18.11.20 basın

Günün basın özetlerine Filelefteros gazetesiyle başlayacağız.
Filelefteros gazetesi ile Haravgi gazetesi ana haberlerinde koronavirüs önlemlerinin yarattığı karmaşayla ilgili gelişmelere yer veriyor.
Filelefteros gazetesi haberini şu başlıklar altında veriyor: Sağlık Bakanlığı özür diledi – Bakan özür dilerken sistemdeki yanlış ve karmaşa yurttaşlara eziyet etmeye devam ediyor
Haberde şöyle yazıyor:
Sağlık Bakanlığı dün kurtarılabilecek olanı kurtarmaya çalıştı. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu başka kentlerde yaşayıp işyerleri Limasol ve Baf’ta olan çalışanlardan geçen hafta sonundan beri iki kente giriş çıkışlarda yaşadıkları sorunlardan dolayı özür diledi. Bu arada Cumhurbaşkanlığı dün de geçen Çarşambadan beri yürürlükte olan ve sıkıntıların nedenini oluşturan emirnameler hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.
Dün polisin kentlere girişlerde yaptığı testlerin rastgele örnek alımıyla olmasından dolayı otoyolda durum daha sakin olmakla birlikte güne yine gerginlikle başlandı. Sorun bu kez Baflı çalışanlara Limasol’a girişte yapacakları test için yanlış laboratuvar bilgisi verilmesiydi. Sağlık Bakanlığı olaya müdahale etti ve kente girmek için negatif test gösterme zorunluluğunun yarına kadar ertelendiğini açıkladı.
Sağlık Bakanı “yurttaşların yaşadığı sıkıntılardan dolayı özür dilemek istiyorum. Ancak bu gibi dönemlerde sorunların yaşanmasının da doğal olduğunu, önemli olan şeyin sorun saptandığı anda müdahalemizle çözülmesi olduğunu hatırlatmak isterim” dedi.
Alınan önlemlerden dolayı yaşanan sıkıntıların büyük olması koronavirüsü gölgede bıraktı. Dün yoğun bakımda tedavi altında olan hastaların sayısının çift rakamlı olarak açıklanması dikkatlerden kaçtı.
Aynı konudaki ana haberini Haravgi gazetesi şu başlıklarla veriyor:
“Sanki halkın dayanma gücünü sınıyorlar – İnsanı çileden çıkaran durumlar ve test yetersizliği – Sendikalar çalışanlara destek talep etti”
Gazete ön sayfasındaki özet paragrafında şöyle yazıyor:
Sağlık Bakanlığı yetkilileri halkın dayanma gücü ve sabrıyla oynuyor. Koronavirüsle mücadele amaçlı alınan önlemlerle ilgili kararnamelerin yetersiz olduğu ve gereksiz yere halka eziyet çektirdiği tespit edildi.
Bu arada ise Haravgi gazetesi “sendikalar çalışanlara destek talep etti” başlığı altındaki haberinde Sağlık Bakanlığının aldığı önlemler nedeniyle meydana gelen kaotik ortam karşısında sendikaların durumun daha programlı idaresini ve çalışanların desteklenmesini talep ettiğini yazıyor.
***
Politis gazetesi ana haberinde altın pasaportlarla ilgili gelişmeleri veriyor.
Gazetenin başlıklarına bir göz atalım:
Altın pasaportlarla ilgili araştırmanın raporunun hiçbir noktası gizli kalmayacak – Başsavcı Yorgos Savidis: Niyetim asla bir şeyleri örtbas etmek olmadı
Gazete ön sayfasındaki özette şöyle yazıyor:
Eski Yüksek Mahkeme Başkanı ve Altın Pasaportları Araştırma Komisyonu Başkanı Miron Nikolatos komisyonun raporunun yayınlanmaması halinde görevinden çekilmeyi düşünüyordu
Sadece sorumlulara açılacak ceza davalarını etkileyebilecek bilgiler korunacak ve basına açıklanmayacak
Kayıtlı Muhasebeciler Birliği Kıbrıs Yatırım Programıyla ilgili hizmetler sunan muhasebe bürolarından veri ve bilgi toplamaya başladı
***
Alithia gazetesi ana haberinde “sahte devlet, ilan edilişinin üzerinden 37 yıl sonra, 5 ülke tarafından tanınma yolunda – Hükümet tedirgin… Konuyu 27 AB Dışişleri Bakanının önüne getirmeye hazırlanıyor.
Alithia haberinde şöyle yazıyor:
İlan edilişinden 37 yıl sonra Türkiye’yle dostluk ilişkileri içinde olan 5 ülke “KKTC”yi tanımak niyetinde. Yapılan açıklamalara ve Türk basınında çıkan bilgilere göre bu ülkeler Azerbaycan, Pakistan, Libya’nın Trablus Hükümeti, Bangladeş ve Gambia. Şu ana kadar sahte devleti tanıyan tek ülke Türkiye idi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Kıbrıs Türk Toplumu lideri Ersin Tatar’ı, görüşmek için Bakü’ye davet ettiği ve devlet lideri gibi karşılamak niyetinde olduğu bildirildi. Ersin Tatar Azerbaycan’dan sonra Pakistan ve Libya’yı ziyaret edecek. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen Pazar günü sahte devlette yaptığı açıklamalarda “Azeri kardeşlerine” selamlarını iletti ve “tek ulus üç devlet”ten söz etti.
***
Günün gazetelerinde önemli yer alan bir diğer haber de Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Ersin Tatar’ın açıklamalarını yalanlaması.
Haravgi gazetesi ilgili haberinde şöyle yazıyor:
- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın iddialarını yalanladı – BM kararları ve Guteres çerçevesi zemininde adil ve işlevsel çözüm
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar’ın, iki liderin ilk görüşmesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in iki devlet çözümünü kesin olarak reddetmediği şeklindeki açıklamasını yalanladı. Cumhurbaşkanı iki devlet çözümünü reddetmenin yanı sıra uluslararası düzeyde hiç kimsenin böyle bir çözümü kabul etmeyeceğini de belirttiğini söyledi. Anastasiadis “Sayın Tatar’ın açıklamaları gerçeği yansıtmamanın yanı sıra BM Genel Sekreterinin inisiyatifini başlatması öncesinde amaçları ve aramızda olması gereken dürüstlük hakkında kuşkular yaratıyor” dedi.
Alithia gazetesi de ön sayfasında verdiği haberde “Anastasiadis: Tatar yalan söylüyor, iki devlet çözümünü anında reddettim – Amerikan Büyükelçisi Maraş’la ilgili olarak BM kararlarına saygı gösterilmesini talep etti – BM Genel Sekreteri Kıbrıs sorunu danışmanı Ceyn Hol Lut 27 Kasım’da geliyor
Politis gazetesi :
- Tatar’ın iki devleti zaten çatlak olan camı çatlattı
Tatar’ın, yüz yüze görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in iki devlet çözümünü reddetmediği şeklindeki açıklaması, iki lider arasındaki dürüstlük ilişkisine zarar verildiğine inanan Cumhurbaşkanlığını öfkelendirdi. Ceyn Hol Lut’un 27 Kasım’da adaya gelmesi beklenirken bir dizi ülkenin sahte devleti tanımak niyetinde olduğu söylentileri de artıyor.
Filelefteros:
- Türkiye’den saldırgan planlar – Sahte devletin tanınması yolunda harekete geçiyorlar – Ersin Tatar Maraşlıları mülklerini talep etmeye ve almaya davet etti – Josep Borel Türk faaliyetlerini gündeme aldı
Sahte devletin tanınması, iki devlet çözümü ve Maraş’ın açılması Türk planlarından bazılarını oluşturuyor. Avrupa Birliği ve Kıbrıs Cumhuriyeti sahte devletin tanınması konusunda Bakü’yü telefonla aradı
***
Haravgi gazetesinden bir diğer haber:
- Kıbrıs Rum tarafı iki bölgeli iki toplumlu çözüm zeminine bağlı olduğu konusunda ikna edici olmalıdır – AKEL üç buçuk yıldır oldubittilerden kaçınmak için izlenmesi gereken yolu gösteriyor
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı bir açıklamayla BM Genel Sekreterinin temsilcisi vasıtasıyla “BM’in Maraş konusundaki tezinin Güvenlik Konseyi kararlarınca yönlendirildiği ve değişmediği” şeklindeki açıklamasına gönderme yaptı ve “AKEL daha katı bir açıklama beklerdi” dedi. Stefanu “bununla birlikte en azından BM Türk planlarına karşı durulmasına yönelik yolu gösteriyor. Bu yol müzakereler sürecinin yeniden başlatılmasıdır” şeklinde ekledi. “Türkiye’nin Maraş ve Münhasır Ekonomik Bölge konusundaki planlarının püskürtülmesi için AKEL’in üç buçuk yıldır her gün tek yolun BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan çözüm zemininde müzakerelerin derhal başlaması olduğunu söylediğini” belirten Stefanos Stefanu “Erdoğan – Tatar ikilisinin iki devlet çözümünü masaya koyma çabalarını engellemenin de yolu budur” dedi. Stefanu “şimdi devlet yetkililerinin Kıbrıs’ın karşı karşıya olduğu risklere ilişkin ifade ettiği korkuların, Türkiye’nin planlarını ileri götürmeye yardımcı olan 3 yıllık gelgit ve çelişkileri izlediğini” hatırlattı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand