20.11.20 basın

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerinde koronavirüsü ve hastanelerin durumu, CYPRA mazbahası nedeniyle Devlet Baş Muhasebecisiyle ilgili ortaya çıkan bağdaşmazlık konusuyla ilgili gelişmeler ve Avrupa Komisyonunun Türkiye’ye yaptırım uygulamasıyla ilgili gelişmeler yer alıyor.
Ara Müzik
Filelefteros:
“Yaptırımlarla ilgili geri sayım başladı – Avrupa Birliği zirve Aralık toplantısı öncesinde Dışişleri Bakanları Türkiye’yi uyardı – Borel ve Maas: Yolun sonu göründü”… gazetenin başlıklarını oluşturuyor. Haberin içeriğine bir göz atalım sevgili dinleyenler.
Avrupa Konseyi bir ay içinde yapılacak olan zirve toplantısı öncesinde Türkiye’yle ilgili yaptırımlar konusunda geri sayımı başlattı. Komisyon Türkiye’yi 1 ve 2 Kasım’da ortaya koyduğu Yunanistan ve Kıbrıs’ta gerginliğin düşürülmesiyle ilgili şartlara uyum sağlamaya davet etti. Avrupa Birliği’nin gösterdiği yolun sonu görünürken Türkiye AB Dışişleri Bakanları ve Josep Borel Türkiye’nin olumsuz tavrını işaret etti. Toplantıya kadar olan süre içinde Türkiye’nin daha olumlu bir gündem benimsemesi bekleniyor zira bu kez Almanya da Ankara’ya karşı önlem alınmasına sıcak bakıyor.
Dün yapılan Avrupa Komisyonu Dışişleri Bakanları toplantısından çıkan sonuç Türkiye’nin Birliğin ona sunduğu fırsatı değerlendirmek konusunda istekli olmaması nedeniyle bakanların memnuniyetsizlik ifade etmesi oldu.
Fransa ve Avusturya Dışişleri Bakanları toplantıda Türkiye’ye karşı olumsuzdu. Fransız Dışişleri Bakanı Fransız Hükümetinin İslam düşmanlığı yaptığını iddia eden Recep Tayyip Erdoğan’ın Paris’e yarattığı sorunlara değindi.
Josep Borel toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Türk tarafından şu ana kadar olumlu bir mesajın gelmediğini” söyledi ve “Birliğin Yunanistan ve Kıbrıs’a desteğini” bir kez daha tekrarladıktan sonra “Türkiye’nin bu tavrıyla Birlik’le arasındaki mesafenin büyümesine neden olduğunu” ekledi.
Borel “Avrupa Konseyi gelecek ay kritik çizgilerini belirleyecek ve “zaman geçiyor ve Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde belirleyici an yaklaşıyor” dedi.
Alman Dışişleri Bakanı Hayko Maas ise açıklamasında “Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı olumsuz faaliyetlerinde iyileşme olmadığı takdirde Aralık ayındaki zirve toplantısında yaptırımlar konusunun masada olacağı mesajını verdi.
***
Konuya üçüncü sayfasında geniş şekilde yer veren Haravgi gazetesine de kısaca bir göz atalım sevgili dinleyenler.
Başlıklar şöyle:
“Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye’ye ‘zaman tükeniyor’ mesajı verildi”
Haberde şöyle yazıyor: Dün yapılan Avrupa Komisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısından sonra bir açıklama yapan Josep Borel Türkiye’ye “zaman tükeniyor” mesajını verirken Alman Dışişleri Bakanı Hayko Maas da “o zamana kadar durumda bir iyileşme olmazsa eğer, evet, yaptırımlar masada olacak” dedi. “Geçtiğimiz aylarda Almanya’nın Türkiye ile yaptığı doğrudan görüşmelerde bir iyimserlik havasının oluştuğunu” söyleyen Hayko Maas “Oruç Reis’in yeniden Ege’ye çıkması ve Türk Cumhurbaşkanının “kuzey Kıbrıs”ı ziyaret etmesi gibi yeni tahriklerin de meydana geldiğini ekledi. Maas “Gelişmeler Türkiye’ye bağlı. Eğer Aralık ayına kadar olumlu adımlar atılmazsa Avrupa Konseyinin toplantısı zorlu olacak. Olumlu bir rol oynayacağını kanıtlaması için Türkiye’nin önünde çok fırsat var” dedi.
***
Politis ve Alithia gazeteleri ana haberlerinde Cypra mezbahası skandalı ve Cumhuriyet Baş Muhasebecisinin olaydaki rolü hakkındaki gelişmelere yer veriyor.
Politis gazetesinin haber başlıkları şöyle:
Rea Yeoryiu ya istifa etsin ya da görevden alınsın – Politis gazetesinin dün yayınladığı konuyla ilgili yeni bilgiler Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müdahalesine neden oldu
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Başsavcı Rea Yeoryiu’nun yakın akraba çevresiyle çıkar çakışması ilişkileri hakkında araştırma başlattı.
Politis’in gün ışığına getirdiği bilgilerden ve Baş muhasebecinin eşinin tutuklanmasından sonra Cypra mezbahasının kapısına kilit vuruldu. Et piyasasında kriz var.
Ekonomi Bakanlığı Genel Müdürlüğü Muhasebe Bürosu yüksek yetkilisi hakkında yürüttüğü araştırmanın raporunu açıklayıp açıklamaması hakkında Hukuk Dairesinin görüşünü istedi.
Alithia gazetesinin konuyla ilgili ana haberinin başlıklarıysa şöyle:
“Eşinin mezbahası konusuyla ilgili olarak Rea Yeoryiu’nun etrafındaki çember daralıyor”
Aynı zamanda Filelefteros’un da konuyla ilgili haberinde aynı başlık var. Alithia ana haberinde şöyle yazıyor:
Meclisin Denetim Komisyonu önümüzdeki Perşembe günkü toplantısında Cumhuriyet Başsavcısı Rea Yeoryiu’nun eşine ait olan Cypra mezbahası konusunu nasıl ele aldığı meselesini görüşecek. Rea Yeoryiu’nun milletvekillerinin ağır eleştirilerine maruz kalması bekleniyor. Hatta istifası dahi istenebilir. Rea Yeoryiu kardeşi, eşi ve çocuklarıyla görevinin bir çıkar çakışmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak bu durum Baş Savcı ilgili görüşünü açıkladıktan sonra netleşecek. Şu ana kadar anlaşılan şu ki, Baş Savcının görüşü çıkar çakışması olduğu yönünde. Bu durumda Rea Yeoryiu’nun istifasının istenmesi bekleniyor. DİSİ ve diğer partiler konu hakkında araştırma talep etti.
Bu arada Filelefteros gazetesi de “Mezbahaların kapanmaması için Cumhurbaşkanlığı müdahalesi” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Cypra mezbahası sahibinin işletmeye kilit vurması kararından sonra et piyasasında sorun çıktı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis olaya anında müdahale ederek gerek Cypra gerekse de A&A mezbahasının belli koşul ve ön şartlar altında yeniden açılmasını istedi.
***
Haravgi gazetesinin ana haberi:
Covid 19 hastalarının yaşamı pamuk ipliğine bağlı – İhtiyaçların karşılanması amacıyla Çin’den yoğun bakım uzmanları geliyor – PASİKİ Sendikası: Koronavirüsün ikinci dalgası bizi hazırlıksız yakaladı –Özel sektörde de Acil Servis yokluğu
Gazete ilk sayfasındaki özet paragrafta şöyle yazıyor:
Pandemi ortasında kaygılara neden olan mevcut ihtiyaçların karşılanması maksadıyla Çin’den yoğun bakım uzmanlarının getirtilmesi konusu gündemde. Referans Hastanesindeki tedavi yatakları gün be gün azalıyor. Doktorlar Acil Servisle tedavi birimleri arasında mekik dokumakta.
Haravgi iç sayfalarındaki ilgili haberlerinde şu başlıklara yer veriyor:
Dün yapılan toplam 12.363 test sonucunda 319 yeni vaka – Koronavirüse karşı aşı planı hazır. Aşı olmaya ilk çağrılacak gruplar belirlendiği açıklandı – Kıbrıs Avrupa Birliğinin yaptığı dört ilgili sözleşme çerçevesinde hareket ederek AstraZeneca şirketinden 600 bin, Johnson&Johnson ve Pfizer&BioNTeck şirketlerinden de 200’er bin aşı satın alacak – Sağlık Bakanı korona pozitif çıktı
Bu son başlıkla ilgili haberinde Filelefteros gazetesiyse şöyle yazıyor:
“Tarım Bakanı Kostas Kadis devletin yarısını karantinaya soktu – Faal Bakan korona pozitif kişilerle temas etmişti”
Korona pozitif çıkan Kostas Kadis Hükümetin yarısını, Meclisi, evde izolasyon durumuna soktu. Devlet dairelerinin pek çoğu aynı nedenden dolayı faaliyet dışı kaldı. Bakanlar evde izolasyona çekilirken Meclisin komisyon toplantıları ve Meclis oturumu ertelendi. DİSİ büroları izole edildi.
***
Gazetelerden diğer bazı haberler:
Haravgi gazetesi:
- Cumhurbaşkanı desantralize federasyon konusunu netleştirsin – AKEL Genel Sekreteri: Konu hakkında bilgilendikten ve tartıştıktan sonra hemfikir de olabiliriz
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Cumhurbaşkanını hangi yetkilerin desantralize olmasını istediği konusunu netleştirmeye çağırdı ve AKEL’in konu hakkında bilgilendirildikten sonra anlaşabileceğini de belirtti. AKEL Genel Sekreteri, “devleti birleştirmek, tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek yurttaşlık olması için, üzerinde anlaşmaya varılmış olan yetkilerden sadece bir ya da iki tanesinin federal eyaletlere aktarılabileceğini söyledi.
Alphanews’a verdiği demecinde Andros Kiprianu şöyle konuştu: Tasos Papadopulos merkezi hükümete ait olması gereken 11 yetki konusunda anlaşmıştı. Hristofyas güçlü bir merkezi hükümet, güçlü bir federasyon söz konusu olduğu için bunları 19 - 20’ye çıkardı. Nikos Anastasiadis döneminde ise bu yetkilerin sayısı 27’ye yükseldi. Şimdiyse bu yetkileri 27’ye çıkaran Anastasiadis’in kendisi gelip “desantralize federasyona gidelim” diyor. Bu merkezi hükümetin yetkilerini azaltalım anlamına geliyor…
“… Son 3-4 yıl içinde AKEL Anastasiadis’e defalarca sorup durdu. Hangi yetkileri merkezi Hükümetten alacağız? Söyle, tartışalım. Belki de anlaşırız. Ama Anastasiadis bugüne kadar bu soruya cevap vermedi. Biz bu yaklaşımla hemfikir değiliz…
“Ama belki de olabiliriz. Anastasiadis’in cevabını duymak istiyoruz”
Bu arada Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün KRYK’na yaptığı açıklamada federal yapıyı etkilemeyecek yetki desantralizasyonu önerisinin Cumhurbaşkanının kendisi tarafından bir yıl önce önerildiğini söyledi. Hristodulidis “Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere götüren ve Anastasiadis ile Akıncı’nın Berlin’de anlaşmasını sağlayan bu yaklaşımdır” dedi.
Dışişleri Bakanı BM Genel Sekreteri Guteres’in Kıbrıs sorunu özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un kesin adaya geliş tarihinin henüz belirlenmediğini ancak bu ziyaretin Kasım ayı sonlarında yapılacağını söyledi.
Ceyn Hol Lut Atina’yla iletişim kurarak garantör ülkeleri de ziyaret etmek niyetinde olduğu hakkında bilgilendirdi. Hristodulidis bu temas sırasında görüşmelerde ele alınacak konulara da atıfta bulunulduğunu söyledi.
***
- Haravgi gazetesinden bir başka haber.
Kıbrıs’ı askeri planlara karıştırıyorlar - İsrail’le askeri işbirliği Türk saldırganlığını püskürtemedi – AKEL Kıbrıs’ın yabancı askerlerin tatbikat alanı değil halkların dostluk köprüsü olmasını istiyor
AKEL yaptığı ilgili açıklamada İsrail’in savaş uçaklarının Kıbrıs semalarında uçmasının ne ilkelere ne de Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmediğini söyledi. AKEL “bu faaliyetler ülkemizi güçlendirmiyor tam tersine konumunu zayıflatıyor” dedi.
***
Alithia gazetesi:
- Pandemi nedeniyle kredi alımlarına daha sert kriterler
Kıbrıs bankaları pandemi nedeniyle hüküm süren belirsizlik ve garanti programının olmaması nedeniyle gelecek yılın ilk üç ayında kredi alımlarına daha sert kriterlerin getirilmesini bekliyor.
***
- Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan uygunsuz içerik nedeniyle kanallara cezalar
RTÜK TV ve radyo kanallarına toplam 146.600 avroluk cezalar uyguladı. Kanalları haberlerinde uygunsuz ve yüz kızartıcı bir dil kullanmakla suçlayan RTÜK 43 durumda meydana gelen 236 ihlalden söz etti. 31 durum hakkında cezalar verilirken 12 durum hakkında da uyarı yapıldı.
***
Filelefteros gazetesinden bazı başlıklar:
- Devlet dairelerinin yaptığı hatalar kamuya yılda 6,5 milyon avroya mal oluyor – Uzlaşma, kötü idare ve ihmaller için büyük sayıda paralar harcanıyor – Avukatlık, trafik ve doktor masrafları için de bir yılda ayrıca 1,6 milyon avro harcandı
- Krediler sınırlandı büyük ihtimalle zorunlu satışlar da kısıtlanacak – Kıbrıs Merkez Bankasının yaptığı araştırma bankaların “kredi alımlarında daha sert kriterler” beklentilerini ortaya koydu. Avrupa Komisyonu zorunlu satışların dondurulmasını ya da sayısının düşmesini öngörüyor.
- Asfalt fabrikaları yüzünden yurttaşlar yine sokakta – evlerinin yanı başındaki asfalt fabrikalarından yayılan kokulara dayanamayan Dali’deki Konstandinos ve Eleni semti yurttaşları dün yine protesto mitingi yaptı
- Özel kolejlerden Bakanın suçlamalarına cevap: Göçmenler sorununun suçlusu biz değiliz – Sığınma talebinde bulunan göçmenlerin sadece yüzde üç ya da dördü kolej öğrencilerinden oluşuyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand