28.10.20 basın

İlk gazetemiz olan Haravgi ana haberine Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri almış. Başlıklar şöyle:
İki liderin görüşmesi ağır bir ortamda gerçekleşecek – Erdoğan – Tatar açıklamalarına tepki yağmuru – Kıbrıslı Türkler İki toplumlu komitelerden ardı ardına istifa ediyor – Tufan Erhürman: Net çözüm biçimi iki toplumlu federasyondur
Haberden bazı alıntılar:
Erdoğan ile Tatar’ın açıklamalarına yoğun tepkilerin sürdüğü bir ortamda BM GS’nin Kıbrıs’taki özel temsilcisi Spehar iki toplum liderinin 3 Kasım’da saat 19.00’da bir tanışma görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı. Görüşme Spehar’ın Lefkoşa Havaalanı bölgesindeki evinde yapılacak. Hükümet Sözcüsü bu konuda kendisine sorulan bir soruya cevap verirken “Cumhurbaşkanının Kıbrıs Türk Lideriyle yapacağı bir görüşme sadece olumlu sonuçlar getirebilir. Bu bir ilk tanışma olacak ve umuyoruz ki bundan sonraki temaslara ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelere yardımcı bir ortam yaratacak” dedi. Kiriakos Kuşos Türk tarafının açıklamalarını değerlendirirken ortaya konan görüşlerin BM kararlarına ters düştüğünü ve Türk Cumhurbaşkanının Maraş’ta piknik yapılması konusunda söylediklerinin Türkiye’nin tahrikkâr politikasına devam ettiğini ve her türlü hukuk ilkesini çiğnediğini gösterdiğini söyledi. Kuşos Türk Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs Türk liderinin açıklamalarının maalesef BM ve GK kararlarına ve Berlin’deki 25 Kasım 2019 toplantısının ortak açıklamasına ters düştüğünü ifade etti.
İlk randevu Salı günü – BM 3 Kasım’da Nikos Anastasiadis ile Ersin Tatar’ın resmi olmayan bir görüşme yapacağını açıkladı – Tanışma görüşmesinde niyet keşfi de yapılacak haberin başlıklarını oluşturuyor.
Politis gazetesi ise Kıbrıs sorunu: Anastasiadis – Tatar randevusu belirlendi – CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman “BM GK’nin kararlarındaki net çözüm federasyondur” diyerek Tatar’ı açıkta bıraktı
***
Politis gazetesi ana haberini altın pasaportlarla ilgili gelişmelere ayırmış.
Gazetenin ön sayfasında yer alan başlık ve haber özeti şöyle:
Nikolas Papadopulos’un da avukatlık bürosu pasaport acentasıydı – Global Citizen: Ofis Kıbrıs yurttaşlığı alımına yardımcı olacak
Nikolas Papadopulos son haftalarda yolsuzluklarla mücadelede cephenin ön saflarında yer alıyor gibi görünüyor. Ama avukatlık ofisi göründüğü kadarıyla pasaport oyununa iyice girmişti.
DİKO lideri “Tasos Papadopulos ve ortakları” avukatlık ofisiyle bir ilgisi olmadığını iddia ederken işletmedeki hisselerinin ne olduğunu açıklamadı.
François Mitterrand’ın da dediği gibi yönetim ve politika biçimsel bir hukuki işlem değildir ve yasal olan zorunlu olarak doğru ve etik olan değildir.
***
Filelefteros gazetesi ana haber olarak trafik kameralarıyla ilgili gelişmeleri veriyor.
Kameraları Amerikalılar üstlendi – 13 yıllık gel gitlerden sonra kamera yerleştirme ihalesini 34 milyonla Amerikalılar aldı
Haberde kısaca şöyle yazıyor.
Aradan 13 yıl geçtikten sonra trafik kameralarıyla ilgili tartışmalar, karar alımları ve karar değişimleri sona erdi. Amerikan Conduent State and Local Solutions İncorporation şirketi trafik kameraları yerleştirme ve bakımı ihalesini 34 milyon 76 bin 970 avroyla kazandı.
***
Ve Alithia gazetesinin ana haberi de son ana haberimiz olacak. Yetkili dairelerin cephanesinde bir silah daha: Korona virüse karşı 200.000 antigen rapid test – Kıbrıs, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla COVİD 19 hızlı iz sürümü antigen testleri siparişi verdi – Dün 181 yeni vaka daha tespit edildiği açıklandı
Haberde hızlı testin vakaların doğrudan izole edilmesine ve dolayısıyla da virüsün yayılmasının önlenmesine yarayacağını yazıyor. 50 bin testlik ilk sipariş ilk on gün içinde gelecek 150 binlik ikinci siparişin ise 25 gün içinde gelmesi bekleniyor.
Bu arada Filelefteros gazetesindeki korona virüsle ilgili gelişmelere dair bir haberde 2 bakanın, 1 müsteşarın ve bir belediye başkanının korona virüs pozitif bulunması nedeniyle izolasyon altında olduğunu yazıyor.
Habere göre Savunma Bakanı Haralambos Petridis, Ulaştırma Bakanı Yanis Karusos, Denizcilik Müsteşarı Vasilis Dimitriadis ve Yermasoya Belediye Başkanı ile belediye meclisi karantinaya alındı. Hepsi korona virüs taşıyıcısı olduğu kesinleşen kişilerle temasa geçmişti.
Haberin hemen yanındaki bir başka ilgili haberde ise Filelefteros şöyle yazıyor:
Sağlık Bakanlığı özel alanda ikinci bir korona virüs referans hastanesi arayışında. Tedavi gerektiren korona virüs vakalarının sayısı günden güne artıyor. Dün tedavi altında olan hastaların sayısı 31’di. Bunlardan dördü yoğun bakımda 3’ü ise solunum cihazına bağlı olarak tedavi görüyor.
***
Alithia gazetesinden bazı haberlerle devam ediyoruz:
- Kurumsal çatışma: Tek yol Yüksek Mahkeme
Hukukçular Altın pasaportlarla ilgili araştırmalar konusunda ihtilafa düşen Başsavcılık ile Sayıştay Başkanlığı makamları arasında anlaşmaya varılamadığı takdirde tek çözüm yolunun Yüksek Mahkemeye gitmek olacağı değerlendirmesi yaptı.
Haber Haravgi gazetesinde de şöyle yer alıyor sd.
Kriz devam ediyor öfke artıyor haberin başlığını oluşturuyor
Habere göre Altın pasaportlar konusundaki kurumsal kriz doruk noktasında. Hükümet ile Başsavcı Sayıştay Başkanının altın pasaport dosyalarını denetlemesine izin vermemeye devam ediyor. Bu arada Dimitris Şilluris de Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası ETEK’in disiplin kuruluna götürüldü.
- Mali Komiser tek ebeveynli ailenin evinin açık artırmayla satışını durdurdu
Satış tarihi 29 Ekim olarak belirlenen tek ebeveynli ailenin evinin satışı hakkında Mali Komiser Pavlos İoannu’nun Kıbrıs Mülkiyet İdaresi Şirketine ve Altamira’ya yaptığı bir müdahaleyle her iki şirketin de satışı derhal durdurmasını sağladı. Pavlos İoannu “İki kuruma dün sabah birer mektup gönderilerek evin satılmasının durdurulması istendi Satışın durdurulması insani nedenlerin yanı sıra kanımca sorunun, bu pandemi krizi ortasında aile evini kaybetmeden arabuluculuk prosedürleriyle çözülmesi şirketin de yararınadır” açıklaması yaptı.
Haravgi gazetesinden bir haber:
- Üçlü işbirliğinden Türkiye’ye mesaj: Bölge 19. Yy’a geri dönmeyecek – Türkiye’nin tavrı diyaloğun başlamasını engelliyor
Yunanistan-Kıbrıs-İsrail üçlü işbirliği dışişleri bakanları toplantısından Türkiye’ye yönelik bir mesaj daha çıktı. Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerinin bölgedeki istikrarın ve barışın altını oyduğunu söyledi. Kıbrıs Dışişleri Bakanı üçlü işbirliğindeki muadillerini Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı sondajlarının ve Maraş’ta gelişim halinde olan faaliyetlerinin devam ettiği konusunda bilgilendirdi.
Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Türkiye’ye net mesaj verdi: Bölgemiz 19. Yıla dönmeyecek. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Türkiye’nin yeni yasadışı faaliyetlerine değinen Dendias bunların yapıcı bir diyalog ortamını dinamitlediğini belirtti.
Yunan Dışişleri Bakanı Rus muadili Lavrof ve Kıbrıs ve İsrail dışişleri bakanlarıyla Türk saldırganlığının püskürtülmesi konusunu ele aldıklarını belirtti. Dendias ve Hristodulidis İsrail’in Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile ilişkilerinin düzelmesini selamladı.
Haravgi gazetesinden bazı haber başlıkları:
- Zamanında yeterli A tipi grip aşısı sipariş etmeyince şimdi uluslararası piyasada aşı eksikliği nedeniyle sorun yaşıyoruz.
- İngiltere’den ikinci el araba ithaliyle uğraşan şirketlerin vergi ödemekten kaçınması nedeniyle gümrük dairesi ikinci el araba alanlara arabanın değerinin yüzde 25’i kadar vergi koyuyor.
- Bir okulda müdür yardımcısı olan bir öğretmen müdürle kavga etti ve öğrencilerin gözleri önünde bir öğretmeni dövdü.
Politis gazetesinden bir haber:
- Pandemi iki yakamızı bir araya getirdi
Kıbrıs Merkez Bankasının açıkladığı verilere göre Kıbrıs ailerinin mevduat hesapları toplamda 200 milyon avro arttı. Lockdown döneminin başlamasından bu yana Kıbrıslılar sağlam bir zula edindi.
Filelefteros gazetesinden bir haberle günün basın özetlerine son vereceğiz:
- Fransız büyükelçiliğine saldırı – Özgür Kıbrıs’ta yaşayan Müslümanlar Erdoğan’ın lafına uydu
Son günlerde polis Fransız çıkarlarına yönelik güvenlik önlemlerini artırdı. Dün akşam büyük bir Müslüman grubu Fransız büyükelçiliğinin önünde toplandı ve Kıbrıs polisiyle çatıştı.
Polisten yapılan açıklamaya göre Kıbrıs polisi Fransa’da bir öğretmenin 18 yaşındaki bir şahıs tarafından başının kesilmesi, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız Cumhurbaşkanı Makron’a sözel saldırıları ve Kıbrıs’ta meydana gelen olayı göz önünde bulundurarak güvenlik önlemlerini artırdı.
AC

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

19 Nisan
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Tüm haberler

Video on Demand