23.10.20 basın

Alithia gazetesinin ana haberi şu başlıklarla veriliyor
Ekologlar ve Anna Theologu’nun Meclisin kendi kendini feshetmesi ve Hükümetin istifa etmesi önerisi Meclisi ikiye böldü – 26 milletvekili evet 27 milletvekili hayır diyeceğini açıkladı – DİSİ, EDEK, Ekologlar, ELAM ve Anna Theologu önerinin lehine AKEL, DİKO ve Dayanışma Hareketi Alilengii aleyhine oy kullanacağını açıkladı
DİKO’dan ayrılanların oluşturduğu Demokratlar İşbirliği Gücü milletvekilleri ritimleyici faktör rolü görecek
Meclisin bugün bir siyasi gerilim daha yaşaması bekleniyor. Dünkü gelişmelerden sonra erken seçim olasılığı ortaya çıktı. Meclisin kendi kendini feshetmesi lehine ve aleyhine oy kullanacağını açıklayan güçler hemen hemen eşit durumda. 26 milletvekili erken seçime evet 27 milletvekili ise hayır diyeceğini açıkladı. Ritimleyici faktör olacak olan DİKO’dan ayrılan Demokratlar İşbirliğinin üç milletvekili konu hakkında bugün genel toplantıdan önce kararını bildireceğini açıklamıştı.
Konuyu ön sayfasında veren Haravgi ise ilgili haber başlığında “Öfke büyüyor ama Hükümet istifa etmiyor” başlığını kullanıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Anastasiadis’e göre “ortada hata yok” istifa etmiyor. İki büyük muhalefet partisi AKEL ile DİKO altın pasaportlar skandalı ve Avrupa Komisyonunun Birliğin İşleyiş Antlaşmasının ihlali konusundaki suçlamalardan sonra Hükümetin istifasını talep ediyor. Ekologlar ise Cumhurbaşkanının istifasının yanısıra Meclisin de kendi kendini feshetmesini istedi. Dün akşam onlarca yurttaş Cumhurbaşkanlığı Sarayının dışında toplanarak istifa talep etti.
Politis gazetesi altın pasaportlar konusundaki haberinde “Avrupa Parlamentosu – Pasaportlar mercek altına alındı” başlığını kullanıyor ve haberde şöyle yazıyor:
Avrupa Parlamentosundaki tüm gruplar Avrupa Komisyonunu Kıbrıs ve Malta’da altın pasaport programları hakkında geç hareket etmekle suçladı. Adalet Komiseri politik çözüm bulma çabası gösterildiğini ancak uygun haleti ruhiyenin bulunamadığını belirtti.
***
Haravgi gazetesinin ana haberi şöyle:
Yolsuzlukları yalanlarla örtüyorlardı – Avrupalılar Cumhubaşkanına utan, utan, utan diye bağırdı – Komisyon Komiserinden yakan açıklamalar – Avrupa programa son verilmesini isterken Anastasiadis kulaklarını tıkıyordu haberin başlıklarını oluşturuyor
Ön sayfasındaki özet paragrafında Haravgi şöyle yazıyor:
“Tertemiz ve günahsız Anastasiadis’in yalanlarının sonu geldi” diyen AKEL “AB kurumlarında Hükümetin kurduğu program çerçevesindeki rezilliklerinin tartışıldığının” altını çizdi. Avrupa yurttaşlığının sistematik satışları ve bir yozlaşma ve yolsuzluklar ocağı ifşa ediliyor.
Haravgi gazetesinin Adalet Komiseri Hükümeti ele verdi” başlıklı ilgili haberine göreyse Avrupa parlamentosunda söz alan Avrupa komisyonu Adalet Komiseri Didier Reynders Komisyonun defalarca altın pasaport programının sonlandırılmasını istediğini ancak Kıbrıs Hükümetinin duymazdan geldiğini söyledi. Komiser Komisyonun diyalog yoluyla defalarca politik çözüm bulmaya çalıştığını ancak programın devam etmesi nedeniyle sonunda Komisyonun ihlal süreci başlatmak zorunda kaldığını ifade etti.
Sd dün akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yapılan eyleme Filelefteros gazetesi de yer veriyor.
“Yozlaşma ve yolsuzluklara karşı halk sesini yükseltti – Tüm suçluların cezalandırılmasını talep etti” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Dün akşam İçişleri Bakanlığı önünde toplanan halk pasaportlar dağıtarak, kapkacaklara vurarak ve “dürüstlüğü” temsil eden bir tabut taşıyarak Cumhurbaşkanlığı Sarayına yürüdü. Yolsuzlukların ve yozlaşmanın ortadan kaldırılmasını isteyen yurttaşlar bunu istemekten yılmayacaklarını bağırdılar. “Biz aktif yurttaşlar asla rahat etmeyeceğiz. Bizi hep karşılarında bulacaklar. Öfkemizi yolsuzluğa karşı eylem, slogan ve yasa yapacağız. Ta ki ülkemizi Akdeniz’in pislik ocağına çeviren suçlular Mahkemeye çıkarılıncaya kadar.” dediler.
Aynı zamanda tüm pasaport alma dosyalarının Sayıştay tarafından incelenmesini ve gazetecilerle tanıkların koruma altına alınmasını da talep eden yurttaşlar “Yollara çıkmaya devam edeceğiz. Ta ki geleceğimize giden yol temizleninceye dek. Mücadelemiz yok edilen haysiyetimiz, onurlu alın terimiz ve geleceğimiz içindir” dediler.
***
Filelefteros ve Politis gazeteleri yeni korona virüs önlemlerini ana haber olarak veriyor.
Politis gazetesinin başlıkları şöyle: Limasol ve Baf’ta tüm iş yerleri akşamları kapanacak – Kamuya açık tüm alanlarda Kıbrıs çapında maske zorunluluğu getirildi –
Dün yeni korona virüs vakaları 188’i bulurken vaka sayısı toplamı üç bini geçti.
Sağlık Bakanı yeni önlemlerin tedbir amaçlı olduğunu açıkladı ancak ek önlemlerin alınması da olası.
Dr Zoi Pana lockdowndan kaçınmak için uygulanan önlemlerin sert olduğunu vurguladı
Filelefteros gazetesi ise ana haberini “Yeni önlemler dalgası başladı – Kıbrıs 14 günde raydan çıktı – Bir yandan önlemler açıklanırken bu arada başka önlemler de tartışma altında” başlıklarıyla veriyor.
Haberin içeriğine bakalım sd.
14 günde Kıbrıs’ta durum raydan çıktı. Endeksler yükseldi, yeni vakalar üçe katlandı, bugünden itibarense kamuya açık/ açık ya da kapalı alanda olsun maske takma zorunluluğu getirildi. Vaka sayısının güvenlik sınırını aştığı Limasol ve Baf’ta gece saat 11’den sonra sokağa çıkma yasağı uygulanırken restoran ve kafe tipi mekanlar saat 10:30’da kapanacak.
Kıbrıs çapında 10 kişiden fazla insanın bir araya gelmesi yasaklanırken restoran ve kafelerde masada en fazla 6 kişilik gruplar oturabilecek.
Hükümet şu anda yeni önlemlerin tüm Kıbrıs’ta uygulanması konusunu tartışıyor.
Dün sabah yeni epidemiyolojik veriler hakkında bilgi alan Sağlık Bakanı akabinde Bakanlar Kurulunu bilgilendirdi.
Kıbrıs’ın epidemiyolojik görüntüsü büyük endişelere yol açarken kısa sürede durumun daha da büyük ciddiyet kazanacağından korkuluyor zira uzmanların değerlendirmelerine göre epidemiyolojik endeksler kırmızı çizgiyi nerdeyse aşmış durumda.
Dün Sağlık Bakanlığı 188 yeni koronavirüs vakası tespiti yapıldığını açıkladı. Mağusa Referans Hastanesinde tedavi gören 22 korona virüs hastasından dört tanesi solunum cihazına bağlanmış durumda, Lefkoşa Hastanesindeki 4 kişiden ikisi de yoğun bakımda.
Sağlık Bakanı dün yaptığı açıklamada “Toplum bu verileri kavramalıdır. Bir kez daha yurttaşları Hükümetin kararlarını desteklemeye çağırıyorum. Bu yeni önlemler 15 gün için geçerli olmakla birlikte Hükümet ülkenin tümü için geçerli olacak başka yeni önlemleri de tartışıyor. Başka seçeneğimiz yoktur” dedi.
***

Haravgi gazetesinden bir haber:
- Referans Hastanesinin güçlendirilmesi aciliyettir – Hemşireler çifte hatta üçlü vardiyada çalışmak zorunda bırakılıyor
Mağusa Devlet Hastanesinin İlmi Müdürü Amalia Haciyanni Referans Hastanesinin acilen desteklenmesi gerektiği çağrısı yaptı. Amalia Haciyanni son hafta içinde hastaneye getirilen korona virüs hastalarının artması sonucunda hastanede zor bir durumun oluştuğunu ve hemşirelerin iki hatta üç vardiya peş peşe çalışmak zorunda kaldığını söyledi. Hastanede üç doktorun olduğunu ve onların da 24 saat çalışmak zorunda kaldığını belirten Haciyanni hastanenin sağlık personelinin aşırı yorgunluk halinde olduğunu ve derhal Bakanlığın ve Hükümetin desteğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Müdür dün alınan/ hastaneye 8 ek hemşirenin istihdam edilmesi kararını selamladı ancak bunun yeterli olmadığını belirtti. Bu arada Dr. Kuris de korona virüs vakalarının daha da artması sonucunda Mağusa devlet Hastanesinin boşaltılması gerekeceğine vurgu yaptı.
***
İkinci haberimiz de yine koronavirüsle ilgili. Filelefteros gazetesinden aktarıyoruz
- Poli Hrisohu’da okullar kapanıyor
Sürekli olarak artmaya devam eden koronavirüs vakaları nedeniyle Belediye Başkanı, Οkullar Komisyonu ve veli dernekleri Poli Hrisohu bölgesindeki tüm okulların kapatılması kararı aldı. Yapılan açıklamada “sorumluluk duygusuyla hareket ederek kent ve bölgedeki tüm okulların gerek öğrencilerin gerekse de yurttaşların güvenlik ve sağlığının korunması amacıyla iki haftalığına kapatılması kararı alınmıştır” deniyor.
Açıklamayla bugünden başlayarak 6 Kasım’a kadar öğrencilerin okullara gitmesine izin verilmeyeceği bildirildi. Eğitim Bakanlığının bu kararı kabul etmesi ve derhal uzaktan eğitim pratiğini başlatması istendi. Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamalarda virüs diasporası olmakla birlikte bu karara aslında gerek olmadığı söylendi. Okulların kapatılması dün sabah/ örgütlenmiş öğrenci velilerinden gelmişti.
Bu arada Politis gazetesi de haberi “Poli Hrisohu’da öğrenci velileri okulları kapattı” başlığı altında veriyor.
Politis gazetesinden bir haber:
- Devlet Daireleri Kurulunun devlet memurları değerlendirme raporu açıklandı – Son beş yıl içinde sadece 12 memur işten atıldı
Devlet Daireleri Kurulunun değerlendirme raporunda tüm devlet memurları hakkında çok iyi notu verildi. Bu veriler altında öyle görünüyor ki bir devlet memurunun evine gönderilmesi için ya uyuşturucu satarken yakalanması ya da hapse girmesi gerekiyor. Koca beş yıl içinde sadece 12 memur işinden atıldı. Beş yıl içinde toplam olarak 44 devlet memuru disiplin kuruluna gönderildi. Bunlardan 12 tanesinin Cezai Suç Mahkemesinde davaları görüldükten sonra işlerine son verildi.
Disiplin kuruluna gönderilen şahıslar uyuşturucu satma, rüşvet alma, kamu parasını zimmetine geçirme, ruhsatsız silah bulundurma ve ilaç satma gibi suçlarla suçlanıyordu.
Başlı başına bir skandal teşkil eden yanlış ve yetersiz değerlendirme sistemi nedeniyle devlet memurlarının hemen hemen tümü yani yüzde 96,87’si “mükemmel” olarak değerlendirildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand