Basın Özetleri 05.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Ankara Yavuz’u geri çekti
“Lefkoşa izliyor ve Merkel’in sözlerinin gerçekleşmesini bekliyor” yan başlıklı haberde, Ankara’nın Yavuz’u geri çektiği ve sondaj gemisinin dün öğleden sonra Türkiye sahillerine doğru yola çıktığı ifade edildi. Haberin detaylarında, yaşanan bu durumun, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'la ardı ardına yaptığı görüşmelerle elde etmek istediği senaryoyu pekiştiren bir gelişme olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Yavuz'un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden çıkarılmasının, hem Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki yasadışı faaliyetleri nedeniyle herhangi bir yaptırıma maruz kalmaması, hem de Kıbrıs’ın Türk sondaj gemisinin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden çıkması konusunda yaptırımlarda ısrarcı olmaması için bir tazminat biçimi olacağının göz ardı edilemez olduğu belirtildi.
- Koruma önlemleri için okullara baskın
“Eğitim Bakanlığı'ndan rahatlama olmaması için bir denetim sistemi fikirleri” yan başlıklı haberde, Eğitim Bakanlığı nezdindeki verilerin, korona virüsün okul içerisindeki öğrenciden öğrenciye değil, dış etkenlerden (pozitif vakaların yakın teması ile) bulaştığını göstermesine rağmen; bakanlığın güvenlik önlemleri ve sağlık protokollerinin güvenilir bir şekilde uygulanmasıyla ilgili olarak okullarda denetimi yoğunlaştırma düşüncesi içinde olduğu aktarıldı. Haberin detayında ise, Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgiye yer verilerek, bakanlık tarafından okullara herhangi bir denetim sisteminin uygulanmasının söz konusu olmadığı, bunun yalnızca zorunlu olarak uygulanmakta olan önlemlerin tüm organlarda doğru şekilde uygulanması ve rahatlama olmaması için bir tedbir olduğu ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Yavuz gitti, Diyalog mu geliyor?
“Yaptırım uygulanmamasına rağmen Merkel’in baskısı karşılığını aldı” yan başlığıyla verilen haberde, Türk sondaj gemisi Yavuz’un, geçen Mayıs ayından beridir Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde “yaptığı sondaj çalışmalarını” aniden terk ettiği ve Mersin, Taşucu Limanı’na doğru ilerlediği belirtildi. Haberin detayında, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Brüksel'de, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Yavuz'u geri çekmeye ve Yunanistan ile diyaloğa girmeye ikna edebilmesi için yaptırımlar konusunda ısrar edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, bölgede yaşanan bu durumun, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in girişimiyle önümüzdeki Kasım ayı ortalarında gerçekleşmesi beklen Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler için gerekli önkoşulları oluşturduğu vurgulandı.
- Kıbrıs’ta korona virüste az sayıda vaka – ceza
“İyi gidiyoruz ama daha iyiye ihtiyacımız var” yan başlığıyla verilen haberde, öğrenciler arasında artan vakalardan endişe duyulmasına rağmen, Kıbrıs’ta korona virüsle ilgili genel görünümün sürekli olarak daha iyiye gittiği aktarıldı. Haberin detayında, dün yapılan toplam 3.117 test sonucunda 13 yeni pozitif vaka tespit edildiği, vaka sayılarının hala çift haneli olmasına rağmen korona vakalarında önemli düşüş yaşandığı, yapılan denetlemelere nazaran ceza alan kişi ve kuruluşların da azaldığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Yunanistan’da da kaydedilen korona virüs vakalarının üç basamaklı sayılarda sabit kaldığı ve düşüş yaşanmaya devam ettiği belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Erdoğan Akıncı’ya karşı
“Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolünde olmayan bölgede “seçimler” Pazar günü” yan başlıklı haberde; Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolünde olmayan bölgede önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek “Cumhurbaşkanlığı seçimlerine” az bir süre kala herkesin bu seçimlerin Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı arasında olacağını konuştuğu aktarıldı. Haberin detaylarında, Erdoğan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolünde olmayan bölgedeki seçim sürecinde önemli bir rol oynadığı ve bu çerçevede Mustafa Akıncı’yı ne görmek ne de duymak istemediği için Kıbrıs Türk toplumu liderliğine “başbakan” ve Ulusal Birlik Partisi Başkanı Ersin Tatar’ın seçilmesi için çaba gösterdiği belirtildi.
- Hangi isimler hangi partilerde “yer alacak”
“2021 Genel Seçimi için parti ofisleri ateşlendi” yan başlığıyla verilen haberde; Mayıs 2021 milletvekili seçimlerinde partilerin listelerinde yer alacağı tartışılan birçok yankı getirecek isim olduğu ifade edildi. Haberin detayında, partiler içerisindeki yoğun çalışmaların arka planında, yalnızca partiler arası transferlerin değil, aynı zamanda meclis başkanlığı için de çalışmalar yapıldığı belirtilirken; tüm bunların pandemi koşulları altında ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolünde olmayan bölgede “Cumhurbaşkanlığı” seçimlerinin sonuçlanmasıyla birlikte Kıbrıs sorunu üzerine yeni bir müzakere turunu başlatma isteğini belirttiği bir süreçte devam ettiği aktarıldı. Haberde ayrıca, seçimler için daha önce imkansız olduğu düşünülen tarafların ve bireylerin işbirliği yapmasının beklendiği vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- Hükümet destekli büyük vurgun
“Yatırım amaçlı gayrimenkul olarak gösterdiler”, “Vergi Genelgesi'nin yorumu değiştirildi”, “Aracılar ve alıcılar milyonlarca Euro kurtardı” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümetin, “altın” pasaportlar konusunda KDV ile ilgili, aracılara ve yabancı yatırımcılara milyonlarca Euro bağışlanmasıyla büyük bir vurgun yaptığının ortaya çıktığı aktarıldı. Haberin detayında, sorunu ortaya çıkaran AKEL’in bu durumun düzeltilmesi için teklif sunduğu ancak hükümetin yine de herhangi bir işlem yapmadığı ifade edildi.
- Müzayedeler bugün devam ediyor
“160 milyon Euro değerinde 760 mülk” yan başlıklı haberde; muhalefet partilerinin korona virüs nedeniyle moratoryuma devam etme teklifinin Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası tarafından kabul edilmemesinin ardından bugün ihalelerin yeniden başlayacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, bankalar ve kredi kuruluşlarının, toplam değeri 161,5 milyon Euro olan 761 mülk konusunda İçişleri Bakanlığı'na ihbar verdiği belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:37

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand