Basın Özetleri 17.11.2020

Filelefteros Gazetesi
- Pandemi koşulları kaosu
“Yanlış hesaplamalara alınan kararlar tüm Kıbrıs’ta kargaşaya neden oldu” yan başlıklı haberde; dün uygulamaya giren salgın önlemlerinin, kaosa, sorunlara ve tepkilere yol açan kötü bir başlangıç yaptığı, bu durumun ise kararların gözden geçirilmesi ve yanlış hesaplamalardan dolayı özür getirdiği belirtildi. Haberin detayında, binlerce çalışanın belgelerinin doğrulanması için otoyolda mahsur kaldığı, oluşan gerginlik, tepkiler ve kaosun ortasında Adalet Bakanı Emili Yoliti’nin ortamı sakinleştirmek için genel kontrol yerine örneklem alınması talimatı verdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, tüm şehirlerde yüzlerce insanın şehirler arasında hareket edebilmek için gerekli olan negatif korona belgesini almak için önlemlerin alınma kararı sonrası art arda üçüncü günde de laboratuvarların önünde kuyruklar oluştuğu ifade edildi. Özellikle Limasol'da ikamet eden ve günlük olarak diğer şehirlere özellikle de çalışmak için başkente giden kişilerin sayısı konusunda yaşanan sorunu memurlarının yanlış hesaplamalarına bağlayan Sağlık Bakanlığı'nın dün öğleden sonra geç saatlerde özür dilemek zorunda kaldığı ancak sorunun hesaplama hatasından çok kararların alınırken aceleci davranılmasından kaynaklandığı vurgulandı. Haberde son olarak, Limasol’da bugün itibariyle 8 test istasyonunun olacağının açıklandığı aktarıldı.
- Uzun süreli hapisten sonra beraat ediyor
“Yabancı tutukluların üçte biri duruşmanın ardından serbest bırakılıyor” yan başlıklı haberde, hapse giren yabancı uyruklu sanıkların üçte birinin en sonunda beraat ettiği, hapishaneler ve dolayısıyla halkın ise aylarca tutuklu kaldıkları için boşu boşuna onların yükünü taşıdığı belirtildi. Haberin detayında, önce sanıkların, sonra hükümlülerin ve hatta tek suçu yasadışı yollardan Kıbrıs'a gelmek veya Kıbrıs'a girmek olan kişiler Merkezi Cevaevi’ne gönderildiği bunun da hapishanelerdeki aşırı nüfus sorununu daha da kötüleştirdiği aktarlıyor.

Politis Gazetesi
- Beş bakanlık Mr.Cypra’yı araştırıyor
“Mezbaha’nın pazardaki hakim konumunu kötüye kullanıp kullanmadığı denetleniyor” yan başlığıyla verilen haberde; Sağlık, Tarım, Çalışma, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları’nın, Cypra Mezbahanesi’nin sahibi hakkında herhangi cezai bir suç işleninip işlenmediğiyle ilgili araştırma yaptığı ifade edildi. Haberin detayında, ilgili mezbahanenin önemli bir konumda olduğu, Kıbrıs pazarının neredeyse %80’ini elinde tuttuğu ve sığır kesiminde ise tekel konumunda olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, eşi yararına olan teminat çekinin Genel Muhasebeci Reas Georgiou tarafından geri çekilmesiyle sorumluluğun gizlendiğiyle ilgili durumun meclis gündemine taşındığı, mezbahanın sahibi olan Yorgos Georgiou’nun ise kendisine atfedilen bu suçlamalara cevap vermek üzere bugün toplanacak Meclis Çalışma Komitesi’ne çağırıldığı aktarıldı.
- Lute'u bekleyen "çaresiz" şikayetler
“Maraş ve Kıbrıs Sorunu” yan başlığıyla verilen haberde, hükümetin, olması gerektiği gibi, Türklerin Maraş'taki eylemlerini kınayabileceği ancak Ankara'nın yasadışı faaliyetini azaltmanın tek yolunun Kıbrıs sorunundaki diyaloğun yeniden başlatmak için harekete geçmek olduğunu da bildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Maraş’taki mülk sahiplerinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na toplu şekildeki yapacağı başvuruların ise doğurabileceği tehlikenin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Tepkiler kışkırttı
Erdoğan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgeye gerçekleştirdiği ziyareti sonrası yaşananlara değinilen haberde; Erdoğan ve Tatar’ın provokatif Maraş ziyaretinin neden olduğu tepkiler nedeniyle, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Avrupa Birliği’ne karşı saldırgan bir tavır takındığı belirtildi. Haberin detayında, Kapalı şehir Maraş’ta düzenlenen kutlamalara karşı, Kıbrıs Hükümeti’nin yanı sıra Kıbrıslı Türkler, Yunanistan, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Başkanlığı ile ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Türkiye’nin iki devletli çözüm konusundaki tutumunu tersine çevirmek için baskı yapılması çağrısı üzerine 23 Amerikalı parlamenterin tepki gösterdiği ifade edildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ise Maraş’taki Türk provokasyonlarına yönelik olarak Türkiye’yi ismen kınamadan, ılıman bir tepki verdiği aktarıldı.
- 107 yeni vaka var, ölüm yok
“107 vakadan 7’si Lefkoşa’daki yaşlı bakım evinde” yan başlığıyla verilen haberde; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün toplam 3,679 test yapıldığı, yapılan testler sonucu 107 yeni vakanın daha tespit edildiği ifade edildi. Haberin detayında, 107 yeni pozitif vakanın çoğunluğunun temas takibi yapılan kişilerden olduğu, 7 kişinin ise Lefkoşa bölgesinde bulunan bir huzur evinde tespit edildiği ayrıca, son pozitif vakalarla birlikte tespit edilen toplam hasta sayısının 7,285’e ulaştığı aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Yetersizlikleri akıl almaz sorunlara neden oluyor
“Ucu görünmeyen insan kuyrukları ve kaos görüntüleri”, “Limasol: Yetersiz ve dikkatsiz planlama”, “Baf: Dün de test eksikliği vardı” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümetin dikkatsizliği ve sorumsuzluğu nedeniyle hem Baf’ta hem de Limasol’da birkaç gündür yüzlerce vatandaş uygun koruma yöntemlerine uyulmadan, şehirler arası hareket edebilmek için gerekli olan Covid-19 testini yapabilmek için kalabalıklar oluşturduğu aktarıldı.
- 1960’dan beridir yaşanan ilk yıkım
“Hükümet Kıbrıs ve Avrupa’da yolsuzluk “şampiyonu”” yan başlıklı haberde; Meclis Finans Komitesi’nin dün gerçekleştirdiği toplantıda Baş Denetçi Odisseas Mihailidis’in Dünya Bankası verilerine göre Anastasiadis Hükümeti’nin yolsuzluk konusunda ne Kıbrıs Cumhuriyeti tarihindeki herhangi bir hükümetle ne de Avrupa’daki başka bir ülkenin hükümetiyle karşılaştırılamayacak “şampiyonların şampiyonu” olduğunu belirtildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Mihailidis’in “Kıbrıs’ın tarihinde ilk defa, Birleşmiş Milletler tarafından benimsenen temel ilkelere bağlı kalmadığı ve hesap verilebilirlik ile şeffaflığı artırmaya yönelik önlem alındı.” dediği belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:31

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand