26.10.20 basın

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi Ersin Tatar’ın açıklamaları ve Kıbrıs sorunu.
Başlıklarına bakalım.
Tatar: Müzakereler iki devlet için
Erdoğan’la görüşmenin öncesinde kışkırtıcı açıklamalar
İki devlet çözümü mevcut durumu yansıtıyor
Tatar’ın hedefi sahte devletin tanınması ve ambargonun sonlandırılması
Alithia ön sayfasındaki haberde şöyle yazıyor:
Yeni Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar evvelsi gün Maraş sahilinde Türk Cumhurbaşkanı Yardımcısıyla birlikte kapalı kentin açılmasına yönelik açıklamalarından sonra kışkırtıcı olmaya devam ediyor. Tatar’ın yeni açıklamaları Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmelerinin ve BM GS’nin Kıbrıs sorunu ile ilgili yeni müzakereler insiyatifinin öncesinde yapıldı. Tatar “egemen eşitlik temelinde, yan yana yaşayan iki devlet ve o devletlerin işbirliğini daha fazla müzakere masasına getirmek için mücadele vereceğini” söyledi. Tatar ayrıca sahte devletin tanınmasını sağlamak, ambargoyu kaldırarak izolasyonu sonlandırmak ve işgal bölgesine doğrudan uçuşların sağlanması için çalışacağını ifade etti.
***
Haravgi gazetesi de “Ersin Tatar iki devleti müzakere edecek – Eşit egemenlik aslolandır – Soruna çözüm bulunamamasının sorumlusu Kıbrıslı Rumlardır – Türkiye’yle ilişkiler daha fazla güçlendirilecek” başlıkları altında ana haber olarak aynı konuyu veriyor.
Yeni Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar’ın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hedefleri çok net. Her yöne doğru verdiği mesajlarda artık federasyon çözümünü değil iki devlet çözümünü tartışacağını açıkça ortaya koydu.
Tatar Anadolu Ajansına verdiği demecinde 1974’ün üzerinden yarım asır geçtiğini ve kimsenin KKTC’yi yok etme gücüne sahip olmadığını, diplomatik tanınmayı sağlamak amacıyla yoğun bir şekilde temaslara devam edeceğini söyledi.
Bu arada Türkiye’den yeni navteks ve yeni tehditler başlığı altında Türkiye’nin 27, 28 ve 29 Kasım tarihleri için yeni bir navtex yayınladığını ve Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “kahraman olarak ölürüz ama Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Ege’deki haklarımızdan asla vazgeçmeyiz dediğini yazıyor. Türkiye’nin Rodos ve Karpathos adalarına yakın bölgede 4 Kasım’a kadar sürecek olan yeni navteks hakkında elindeki tüm araçları kullanarak cevap veren Atina Ankara’ya nota vererek bunun yasadışı olduğunu vurguladı.
***
Bu arada ilgili gelişmelere Politis gazetesi şöyle yer veriyor:
Başlık: Erdoğan ile Tatar iki devlete dönüşe damga mı vurdu?
Bugün Türk Cumhurbaşkanıyla görüşmek üzere Ankara’da bulunacak olan yeni Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar Erdoğan’la Kıbrıs sorununda beklenen görüşmeleri ele alacak. Türkiye ile Kıbrıs Türk Toplumunun BMGS’nin insiyatifinin başlaması öncesinde adımlarını senkronize edecek olan iki lider Maraş konusunu da ele alacak. Ersin Tatar dünkü röportajında federasyon döneminin bittiği ve şimdi hedefin iki devlet olduğu konusunda mesajlarını verdi.
Alithia ve Haravgi gazetelerinin ana haberleri böyleyken Filelefteros altın pasaportlar konusunu işliyor.
Düzenlemeler kurumsal fiyasko – Geçen Temmuz ayında pasaportlarla ilgili yasal çerçeveyi gevşeten Hükümet ve Meclis güçlendirdiğini söyledi başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Geçen Temmuz ayında Bakanlar Kurulu üyeleri ve Meclis Hükümetin sunduğu ve Meclisin çoğunluğunun kabul ettiği yatırım programının çok daha katı olmasıyla gururlanıyordu. Bu düzenlemeler vasıtasıyla Hükümetin 25.7.2019 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla geçerli kıldığı katı kısıtlayıcı önlemleri kaldırarak yerine yatırımcılara pasaport verilmesi konusundaki programda ülkelerinde veya başka yerde makamlar tarafından aranan şahıslar için kolaylaştırıcı yeni bir takım önlemler getirdi.
***
Politis gazetesi
Gazetenin başlıkları “Hükümet sınıfta kaldı – Politis’in araştırmasının sonuçları: İyiler, ortalar ve en kötüsü olan Prodromu
Hükümet Politis gazetesinin yaptığı ankette sınıfta kaldı. Hükümetin sadece iki bakanı ortanın üzerinde not aldı. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu ve Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu
Yurttaşlar en az beş bakana zayıf notu verdi. Listenin en alt sırasında olan Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu halkın oyunun sadece yüzde 8’ini alırken İçişleri Bakanı Nuris de yüzde 18’de kaldı:
Sanayi Bakanı Natasa Pilidu yüzde kırk iki, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis yüzde kırk bir, Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos yüzde 38, Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis ise yüzde 35 aldı. Araştırma 20-22 Ekim günlerinde gerçekleştirildi.
***
Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları
Politis gazetesi:
- Pandemi nedeniyle, iş dünyasında, endişeler geri döndü
Hedefli önlemler ekonomiye kilit vurmasa da kalkınmayı zorlaştırıyor. Limasol ve Baf’ta yürürlüğe konan önlemlerden sonra gerileme saptayan iş dünyası işletmelerde nakit para sorunu olduğu hakkındaki endişelerini ifade etti.
- Devlet Sektöründe uzun süreli açığa alımlar nedeniyle binlerce avro ödüyoruz.
Son üç yılda 31 devlet memuru cezai ya da disiplin suçları kuşkusuyla açığa alındı. Açığa alınan devlet memurları evlerinde oturup devletten yani vergi ödeyen halktan maaşını takır takır almaya devam ediyor.
Haravgi gazetesi:
- Yüksek yeni vaka rakamları endişelendirici
Sağlık Bakanı dün toplam 2781 test sonucunda 101 yeni vaka saptandığını açıkladı. Kıbrıs’taki toplam vaka sayısı 3545’e ulaştı. Mağusa Referans Hastanesinde 27 kişi tedavi altında bulunuyor. Lefkoşa Devlet hastanesinde ise iki hasta solunum cihazına bağlı olarak üç kişi de Covid 19 koğuşunda tedavi altında.
- Karanfilli adam adıyla tanınan ve 1952’de casus olduğu iddia edilerek idam edilen Nikos Beloyanis’in oğlu Nikos Beloyannis yaşama veda etti.
Filelefteros gazetesi:
- Limasol’da 18 katlı üç yeni gökdelen inşa edilecek
LOEL şarap imalathanesinin bulunduğu Tsiflikudya bölgesinde 18 katlı üç yeni bina inşa edilecek. Çevre Dairesi inşaata yeşil ışık yaktı. Bu arada en yüksek bina izni 35 kata yani 143 metreye çıktı.
- Poli Hrisohu’da veliler konseyi tele öğrenim talep ediyor. 500 öğrenciler arasındaki koronavirüs vaka sayısı 37’ye ulaştı.
Alithia gazetesinden bazı başlıklar:
- ABD karşısında kim olduğunu bilmiyor – Erdoğan kontrolü yitirdi. Makron’dan sonra şimdi de ABD’ye kafa tutuyor – Mitsotakis’ten Makron’a Erdoğan’ın kin retoriğine karşı destek – Borel ile Shinas Türk Cumhurbaşkanını kınadı
- Uyuşturucu etkisi altında araba süren 23 yaşındaki gence kelepçe takıldı
- Dünkü korona virüs vaka sayısı 101 – Test yapılan 18 kişiden biri pozitif çıktı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand