19.11.20 basın

Bugünkü Alithia, Haravgi ve Politis gazetelerinin ana konusu Cypra mezbahasında devam eden yasadışı faaliyetler ve ilgili gelişmeler. Filelefteros gazetesi ise koronavirüsün yayılmasıyla ilgili gelişmeleri veriyor.
***
Filelefteros gazetesi:
Gazete ana haberini “hızlı test alarmı – Yapılan her 50 rapid testten bir tanesinin sonucu pozitif – Kitlesel testlere başlıyorlar” başlığı altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Yapılan rapid testler çoğu kazada pozitif sonucu verdi. Dün yapılan rapid testlerin sonuçlarının gerçek olduğu anlaşıldığı takdirde koronavirüs sınırlarının Governor’s Beach’le sınırlı olmadığının göstergesi olacak.
Hükümet kitlesel hızlı test programı hazırladı. Sağlık Bakanı Konstandinos İoanu günde 10 bin test yaptırılması şeklindeki önerisini bugün Bakanlar Kuruluna sunacak. Öncelik yaşlılar evi, hastane, okul ve orduya verilecek. Bilim adamları tarafından hazırlanmış olan yeni strateji önerisi ayrıca nüfusun büyük çoğunluğuna kısa süre içinde gereken testlerin yapılabilmesi için birkaç yüz bin rapid testin alımını da kapsıyor. Bugüne kadar en düşük yeni vaka sayısına sahip olan Lefkoşa kentinin de dün yapılan testler sonucunda Larnaka, Limasol ve Mağusa’dan bir farkı olmadığı ortaya çıktı. Lefkoşa’da görülen bu durum değişikliği son günlerdeki PCR testlerinden de anlaşılıyordu ve vaka zincirlerinin varlığı ortaya çıkarılmıştı. Dün Bakanlar Kurulu üyelerine yapılan testler sonucunda da Kabinede 3 pozitif vaka tespit edildi. Bunun sonucunda Hükümet teyakkuza geçti.
Baf’ın ise diğer kentler arasında en iyi durumda olan kent olduğu saptandı. Baf kazasında yapılan her 250 testten sadece biri pozitifti.
***
Cypra mezbahasıyla ilgili haberler:
Alithia gazetesi ana haberini “Yasadışılıkların sonu yok – Polis CYPRA ve A&A mezabahalarına baskın yaptı – Mezbaha sahipleri ve çalışanlarına kelepçe – Tutuklananlar arasında Cumhuriyet Baş Muhasebecisinin eşi de var – Caydırıcı cezalar ve cezai soruşturmalar” başlıkları altında veriyor
Haberde şöyle yazıyor:
Polis dün Cypra ve A&A mezbahalarına düzenlediği baskın operasyonu sonucunda işletme sahiplerini ve yasadışı yabancı çalışanları tutukladı. Cypra’da tutuklananlar arasında kaçak çalışan üç sığınmacı, dört de AB yurttaşı bulunuyordu. Hepsi suçüstü yakalanarak tutuklandı. Suçüstü yapılarak tutuklananlar arasında Cypra mezbahası sahibi ve Cumhuriyet Baş Muhasebecisi Rea Yeoryiu’nun 65 yaşındaki eşi de bulunuyor. Söz konusu şahıs 24.500 avroluk idari cezaya çarptırıldı.
A&A Mezbahasında ise tutuklananlar arasında kaçak çalışan 6 sığınmacı ve üç de AB yurttaşı bulunuyor. 49 yaşındaki işletme sahibi yasadışı işçi çalıştırmaktan 35 bin avroluk para cezasına çarptırıldı. Polisin iki işletme sahibi hakkında cezai soruşturma başlatacağı bildirildi.
***
Haravgi gazetesi aynı haberi şu başlıklar altında veriyor:
Cezasız kalınca zıvanadan çıktılar – Cumhuriyet Baş Muhasebecisinin eşine ait mezbahada yine kaçak işçi çalıştırılıyordu – Mezbaha sahibi karantinada olduğunu söylemişti ama suçüstü yapıldı – Kofinu mezabahası kapandıktan sonra nerdeyse tekelleşme meydana gelmişti
Gazete ön sayfasındaki özet paragrafta şöyle yazıyor:
Cypra mezbahasında durum kontrol dışına çıktı. Son günlerde mezbahada çok sayıda yasadışılığın yapıldığı ve Hükümet tarafından korunduğuna dair suçlamalardan sonra dün yapılan polis baskını sırasında yeni kaçak işçiler tespit edildi. Cypra ve A&A mezbahalarına yeni baskın operasyonu düzenleyen Çalışma Dairesi yasadışı çalışanları tespit ederek tutukladı ve işletme sahiplerine dava açtı.
***
Son olarak Politis gazetesinin ana sayfasına bir göz atıyoruz.
Baş Muhasebeci hakkında ilkelerin çiğnenmesi sorunu gündemde – Rea Yeoryiu muhasebeci kardeşini denetliyor, o da baş muhasebecinin eşi ve çocuklarının işletmelerini kontrol ediyordu
Baş Muhasebeci kardeşiyle ilişkilerindeki çıkar çakışmasını bildirmeyi ihmal etti – Baş Muhasebeci ortada sorun olmadığını iddia etti
Bir önceki gün Meclisin Çalışma Komisyonuna çağrılan ve karantinada olduğu bahanesiyle Komisyonun karşısına çıkmayan Cumhuriyet Baş Muhasebecisinin eşi Yorgos Yeoryiu dün kendisine ait olan Cypra mezbahasında görev başındaydı.
Garip dokunulmazlığı hakkında tek laf etmeyen Yorgos Yeoryiu 3 sığınmacı ve 4 AB yurttaşını kaçak çalıştırmaktan tutuklandı
***
Diğer haberlerden bazılarıyla devam ediyoruz.
***
Haravgi gazetesi:
- Desantralize federasyonu yeniden gündeme getiriyorlar – AKEL Tumazos Çelebis vasıtasıyla “Kran Montana’ya kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olanlara bağlı kalalım” cevabı verdi
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün Astra radyosunda konuşurken gevşek federasyon konusunu yeniden gündeme getirdi. Nikos Hristodulidis “iki toplumlu iki bölgeli federasyon çerçevesindeki bir desantralize federasyonun gerek Kıbrıs Rum gerekse de Kıbrıs Türk tarafının kaygılarını yatıştırabileceğini” söyledi. Dış İşleri Bakanı “her türlü çözümün 1960 devletinin iç yapısının bir federal yapıya dönüşmesini yok sayamayacağını” defalarca tekrar etti. Haravgi gazetesinin “devletin iç yapısının yok sayılmaması için hangi yetkilerin desantralize olabileceği şeklindeki sorusuna cevap verirken “Üç singles yani tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek yurttaşlık ve bunlara ilişkin tüm yetkilerle iki bölgeli iki toplumlu federasyonun hiçbir şekilde kuşku kaldırmamasının sağlanmasıyla” dedi.
Göründüğü kadarıyla bu görüş Hükümet ve DİSİ içinde olgunlaştı ve BM Genel Sekreterinin resmi olmayan inisiyatifinin ilerlemesi amacıyla “köprü” olarak kullanılacak. Bu arada bir devlet kaynağı da Haravgi’ye “Kıbrıs sorunu sadece desantralize federasyonla çözülebilir” dedi.
Kısa bir süre önce Britanya Yüksek Komiseri Lili de Alpha News’a verdiği ilgili demecinde “müzakerelerin anlamı mevcut görüşler arasında ortak bir zemin bulmaya çalışmaktır” demişti.
AKEL’in Kıbrıs sorunu bürosu başkanı Tumazos Çelebis öncelikle yetkilerin Hristofyas – Talat döneminde kararlaştırıldığını ve bu konuda anlaşmaya varıldığını, şimdiki Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından bunlara bazı eklemeler yapıldığını ve konunun hemen hemen kapandığını hatırlattı.
Tumazos Çelebis “Cumhurbaşkanı müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan devam edeceğini açıkladığına göre yetkilere dokunulmayacak demektir” dedi.
“Müzakerelerde sorun her zaman yetki çıkartmak değil yetki eklemek olmuştur” diyen Çelebis “Cumhurbaşkanı hangi yetkilerden söz ettiğini netliğe kavuşturmalıdır, o zaman bu konuyu tartışabiliriz” şeklinde ekledi. Çelebis desantralize edilebilecek yetkilerin sınırsız olmadığını, zira o noktada konfederasyon ya da iki devletliliğe kayılabileceğini söyledi.
***
Politis gazetesi:
- Okul sıralarında Noel mi?
Eğitim Bakanlığı pandeminin büyümesi halinde meydana gelecek kayıp ders saatlerini telafi etmek için yol arayışında. Mevcut senaryolar arasında Kristmas ve Noel ile Paskalya tatillerinde okulların kapanmaması ya da eğitim yılının uzatılması da mevcut.
- 198 yeni vaka daha – Sayıların düşmesine yönelik umutlar
Dün toplamda yapılan 7049 test sonucunda 198 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığının açıkladığı bilgilerden sonra umutlu mesajlar verildi.
- Meclis – Yolsuzluklar – Averof yeni önerilerle çelme takıyor
DİSİ karşı saldırıya geçti. DİSİ yerel seçimlere yönelik karma oy önerisini yeniden gündeme getirmeye karar verdiğini açıkladı. Bu arada parti, milletvekillerinin görevle bağdaşmazlığı konusunu da yeniden gündeme getirdi. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun yolsuzluklara karşı önlemlerden söz edebilecek son kişi olduğu cevabını verdi.
***
Filelefteros:
- Maraşlıları başvurmaya çağırıyorlar ama Taşınmaz Mal Komisyonunun elinde para yok
Mağusa’ya ilişkin Türk planları Taşınmaz Mal Komisyonunun tazminatları ödemekten aciz olmasına takılıyor. Kıbrıs Türk basınında çıkan haberlere göre Komisyonun elindeki para son derece yetersiz. Ancak Ersin Tatar Mağusalı Kıbrıslı Rum mülk sahiplerini Komisyona başvurmaya çağırmaya devam ediyor.
- İçişleri Bakanı ile Kolejler arasında kavga çıktı – Yabancı öğrenciler İngilizce “hello” bile diyemiyor
İçişleri Bakanı toplanan Eğitim Komisyonunda konuşurken özel yüksek okullara kayıt yaptıran ancak dersleri izlemeyen, sahte evlilikler yaparak ya da sığınma talebinde bulunarak ülkede kalmaya çalışan sözde öğrencilerin varlığından söz etti ve savıyla ilgili argümanlar sundu. Bu arada özel kolejler Bakanlar Kurulu kararlarına karşı çıkarak yaşayabilirliklerinin sınandığından söz etti.
- COVİD 19’a karşı hassas gruplara dâhil öğretmenler değiştiriliyor
Eğitim Bakanlığı kayıp ders saatlerini üç önlemle telafi etmeye hazırlanıyor.
Birinci önlem COVİD 19’a hassas gruplara dâhil olan öğretmenleri yenileriyle değiştirmek
2- Yıl sonunda ve tatillerde uygulanacak uzatmalarla eğitim yılını genişletmek
3- Gerek görülen okullarda yeni atamalarla eğitim saatlerini artırmak

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Djokovic'in vize iptali için yapılan itiraz federal mahkeme tarafından reddedildi
13:11
Sağlık Bakanlığı dün 3 can kaybı ve 2 bin 351 yeni vaka kaydedildi
08:50
Kasoulidis: AB Türkiye'ye yaptırım uygulamakta zorluk çekiyor
08:49
Cunhurbaşkanı: EastMed uygulanabilir değilse farklı çözümler düşünmeye hazırız
08:47
15 Ocak
Dün 3,042 yeni vaka kaydedildi
12:53
Djokovic sığınmacılar oteline geri döndü
12:51
Vassiliou: Ne grev ne de Eğitim Bakanlığı ile çatışa tek başına amaç değildir
12:51
Polinikis: Hangi durumlarda koronavirüs için ilaç yazabileceğimizi bilmiyoruz
12:49
Lavrov Kıbrıs ve Yunanistan'ı kiliseler üzerinden eleştirdi
12:49
Hochstein: EastMed boru hattının ekonomik sürdürülebilirliğiyle ilgili herhangi bir çalışma sunulmadı
12:47
Tüm haberler

Video on Demand