10.11.20 basın

Bugünkü Kıbrıs gazetelerinin tamamı korona virüsle ilgili gelişmelere ayırmış ana haberlerini.
Haravgi gazetesi 8 ay sonra hastaneler hâlâ hazırlıksız – Referans hastanesine 4 doktor, zorluklar çok – Referans hastanesinde 68 hasta, daha fazlasına dayanamaz – 48 saat içinde yeni kısıtlama önlemleri geliyor.
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor: Pandemini nbaşlamasının üzerinden 8 ay geçti ama hastaneler olağanüstü senaryolara hazırlıksız. İki gün önce hastanelerdeki hasta sayısı 77 iken dün 85’e yükseldi. Referans Hastanesi kendi sınırlarını zorluyor. Personel yetersizliği başlı başına bir zorluk oluşturuyor.
Filelefteros gazetesi “Önümüz uçurum arkamız akıntı – Cumhurbaşkanının elinde sert senaryolar – Lokal lockdown düşünceleri” başlıkları altında veriyor ana haberini.
Hükümetin önü uçurum arkası akıntı. Bilim adamları konuştu şimdi karar vermek Bakanlar Kurulu’nun elinde. Limasol ve Baf’ta tam karantina olası bir senaryo iken Bakanlar Kurulunun şimdilik daha yumuşak çözümlere başvurması da mümkün. Tüm ülkede karantina ilan etmek şimdilik uzak bir senaryo teşkil ediyor zira bilim adamları dün Cumhurbaşkanına bu önlemin ilerde grip hastalıklarıyla korona virüs içiçe yaşanırken kullanılmasının gerekeceğini söyledi. Bilim adamları Limasol ve Baf’ta önlemlerin daha sıkı hale getirilmesinin kontrolün yeniden ele geçirilmesine yardımcı olacağını netleştirdi. Bilim adamları ayrıca hastanelerin durumunun yetersizliğini, Referans Hastanesinin doluluğunu, dün pek çok hastanın hastaneye alınamadığını ve Limasol Hastanesinin korona hastası kabul etmek üzere hazırlanılması gerekliliğini ortaya koydular.
Şu anda Cumhurbaşkanının elinde üç senaryo bulunuyor:
1. Limasol ve Baf’ta uygulanmakta olan önlemlerin daha da sertleştirilmesi ki buna karantina da dâhil
2. Şimdilik uzak bir senaryo olan ülke çapında karantina ilanı
3. Yeni kararlar alımının ertelenmesi ve önümüzdeki günlerde, oluşan verilerin değerlendirilmesi.
Bugün Cumhurbaşkanı ile bilim adamları yeniden toplanarak verileri ve hastanelerde oluşan durumu yeniden değerlendirecek.
Politis gazetesi:
“Mezbahadaki durum katı önlemler getirecek – Cumhurbaşkanı yarın lockdown ilan edileceği konusunda imalarda bulundu –
Bakanlar Kurulu yarın yeni önlemleri kaydetmek üzere toplanacak. Senaryoya genel lockdown da dahil
Cypra mezbahasındaki durumun sorumluluğunu kimse üstlenmiyor. Yorgos Perdikis genel muhasebeci yüzünden olayın görmezlikten gelindiğini söyledi - Perdikis Genel Muhase Bürosu Başkanı Rea Yeoryiu’nun eşine ait olan Cypra mezbahasında çalışanların kabul edilemez koşullarda yaşadığına dair açıklamalarda bulundu. Geçen Cumartesi günü 93 COVİD19 vakasının tespit edildiği işletmeden bir kaynak Politis’e tüm protokollerin izlendiğini söyledi.
Dün yapılan toplam 2111 test sonucunda 11 yeni vaka saptandı. Toplam pozitif vaka sayısı 6098’i buldu
Hastanelerin durumu hakkındaki kaygılar devam ediyor. Zira dün 85 hastayla yeni rekor kırıldı
Alithia gazetesi ana haber olarak korona aşısının bulunduğunu yazıyor. Başlıkları şöyle:
Müjdeli haber, muhteşem gün! – Korona virüse karşı Alman aşısı, %90 oranında başarılı – Pfizer şirketinin başkan yardımcısı William Gruber açıkladı: Bu duyabileceğimiz en güzel haber. Bilim ve insanlık için muhteşem bir gün – Dünya borsalarında hisse değerleri tavan yaptı – AB 300 milyon aşı dozu satın alacak
Koronavirüs tüm dünyada hızla yayılarak milyonlarca ölüme, ekonomik ve sağlık sistemlerinin çökmesine neden olurken müjdeli bir haber dünyayı dolaştı. Pfizer ve Bionteck ilaç firmalarının geliştirdiği aşının çalışmaların 3. Devresinin ilk tahlilinde %90 oranında sonuç verici olduğu tespit edildi. İki firma bu yıl 50 milyon doz 2021’de ise 1 milyar doz üretileceğini açıkladı. Avrupa Komisyonu anında 300 milyon doz almak için firmalarla sözleşme imzalayacağını açıkladı. Bu gelişmelerin akabinde dünya borsalarında hisse değerleri rekor seviyelere ulaştı.
Alithia gazetesi ana haberinin hemen altında Kıbrıs’ta pandeminin durumu hakkındaki haberine yer veriyor.
Başlıklar şöyle: Yarın daha sert önlemler açıklanacak – İlgili kararlar Bakanlar Kurulu toplantısında alınacak – Lockdown ilan edilmesi olasılık dışı – Cumhurbaşkanı açıkladı: Sağlık sistemimizin durumu mükemmellik derecede iyi
***
Diğer haberlerden bazıları:
Alithia:
Lut’un adaya gelmesi öncesinde Tatar uzlaşmazlık resitali verdi: Türkiye’nin çıkarlarını koruyacağım – İki devlet çözümü istiyor, garantileri tartışmıyor ve Akıncı’nın haritasını reddediyor
Politis gazetesi ilgili haberinde “Maraş-Tatar – “Millet Bahçesi” ve kırmızı çizgiler başlığını kullanıyor. Şöyle yazıyor: Yeni Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar adadaki Türk garantilerinin tartışılmaz olduğunu söyledi ve olası müzakere masasında iki devlet çözümünün de yer alacağını netleştirdi. Tatar’ın açıklamaları bundan sonra izleyeceği stratejinin görüntüsünü çiziyor. Buna paralel olarak 15 Kasım günü Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş’ta bulunacağı noktada “milli bahçe” oluşturulması çalışmalarına başladılar.
Haravgi gazetesi de aynı habere “Tatar: Beşli son fırsattır” başlığıyla yer veriyor. Habere göre BMGS’nin Kıbrıs özel danışmanı Ceyn Hol Lut ay sonunda adaya gelmeye hazırlanırken Kıbrıs Türk lideri soruna çözüm bulunup bulunamayacağını görmek için beşli konferansın son fırsat olacağını açıkladı.
***
Milletvekilliği seçimlerinin tarihi belli oldu
23 Nisan 2021’de Temsilciler Meclisi kendini feshedecek. Seçimler 30 Mayıs’ta yapılacak. Ancak koronavirüs nedeniyle erteleme dâhil tüm olasılıklar açık.
***
15 yaşındaki kız 17 yaşındaki Romanyalı sevgilisi ve 16 yaşındaki Yunanlı bir arkadaşlarının yardımıyla 50 yaşındaki annesini bıçaklayarak öldürdü.
Politis gazetesi:
Orta ve küçük işletmeler ardı ardına batıyor
Çok sayıda küçük işletme dar boğazda. Çalışma Bakanlığının açıkladığı destek önlemleri paketine rağmen küçük ve orta işletmeler en büyük sorunlarından bir tanesinin günlük işleyiş masrafları olduğundan ve cirolarının gitgide daraldığından yakınıyor.
***
Aya Napa ve Protaras’ta kış öncesinde kepenkler iniyor
Pandeminin sebep olduğu kriz ortasında Aya Napa ve Protaras’ta sadece iki otel kış sezonunda da açık kalmaya çalışacak
***
Yorkacis listesiyle, Meclis kendi kendini hapsetti – Üzerinden 19 ay geçtiği halde hiçbir şey yapılmadı. Liste ne açıklandı ne de araştırıldı – Ne yapacaklarını bilemiyorlar. Listeyi olduğu gibi mi yoksa araştırma çalışmaları yapıldıktan sonra mı açıklayacaklarına karar veremiyorlar. Açıklanırsa sonra kim araştıracak? Yetkili Meclis Komitesi politik şahısların kırmızı kredileri konusunda yumağın ucunu bulabilmek için bugün toplanıyor
***
Yozlaşma: Önlem açıklamaları ve parti kavgaları
Hükümetin yozlaşmayla ilgili açıklayacağı kararlar gelecek haftaya kaldı. AKEL Hükümetin tribünlere yönelik hareket ettiğini söylerken Hükümet karşı bir açıklamayla AKEL’in son yıllardaki skandallarla ilgili olarak suçu üzerinden atmak için kamuoyunu etkilemeye çalıştığını açıkladı.
***
Haravgi gazetesi:
Cumhurbaşkanı yolsuzluklara karşı mücadele için bankacılarla toplantı yaptı – Örgütler Cumhurbaşkanına sırt çevirdi, “istifa edin” çağrısı yaptı
Dün Cumhurbaşkanlığında yozlaşmaya karşı mücadeleyle ilgili olarak yapılan toplantıya katılma çağrısına sırt çeviren sosyal örgütler istifa edin talebinde bulundu. Yozlaşmaya son platformu “apaçık kamuoyunu etkilemek için hazırlanmış ortam”dan söz ederek “Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis başkanlığındaki Hükümetin Kıbrıs’ı uluslararası alanda rezil ettiği ve AB’nde Kıbrıslıların onurunu zedelediğini” açıkladı.
***
Yüksek Mahkemenin başkanlığında bir kadın
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Anayasanın kendisine verdiği yetkilerle Yüksek Mahkeme Başkanlığına Persefoni Panayi’yi getirdi. Yeni Yüksek Mahkeme Başkanı görevi 10 Kasım yani bugün devralacak.
Persefoni Panayi İngiltere doğumlu olup Londra lisesindeki eğitimini tamamladıktan sonra London Schoool of Economics’te yüksek öğrenimini bitirdi. Kıbrıs’a on sene önce yerleşen Panayi 1988’de geçici Kaza Hakimi olarak atandı, 2000 yılında ise Kaza Mahkemesi Başkanlığına getirildi.
***
KTÖS ve Şener Elcil’e PEO dayanışması
PEO Kıbrıslı Türk Öğretmenler Sendikasına ve genel sekreteri Şener Elcil’e dayanışma ve desteğini ifade etti.
İlgili açıklamada “Şener Elcil ile tüm KTÖS üyelerinin yanındayız ve tüm tehditleri ve Kıbrıslı Türklerin manipüle edilmesi ile sendikal ve demokratik haklarının çiğnenmesini kınıyoruz” dendi.
***
Ve son olarak da Filelefteros gazetesinden bazı haberler:
- Lut randevu yaptı geliyor
Ceyn Hol Lut Kasım ayı sonunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıs Türk lideri Tatar’la 5’li konferansı görüşmek üzere Kıbrıs’a gelecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Lut’la yaptığı telefon görüşmesinde Antonio Guteres’e “Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin devam etmesi için iyi niyet misyonunu sürdürmesinden dolayı teşekkür” mesajını iletmesini istedi.
- Dimitris Şilluris El Cezire gazetecilerini Polis Komutanına şikâyet etti
Eski Meclis Başkanı Dimitris Şilluris avukatı vasıtasıyla Polis Komutanına gönderdiği bir mektupla El Cezire’nin iki muhabirini şikâyet etti. Mektubunda Şilluris Katar haber ağının muhabirlerinin şahsi bir görüşmeyi kaydetmesi ve devamında yayınlamasının kedisinin insan haklarını çiğnediğini ve bu nedenle araştırılmasını istediğini belirtti.
- Bankalar lockdownsuz Noel istiyor
İki sistemik banka kaynakları 13. maaşın Pazar için canlandırıcı olabileceği ve lockdown koşulları altında Noel yapma olasılığının pek çok işletme için yıkıcı sonuçlar getireceği uyarısında bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand