27.19.20 basın

Alithia Gazetesinin ana haberi Başsavcı ile Sayıştay Başkanının altın pasaport dosyaları kontrolleri ile ilgili sürtüşmesini veriyor.
Başlıklar şöyle:
Başsavcıdan Sayıştay Başkanına karşı ikinci sert saldırı – İki bağımsız makam arasındaki sürtüşme top safhada – Yüz yüze görüşmeye karar verdiler. Anlaşabilecekler mi?
Haberde şöyle yazıyor: Dün Başsavcı Yorgos Savidis’in Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’e altın pasaportlarla ilgili araştırmalar konusundaki ikinci saldırısı birincisinden çok daha sert oldu. Başsavcının tavrı Sayıştay Başkanının tutumundan ne denli rahatsız olduğunun göstergesi. Geçen Cumartesi günü Başsavcı, Mihailidis’e yönelik açıklamasında, tutumu ve açıklamalarının Başsavcının kararlarının altını oyduğunu söylemişti. Sayıştay Başkanı Başsavcıyı duymazdan gelerek çizgisini sürdürdü ve Hükümetle Başsavcıyı altın pasaport programı dosyalarını kontrol etmesi için kendisine vermemekle suçlamaya devam etti. Bunun üzerine Başsavcı patladı ve bir basın toplantısı düzenleyerek sert bir dille Sayıştay Başkanını suçladı. Sayıştay Başkanının Başsavcılık kurumuna saygı duymadığını ve medya vasıtasıyla ona zarar verdiğini söyledi. Sayıştay Başkanı Başsavcıya anında cevap verdi ancak görüşlerinin milim dışına çıkmadı. Bununla birlikte ikisi yüz yüze görüşerek konuyu ele almaya karar verdi.
***
Filelefteros gazetesinin ana haberi “Çaresizliğe körük tutuyorlar – Toplum onu boğan pisliğin temizlenmesini beklerken makamlar çarpışıyor” başlığıyla aynı haberi veriyor
Gazete şöyle yazıyor: Yurttaşlık verme programı diğer sonuçlarının yanı sıra makamlar arası bir çatışmaya da neden oldu. Başsavcı Yorgos Savidis ile Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis arasında daha önce eşi görülmemiş bir çatışma yaşanıyor. Günlerdir süren zıtlaşma Başsavcının Sayıştaylığa dosyalarda kontrolü yasaklayan görüşünü alenen paylaşması ve savunması şeklinde gelişti. İşin özü şu ki, iki bağımsız makam toplumu boğmuş olan pisliklerin temizlenmesi amacıyla kamu yararına işbirliği yapacağına sonu belli olmayan ve tahmin edilemeyecek sonuçlara yol açacak bir zıtlaşmaya giriştiler.
***
Haravgi gazetesi de ana haberinde aynı konuyu ele alıyor
Haravgi gazetesinin başlıkları şöyle:
Araştırma Komisyonuna engeller çıkarılıyor – Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Nikolatos’un altın pasaport verenlerle ilişkileri var – Başsavcı ile Sayıştay Başkanı muhtemelen Yüksek Mahkemede hesaplaşacaklar – AKEL: Hükümet neden korkuyor ve kimleri gizliyor?
Haravgi gazetesinin ön sayfasındaki özet paragrafında şöyle yazıyor:
Büyük “altın pasaportlar” skandalı nedeniyle kopan kurumsal krizin bir eşi daha görülmemiştir. Başsavcı Yorgos Savidis ile Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis arasında kopan kriz dün doruğa yükseldi. İki devlet yetkilisi arasındaki zıtlaşma Yüksek Mahkemeye kadar gidebilir.
Haravgi gazetesi iç sayfalarında Muhalefet “kontrol, şeffaflık ve arınma” talep ediyor – AKEL: Hükümet neden korkuyor ve kimleri gizliyor başlığı altındaki yine konuyla ilgili bir haberinde ise kısaca şöyle yazıyor:
Muhalefet partileri Hükümeti gerek ülkede meydana gelen kurumsal kriz gerekse de Avrupa komisyonunun Kıbrıs hakkında ihlal süreci başlatması konusunda ağır sorumluluklar taşımakla suçluyor. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı açıklamada “toplum Hükümetin neden korktuğunu ve kimleri gizlediğini gerçekten merak ediyor” dedi. Kurumsal kriz konusunda sorulan sorulara cevap verirken Stefanu “Başsavcı iki kez dikkatli olmalıdır. Yabancı yatırımcılara pasaport veren Anastasiadis Hükümetinin bir bakanı olması onun da sorumluların aranması işlemlerine tabi tutulduğunu gösteriyor” dedi.
***
Habere Politis gazetesi de “Yorgos Savidis’in sabrı tükendi… Tünelin ucunda Yüksek Mahkeme var – İki yetkili sadece yüzyüze görüşmek konusunda anlaşmaya vardı” başlığı altında yer veriyor.
***
Politis gazetesinin ana haberi
Haberin başlıkları şöyle:
Maraş’ta piknik, tatlı iki bölgeli iki toplumlu federasyon – Çavuşoğlu ve Oktay’dan sonra Erdoğan’la Mağusa’da piknik diplomasisi
Ankara ile Tatar müzakerelerin öncesinde yoğun baskı ortamı hazırlıyor. Kıbrıs Türk lideri beşli görüşmenin son fırsat olduğunu söyledi.
Türk Cumhurbaşkanı sahte devletin kuruluş yıldönümü olan 15 Kasım’da işgal altındaki bölgeye gelecek. Erdoğan kapalı Mağusa bölgesinde de bir tur atmak niyetinde.
Erdoğan’a göre federasyon çözümü için müzakere etmek zaman kaybıdır. Erdoğan Türkiye’nin Kıbrıs sorununun adil, kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm istediğini vurguladı.
Bu arada diğer gazeteler de konuya yer veriyor sd.
Alithia gazetesi şöyle yazıyor:
Erdoğan: Masaya iki devletli çözüm konmalı
Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu ve federasyonun çözüm modeli olmadığını söyledi. 15 Kasım’da Kıbrıs’a gelecek olan Erdoğan kapalı Maraş bölgesinde piknik yapmayı önerdi.
Haravgi gazetesi de haberi ön sayfadan veriyor. Şöyle yazıyor:
İki devlet çözümü ve Maraş’ta piknik! Erdoğan ve Tatar’dan kışkırtıcı açıklamalar. Erdoğan sahte devletin kuruluş yıldönümünde işgal altındaki bölgeye gelerek Maraş’ta piknik yapacak.
Filelefteros gazetesi de ön sayfasında haberi şöyle veriyor:
Erdoğan – Tatar koordinasyonu
İki devlet çözümü ve Maraş’ta piknik
Erdoğan ile Tatar iki devlet çözümü çizgisine karar verdi. Türk Cumhurbaşkanı tahrikkarlığıyla resital verdi. Sahte devletin kuruluş yıldönümü olan 15 Kasım kutlamalarında Maraş’ta piknik siparişi verdi.
***
Gazetelerin diğer habelerinden bazıları
Alithia gazetesi:
- Kıbrıslılar koronavirüse karşı ayaklandı – Önlemlerden yorulunca tepki göstermeye başladılar ve önlemlere uymuyorlar. Halkın çoğu maske zorunluluğuna uymuyor.
8 aydır süren virüse karşı önlemlerden yorulan yurttaşlar gitgide önlemlere uymamaya başladı. Birçoğu iş yerinde ya da dışarıda maske kullanmayı reddediyor. Okullarda ise öğrenciler öğretmenlerinin çağrılarına cevap vermiyor ve maske kullanmayı reddediyor. Bu arada avcılar da gece sokağa çıkma yasağına tepki gösterdi. Yarın Cumhurbaşkanlığına yürümeyi programlayan avcıların talebi Hükümet tarafından karşılandı böylelikle protesto iptal edildi. Öte yandan Limasol’daki özel okul sahipleri bugün bir eylem düzenleyerek 18 yaş altı öğrencilerin okul dışı faaliyetlerinin yasaklanmasını protesto edecekler.
- Başpiskopos Hrisostomos’un Ukranya Kilisesini tanıma kararının geriye dönüşü yok
Başpiskopos Hrisostomos Ukrayna Kilisesinin bağımsızlığını kabul etme şeklindeki ani kararının geriye dönüşü olmadığını söyledi.
- Yeni Meclis Başkanı Adamos Adamu Yorkaci listesini basına açıklamak istiyor
Yorkaci listesinin artık elinde olduğu yeni Meclis Başkanı Adamos Adamu niyetinin her şeyin su yüzüne çıkması olduğunu söyledi. Dün Alpha enimerosi programında konuşan Adamos Adamu 27 Ekim’de yani bugün bu konu hakkında Merkez Bankası Müdürü ile bir görüşme yapacağını açıkladı. Adamos Adamu şöyle dedi: “Niyetim her şeyin gün ışığına çıkması. Ne yapılması gerekiyorsa doğru bir şekilde yapılacak. Öncelikle gerekli hukuki danışma alınacak. Halkın talebi doğru bir şekilde yerine getirilmelidir. Meclisin suçlanmaması ve tazminat ödemek zorunda kalmaması için – ki bu durumda para vergi ödeyen halkın cebinden çıkacak- her şey doğru bir şekilde yapılmalıdır.”
Adamu hedefimiz bu liste vasıtasıyla hangi kredilerin ödenmediği hangilerinin bağışlandığı ve hangi durumlarda tahammül gösterildiğinin ortaya çıkarılmasıdır” şeklinde ekledi.
Filelefteros gazetesi:
- İki yurttaştan birisi koronavirüs önlemlerine uymama cezasını ödemedi. Polisin ceza kestiği toplam 13.303 vatandaştan 6.700’ü cezasını ödemedi. Polisin yaptığı açıklamaya göre en fazla ceza Lefkoşa ve Limasol’da kesildi. İki kenti ise Baf takip ediyor. Kesilen cezalar 85 avroydu ancak ödenmemesi üzerine 150 avroya çıktı. Yine ödenmeyince 6700 yurttaşın mahkemeye verilmesi kararı alındı.
- Eğlence halkı park yeri için ağaç kesilmesine karşı çıkıyor – Ormancılık Dairesinin politikalarında çelişkiler olduğunu söylüyorlar
Mazi ya tin Ağlanca grubu Ormancılık Dairesinin ağaçların kesilmesine fren konması hedefli politika değişikliğini ve halka açık alanlarda ağaç kesilmesi gerektiğinde öncelikle izin alınması kararını selamladı. Mazi ya tin Ağlanca grubu Ormancılık Dairesi Müdürüne gönderdiği mektupta bununla birlikte Akademi Parkında eskimiş ve zayıflamış oldukları gerekçesiyle on ağacın kesilmesine de tepki gösterdiğini belirtti. Grubun söylediğine göre ağaçların bir kısmı gayet sağlıklı durumda, olmayanları da bakımla sağlığına kavuşturulabilir.
Haravgi gazetesi:
Örgütlü öğrenci velileri okullarda sorun olduğunu ve korona virüse ilişkin endişelerini ifade ederken Eğitim Bakanı sorunun okullardan kaynaklanmadığını söyledi. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre okullarda yapılan son testler sonucunda 19 okulda ve üç özel dershanede korona virüs tespit edildi. Bu arada yaklaşık olarak 800 ilkokul öğrencisi evden eğitim alıyor.
- Sağlık Bakanlığı dün 91 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Test yapılan her 13 kişiden biri virüse pozitif bulundu.
- Teçhizatsız göz kliniği
AKEL milletvekili Fakontis Baf Devlet Hastanesine teçhizat alınmasını talep etti. Baf Hastanesi Göz kliniği iki doktorla ve gerekli donanım olmadan çalışıyor.
- Bütçenin onaylanmasına ilişkin açık çek istiyorlar – Pandeminin yarattığı sorunları ileri süren Ekonomi Bakanı Petridis partilerden bütçeyi onaylamalarını istedi – Estia konut planından yararlanan kişilerin yarısı kötü ödeme yaptığı gerekçesiyle program dışı bırakıldı
Politis gazetesinden bir haber:
- Yeni bir Kıbrıs Yatırım Programı olmayacak
Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis Hükümetin yeni bir yatırım programı açmayacağını açıkladı. Yeni bir program olacaksa bu Avrupa Birliğinin izniyle ve farklı bir yönelimle olabilir. Bu durumda yurttaşlık alacak kişilerin gerçekten Kıbrıs’ta yaşıyor olması zorunlu olacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand