Basın Özetleri 13.11.2020

Filelefteros Gazetesi
- Labirentte kayboldular
“Aptalca kararnameler”, “Binlerce işçi beklemede”, “İki ilçe öfkeli” yan başlıklı haberde, hükümetin çaresizlik içinde olduğu ve Limasol ve Baf bölgelerinin karantinaya alınarak yapılan coğrafi bölünmenin Kıbrıs’ın boyutları nedeniyle vatandaşların hareketlerini kısıtlayarak fazla bir hareket alanı bırakmadığı ifade edildi. Haberin detayında, istisnalar listesinin çok uzun olduğu ve hükümetin her iki bölgeye geçişleri önleme konusunda farklı tedbirler aradığı, bunun sonucu olarak Limasol ve Baf şehirlerinde çalışan binlerce işçinin haftada bir olmak üzere her hafta korona testi yapması zorunluğu getimeye karar verildiği, bu kararın da önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren uygulanacağı vurgulandı. Haberde ayrıca, polis kontrollerinin bugün saat 12:00’den itibaren başlayacağı belirtilirken, yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesi konusunda varolan belirsizliğin, Limasol ve Baf bölgelerindeki salgın tehlikesini gölgede bıraktığı, bunun yanı sıra bölge sakinlerinin yolların kapatılması konusunda öfkeli olduğu ve hükümetin bu kararına tepki gösterdiği aktarıldı.

Politis Gazetesi
- Koca ödedi ama... karısı almadı
“Genel Muhasebeci, CYPRA mezbahası ait çekin geri çekilmesine neden oldu” yan başlığıyla verilen haberde, Genel Muhasebeci’nin kocasına ait Cypra Şirketi’nin 54.000 Euro değerindeki teminatına el konulmasını ön gören bir banka çekinin geri çekilmesi talimatını verdiği aktarıldı. Haberin detayında, sayıştay tarafından hazırlanan bir raporun ardından, A14 Ölçeğine göre “cezalandırılan” Genel Muhasebe Bürosu’nun üst düzey bir yetkilisi hakkında soruşturması yürütme talimatı verildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Sayıştay Başkanlığı tarafından konuyla ilgili olarak dün toplanan Meclis Denetleme Kurulu’nda gündem dışı konuşmalar sırasında kurul üyelerine detaylı bilgi verdiği ifade edilirken, yabancı uyruklu kişilerin kaçak çalıştırılmasına yönelik soruşturmanın ise devam ettiği vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Kıbrıs’ın “bölünmesi”, tepki ve memnuniyet getirdi
“Korona Virüs salgınına karşı alınan önlemler konusunda olumlu ve olumsuz yorumlar” yan başlıklı haberde; Bakanlar Kurulu’nunbeklendiği üzere geçtiğimiz gün aldığı ve Kıbrıs’ı “bölme” kararı olarak nitelendirilen pandemiyle mücadele amacıyla Limasol ve Baf’ın Kıbrıs’ın geri kalanından izole edilmesi kararının, hem olumsuz (çoğunlukta) hem de olumlu eleştiriler aldığı aktarıldı. Haberin detayında, kararla ilgili olarak gelen olumsuz eleştirilerin ağırlıklı olarak alınan önlemlerden etkilenen iş gruplarından geldiği, korona virüs salgınıyla başa çıkmak için bu tarz önlemlerin gerekli olduğunu düşünen kesimlerin ise kararı olumlu karşıladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, alınan tedbirlerin nasıl uygulanacağına dair bilgi eksiklikleri nedeniyle vatandaşların huzursuzluk yaşadığı, konuyla ilgili olarak yetkili bakanlıkların, her iki ilçede çalışan ve/veya eğitim için o bölgelere giden kişilerin ulaşımlarını nasıl sağlayacağı konusunda açıklamalar yapmaya devam ettiği belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Sağlık Sistemini güçlendirmek için sorumluluk alan yok
“Önlem ve fedakarlıklar yalnızca vatandaşlardan”, “Hastaneleri güçlendirmek için herhangi bir önlem yok”, “Virüse karşı öğrencilere battaniye...” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümet kanadının salgınla baş etme konusunda saçmalık sınırlarını zorladığı belirtildi. Haberin detayında, ilkokul çocuklarına battaniye verilmesi konusunda seferber olanların, sağlık sistemini güçlendirmek için hiçbir sorumluluk almadığı ve salgınla mücadele, uygun tedavi ile hasta bakımı konusundaki gereklilikleri görmezden geldiği aktarıldı. Haberde ayrıca, tüm sorumluluğun vatandaşa yüklendiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:32

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand