Basın Özetleri 07.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Sahilden açmaya başladı”
“Yeni oldu bittilerin uygulanmasında ilk adım Maraş’ta”, “Hiçbirşey Erdoğan’ı durdurmadı” yan başlıklarıyla verilen haberde, Erdoğan ve Tatar’ın Ankara’dan yaptığı, Maraş bölgesindeki sahillerin Perşembe günü açılacağı yönündeki duyurusunun, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan Mağusa’nın kapalı bölgelerinin açılması konusunda ilk adım olarak görülebileceği aktarıldı. Haberin detayında, bölgede yapılacak çalışmaların yanı sıra dünkü açıklamasında bizzat Erdoğan'ın verdiği mesajların, Ersin Tatar'ı desteklemek amacıyla bir “seçim öncesi doping” olmadığı ve bunların devam edeceğini gösterdiği belirtildi. Haberin detaylarında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, hiç kimse kararlarından herhangi birini değiştirmeye zorlayacak konumda olmadığını vurguladığı, ayrıca gönderilen herhangi bir mesaj veya yapılan herhangi bir temasın, Ankara'nın Kıbrıs topraklarında gerçekleştirdiği yeni oldu bittileri önlemediği ifade edildi.
- Eleftheria Meydanı’ndaki kafe için teklifler 60 bin Euro’dan başlıyor
“Belediyenin ek kira talebi tramvayın oradan geçeceğini gösteriyor” yan başlıklı haberde, Lefkoşa Belediyesi’nin Eleftheria Meydanı ve çevresi yenileme projesinde yer alan restoranlar, kafeler ve barları kiralamaya başladığı aktarıldı. Haberin detayında, ihaleye çıkıldığı ve asgari kabul edilebilir yıllık ücretin 60 bin Euro (aylık 5 bin Euro) artı KDV olduğu, aylık ciroya göre %6 ek ödeme de olabileceği belirildi.

Politis Gazetesi
- Maraş da “Cumhurbaşkanlığı seçimi
“Erdoğan ve Tatar’ın bu hareketi tepkilere neden oluyor ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri baltalıyor” yan başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın dün yaşananları Ankara'nın “seçim” sürecine açık müdahalesi olarak gördüğü, Tatar ile “hükümet” ortağı olan Özersay’ın da bu durum karşısında çileden çıktığı ve işbirliğini bozduğu belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis önderliğinde dün toplanan Ulusal Konsey’in ardından ortak bir açıklama yapılarak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili diyalog kurulması kararlılığını teyit edilirken, aynı zamanda Mağusa konusunda da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvuruda bulunulacağının açıklandığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutteres’in de karşılıklı diyalog sürecinde sorun yaratabilecek tek taraflı eylemlere son verilmesi çağrısında bulunduğu vurgulandı.
- Meclis’te Baflılar birbirine girdi
“Fedonas Konstantinou’ya karşı” yan başlığıyla verilen haberde, Meclis Göçmen Komisyonu’nun dün “ringe” dönüştüğü belirtildi. Haberin detayında, dünkü komisyon toplantısına Kıbrıslı Türkler’in mallarının kullanımı konusunda çıkan tartışmada DİSİ milletvekili Kostas Konstantinou ile Baf Belediye Başkanı Fedona Fedonos’ın “küfürleşmesi”’nin damga vurduğu aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Erdoğan’dan Tatar’a seçimlere yönelik hediye MARAŞ
“Ani kötü gelişmeler” yan başlıklı haberde; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgedeki “seçimlerin” arifesinde Türklerin Ankara’da düzenlenen törende Maraş sahillerinin açıldığını duyurduğu ve bunun Erdoğan tarafından Tatar’a verilen, Pazar günü gerçekleşecek “cumhurbaşkanlığı” seçimine yönelik bir hediye olduğu aktarıldı. Haberin detaylarında, hükümetin, Türkiye ve onun Kıbrıs'taki işbirlikçilerinin kışkırtıcı ve yasadışı eylemlerini tüm uluslararası forumlarda kınayacağı belirtilirken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in iki tarafında diyalog çağrısı yaptığı bu dönemde gerginliğe neden olabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiğini vurguladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Türk toplumu lideri Akıncı’nın ise seçimlere az bir süre kala Maraş konusunda yapılan bu girişimin Kıbrıs Türk halkını zor durumda bırakan yanlış bir davranış olduğunu dile getirdiği aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Oldu bittileri önlemek için diyaloğa geri dönün
“Güvenlik Konseyi’nden Maraş konusunda “sert tepki” talebi”, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Maraş plajının açılışı konusunda anında başvuru” yan başlıklarıyla verilen haberde; Türkiye Cumhurbaşkanı ve “sözde başbakan” Tatar’ın dün Ankara'dan Mağusa’nın kapalı bölgesini açma tehdidi yaptığı ifade edildi. Bu gelişmeler ışığında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutteres’in, Türkiye'nin Maraş'taki faaliyetlerine tepki olarak, diyaloga geri dönüşü zora sokacak tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptığı belirtildi. Haberde ayrıca, Ulusal Konsey’in Türkiye'nin kapalı Maraş’ın kıyı şeridinin yarın açılması için gerçekleştirdiği faaliyetleri şiddetle kınadığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvuruda bulunularak kararın tersine çevrilmesi talep ettiği ve diyaloğa hazır olunduğu mesajının verildiği aktarıldı.
- Vaka sayısının üç basamaklı sayılara ulaşma ihtimali göz ardı edilemez
Korona virüsün Kıbrıs’taki son durumuyla ilgili haberde; dün yapılan testlerde 29 yeni pozitif vaka tespit edildiği, 1 kişinin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiği, Yunanistan da ise 399 yeni vaka tespit edilirken 3 kişinin de yaşamını yitirdiği ifade edildi. Haberde ayrıca, virüsün Limasol Genel Hastanesi’nde yayılması nedeniyle 20 kalp hastasının tehlikede olduğu, Larnaka’da 14 Ekim’e kadar sürecek yeni önlemler alındığı ve Belçika, Gürcistan ile Slovakya’nın kategori B’den kategori C’ye düşürüldüğü aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:36

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand