11.11.20 basın

Tüm gazetelerin ana konusu koronavirüs ve alınması beklenen önlemlerle ilgili gelişmeler.
Haravgi gazetesi ana haberini “Pandemi ortasında hastaneler yıkılıyor – Referans Hastanesi kapasitesinin sınırında – Cypra Mezbahasında 22 yeni vaka,/ 3 ölü – Sağlık Sistemindeki baskıyı azaltma maksadıyla gene lockdown
Hastanelerin diz çökmüş durumu karşısında toplumun ve örgütlü grupların öfkesi gün geçtikçe artıyor. PASİDİ hastanelerin durumla başa çıkamaması riskinin gözle görülür olduğunu söyledi ve durumu protesto etti. AKEL, hastanelerin pandeminin başlamasından 8 ay sonra ikinci dalgaya hazırlıksız olmaları karşısında Hükümeti sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.
Alithia gazetesi şöyle yazıyor:
Limasol ve Baf’ta önlemler sıkı – Pandemiyle yeni mücadele önlemleri bugün açıklanıyor – Ülke çapında lockdown söz konusu değil, en güçlü senaryo Limasol ve Baf’ta lokal lockdown ilanı ve geri kalan yerlerde daha sıkı önlemler – Avrupa Komisyonu 300 milyon aşı dozu satın alacak – Aşılar ülke nüfusu orantılı olarak dağıtılacak
Politis gazetesi:
Virüs otostop ve bahanelerle seyahat ediyor
Mezbahanın sahibi sorumluluğu sığınmacılara yükledi
Sağlık ve Çalışma Bakanlıkları görevlileri Cypra mezbahasını didik ediyor. Yasalara aykırı bir şekilde inşa edilen onlarca müştemilat tespiti sonucunda adaletle de başları dertte
Bakanlar Kurulu bugün Limasol ile Baf’ı kapatıyor. İki kente giriş ve çıkış yasaklanacak
Dün 198 yeni korona vakası saptandı, 3 ölüm meydana geldi. Ölümlerden bir tanesi Limasol Yaşlılar Evinden. Yeni vakaların 22 tanesiyse mezbahadaki vakalarla temas nedenli.
Filelefteros gazetesi:
Limasol ve Baf hakkında henüz karar alınamadı – Dehşet ortamı – Kente giriş ve çıkışların yasaklanması senaryosu inceleniyor – Halkın toplandığı alan ve mekânlar kapandı
Filelefteros gazetesi şöyle yazıyor:
Bakanlar Kurulu bugün pandemiyle ilgili kararlar almak üzere toplanıyor. Gazetemize ulaşan tüm bilgiler Limasol ile Baf sınırlarının kapatılması önerisinin Bakanlar Kurulunun önüne geleceğini gösteriyor. Sağlık Bakanlığı ile epidemiyoloji kurulu virüsün diğer kentlere de hızla yayılmasını engellemek için iki kentin sınırlarının kapatılmasının şart olduğuna inanıyor. Kente giriş çıkışlar polis kontrolünde kapatılacak. Bunun yanı sıra restoran, alışveriş merkezleri, kuaför ve güzellik salonlarının da henüz net bir karar alınmamış olmakla birlikte kapatılması bekleniyor. Bu arada çalışmak üzere Limasol’dan Lefkoşa’ya ve Lefkoşa’dan Limasol’a gidenlerin durumunun ne olacağı da belli değil. Çalışmaya devam edecek olan kamu çalışanları hariç özel kesim çalışanlarının durumu hakkında Çalışma Bakanlığının destek planlarının dışında henüz kesin bir şey yok. Yeni önlemlerin kilise ayinlerini de kapsaması olası.
Bu arada Mağusa Referans Hastanesi doktoru Hristos Kipris Filelefteros’a konuşurken üzüntü içinde “güne üç ölüyle başlamak çok zor” dedi. Hristos Kipris halka mesaj verdi: “Tansiyon hastası, diyabet hastası, normal bir yaşam süren kalp hastası bir insan hassas gruplara aittir. Onları riske atmak istiyor musunuz? 
***
Diğer haberlerden bazı seçmeler.
Haravgi gazetesinden bir haber:
Gölge Hükümet yolsuzluğun ta kendisi – AKEL Genel Sekreteri Hükümeti yakıcı sorulara cevap vermeye çağırdı
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve Baro Başkanı Hristos Kliridis dün yozlaşma kangreninin önüne geçilmesi için zihniyet değişikliği gerekliliğine vurgu yaptı. Dün Genel Sekreter başkanlığındaki bir heyet ile Kıbrıs Barosundan bir heyet Adalet sisteminin reformu ve yozlaşma konulu bir görüşme yaptı.
Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Andros Kiprianu son yıllarda yozlaşmanın endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı. Kiprianu Avukatlar Barosu ile bizi bu duruma getirenin son yıllarda toplumda gelişen hızlı ve kolay kazanç amaçlı zihniyet olduğu konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Kiprianu “zihniyet değişmediği takdirde ne kadar önlem alınırsa alınsın gelişmelere etki etme olanağımız sınırlı olacaktır” dedi ve en üstten başlayarak aşağıya doğru hareketle olumlu örnek teşkil etmeliyiz” şeklinde ekledi. Avukatlar Barosunun sadece yolsuzluk olaylarıyla uğraşacak bir komisyon oluşturma kararını selamladı ve partisinin gerektiğinde komisyona yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.
Andros Kiprianu “ne yazık ki Hükümet AKEL aylardır belirli şeyler söylediği halde sistematik olarak cevap vermekten kaçınıyor. Bunun sebebi de söyleyecek bir şeyleri olmamasıdır” dedi.
Avukatlar Barosu Başkanı Hristos Kliridis de açıklamasında AKEL Genel Başkanıyla hemfikir olduğunu söyledi ve “yozlaşma gölge hükümetin ta kendisidir ve yurttaşlar arasında uygun zemin buluyor. Yurttaşların bu kangrenden kurtulması gerekiyor” dedi.
Haravgi gazetesinden bazı başlıklar:
- Erhürman: Maraş uluslararası hukuk çerçevesinde açılsın – Erhürman Maraş’ın idaresi konusunda Güvenlik Konseyi kararlarına gönderme yaptı
- Çavuşoğlu ya siyasi eşitlik ya da eşit egemenlik dedi – Türk Dışişleri Bakanı AB’ni “sorunlu bir zihniyeti üyesi olarak kabul etmekle” suçladı.
- Moody’s: Kıbrıs Bankası ve Hellenik Bank’ın perspektifleri olumlu – Moody’s korona virüsünün etkilerinin sınırlandırılması halinde yükseliş göstereceklerini açıkladı
- AKEL Kültür Mirası Karma Teknik Komitesinin çalışmalarını selamladı – Çokkültürlü eserlerin onarılması ve korunması iki toplumun barışçıl birlikteliğinin güçlü mesajıdır
- Ankara ellerini üzerimizden çek
Kıbrıs Türk toplumu “Birlik, Mücadele, Dayanışma”, “Herkes için demokrasi”, Ankara ellerini üzerimizden çek” gibi sloganlarla Türkiye’nin Kıbrıs Türk toplumuna uzanan elini protesto etti
***
Alithia gazetesi:
17 belediyeyle radikal reform – Mecliste görüşülen yerel yönetim reformu yasası son aşamasına girdi
Dün Belediyeler Birliği genel toplantısında 17 yeni belediyenin kurulmasıyla yerel yönetimin radikal reformunun yapılmasına dair bütünsel öneri getirildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis selamlama konuşmasında partileri ilgili yasa tasarısını onaylamaya çağırdı. Anastasiadis “böylesi radikal bir reformun tepkilere neden olabileceğini anlıyorum. Buna rağmen hepimizin önceliği toplamın çıkarı olmalıdır” dedi. İçişleri Bakanı Nikos Nuris ise yasa tasarısını analiz ettiği konuşmasında “ alınacak kararlar ülkenin siyasi haritasını değiştirmenin yanı sıra yurttaşlara kalkınmaya yönelik yeni bir perspektif vererek yeni bir gerçeklik yaratacaktır” şeklinde vurguladı.
***
Alfa Bank 182 eleman için gönüllü ayrılma planı hazırladı. Ayrılma düğmesine basacak elemanların alacağı en büyük ikramiye 200 bin avro olacak. Banka önümüzdeki günlerde, kapatacağı şubelerinin sayısı için de karar verecek.
***
Filelefteros gazetesi:
Nerden buldun yasasının uygulanması Bakanlar Kurulu ile Savcıların zengin çocukları olduğunu gösterdi
Nerden buldunla ilgili bildirimlerine bakılırsa Adalet Bakanı Emili Yoliti Bakanlar Kurulu üyeleri arasında en varlıklısı. Hukuk Dairesine atanan yeni ikilinin de ekonomik durumu çok iyi görünüyor. Eski Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis de açılımlarının yanı sıra sağlam bir zemine sahip görünüyor.
***
En nihayet Verengaria değerlendiriliyor
İnsider’in açıkladığı bilgilere göre Gordian Holdings Prodromos’taki Verengaria otelini satın alacak ve restore edecek Kıbrıslı yatırımcı buldu. Kontrat yaklaşık olarak 2 milyon avroyla sağlandı. Terk edilmiş Verengaria oteli 89 yıllık olup 1931’de 26.520 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilmişti.
***
Köpeğini gezdiriyorsan maske takmıyorsun, tek başınaysan takıyorsun
Dış mekânlarda dolaşım konusundaki görüşlerde hâlâ ikilemler var
Dış alanlarda dolaşım sırasında maske takma zorunluluğu getirilmesinin üzerinden 3 hafta geçmiş olduğu halde ilgili daireler arasında emirnamenin yorumuyla ilgili farklı görüşler devam ediyor. Köpeğini dolaştıran yurttaş maske takmak zorunda değilken yalnız yürüyen yurttaşın maske takmak zorunda olması en çarpıcı örneği oluşturuyor. Polis basın sözcüsü Hristos Andreu’ya göre yolda yürüyen herkes maske takmak zorunda iken Sağlık Bakanlığının Hijyonomi Dairesi amiri İrodotos İrodotu tek başına yürüyen bir kişi maskeyi çıkarabilir bir başkasının ona yaklaştığını gördüğü anda ise yeniden takmak zorundadır” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand