28.10.20 köşe yazısı

Filelefteros’tan Hristalla Hacidimitriu’nün dünkü “ayrı kentlerde mi yaşıyoruz?” başlıklı makalesi
Lefkoşa Belediye Başkanı Konstantinos Yorkatzis'in ısrarı üzerine, Değişiklik ve Talepler Komitesi toplanarak işleri hızlandırmak ve programlanan bitiş süresinden üç ay önce bitirmesi üzere Makarios Caddesi'ndeki çalışmaları yürüten müteahhit firmaya ekstradan 850.000 € vermeyi kabul etti. Belediye başkanının geçtiğimiz günlerde "Phileleftheros"ta yayınlanan bir yazısında da açıkladığı gibi ana argümanı, mağazaların 2021 Noel döneminden yararlanabilmesidir.
Muhtemelen, Lefkoşa Belediye Başkanı, onu hedef aldığımızı ve yaptığı her şey için onu yargıladığımızı düşünüyor olabilir. Ama sonuçta hepimiz aynı kentte yaşıyoruz ve Belediye Başkanının hangi dükkânlardan bahsettiğini merak etmeden edemiyoruz. Belediye Başkanı son zamanlarda Makariu'dan geçti mi hiç? Kaç mağazanın kapandığını ve kaçının açık olduğunu gördü mü? Makariu'nun dükkânları pekçok kupkuru Noelden geçti ve bunun sonucunda caddeyi terk ettiler. Başkentin en merkezi caddesi hızla ölürken, banliyölerdeki alışveriş caddelerinin (örneğin Lakatamia ve Latsia gibi) alışveriş merkezlerinin rekabetine rağmen geliştiğini görüyoruz, dolayısıyla Makariu’daki dükkanların kapanmasının tek sorumlusu alışveriş merkezleri değil. Kaldı ki Makariu’nun da alışveriş merkezleri var. Toplamda üç tane. Hatta alışveriş merkezinin ne olduğunu henüz bilmediğimiz zamanlarda yapıldı. Ama hayalet gibi duruyorlar. Capital, Galaksi, City. Yanlarında, karşılarında ve ötesinde de onlarca başka kapalı dükkan var. Onca yıllık Belediye Başkanı! Dükkanların nasıl birbiri ardına kapandığını fark etmedi mi? Neyin yanlış olduğunu ve terk edilmeyi nasıl önleyebileceğini merak etmedi mi? Neden şimdi dükkanlar için endişeleniyor? Topu topu beş dükkan var. Onlar çalışırsa Makariu göz açıp kapanıncaya kadar yeniden yeşerecek mi sanıyor? Eski dükkân sahipleri apar topar Makariu’ya geri mi dönecek?

Makariu dükkanları uzun süredir kapalı ve belediye başkanının bunca yıldır tek yaptığı, Noel'de, ortasına ahşap evler kurup bir atmosfer yaratmaya çalışmaktı. Sefil bir başarısızlıkla sonuçlanan ve sonunda terk edilen bir girişim.
Yana yakıla Noele yetiştirmeye çalıştığımız, müteahhit firmaya zamanından üç ay önce teslim etmesi için neredeyse bir milyon ikramiye ödediğimiz Makariu çoktan öldü. Öyle bir gecede filan da dirilmez. Ve bunun sorumlusu belediye başkanının kendisidir. Teşvikler verebilir, etkinlikler düzenleyebilir, park yerleri sağlayabilir, kenti canlı tutabilirdi... Hiçbir şey olmasa bile en azından meydanı zamanında bitirebilirdi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand