Basın Özetleri 08.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Maraş’ı satranç tahtasına döndürdüler
“Ankara'dan görüşmelerin temelini tersine çevirmeyi amaçlayan hamleler” yan başlıklı haberde; Türkiye tarafından yapılan Maraş hamlesinin arka planındaki nihai hedefin, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin temelini tersine çevirerek Kıbrıs Hükümeti’ni Güvenlik Konseyi'nde yapılacak tartışmalarda buna göre hareket etmeye zorlamak olduğu belirtildi. Haberin detayında, Maraş sahillerinin açılacağıyla ilgili Salı günü Ankara’dan yapılan duyurunun, Pazar günü yapılacak “seçimler” için Ersin Tatar’a verilen desteğin çok daha ötesine geçtiği ve Kıbrıs sorununa yeni bir çerçeve oluşturmak isteyen Türkiye’nin bu yönde attığı taktiksel bir hamlesi olduğu vurgulandı. Lefkoşa’nın ise Maraş ve Kıbrıs sorunundaki diğer gelişmeleri konusunda Türk provokasyonlarına karşı kendi hamlelerini yapmayı planladığı ve bu doğrultuda nispeten düşük tonların koruyarak uluslararası faktörlerin devreye sokulmasıyla bir yanıt verilebileceği, bu süreçte “yüksek sesli tepkilerin yalnızca Türkiye’ye değil” Ersin Tatar'a da kazanç sağlayacağı ifade edildi.

Politis Gazetesi
- “Hükümeti” yıkan sahil
“Maraş sahilinin bir bölümü 46 yıl sonra bugün açılıyor” yan başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altında olmayan bölgede “seçimlere” az bir süre kalmışken yapılan anketlerde, Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı'nın önde olduğu, Ersin Tatar ile Tufan Erhürman’ın ise ikinci tura kalmak için savaş içerisinde olduğunu gösterdiği aktarıldı. Haberin detaylarında, Özersay ile Tatar’ın koalisyon “hükümeti” ’nin, Erdoğan ile Tatar’ın Maraş açılımıyla ilgili açıklaması sonrası dağıldığı, Özersay’ın partisi olan Halkın Partisi’nin “hükümetten” çekilmesinin ardından önümüzdeki aylar içerisinde erken “genel seçim” olma olasılığının da gündeme geldiği belirtildi. Öte yandan, Maraş'taki plajın açılması kararına rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetindeki hâkim algının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunu konusunda diyaloğu yeniden başlatma çabasının göz ardı edilmemesi gerektiği şeklinde olduğu ifade edildi. Buna paralel olarak ise, uluslararası diplomatik çalışmaların da sürdüğü ve bu çerçevede hem Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi hem de Avrupa Birliği nezdinde istişarelere devam edildiği vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Erdoğan ile Tatar’ın Maraş ve su hamleleri ters tepecek!
“Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolünde olmayan bölgede çeşitli tepkiler, “hükümet” de dağıldı” yan başlıklı haberde; Maraş’ın açılışı ve su taşınmasıyla ilgili önceki gün yapılan törenin Ersin Tatar’ı “seçimlerde” oy getireceğini düşünen Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ve Tatar’ın beklentilerinin aksine, pek çok kesimin olumsuz tepkisine neden olduğu aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs Türk gazeteleri ve Kıbrıs Türk partilerinin Türkiye'nin seçim sürecine müdahalesini sert bir şekilde eleştirdiği, konuyla ilgili “Kukla tiyatrosu” ve “Ülkeyi tam teşekküllü bir alt yönetime dönüştürdüler!” yorumlarının yapıldığı belirtildi. Haberde ayrıca, Tatar tiyatrosunun ilgili alanı nedeniyle Özersay’ın “hükümetten” çekildiği ve böylece başka bir çöküşe de yol açtığı ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Altın Şafak siyasi parti kılığına girmiş SUÇLULAR…
“Yargının tarihi kararı”, “Demokrasinin zaferi” yan başlıklarıyla verilen haberde; Altın Şafak'ın Yunan Adaleti tarafından dün oybirliğiyle “siyasi parti görünümlü” bir suç örgütü olduğuna kararını verdiği, bu nedenle dünün demokrasi tarihi açısından önemli bir gün olduğu vurgulandı. Haberin detayında, mahkemenin bu kararı almasında, örgütün hem Nazi ideolojisine sahip olması hem de üyelerinin bu ideolojik yaklaşım üzerinden kullandığı anımsatıcılar ve hareketlerin etkili olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, sosyal ve siyasi açıdan çok yönlü etkisi olan mahkeme kararına göre, Altın Şafak’ın 7 eski milletvekilinin de yargılanarak suç örgütü yöneticiliğinden suçlu bulunduğu ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:36

Son Haberler

16 Mayıs
Bu sabah yaşanan trafik kazasında 68 yaşındaki Andreas Avgusti hayatını kaybetti.
16:32
Ulusal Aşılama Planı hızlı bir şekilde devam ediyor.
16:31
Kiprianu: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun yönetimi konusunda çelişkili ve geri adımlar atıyor.
16:30
Kıbrıs'ta yarın normale dönüşe yönelik bir adım daha atılıyor.
16:28
Borrell: İsrailliler ve Filistinlilerin güvenlik, özgürlük ve demokrasiyle yaşamaya hakları var.
16:26
Cumhurbaşkanı, vatandaşlık programıyla ilgili sorumluluklarını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.
16:23
Joe Biden, İsrail başbakanı ile telefonda görüşerek şiddetin tırmanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.
12:16
Al Jazeera ve Associated Press: Gazze'de gazetecilere yönelik hava saldırısı savaş suçudur.
12:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Cenevre müzakerelerinde çöküşün engellenmesi başarıldı.
12:13
Dışişleri Bakanı, Ürdünlü mevkidaşıyla temaslarda bulunmak için Amman'a gidiyor.
12:12
Aşılama portalı, bugün 55-60 yaş arası kişiler için açıldı
12:11
Kıbrıs’ın epidemiyolojik tablosu gün geçtikçe iyiye doğru gidiyor.
12:11
Tüm haberler

Video on Demand