BM ve AB, Maraş kararı konusunda endişe ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, gerilime yol açabilecek veya, diyaloga geri dönüşü ve müzakerelerin gelecekteki başarısını baltalayabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısında bulundu.

Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, Erdoğan ve Tatar’ın açıklamalarından dolayı endişe ifade ederek, Birleşmiş Milletler’in kapalı Maraş konusundaki tezinin değişmez olduğunu ve Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına dayandığını hatırlattı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, tüm taraflara fikir ayrılıklarının çözülmesi için diyaloğa başlamaları çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell, Avrupa Birliği’nin Maraş konusundaki gelişmelerle ilgili derin endişe duyduğunu ifade ederek, Avrupa Birliği’nin Birleşmiş Milletler ile sürekli iletişimde bulunduğu ve durumu olay yerinde yakından takip ettiği konusunda güvence verdi. Borrell, söz konusu gelişmelerin büyük gerginliklere yol açacağını ve Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik çabaları zora koşabileceğini söyledi. Şu anda gerekli olan şeyin, daha büyük bölünmeler yaratmak değil, güvenin yeniden inşa edilmesi olduğunu vurguladı. Borrell, Avrupa Birliği’nin, devlet ve hükümet liderlerinin kısa bir süre önce yapılan Avrupa Konseyi toplantısının sonuçlarında vurguladığı gibi, böylesi çabaları desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi. Borrel, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına tam saygı duyulmasının gerekli olduğuna vurgu yaptı.


Borrell, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu oturumunda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği üyesi 27 devletin, bugün Mağusa’yla ilgili yeni bir duyuru yayınlayarak, Türkiye’den kapalı bölgenin bir kısmını açmaya son vermesini isteyeceğini belirtti. Borrell, bölgenin Birleşmiş Milletler himayesinde yapılan ateşkes anlaşmalarına göre kapalı olduğunu ve bölgenin açılmasının, söz konusu kararın anlaşmanın ciddi şekilde ihlal edildiği anlamına geleceğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:36

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand