Erdoğan ile Maraş'ta sahte devletin yasa dışı ilanının yıldönümü kutlandı

Bugün, uluslararası toplumun uyarılarını ve Birleşmiş Milletler’in kararlarını göz ardı eden Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan

ile kapalı Maraş bölgesinde sahte devletin yasa dışı ilanının yıldönümünün kutlaması yapıldı. Erdoğan, öğle saatlerinde yasa dışı Timbu havaalanına vardı. Daha sonra işgal altındaki Lefkoşa’da yapılan askeri geçit törenini izledi. Ardından Türk bakanlar, milletvekilleri ve Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile utanç pikniği yapmak için Mağusa’daki kapalı bölgeye gitti. İşgal bölgelerinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan’a kendi güvenlik görevlileri eşlik etti.

Sahte devletin ilanının yıl dönümü nedeniyle işgal bölgelerine yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, bir kez daha tahrik dolu açıklamalarda bulundu. Erdoğan, işgal rejiminin düzenlediği kutlamalarda yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Rumlara saldırıda bulunarak, Kıbrıslı Türklerle iktidarı ve refahı paylaşmak istemediklerini savundu. Ayrıca Avrupa ülkelerinin, Ankara’nın verdiği diplomatik fırsatları kullanmadıklarını, Yunanistan’ın ve Kıbrıslı Rumların söyledikleriyle yetindiklerini ileri sürdü. Avrupa’nın durumu daha da karışık hale getirecek adımlar atmaktan kaçınmasını arzu ettiğini söyledi. Maraş konusunda atılan adımın, sorun yaratmayı değil, eski sorunları düzeltmeyi hedeflediğini savundu. Tayip Erdoğan, Türkiye’nin adil bir anlaşmaya varılıncaya kadar, Doğu Akdeniz’deki eylemlerine kararlılıkla devam edeceğini ve başka diplomatik oyunlara müsamaha göstermeyeceğini söyledi. Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu ancak başka çözüm modellerinin de masaya getirilmesi gerektiğini yeniden dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:31

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand