Basın Özetleri 30.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Maraş’taki ganimeti paylaşıyorlar
“Erdoğan’ın adamları gidip gelip kapalı şehri yağmalama planları yapıyor” yan başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıkladığı aradaki buzları “kırmak” için önümüzdeki Salı günü planlanan Anastasiadis ile Tatar arasındaki tanışma toplantısı öncesi, Türkiye’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlama ihtimaline karşı mayınlama faaliyetlerine başladığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Türk basınının Maraş bölgesinin Türkiye tarafından ganimet gibi görülerek paylaşılmasından şikayetçi olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, üst düzey Türk yetkililerin sürekli olarak kapalı bölgeye yaptıkları ziyaretlerin, Erdoğan Hükümeti’nin bölgeyle ilgili yaklaşımını açıkça ortaya koyduğu, Türkiye Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın ardından, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın da Maraş’ı ziyaret ettiği, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise Tatar’ın Ankara ziyareti sırasında sözde devletin yasadışı ilanı kutlamaları için 15 Kasım günü Çavuşoğlu’yla birlikte Maraş’ta piknik yapacağını önceden ilan ettiği vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Gutteres ikiliye “pusula” veriyor
“Anastasiadis ile Tatar arasındaki ilk gayri resmi toplantı Salı günü yapılacak gibi görünüyor” yan başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in, Birleşmiş Milletler parametrelerine uygun bir çözüm için halihazırda yapılmış çalışmaların üzerinden görüşmelere devam edilmesi gerektiği dair net bir mesaj gönderdiği aktarıldı. Haberin detaylarında, Anastasiadis ile Tatar arasında Salı günü gerçekleşmesi beklenen toplantının toplumsal olmaktan daha fazlası olduğu belirtililirken, Birleşmiş Milletler’in ise bu toplantının bundan sonra sürdürülecek diyalog konusunda ilk belirtleyici adım olmasını beklediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Guterres’in müzakereleri zora sokacak faaliyetlerden uzak durulması çağrısına rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Kasım’da Kıbrıs’a geleceğini duyurması Maraş konusundaki yeni Türk planları ve taktiklerinin göstergesi olduğu ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Antonio Guterres: beşli görüşme “olasılığı” için “uygun ortam”
“Anastasiadis’in metkubuna ne cevap verdi? Akıncı’ya veda yazısında ne yazdı?” yan başlıklı haberde; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in mektubuna verdiği cevapta Kıbrıs müzakerelerin yeniden başlaması için iyi hizmetlerini sunmaya hazır olduğunu belirttiği ifade edildi. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Anastasiadis – Tatar arasında yapılacak görüşmeden iyi bir sonuç almayı umut ettiği, öte yandan Türk tarafının öngördüğü iki devletli çözüm talebi konusunun ciddiyet kazandığının farkında olduğu belirtildi. Haberde ayrıca Genel Sekreter Guterres’in müzakerelere de atıfta bulunduğu mektubunda, iki toplum ve görantör güçlerin bir araya geleceği gayri resmi bir beşli görüşme için Birleşmiş Milletler nezdinde “uygun aşamada” başlatılma “olasılığına” da değindiği aktarıldı. Haberde son olarak, hükümetin de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs müzakerelerinin halihazırda kabul edilenler temelinde yeniden başlatılması için hazır olmasından dolayı memnun olduğu vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- Hala hastane personeli arıyorlar
“Tıbbi malzeme ve personel eksikliği”, “AKEL’in 18 önerisinden hiçbiri değerlendirilmedi”, “Larnaka Hastanesi personeli grevde” yan başlıklarıyla verilen haberde; salgının patlak vermesinden yaklaşık 8 aylık bir süre geçmiş olmasına rağmen, Anastasiadis – DİSİ hükümetinin ve Sağlık Bakanlığı’nın hala personel aradığı belirtildi. Haberin detayında, kamu hastanelerinin artan korona virüs vakalarıyla, yetersiz personel ve düzensizliğinin yanı sıra uygun planlama olmaksızın başa çıkmaya çalıştığı vurgulandı. Haberde ayrıca, yapılan testler sonucu dün 121 yeni korona virüs vakası daha tespit edildiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:33

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand