02.11.20 basın

Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün ana konular artan yeni korona virüs vakaları ve yeni önlemler ve altın pasaportlar konusu çerçevesinde gün ışığını gören veriler ve ilgili gelişmeler. Alithia gazetesinden başlayalım.
***
Alithia gazetesinin ana haber başlıkları şöyle: Dün 197 yeni korona virus vakası görüldü – Yeni önlemler geliyor – Koronavirüs hızla yayılıyor – Yurttaşlar kurallara yeterince uymuyor – Koronavirüs Avrupa’da da yayılıyor, peşpeşe yerel lockdownlar ilan ediliyor – Bir Kıbrıs şirketi 4 dakikada sonuç veren test geliştirdi
Haberde şöyle yazıyor:
Koronavirüs deli gibi yayılmaya devam ediyor, dün 197 yeni vaka tespit edildi. Bu veriler ışığında yeni önlemlerin alınması kaçınılmaz oldu. Mevcut durum gerek yurttaşların önlemlere yeterince uymadığının gerekse de şu ana kadar alınan önlemlerin yetersiz olduğunun göstergesi.
Bu arada pandemi Avrupa’da da hızla yayılmaya devam ederken ülkeler peşpeşe yeni yerel lockdownlar ilan ediyor. Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Avusturya, Belçika, Portekiz, Britanya ve Yunanistan yerel lockdownların yanısıra vakaların yüksek olduğu yerlerde en az bir ay boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti.
Bu arada Kıbrıs’ta dört dakikada sonuç veren hızlı korona testi bulundu. Kıbrıs şirketi Embio Diagnostics hızlı, ucuz ve hemen sonuç veren bir test geliştridiğini açıkladı. Test antijen tespiti metoduyla yapılıyor. Testin piyasada bulunan antijen testinden daha kesin sonuç sağladığı açıklandı. Testin güvenirlik kontrolü Yunanistan’da yapıldı ve sonuçlar açıklanma aşamasında.
Filelefteros gazetesi de koronavirüsle ilgili ana haberini “Kıskaç gitgide daralıyor – Veriler bugün ele alınacak” başlıkları altında veriyor.
Haberin içeriğine bir göz atalım.
Epidemiyolojik veriler kırmızı alarm verirken Hükümet Çarşamba günü yeni önlemleri açıklamayı tasarlıyor. İlk aşamada şu anda Limasol ve Baf’ta uygulanan önlemlerin tüm kentlerde uygulamaya konması bekleniyor. Bir süre için saat 11.00’den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edilecek.
Hafta sonu saptanan yeni vakalardan sonra bilim adamları mevcut önlemlere yeterince uyulmadığı görüşünde. Dün iz sürümü sistemiyle yapılan testlerden dörtte biri pozitif çıktı. Bu arada Limasol’daki bir yaşlılar evinde görülen koronavirüs vakaları yetkilileri endişelendirdi.
Bu sabah Sağlık Bakanı bilim kurulu ile bir araya gelerek oluşan yeni epidemiyolojik durumu yeniden analiz edecek. Ek önlemlerin alınması hemen hemen kesin görülüyor. Bugün yapılması tasarlanan Bakanlar Kurulu toplantısı Bakanların Sağlık Bakanı tarafından yeni epidemiyolojik durum konusunda bilgilendirilmesi üzere Çarşamba gününe ertelendi.
Dün yapılan toplam 3053 test sonucunda 197 yeni vaka açıklandı. Dün akşam saatlerinde 39 kişi tedavi altında bulunuyordu. 5 tanesi solunum cihazına bağlı 4 kişi de yoğun bakımdaydı.
***
Gelelim Poltiis ve Haravgi gazetelerine sd.
İki gazete altın pasaportlar konusunu manşete taşımış.
Politis gazetesinin haber başlıkları şöyle:
Altın pasaport meselesiyle ilgili olarak yapılan siyasi müdahaleler didik didik ediliyor – Araştırma Komisyonu İçişleri Bakanlığından verilen vatandaşlıklar listesini istedi
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Temsilciler Meclisi kontrolü düzeyinde devlet yetkilileri ile veya seçilerek göreve gelen yetkililer arasında pasaport verme olaylarına müdahaleler olup olmadığı araştırılıyor.
İçişleri Bakanının tepkisinin ne olacağı özel bir ilgiyle bekleniyor. Bakanın Başsavcıya ne yapılması gerektiği konusunda önerilerde bulunması olası.
Meclis’te şeffaflığı sağlamak amacıyla yeni yasa tasarıları hazırlamak ya da unutulmuş durumda olan eski tasarıları değerlendirmek maksadıyla koşuşturmaca.
Ve Haravgi gazetesine geçiyoruz sd.
Gazetenin manşeti “binlerce altın pasaport saklandı – Son anda bile hâlâ suyu bulandırmaya çalışıyorlar – Rakamları eksik gösterdiler ama yakalandılar – Avrupa Komisyonunun Kıbrıs iddianamesi çok ağır
Haberden bazı alıntılar:
Hükümet Avrupa Komisyonunun yoğun endişelerini yatıştırmak maksadıyla binlerce altın pasaportu gizledi ama Komisyonun elinde bulunan veriler onu ele verdi. Eylül ayında Komisyonun Kıbrıs’a karşı ihlal süreci başlatması kararı tartışılırken ve ülkeye karşı gelişen ağır ortamın farkında olarak Ekonomi Bakanlığı Avrupa Komisyonunun kaygılarını yatıştırmak maksadıyla rakamları eksik gösterdi. Somut olarak hazırlanan rapora sadece yatırımcıların ismi belirtildi. Oysa yatırımcılara verilen pasaportlar aile üyelerini de kapsıyordu. Raporda 1 Haziran 2013 ile 2019 yılı sonuna dek verilen pasaportlarla ilgili olarak sadece 2855 yatırımcının adı geçiyordu. Halbuki yatırımcıların eşleri, hayat arkadaşları, reşit olmayan çocukları, reşit olup da ekonomik açıdan hâlâ aileye bağımlı olan çocukları ve anne ve babalarına da pasaport verilmişti. Avrupa istatistik dairesinin elinde 2013-2018 arası dönemde Kıbrıs’ın üçüncü ülke yurttaşlarına çoğu yatırım programı çerçevesinde verilen 11.949 pasaport vermiş olduğuna dair veriler bulunuyordu.
Hükümetin binlerce pasaportu Avrupa Komisyonundan saklaması çabası Brüksel’i öfkelendirdi.
Komisyonun ihlal süreci başlatma kararı 2019 Ocak ayında yaptığı araştırmaya dayanıyor. Raporda güvenlikle ilgili risklerden, yasadışı yollardan kazanılmış kara para aklamadan, vergi kaçakçılığından ve yolsuzluktan söz ediliyor. Ayrıca Kıbrıs’ta ikamet etmedikleri halde çeşitli yatırımcılara pasaport verildiği belirtiliyor. Avrupa Komisyonu elindeki verilerin tahlilini yaparken toplu yurttaşlık vermek olgusunun kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve yolsuzlukla ilgili gerçekleri gizlediği sonucuna vardı.
Komisyonun kararı Kıbrıs’a karşı çok ağır ithamlar taşıyan bir iddianameyle karşı karşıya getiriyor. Zira şu anda AB antlaşmasının çok önemli iki maddesinin ihlali araştırılıyor: Bir: iyi niyetli işbirliği ilkesi, iki: AB yurttaşlığının bütünselliğinin altının oyulması. Bu şu anlama geliyor ki, Kıbrıs’a karşı ağır yaptırımlar uygulanmasa bile şu ana kadar meydana gelen zarar gerek ekonomik gerekse de politik açıdan son derece büyük. Komisyon’un raporu Kıbrıs’a gönderildi ve cevap vermesi için ona iki aylık süre tanındı. Cevap Komisyonu tatmin etmediği takdirde Kıbrıs’tan AB hukukuna uygun davranması istenerek iki aylık süre daha verilecek. Cevabın yine tatmin edici olmaması halinde Kıbrıs Avrupa mahkemesine gönderilecek.
***
Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazılarıyla devam ediyoruz.
***
Filelefteros gazetesi:
- Maraş işgalinden toplu mezarlar
Şahitlerin itirafları kapalı Mağusa bölgesinde Kıbrıslı Rum toplu mezarlarının varlığını ortaya koyuyor. Türklerin Maraş’taki yasadışı müdahalelerinden gelen bilgiler Kayıp Şahıslar Komitesinin olayları araştırmasını şart koşuyor.
- Samos ve İzmir kâbus yaşıyor – Türkiye’de yıkıntılar altında mahsur kalanlara dair korkular – Yaralıların sayısı 850’yi aştı
- Depremin geride bıraktığı yıkıntılar arasında navteks
Ölümcül depremin sonucunda Samos ve İzmir’de dökülen gözyaşları daha kurumadan Türkiye Doğu Akdeniz’de yeni bir navteks daha ilan etti. Buna paralel olarak Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan’a karşı yaptığı kışkırtıcı açıklamalarla iki ülke arasındaki işbirliği diplomasisini torpilliyor.
Alithia gazetesi:
İki toplumlu karma komiteler: Kıbrıslı Türkler yeni bir gelişmeye kadar faaliyetlerin durmasını istedi – Tatar’dan direktifler beklenirken herkes donmuş durumda – Tatar’ın bu konuda izleyeceği tavır niyetleri konusundabir belirti daha teşkil edecek
Yeni Kıbrıslı Türk Liderinin direktifleri beklenirken 12 karma komitenin 11’inde herkes beklemede. Ersin Tatar’ın iki toplumlu karma komitelerin işleyişi konusunda izleyeceği tavır Kıbrıs sorunuyla ilgili niyetlerinin de bir belirtisi olacak. Bununla birlikte Tatar’ın iki devlet ya da konfederasyon çözüm modelleri bakımından bir engel teşkil etmemesi nedeniyle teknik komitelerin işleyişini engellemeyeceği tahminleri yapılıyor. Tam tersine Tatar’ın iki komşu devlet temelinde de iki toplumun işbirliğinin sürebileceğini ortaya koymak maksadıyla teknik komitelerin güçlendirilmesini de isteyebileceği düşünülüyor.
- Avın ilk gününde ciddi yaralanmalar görülmedi
Dün av mevsiminin ilk günüydü. Sadece 4 hafif yaralanma olayı meydana geldi. Bu arada avın verimli olduğu açıklandı.
- AKEL Genel Sekreteri Atina’ya gitmeden önce yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu dönemi kritik ve tehlikeli şeklinde değerlendirdi.
Haravgi gazetesi:
- Kıbrıs sorununda durum kritik ve riskli
Kıbrıs sorununda durumun kritik ve riskli olduğu değerlendirmesi yapan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu buna paralel olarak Türkiye’yi müzakereler masasına geri dönmeye ikna edecek önkoşulların yaratılmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.
Andros Kiprianu dün Atina’ya bir ziyaret için adadan ayrılmadan önce yaptığı açıklamalarda “Kıbrıs sorunu kritik ve riskli bir aşamada bulunuyor ve sonuç verici bir şekilde ele alınması büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda sadece kamuoyunda intiba uyandıracak faaliyetlerle sınırlı kalınmaması her şeyden önemlidir” dedi.
Andros Kiprianu “Yunan devlet ve siyasi liderliğinin Türkiye tarafından yapılan kabul edilemez açıklamalar ve Mağusa’da hedeflenen yeni oldubittiler konusunda nasıl ilerlenmesi gerektiği hakkında ne düşündüklerini öğrenmek istiyoruz. Yunanistan Başbakanına, Cumhurbaşkanına, Dışişleri Bakanına ve Yunan Komünist Partisi ile SİRİZA liderliğine görüşlerimizi aktaracağız” dedi.
- Ekonomi Bakanlığı ekspres işlemlerle kitlesel açık artırma satışları konusunda bankalara göz kırpıyor
Ekonomi Bakanlığı açık artırmaların acilen başlaması konusunda bankalara göz kırparken AKEL’in 350 bin avroya kadar olan ilk konutların korunmasına yönelik önerisini reddetti.
Kırmızı kredili konutların açık artırmayla satılması konusu 5 Kasım Perşembe günü Meclisin Ekonomi Komisyonunda yeniden ele alınacak. Toplantıda yer almak üzere Ekonomi Bakanlığı Genel Müdürü, Ticaret Bakanlığı Borç Ödeyememe Dairesi, Parasal İktisadi İşler Komiseri, Merkez Bankası, Kıbrıs Mülkiyet İdaresi İşleri Şirketi, KEVE, OEV ve POVEK temsilcileri de çağrıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand