Basın Özetleri 09.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Üçüncü İşgal Maraş’ta
“Türk bayrakları ve kutlamalarla Maraş’a girdiler” “İşgalcilerin ayak sesleri Maraş’ta yeniden yankılandı” yan başlıklarıyla verilen haberde; 46 yıldır kapalı, sessiz ve ıssız kalan Maraş’ın Türkiye ve dün öğleden sonra eşi ve Türk bayraklı taraftarlarıyla birlikte kapalı alanını dolaşan Ersin Tatar'ın güç gösterisinin bir parçası olduğu belirtildi. Haberin detayında, Türk yerleşikler ve de Kıbrıslı Türkler’in dün erken saatlerden itibaren Türk bayraklarına sarılarak kapalı şehir Maraş’ın sahilindeki engelin açılmasını beklediği, öğlen saat 12 gibi de engelin kaldırılarak kalabalığın girişine izin verildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, işgal yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, dün açılan bölgenin herhangi bir belge göstermeksizin sabah saat 09:00’dan öğleden sonra saat 17:00’a kadar herkes için “erişilebilir” olduğunun vurgulandığı ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Hırsız gibi Maraş’a girdi
“Tatar, 46 yıl sonra Kapalı Maraş’a giden yolu açtı” yan başlığıyla verilen haberde, Ersin Tatar’ın dün seçim otobüsüyle Maraş’a giderek, destekçileriyle birlikte Maraş sahilini gezdiğini belirtildi. Öte yandan, Kapalı Maraş’ta terkedilmiş binalar ile diğer şok edici görüntülerin Maraş'ın terkedilişinin ve yaşanan acıların gerçek boyutlarını gözler önüne serdiğini ifade edildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin önerisi üzerine bugün toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gündeminde Maraş’ın açılması konusunun olacağı, bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği nezdindeki temasların da yoğunluk kazandığı aktarıldı.
- Maaş bordrolarına sıkı kemer
“2021 Bütçesi” yan başlığıyla verilen haberde, personel maliyetlerinin 2020 yılına %2,1 oranında artacağı buna göre 2021 yılı bütçesinin 2,945 milyar Euro olacağının tahmin edildiği aktarıldı. Haberin detayında bu artışın; emekli aylıkları, ek ücret ödenmeleri, istihdam artışı ve Genel Sağlık Sistemi YESİ için işveren katkı paylarının artmasının sonucu olduğu belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Maraş kargaşası
“Maraş: Issızlık için üzüntü - Derinya: Haksızlık için öfke” yan başlıklı haberde; Maraş’ın açılması nedeniyle öfkelenen binlerce Maraşlı ve diğer kişilerin dün Derinya’da protesto gösterisi düzenlediği belirtildi. Haberin detayında, kapalı şehir Maraş’ı dün Türkiye tarafından açılmasıyla birlikte, ortaya çıkan ıssız ve harap olmuş şehir görüntülerinin 45 yıllık acı hatıraları canlandırdığı, birçok Kıbrıslı Türk’ün sessiz sokaklardan geçerek açılan sahile vardığı ifade edildi. Haberde ayrıca, “Yüksek Seçim Kurulu”’nun bölgede yapılacak tüm açıklama ve tören düzenlemelerini yasaklaması nedeniyle Ersin Tatar ve beraberindekilerin yeni bir seçim “propagandası” yapma planlarının bozulduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Hükümeti’nin konuyla ilgili başvurusu sonucu bugün toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden çıkacak kararı beklendiği aktarıldı.
- Limasol Hastanesi’nde alarm durumu
“Radyoloji, Patoloji ve Mikrobiyoloji Bölümleri’nde dört vaka” yan başlığıyla verilen haberde; Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nden alınan bilgiye göre dün yapılan testleri sonucunda 21 yeni vaka tespit edildiği aktarıldı. Tespit edilen vakalardan 4’ünün Limasol Genel Hastanesi’ndeki; Radyoloji, Mikrobiyoloji ve Mikrobiyoloji Bölümleri’nde tespit edildiği, bu pozitif vakalardan 3’ünün toplumdaki pozitif vakalarla yakın temas sonucu ortaya çıktığı, dördüncü kişinin ise diğer kişilerle teması sonucu virüse yakalandığı, takip sürecinin tamamlanmasının ardından diğer eylemlere karar verileceği belirtildi. Haberde ayrıca, dün tespit edilen vakaların diğer 3 tanesinin ise 6 Ekim’de virüse yakalandığı açıklanan Doksa Katokopias Futbol Takımı’nın antrenörüyle temaslı olduğu için takip sürecinde olan kişiler olduğu ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Maraş’ı kaybetmemek için SEFERBERLİK
“Maraş ile ilgili kararların uygulanmasını talep ettiler”, “Maraş’ta yaşananlarla ilgili derin endişe”, “UNFICYP gelişmeleri yakından takip ediyor”yan başlıklarıyla verilen haberde; Maraş’taki sahil bölgesinin açılmasını protesto etmek için dün öğleden sonra Derinya'da çocuk, genç, yaşlı demeden toplanan kalabalığın, “Şehrimizi geri istiyoruz”, “Maraş’ı geri verin” “Erdoğan elini Maraş’tan çek”, “Birleşmiş Milletler kararlarını uygulayın” gibi sloganlar atarak Türkiye'nin yasadışı eylemlerini kınayarak, bu faaliyetlere bir son verilmesini talep ettiği aktarıldı. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilci Elizabeth Spehar’ın her iki tarafla temas halinde olduğu, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü – UNFICYP’in de Maraş’ta yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi.
- Altın Şafak ile ELAM konusunda Kıbrıs’ta da araştırma
Altın Şafak’ın Yunan yargı makamlarınca suç örgütü ilan edilmesiyle başlayan tartışmalarla ilgili haberde; Yunanistan Mahkemesi’nin aşırı sağcı Altın Şafak’ın liderlerini yargılama sürecinin bugün de devam edeceği belirtildi. Haberin detaylarında, AKEL ve Ekologlar Hareketi’nin Altın Şafak ile ELAM hakkında Kıbrıs’ta da soruşturma açılması talebinde bulunduğu ve bu çerçevede AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun dün, Atina Üç Üyeli İstinaf Mahkemesi'nin Altın Şafak’la ilgili kararını da içeren bir mektubu Başsavcı Yorgos Savvidis'e göndererek, Altın Şafak ve ELAM liderlerinin yaptıkları açıklamalara bakılarak aralarındaki bağlantıları ve işbirliğinin göz önünde bulundurululduğunda Kıbrıs’ta neden herhangi bir soruşturulma açılmadığı sorusunu yönelttiği aktarıldı.
- Tüm eşlerine “altın” pasaport
“Bizi Gana’yla kıyaslıyorlar” yan başlıklı haberde, kumarhane şirketiyle bağlantısı olan 18 kişiye acil pasaport çıkarıldığı belirtilirken, Avrupa Birliği’nin KDV konusunda uyarı geldiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Anastasiadis’in Suudi arkadaşının jetiyle ilgili yeni detayların ortaya çıktığı ifade edilerek, hükümetin bu yatırımcının iki veya daha fazla olan eşinin yanı sıra tüm eşlerinin ebeveynlerine, kayınlarına ve çocuklarına da “altın” pasaport verildiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:36

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand