Basın Özetleri 06.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Maraş için hazırlanıyorlar
“Türkiye Yavuz’un geri çekilmesi sonrası yeni bir gerginlik başlığı açtı” yan başlıklı haberde, Yavuz Sondaj Gemisi’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden çekilmesine rağmen Türkiye’nin, önümüzdeki Pazar günü Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolünde olmayan bölgede yapılacak “seçimler” nedeniyle Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gerginlik ortamını sürdürdüğü belirtildi. Haberin detaylarında, son birkaç gündür Türkiye’nin yaklaşan “seçim” konusunda çeşitli hamleler planladığı bilgisinin yoğunlaştığı; buna yönelik ilk olarak, Mağusa’nın Maraş bölgesindeki kapalı plajların olası açılışının yüksek sesle dile getirildiği, ikinci olarak ise Recep Tayip Erdoğan’ın Türkiye'den su gelişiyle ilgili projeyle bağlantılı Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolünde olmayan bölgeye yapacağı bir ziyaret olabileceği ifade edildi. Haberde ayrıca, Kapalı Maraş’ın Türkiye tarafında bir “provokasyon oyunu” haline geldiği, Ağustos 2017’de de Crans-Montana'daki görüşmelerin sekteye uğradığı bahanesiyle söz konusu sahilin coğrafi olarak Derinya'da bulunan bir bölümünü açtığı aktarıldı.

Politis Gazetesi
- “Pencereden” işe alımlara fren”
“Kamu Hizmeti’nde geçici çalışanların sözleşmeleri yenilenmeyecek” yan başlığıyla verilen haberde, Meclis Mali Komisyonu’nun, Kamu Hizmeti’nin ihtiyaçları için 448 kişilik ilk atama pozisyonunun doldurulması için dün yeşil ışık yaktığı belirtildi. Haberin detayında, kamuda ihtiyaçların artık kalıcı personel istihdamıyla karşılanacağı, geçici atamaların ise aşamalı olarak kaldırılacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, özel sektörden hizmet satın alma uygulamasının da, gerekli olmadığı ve ihtiyaçların mevcut çalışanlar tarafından karşılanabileceği durumlarda sınırlandırılacağı vurgulandı.
- İstikrarsız ama kontrol edilebilir durum
“Karantina ihtimali uzak” yan başlığıyla verilen haberde, Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan testlerde 23 yeni pozitif korona virüs vakasına rastlandığı, bunlardan 5'inin takip sürecinden, 10'unun ise havalimanlarında yapılan kontrollerde tespit edildiği belirtilirken, yurtdışından Kıbrıs'a gelenlerin 5’inin İngiltere’den, 2’sinin Yunanistan’dan, 2’sinin Ukrayna’dan ve 1’inin de Polonya’dan geldiği aktarıldı. Haberin detaylarında, Sağlık Bakanlığı tarafından Larnaka ve Μağusa’da alınan ek tedbirlerin de dün yürürlüğe girdiği belirtildi. Haberde ayrıca, Lefkoşa Üniversitesi Mikrobiyoloji bölümü öğretim görevlisi Petros Karayannis’in Kıbrıs’ta pandemiyle ilgili verilerin iyiye gittiği yeniden kapanmaya gerek olmadığı ancak temasları sınırlamanın ihtiyacı olduğunu vurguladığı ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Bir bakış açısıyla mı hareket ediliyor?
““Yavuz”’un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden çekilişi” yan başlıklı haberde; Lefkoşa’nın, “Yavuz” Sondaj Gemisi’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden çekilişi sonrası Türkiye’nin gerçek niyetini anlamak için beklemede olduğu belirtildi. Haberin detayında, geri çekilmenin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taahhüt ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklarda gerçekleşecek seçimin hemen ardından Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlatılması için gerekli koşulları yaratmak amacıyla Türkiye'ye Avrupa Birliği ve özellikle de Almanya liderliği tarafında yapılan baskıların neticesi olduğuna değinildi. Haberde ayrıca, Türkiye’nin “cumhurbaşkanlığı seçimleri” ‘nin sonucunu etkilemek için olası bir Maraş hamlesinden endişe duyulduğu; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ise Yavuz'un geri çekilmesinin ardından dün, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile özellikle Maraş ve Kıbrıs'taki diğer Türk provokasyonları konusunda çok önemli iki telefon görüşmesi yaptığı aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Diyalog ve diplomasi yolu açılıyor
“Ulusal Konsey bugün toplanıyor”, “Komisyon Yavuz’un çekilmesini memnuniyetle karşıladı” yan başlıklarıyla verilen haberde; Hükümetin üç yıl önce Crans-Montana'daki duruma göre daha kötü bir konuma düşmesi ve Türkiye'ye karşı veto ile yaptırımlar konusunda belirlediği eşiğin altına inmesinin ardından diyalog yolunun açıldığı belirtildi. Haberin detayında, oluşan bu durumun Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgede yapılacak “Cumhurbaşkanlığı” seçimi sonrası görüşmelerin yeniden başlatılması yönünde baskıları artırdığı ifade edildi. Haberin detayında, Ulusal Konsey’in bugün saat 18:00’da Cumhurbaşkanı Anastasiadis liderliğinde toplanacağı vurgulandı. Gerçekleşecek toplantıda tüm tarafların, Avrupa Konseyi'nin Türkiye’yle ilgili kararlarına ilişkin son gelişmeler ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres'in Kıbrıs Türk toplumu liderinin seçilmesinin hemen ardından Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik sürecin yeniden başlatılmasıyla ilgili taahhütü ışığında Kıbrıs sorununda ortaya çıkan son gelişmeler hakkında bilgi verileceği aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:37

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand