Erdoğan ile Maraş'ta sahte devletin yasa dışı ilanının yıldönümü kutlandı

Bugün, uluslararası toplumun uyarılarını ve Birleşmiş Milletler’in kararlarını göz ardı eden Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan

ile kapalı Maraş bölgesinde sahte devletin yasa dışı ilanının yıldönümünün kutlaması yapıldı. Erdoğan, öğle saatlerinde yasa dışı Timbu havaalanına vardı. Daha sonra işgal altındaki Lefkoşa’da yapılan askeri geçit törenini izledi. Ardından Türk bakanlar, milletvekilleri ve Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile utanç pikniği yapmak için Mağusa’daki kapalı bölgeye gitti. İşgal bölgelerinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan’a kendi güvenlik görevlileri eşlik etti.

Sahte devletin ilanının yıl dönümü nedeniyle işgal bölgelerine yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, bir kez daha tahrik dolu açıklamalarda bulundu. Erdoğan, işgal rejiminin düzenlediği kutlamalarda yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Rumlara saldırıda bulunarak, Kıbrıslı Türklerle iktidarı ve refahı paylaşmak istemediklerini savundu. Ayrıca Avrupa ülkelerinin, Ankara’nın verdiği diplomatik fırsatları kullanmadıklarını, Yunanistan’ın ve Kıbrıslı Rumların söyledikleriyle yetindiklerini ileri sürdü. Avrupa’nın durumu daha da karışık hale getirecek adımlar atmaktan kaçınmasını arzu ettiğini söyledi. Maraş konusunda atılan adımın, sorun yaratmayı değil, eski sorunları düzeltmeyi hedeflediğini savundu. Tayip Erdoğan, Türkiye’nin adil bir anlaşmaya varılıncaya kadar, Doğu Akdeniz’deki eylemlerine kararlılıkla devam edeceğini ve başka diplomatik oyunlara müsamaha göstermeyeceğini söyledi. Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu ancak başka çözüm modellerinin de masaya getirilmesi gerektiğini yeniden dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:31

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand