Basın Özetleri 07.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Sahilden açmaya başladı”
“Yeni oldu bittilerin uygulanmasında ilk adım Maraş’ta”, “Hiçbirşey Erdoğan’ı durdurmadı” yan başlıklarıyla verilen haberde, Erdoğan ve Tatar’ın Ankara’dan yaptığı, Maraş bölgesindeki sahillerin Perşembe günü açılacağı yönündeki duyurusunun, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan Mağusa’nın kapalı bölgelerinin açılması konusunda ilk adım olarak görülebileceği aktarıldı. Haberin detayında, bölgede yapılacak çalışmaların yanı sıra dünkü açıklamasında bizzat Erdoğan'ın verdiği mesajların, Ersin Tatar'ı desteklemek amacıyla bir “seçim öncesi doping” olmadığı ve bunların devam edeceğini gösterdiği belirtildi. Haberin detaylarında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, hiç kimse kararlarından herhangi birini değiştirmeye zorlayacak konumda olmadığını vurguladığı, ayrıca gönderilen herhangi bir mesaj veya yapılan herhangi bir temasın, Ankara'nın Kıbrıs topraklarında gerçekleştirdiği yeni oldu bittileri önlemediği ifade edildi.
- Eleftheria Meydanı’ndaki kafe için teklifler 60 bin Euro’dan başlıyor
“Belediyenin ek kira talebi tramvayın oradan geçeceğini gösteriyor” yan başlıklı haberde, Lefkoşa Belediyesi’nin Eleftheria Meydanı ve çevresi yenileme projesinde yer alan restoranlar, kafeler ve barları kiralamaya başladığı aktarıldı. Haberin detayında, ihaleye çıkıldığı ve asgari kabul edilebilir yıllık ücretin 60 bin Euro (aylık 5 bin Euro) artı KDV olduğu, aylık ciroya göre %6 ek ödeme de olabileceği belirildi.

Politis Gazetesi
- Maraş da “Cumhurbaşkanlığı seçimi
“Erdoğan ve Tatar’ın bu hareketi tepkilere neden oluyor ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri baltalıyor” yan başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın dün yaşananları Ankara'nın “seçim” sürecine açık müdahalesi olarak gördüğü, Tatar ile “hükümet” ortağı olan Özersay’ın da bu durum karşısında çileden çıktığı ve işbirliğini bozduğu belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis önderliğinde dün toplanan Ulusal Konsey’in ardından ortak bir açıklama yapılarak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili diyalog kurulması kararlılığını teyit edilirken, aynı zamanda Mağusa konusunda da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvuruda bulunulacağının açıklandığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutteres’in de karşılıklı diyalog sürecinde sorun yaratabilecek tek taraflı eylemlere son verilmesi çağrısında bulunduğu vurgulandı.
- Meclis’te Baflılar birbirine girdi
“Fedonas Konstantinou’ya karşı” yan başlığıyla verilen haberde, Meclis Göçmen Komisyonu’nun dün “ringe” dönüştüğü belirtildi. Haberin detayında, dünkü komisyon toplantısına Kıbrıslı Türkler’in mallarının kullanımı konusunda çıkan tartışmada DİSİ milletvekili Kostas Konstantinou ile Baf Belediye Başkanı Fedona Fedonos’ın “küfürleşmesi”’nin damga vurduğu aktarıldı.

Alithia Gazetesi
- Erdoğan’dan Tatar’a seçimlere yönelik hediye MARAŞ
“Ani kötü gelişmeler” yan başlıklı haberde; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgedeki “seçimlerin” arifesinde Türklerin Ankara’da düzenlenen törende Maraş sahillerinin açıldığını duyurduğu ve bunun Erdoğan tarafından Tatar’a verilen, Pazar günü gerçekleşecek “cumhurbaşkanlığı” seçimine yönelik bir hediye olduğu aktarıldı. Haberin detaylarında, hükümetin, Türkiye ve onun Kıbrıs'taki işbirlikçilerinin kışkırtıcı ve yasadışı eylemlerini tüm uluslararası forumlarda kınayacağı belirtilirken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in iki tarafında diyalog çağrısı yaptığı bu dönemde gerginliğe neden olabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiğini vurguladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Türk toplumu lideri Akıncı’nın ise seçimlere az bir süre kala Maraş konusunda yapılan bu girişimin Kıbrıs Türk halkını zor durumda bırakan yanlış bir davranış olduğunu dile getirdiği aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Oldu bittileri önlemek için diyaloğa geri dönün
“Güvenlik Konseyi’nden Maraş konusunda “sert tepki” talebi”, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Maraş plajının açılışı konusunda anında başvuru” yan başlıklarıyla verilen haberde; Türkiye Cumhurbaşkanı ve “sözde başbakan” Tatar’ın dün Ankara'dan Mağusa’nın kapalı bölgesini açma tehdidi yaptığı ifade edildi. Bu gelişmeler ışığında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutteres’in, Türkiye'nin Maraş'taki faaliyetlerine tepki olarak, diyaloga geri dönüşü zora sokacak tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptığı belirtildi. Haberde ayrıca, Ulusal Konsey’in Türkiye'nin kapalı Maraş’ın kıyı şeridinin yarın açılması için gerçekleştirdiği faaliyetleri şiddetle kınadığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvuruda bulunularak kararın tersine çevrilmesi talep ettiği ve diyaloğa hazır olunduğu mesajının verildiği aktarıldı.
- Vaka sayısının üç basamaklı sayılara ulaşma ihtimali göz ardı edilemez
Korona virüsün Kıbrıs’taki son durumuyla ilgili haberde; dün yapılan testlerde 29 yeni pozitif vaka tespit edildiği, 1 kişinin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiği, Yunanistan da ise 399 yeni vaka tespit edilirken 3 kişinin de yaşamını yitirdiği ifade edildi. Haberde ayrıca, virüsün Limasol Genel Hastanesi’nde yayılması nedeniyle 20 kalp hastasının tehlikede olduğu, Larnaka’da 14 Ekim’e kadar sürecek yeni önlemler alındığı ve Belçika, Gürcistan ile Slovakya’nın kategori B’den kategori C’ye düşürüldüğü aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:36

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand