mesajları veriyor ama laf değil pratik isteyen Fransızları ikna edemiyor” diye yazıyor:
Haber şöyle:
Maraş’taki piknik ve Kıbrıs ile ilan ettiği navtekslerle Yunanistan ve Kıbrıs’ı tahrik eden Recep Tayyip Erdoğan AB zirvesinde alınabilecek önlem ve yaptırımlardan korkunca şimdi Avrupa’ya dostluk mesajları gönderiyor.
Ancak Fransız Dışişleri Bakanı Jan İv Lödrian Türkiye’yle mesafeleri korudu ve laf değil hareket beklediğini açıkça dile getirdi. Fransız Dışişleri Bakanı zirve toplantısının yaklaştığını ve orada Ankara’ya karşı yeni yaptırımlar konusunun ele alınacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2-3 gündür yatıştırıcı açıklamalar yapması yeterli değil, pratikte iş bekliyoruz. Türkiye’nin Kıbrıs, Yunanistan, Dağlık Karabağ Bölgesi, Libya ve Suriye’deki tahriklerini pratikte sonlandırdığını göstermesi gerekiyor” dedi.
***
Konuya iç sayfalarında Haravgi gazetesi de yer veriyor.
Gazete “Erdoğan’dan Batı’ya açılım – Erdoğan’dan Doğu Akdeniz konusunda Kıbrıslı Türklerin de katılacağı toplantı önerisi – Erdoğan: Seçimimiz her zaman Batı olmuştur – Gelecek hafta Lut adaya gelecek” başlıkları altında veriyor haberini.
***
Politis gazetesinin ilgili haber başlığıysa şöyle:
Erdoğan ikna edici olamadı – Paris laf değil iş bekliyor
***
Haravgi gazetesi koronavirüsle ilgili durumu verdiği ana haberinde “Hastanelerde virüsün yayılma delikleri – Hastane çalışanları önlemlerin yetersizliğini vurguladı – Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu resmi şikâyetler gelmedi, dedi –Çalışanlar tahammül sınırlarını çoktan aştı” başlıklarını kullanıyor.
Haberde “hastane çalışanları görevlerinin çokluğu ve bölümler arasında mekik dokumaları kaynaklı, virüsün yayılmasına ilişkin korkularını dile getirdi. Personel tahammül sınırlarını aştı. Gerek pandemi koşulları gerekse de YESİ nedeniyle oluşan yeni koşullar ve bütün bu önceki aylardaki çalışma zorlukları medikal personel ve yan hizmetler personelinin tahammül gücünü aşmasına neden oldu.
***
Politis gazetesinin ana haberinin başlıklarıysa şöyle:
Bir cepte maaş, diğerinde emeklilik maaşları – Devlet yetkililerinin hizmetlerini yılda ekstra 2 milyon avroyla ödüyoruz –
Toplamda 129 devlet yetkilisi maaşlarının yanı sıra emeklilik maaşı da alıyor.
Cumhurbaşkanı, Sayıştay Başkanı, Çalışma Bakanı ve DİSİ Milletvekikili Onufrios Kula emeklilik maaşlarını almama kararı aldı
Bu tahrikkâr olgunun ortadan kaldırılmasına yönelik DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun önerisi tek yönlü yoldur.
***
Gazetelerimizin ana haberleri böyle. Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:
Politis gazetesi:
- Aşağı Pirgos sakinleri ateş püskürüyor:
Kıbrıs Türk Toplumu yetkililerinin birkaç saatliğine kuzeye geçmek isteyen Kıbrıslı Rumların bugünden itibaren 24 saatlik PCR testi göstermek zorunda olması kararı Aşağı Pirgos sakinlerinin yoğun tepkilerine neden oldu. Yurttaşlar bu sorunun derhal çözülmesini istedi. Çözülmediği takdirde Hükümeti sonuç verici önlemler almaya ve Kıbrıslı Türklere sağlanan kolaylıkları sonlandırmaya çağırdı.
- Yunanistan çaresiz – 103 ölü daha
Yunanistan’da korona virüs nedeniyle son iki günde meydana gelen ölümlerin sayısı üçlü rakamlara ulaştı. Yayılma zincirlerinin çoğaldığı Atina ve Selanik’te durum dizginlenemiyor. Aleksandrupolis metropoliti fanatik Hristiyanlara çattı ve insanları ölüme sürüklediklerini söyledi.
***
Haravgi gazetesi:
- Kıbrıs Üniversitesinin rızasıyla kaçak çalışanlar
Kıbrıs Üniversitesinin sözleşmeli işbirliği yaptığı bir şirket, çalışanlarının sosyal sigortasını yatırmıyordu. Üniversite şirketi ödüllendirircesine onunla olan sözleşmesini yeniledi. Şirketle yarım milyonluk yeni anlaşma imzaladı. Olaydan Sosyal Sigortalar Kurumu da haberdardı. Kurum söz konusu veriler hakkında bilgilendikten sonra ne tür önlemler aldığı ya da en azından nasıl bir araştırma yaptığı hakkındaki sorulara cevap vermeye çağrıldı.
***
- Mahkeme Kararı Devlet Baş Muhasebeciyi de yakıyor
Mahkemenin Cypra Mezbahası hakkındaki kararı Devlet Baş Savcısı Rea Yeoryiu’yu da yaktı. Mahkeme kararı Mezbahanın Veterinerlik Dairesi ile sözleşmesi hakkındaki garanti mektubuna ilişkin.
***
Filelefteros gazetesi:
- Bir ölü ve hasta rekoru
Hükümet için kritik hafta. Hükümet pandemiyle mücadele konusunda yeni önlemler almaya çağrılıyor. Yeni talimatlar alan bilim insanları bugün ellerindeki verileri değerlendirecek. Dün bir ölüm daha meydana geldi ve korona virüs hastaları sayısı yeni rekor kırdı.
***
- Korona virüs resmi nikâh tercihi oluşturdu
Pandeminin yarattığı belirsizlik ve pandeminin ekonomiye etkileri sonucunda çalışanların gelir kaybına uğraması nedeniyle Kıbrıslı Rumların büyük bir kısmı resmi nikâha yöneldi. Daha önce yabancıların nikâhlarını kıyan belediyelerde resmi nikâh kıydıran Kıbrıslı Rumların sayısı arttı. Derinya Belediye Başkanı Andros Karayannis’in yaptığı ilgili bir açıklamaya göre Kıbrıslı gelinlerin çoğu ya karnı burnunda ya da bebekleri kucakta resmi nikah için belediyeye gidiyor.
***
- Lüks taşınmaz mülkler satılamıyor
Kıbrıs taşınmaz mülk piyasası değişim yaşıyor. Saray tipi villalara ilgi yok. PwC’nin son sayısına göre lüks villa ve daireler satılamadan bekliyor. 2020 yılının ilk altı ayında mülk satışı piyasasında toplam satış rakamı 1,2 milyar oldu. Piyasa geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 oranında düşüş kaydetti.
***
- Dijital öğrenime geçişte boşluklar var
Avrupa Komisyonu tarafından yapılan eğitim gözlemi 2020 raporuna göre Kıbrıs okullarında birkaç ay önce pandemi nedeniyle dijital - uzaktan eğitime geçişte öğrencilerin derslere katılımında büyük boşluklar görüldü.
***
- Yaşam sigortaları ölümler için 33 milyon 220 bin avro ödedi
209 yılı içinde yaşam sigortaları meydana gelen ölümler nedeniyle 33 milyon 220 bin avro ödedi. 2018 yılında ise 613 yaşam sigortası sözleşmesine 45 milyon 740 bin avro ödenmişti. 2019 yılında sona eren sözleşmeler için toplamda 38 milyon 620 bin avro ödendi.
***
Ve Alithia gazetesinden bazı başlıklar:
• Sağlık Bakanı açıkladı: Doğal gaz gelişiyle elektrik faturalarında yüzde 15 ile 20 arasında düşüş olacak
• Polis internet mesajlarıyla halkı çeşitli kentlerde pandemi önlemlerine karşı protestolar yapmaya kışkırtan bir kadını Baf’ta tutukladı. Polis gücü Limasol’daki bir protestoyu engelledi.
• Gönüllüler Kristmas döneminde muhtaç aileleri destekleme çalışmalarına başlıyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand