Basın Özetleri 16.11.2020

Filelefteros Gazetesi
- Bozkurt Maraş’ta
“Tayip Erdoğan’ın ziyareti Maraşla ilgili Türk planlarının uygulanmaya başlandığının bir göstergesidir” alt başlıklı haberde, Tayip Erdoğan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan Maraş’ta dün yaptığı açıklamanın meydan okuma niteliğinde olduğu belirtildi. Haberin detayında, kötü hava koşullarının Maraş sahilindeki kutlama planlarını mahvettiği ancak bozkurtların geçit töreninin gerçekleştiği ifade edilirken, dün yaşanan gelişmelerin Ankara’nın Maraş’taki yasadışı planlarını uygulanmaya başlandığını işaret ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Tayip Erdoğan’ın Tatar’ın yanında Maraş’ın Kıbrıslı Rum sahiplerine çağrıda bulunarak, sahip oldukları mal için Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapmalarını söylediği, Erdoğan’ın yaptığı bu çağrıyla ihlal ettiği Birleşmiş Milletler kararlarını meşrulaştırmaya ve yasallaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Kalıntılardaki piknik ve şov sırılsıklam
“Erdoğan ve Tatar iki devletli çözüm ve Maraş açılımı konusunda aynı fikirde” üst başlığıyla verilen haberde, Maraş’ta dün etkili olan yağmurun ve Kıbrıslı Türkler tarafından değer gösterilmemesi, kapalı şehirdeki “süslenmiş” enkazlar arasında yapılacak gösteriyi bozduğu aktarıldı. Haberin detayında, Erdoğan’a göre Maraş’ın “bilnen” sahibinin Vakıflar olduğunu belirttiği halde, Maraşlılar’ın sahip oldukları mallar için Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmaları çağrısı yapıldığı belirtildi. Haberde ayrıca, Başkanlık Sarayı tarafından, Erdoğan ile Tatar’ın eylem ve girişimlerinin kınandığı ve bu tarz davranışların Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin çabalarını baltaladığını vurguladığı aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Geldi, Maraş’taki piknikle tahrik etti, bölünmüşlüğü mühürledi ve gitti
“Erdoğan’ın izniyle şehir açılışı” yan başlıklı haberde; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Maraş’ta yaptığı konuşma’da iki devletli çözüm konusunda ısrarcı olduğu ve kapalı şehir Maraş’taki yerleşimin devam edeceği mesajı gönderdiği aktarıldı. Haberin detayında, Erdoğan ve Tatar’ın Maraş’tan yaptıkları açıklamada, mallarla ilgili meselenin “Taşınmaz Mal Komisyonu” aracılığıyla çözülüceğini ifade ettiği belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıslı Rumlar’ın konuyla ilgili protosto etkinliği düzenlediği, Kıbrıslı Türkler’in de eylem yasağını görmezden gelerek, protosto gösterileri düzenlediği ve Erdağan’a onları rahat bırakması çağrısı yaptığı ifade edildi.
- Araştırmalar sonucunda tutuklu sayısı 23’e ulaştı
“Limasol’da araştırma ekibi kuruldu” yan başlığıyla verilen haberde, Limasol’da geçtiğimiz gün gerçekleşen korona virüs salgınına yönelik kısıtlayıcı önlemleri protesto gösterileri sırasında yaşanan olaylarla ilgili faillerin kaosa neden olacak şekilde örgütlendiği belirtildi. Haberin detayında, polisin olayla ilgili araştırmalarına devam ettiği, olayın failleri konusunda Limasol Emniyet Müdürlüğü’nün de tavsiyesi üzerine araştırma ekibi kurulduğu aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Erdoğan’ın “yeni dönem” provokasyonu
“Simos Ioannou: BM Genel Sekreteri tarafsız kalmayı bırakmalı”, “AKEL: Tüm Kıbrıslılar için kışkırtıcı eylemler”, “Hükümet yeni provokasyonları uluslararası alanda kınayacak” alt başlıklarıyla verilen haberde; Tayip Erdoğan’ın dün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklarda yaptığı kışkırtıcı ziyarette, Maraş’ta herkesin faydasına olacak yeni bir dönemin başaldığını söyediği belirtildi. Haberin detaylarında, Erdoğan’ın konuşmasında ayrıca, amaçlarının yeni kurbanlar yaratmak olmadığı, Maraş’ı herkes için açtıklarını ifade ederek, Maraş’ın yasal sahipleri olan Maraşlılar’ın mallarını talep etmek için Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat etmeleri çağrısı yaptığı vurgulandı.
- Korona virüs'te son durum
Salgın konunda yapılan haberde; Kıbrıs’ta dün yapılan testlerde 127 yeni korona virüs vakasının tespit edildiği, bir kişinin ise hayatını kaybettiği aktarıldı. Haberin detayında, COVİD-19 hızlı antikor testlerinin ücretsiz olarak yapılması sürecine bugün itibariyle başlanacağı belirtildi. Haberde ayrıca, Yunanistan’da dün yapılan kontrollerde 1,698 yeni vakanın daha tespit edildiği, salgın nedeniyle 71 kişinin ise hayatını kaybettiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:31

Son Haberler

15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Tüm haberler

Video on Demand