Basın Özetleri 09.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Üçüncü İşgal Maraş’ta
“Türk bayrakları ve kutlamalarla Maraş’a girdiler” “İşgalcilerin ayak sesleri Maraş’ta yeniden yankılandı” yan başlıklarıyla verilen haberde; 46 yıldır kapalı, sessiz ve ıssız kalan Maraş’ın Türkiye ve dün öğleden sonra eşi ve Türk bayraklı taraftarlarıyla birlikte kapalı alanını dolaşan Ersin Tatar'ın güç gösterisinin bir parçası olduğu belirtildi. Haberin detayında, Türk yerleşikler ve de Kıbrıslı Türkler’in dün erken saatlerden itibaren Türk bayraklarına sarılarak kapalı şehir Maraş’ın sahilindeki engelin açılmasını beklediği, öğlen saat 12 gibi de engelin kaldırılarak kalabalığın girişine izin verildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, işgal yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, dün açılan bölgenin herhangi bir belge göstermeksizin sabah saat 09:00’dan öğleden sonra saat 17:00’a kadar herkes için “erişilebilir” olduğunun vurgulandığı ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Hırsız gibi Maraş’a girdi
“Tatar, 46 yıl sonra Kapalı Maraş’a giden yolu açtı” yan başlığıyla verilen haberde, Ersin Tatar’ın dün seçim otobüsüyle Maraş’a giderek, destekçileriyle birlikte Maraş sahilini gezdiğini belirtildi. Öte yandan, Kapalı Maraş’ta terkedilmiş binalar ile diğer şok edici görüntülerin Maraş'ın terkedilişinin ve yaşanan acıların gerçek boyutlarını gözler önüne serdiğini ifade edildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin önerisi üzerine bugün toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gündeminde Maraş’ın açılması konusunun olacağı, bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği nezdindeki temasların da yoğunluk kazandığı aktarıldı.
- Maaş bordrolarına sıkı kemer
“2021 Bütçesi” yan başlığıyla verilen haberde, personel maliyetlerinin 2020 yılına %2,1 oranında artacağı buna göre 2021 yılı bütçesinin 2,945 milyar Euro olacağının tahmin edildiği aktarıldı. Haberin detayında bu artışın; emekli aylıkları, ek ücret ödenmeleri, istihdam artışı ve Genel Sağlık Sistemi YESİ için işveren katkı paylarının artmasının sonucu olduğu belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Maraş kargaşası
“Maraş: Issızlık için üzüntü - Derinya: Haksızlık için öfke” yan başlıklı haberde; Maraş’ın açılması nedeniyle öfkelenen binlerce Maraşlı ve diğer kişilerin dün Derinya’da protesto gösterisi düzenlediği belirtildi. Haberin detayında, kapalı şehir Maraş’ı dün Türkiye tarafından açılmasıyla birlikte, ortaya çıkan ıssız ve harap olmuş şehir görüntülerinin 45 yıllık acı hatıraları canlandırdığı, birçok Kıbrıslı Türk’ün sessiz sokaklardan geçerek açılan sahile vardığı ifade edildi. Haberde ayrıca, “Yüksek Seçim Kurulu”’nun bölgede yapılacak tüm açıklama ve tören düzenlemelerini yasaklaması nedeniyle Ersin Tatar ve beraberindekilerin yeni bir seçim “propagandası” yapma planlarının bozulduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Hükümeti’nin konuyla ilgili başvurusu sonucu bugün toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden çıkacak kararı beklendiği aktarıldı.
- Limasol Hastanesi’nde alarm durumu
“Radyoloji, Patoloji ve Mikrobiyoloji Bölümleri’nde dört vaka” yan başlığıyla verilen haberde; Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nden alınan bilgiye göre dün yapılan testleri sonucunda 21 yeni vaka tespit edildiği aktarıldı. Tespit edilen vakalardan 4’ünün Limasol Genel Hastanesi’ndeki; Radyoloji, Mikrobiyoloji ve Mikrobiyoloji Bölümleri’nde tespit edildiği, bu pozitif vakalardan 3’ünün toplumdaki pozitif vakalarla yakın temas sonucu ortaya çıktığı, dördüncü kişinin ise diğer kişilerle teması sonucu virüse yakalandığı, takip sürecinin tamamlanmasının ardından diğer eylemlere karar verileceği belirtildi. Haberde ayrıca, dün tespit edilen vakaların diğer 3 tanesinin ise 6 Ekim’de virüse yakalandığı açıklanan Doksa Katokopias Futbol Takımı’nın antrenörüyle temaslı olduğu için takip sürecinde olan kişiler olduğu ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Maraş’ı kaybetmemek için SEFERBERLİK
“Maraş ile ilgili kararların uygulanmasını talep ettiler”, “Maraş’ta yaşananlarla ilgili derin endişe”, “UNFICYP gelişmeleri yakından takip ediyor”yan başlıklarıyla verilen haberde; Maraş’taki sahil bölgesinin açılmasını protesto etmek için dün öğleden sonra Derinya'da çocuk, genç, yaşlı demeden toplanan kalabalığın, “Şehrimizi geri istiyoruz”, “Maraş’ı geri verin” “Erdoğan elini Maraş’tan çek”, “Birleşmiş Milletler kararlarını uygulayın” gibi sloganlar atarak Türkiye'nin yasadışı eylemlerini kınayarak, bu faaliyetlere bir son verilmesini talep ettiği aktarıldı. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilci Elizabeth Spehar’ın her iki tarafla temas halinde olduğu, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü – UNFICYP’in de Maraş’ta yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi.
- Altın Şafak ile ELAM konusunda Kıbrıs’ta da araştırma
Altın Şafak’ın Yunan yargı makamlarınca suç örgütü ilan edilmesiyle başlayan tartışmalarla ilgili haberde; Yunanistan Mahkemesi’nin aşırı sağcı Altın Şafak’ın liderlerini yargılama sürecinin bugün de devam edeceği belirtildi. Haberin detaylarında, AKEL ve Ekologlar Hareketi’nin Altın Şafak ile ELAM hakkında Kıbrıs’ta da soruşturma açılması talebinde bulunduğu ve bu çerçevede AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun dün, Atina Üç Üyeli İstinaf Mahkemesi'nin Altın Şafak’la ilgili kararını da içeren bir mektubu Başsavcı Yorgos Savvidis'e göndererek, Altın Şafak ve ELAM liderlerinin yaptıkları açıklamalara bakılarak aralarındaki bağlantıları ve işbirliğinin göz önünde bulundurululduğunda Kıbrıs’ta neden herhangi bir soruşturulma açılmadığı sorusunu yönelttiği aktarıldı.
- Tüm eşlerine “altın” pasaport
“Bizi Gana’yla kıyaslıyorlar” yan başlıklı haberde, kumarhane şirketiyle bağlantısı olan 18 kişiye acil pasaport çıkarıldığı belirtilirken, Avrupa Birliği’nin KDV konusunda uyarı geldiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Anastasiadis’in Suudi arkadaşının jetiyle ilgili yeni detayların ortaya çıktığı ifade edilerek, hükümetin bu yatırımcının iki veya daha fazla olan eşinin yanı sıra tüm eşlerinin ebeveynlerine, kayınlarına ve çocuklarına da “altın” pasaport verildiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:36

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand