12.11.20 basın özetleri

ugünkü gazetelerin hepsi koronaviüsle mücadelede açıklanan yeni önlemler konusu ana haberine taşımış. Basın özetlerimize Filelefteros’la başlıyoruz.
Filelefteros gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:
Limasol ve Baf izolasyon altında. Vakaların yüzde yetmişinin orda olması nedeniyle iki kentte lockdown kararı.
Haberin içeriğne bir göz atalım sd.
Limasol ve Baf kentlerinde pandeminin hesabı yüklü. İki kentte bugünden başlayarak 30 Kasım’a kadar sürecek lokal lockdown ilan edildi. Önemli işlerde çalışanlar hariç iki kent arasında da gidiş gelişler yasaklandı. Bununla birlikte önemli işlerin ne olduğu belirtilmedi. Dolayısıyla ertesi gün başka kentlerde çalışanlar, özellikle de özel kesim çalışanları işe gidip gitmeyeceklerini bilemez durumdaydı. Sağlık Bakanlığı yetkilisi “ayrıntıları içerecek emirnamelerin bugün çıkacağını” bildirdi ve bu akşam saat 20.00’den itibaren yürürlükte olacağını söyledi.
Gerek Cumhurbaşkanı gerekse de Sağlık Bakanı Limasol ile Baf’ın “virüsün yayılmasının ana merkezleri olduğunu söyledi. Zira Ekim ayından düne kadar vakaların yüzde yetmişi bu iki kentte çıkıyordu. Yeni önlemlere göre Limasol ile Baf’ta akşam sekizden sabah beşe kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kentlere giriş çıkışlar yasak. Kilise ayinleri yasaklandı. En fazla 10 kişinin katılabileceği evlilik, vaftiz ve cenaze törenleri serbest. En fazla 10 kişiye kadar ev toplantıları serbest. Ana okul, ilkokul ve ortaokullar çalışmaya devam edecek. Lise ve üniversiteler kapanacak. Yerel yönetim güvenlik personeliyle işleyecek, hastane ziyaretleri ise tamamıyla yasaklandı. Restoran tipi mekanlar sadece take away ve deliveriy ile çalışabilecek. Tiyatro, sinema, alışveriş merkezleri ve 500 metrekare üzerindeki büyük mağazalar, kuaför ve berberler, güzellik salonları, spor salonları, araba sürüş kursları, kazinolar ve yüzme havuzlarıyla bet ofisleri kapanacak.
Müzik
Diğer gazetelerin ana haber başlıkları:
Alithia gazetesi:
Saat sekizde eve girilecek – Limasol ve Baf’ta koronavirüsle mücadelede sıkı önlemler alındı – Limasol ve Baf’a giriş çıkışlar yasaklandı- İki kent arasında gidiş gelişler de yasak – Liseler ve üniversitelerde yeniden uzaktan eğitim sistemi getirildi – Kilise ayinlerine halk katılamayacak – Dün korona virüs nedeniyle dört kişi daha öldü, liste uzuyor
***
Haravgi gazetesi:
Baf ve Limasol karantinaya alındı – Kentlere giriş çıkışlar yasaklandı – Akşam sekizden sabah beşe kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi – Devlet hastanelerinin güçlendirilmesi amaçlı hiçbir önlem alınmadı
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Virüs vakalarının çokluğu, yüksek ölüm oranı, hasta ve tedavi görenlerin yüksek sayısı nedeniyle dün Hükümet Limasol ile Baf’ın izolasyon altına alındığını açıkladı. Hükümet sorumluluğu yurttaşlarla topluma yükledi ama hastanelere destek bağlamında hiçbir önlem açıklamadı.
***
Ve Politis gazetesi sevgili dinleyenler:
Limasol ve Baf bombasının imhasına yönelik önlemler
İki kent izole edildi, 20:00 ile 05:00 arası saatlerde sokağa çıkma yasağı
Hastanede tedavi altında bulunan 68 kişinin 49’u yani yüzde 72’si Limasol ile Baf’ta. Bu nedenle iki kente giriş çıkışlar kapatıldı.
Önlemlerin uygulanmasında geçen Mart ayıda da olduğu gibi Milli Muhafız Gücü de kontrol gücü oluşturacak. Polis kuvvetlerinde de korona virüs bulundu
Dün korona virüs nedenli 4 ölüm meydana geldi ve 165 yeni vaka bulundu. Ülkedeki toplam vaka sayısı 6.461’e ulaştı. 1 Ekim’den bu yana meydana gelen korona virüs nedenli ölümlerin sayısı sekiz, yeni vaka sayısıysa 2000’i geçti
***
Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler:
Haravgi gazetesi:
Maraş için yeni protesto mitingi
Mağusa Belediyesi Ankara’nın Maraş bölgesindeki kabul edilemez faaliyetlerini kınamak amacıyla önümüzdeki Pazar günü Derinya barikatında eylem yapacağını açıkladı. Mağusa Belediyesi bunun yanısıra Birleşmiş Milletler, partner ve müttefikleri Mağusa halkını Türkiye’nin Mağusa’da giriştiği yeni işgalden korumaya çağırdı. Kıbrıslı Türkler Ankara’ya “acının üzerinde pikniğe hayır” mesajı gönderdi.
Müzik
Üzerinde anlaşmaya varılmış zemin üzerinde müzakereler tek yönlü yoldur
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in beşli konferansa katılacağı netleşti
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yapılan parti başkanları toplantısında Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Maraş’taki faaliyetlerinin gelişmesine engel olunmadığı takdirde Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik her türlü çabanın biteceği konusunda uyardı. Buna paralel olarak DİSİ Başkanı Averof Neofitu “Görüşmeler başlamazsa Maraş’ı kaybederiz” uyarısı yaptı.
Öte yandan küçük partilerle DİKO ve EDEK temsilcileri beşli görüşmeye karşı durdu ve başarılı olma şansının olmadığını belirttiler.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yönetiminde yapılan parti başkanları toplantısından sonra Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos “BM Genel Sekreterinin düzenleyeceği beşli konferansa katılacağız” dedi. Kuşos “bunun bir müzakere değil katılımcıların müzakereler sürecinin prosedürünü ele alacağı bir konferans olacağını” söyledi.
AKEL genel sekreteri Andros Kiprianu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış zeminde müzakerelerin başlaması için çalışmamız gerektiğini söyledi. Kiprianu BM kararlarının kuşku kaldırmadığını vurguladı ve “Kıbrıs sorununun zemininin değişmesi için tarafların bu konuda hemfikir olması, Güvenlik Konseyine başvurarak zeminin değişmesini istememiz gerekiyor” dedi ve “böyle bir şey öngörüler arasında yoktur, çözümün zemini BM kararlarında belirtildiği gibi olmaya devam ediyor yani iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümüdür. Değişmesi söz konusu olsaydı eğer, bu Kıbrıs için yıkıcı sonuçlara neden olurdu” şeklinde vurguladı.
DİSİ Başkanı Averof Neofitu da “Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesiyle Maraş’taki Türk tahrikkârlığı nedeniyle konferansa katılmayı reddedersek ya da istemeye istemeye gidecek olursak Maraş’ı da kaybederiz” dedi.
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise “Türkiye’nin gerçek niyetlerini ortaya koyduğu Kıbrıs Türk liderininse bu yöndeki taleplerini ortaya koyduğu bir dönemde konferansa gitmemiz son derece tehlikelidir” dedi.
Alithia gazetesi de konuya yer verdiği haberinde “DİSİ-AKEL beşli konferansa evet derken küçük ve orta partiler çekincelerini ifade etti, beşli görüşmeye hayır, dedi. Hükümet beşli görüşmeye gideceğiz, açıklaması yaptı.
Politis gazetesi ise konuya ön sayfasında şöyle yer veriyor:
Parti başkanları toplantısında bir sonraki adım konusunda iki cephe oluştu
Dün yapılan ulusal konsey toplantısı partiler arasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik farklı görüşlerin varlığını bir kez daha otaya koydu. AKEL ile DİSİ Genel Sekreter Guteres’in çağrısına olumlu yanıt verilmesi lehine tavır alırken geri kalan partiler konu hakkında çekince ve anlaşmazlıklarını ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı beşli görüşme konusunda pozitif tavır takındı.
***
Alithia gazetesinden bir haber:
Cypra mezbahasında polis soruşturması
Çalışma Bakanlığı mezbahada 79 yasadışı göçmen çalıştırıldığını açıkladı
Çalışma Bakanlığı: Bildirimi yapılmamış çalışanlar nedeniyle 276 bin avroluk ceza öngörülüyor
Cypra Mezbahasının İçişleri ve Çalışma Bakanlığından işe alması üzere sığınmacılar gönderildiği şeklindeki açıklaması kötü intiba yarattı. İçişleri Bakanlığı iddiayı reddetti ve Cypra işletmesinin mezbahada 79 kaçak işçi çalıştırdığını açıkladı. Polis konu hakkında soruşturma başlattı.
Müzik
Filelefteros gazetesinden bazı haberler
YESİ’de değişikliklerle uzmanlık dallarına sevklere fren konacak – Şahsi doktorlar hastalarının yüzde yetmişini uzman doktora sevk ediyor
Sağlık Hizmetleri Kurumu Genel Sağlık Sisteminde değişiklikler yaparak sistemdeki bazı çarpıklıkları düzeltmeye ve özellikle 18 yaş üstü hastaların olur olmaz yerde uzman doktora sevkine fren koymaya çalışacak. Bunun yanısıra Sağlık Hizmetleri Kurumu şahsi doktorların verimliliği ve sistem dahilindeki davranış biçimi ile maaşını ilişkilendiren yeni düzenlemeler de yapacak. Konuyla ilgili öneri Sağlık Bakanı ve Sağlık Hizmetleri Kurumu tarafından aylar önce getirilmişti.
***
Ayşe’nin evine dönmesini istediler
4 bin Kıbrıslı Türk Lefkoşa’da Türkiye’den iç işlerine müdahaleye son vermesini talep ederek sokağa çıktı. Panolar ve sloganlarla daha fazla demokrasi talep ettiler.
***
Yarım saatlik yağmur yolları nehirlere dönüştürdü
Lefkoşa yolları yarım saatlik yağmur sonucunda dün çağlayana dönüştü. Kimi noktalarda dolu yağışı oldu. Çamur ve su Meclis binasına da girdi. Baf’ta ise devlet dairelerini su bastı. Hafta sonu da yağışlı geçecek.
***
Paralimni ziraatçılar birliği SEDİYEP’in 1,7 milyon gelir kaybı oldu
80 SEDİYEP üyesi ziraatçı çaresizlik içinde
2020 yılının ilk 10 ayında tarımla uğraşan 80 SEDİYEP üyesi, örgütlerinin yüzde 35 oranında gelir kaybı kaydettiğine tanık oldu. Korona virüsle mücadelede dolaşımla ilgili olarak alınan her önlem ziraat dünyasını da olumsuz etkiliyor. SEDİYP Paralimni Müdürü Panayotis Mauris bu günlerde Paralimni-Kırmızı Köyler bölgesi çiftçisinin koronavirüsün Kıbrıs’a etkileri nedeniyle çok tedirgin olduğunu ifade etti. Mauris “Nikah ve benzeri törenlere katılan konuk sayısında sürekli düşüş görüldüğünü, turizmde zaten hareketlilik olmadığını, daha önce büyük miktarda sebze ve meyve tüketen restoranların şimdi bunu yapamadığını ve sürekli yükselen önlemlerin büyük şirketler hariç çiftçiyi de olumsuz olarak etkilediğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand