Lavrov: Ege'deki farklılıklar diyalog yoluyla çözülmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile Atina'da gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasında, Ege'deki farklılıkların diyalog yoluyla çözülmesi gereğini vurguladı.

Bölgede var olan sorunların çok sayıda olduğunu ve yıllardır devam ettiğini belirtti. Tüm anlaşmazlıkların uluslararası hukuk temelinde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Lavrov, genel olarak bölgede durumun normalleşmesinin yolunun, Deniz Hukuku’nun uygulanması olduğuna dikkat çekti. Nikos Dendias, Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki istikrar bozucu role özellikle değindi. Ankara'nın olumsuz rol oynamasının tüm konulardaki ortak payda olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin neo-Osmanlı yayılmacı amaçları olduğunu ifade etti. Dendias, Türkiye’nin cihatçıların seyahat acentesi haline geldiğini söyledi. Dün, Türkiye'nin Yunanistan kıta sahanlığında araştırmalarına devam etme niyetini bir kez daha dile getirdiğini ve bunun da gerilimin tırmanmasını hedeflediğinin göstergesi olduğunu kaydetti. Dendias, Yunanistan’ın egemenliğini ve egemenlik haklarını savunma yönünde, tüm olasılıklar için hazır olduğunu hatırlattı Ayrıca Baskı altında hiçbir diyaloğun gerçekleşemeyeceğini yeniden dile getirdi. Yunanistan'a resmi ziyaret gerçekleştiren Sergey Lavrov, saat beşte Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile bir araya gelecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:34

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand