22.10.20 basın

Filelefteros gazetesinin haberi Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Türk Lideri Ersin Tatar’ın açıklamalarıyla ilgili. Başlıklar şöyle: Tatar katı şartlar öne sürüyor – Anastasiadis’le ilk görüşmesinde gündeme getirecek… sözde devlet ve garantilerin devamını isteyecek
Gazeteye göre Ersin Tatar Nikos Anastasiadis ile yapacağı ilk görüşmeye katı taleplerle gidecek. Ersin Tatar Kıbrıs Türk liderliğine geldiği ilk günden itibaren Kıbrıslı Rum görüşmecisini ve BM’i gündeminin içeriği hakkında bilgilendirmeye gayret gösteriyor.
Ersin Tatar’ın masaya koyacağı ilk talepler müzakere zeminini değiştirecek. Ersin Tatar’a göre bir: müzakereler iki toplumlu iki bölgeli federasyon temelinde olmamalı, iki: sözde devletin devamını sağlamalı ve üç: sağlanacak çözüm vasıtasıyla Türkiye’nin garantileri devam etmeli
Filelefteros gazetesine ulaşan bilgilere göre şu anda her şey iki lider arasındaki ilk sosyal karakterli görüşmenin 30 Ekim’de gerçekleşeceğini gösteriyor. Türk basınında çıkan haberler görüşmenin 26 Ekim’de yapılacağını bildiriyordu ancak o gün Ersin Tatar Ankara’da olacağı ve 28 ile 29 Ekim’de tarafların ulusal bayramları kutlandığı için görüşme 30 Ekim’e alındı.
Nikos Anastasiadis 19 Ekim’de Antonio Guteres’e bir mektup göndererek GS’in Kıbrıs sorunu konusundaki yeni insiyatifine katılmaya hazır olduğunu bildirdi. Anastasiadis GS’e yeni insiyatifin geçen yıl Berlin’de yapılan görüşmede ilan edilen ortak kavrayış çerçevesinde olacağını hatırlattı.
***
Konuya ana haberinde değil ama yine ön sayfadan yer veren Haravgi gazetesi ise şöyle yazıyor:
Başlık: Tatar’ın Kıbrıs sorunundaki görüşlerinin değişeceğini umuyorlar – Yeni Kıbrıs Türk lideri federasyonu tuzak olarak nitelendirdi
Habere göre Nikos Anastasiadis ile Kiriakos Mitsotakis yeni Kıbrıs Türk liderinin, müzakere masasına, açıkladığı görüşlerle gelmemesi umudunu ifade ederken Ersin Tatar federasyonun bir tuzak olduğu mesajını veriyordu. Tatar “bu tuzakla Türkiye adadan ayrılacak ve çoğunluk azınlığı hap gibi yutacaktı” dedi.
Nikos Anastasiadis Yunanlı Başbakanı Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü işbirliği görüşmesine karşılarken “biz BM kararlarına, Güvenlik Konseyi kararlarına ve üyesi olduğumuz ve çözümden sonra da üyesi olmaya devam edeceğimiz AB ilke ve değerlerine dayanan işlevsel ve kalıcı bir çözüm hedefine bağlıyız” dedi. Ersin Tatar’la telefonla görüştüğünü ifade eden Anastasiadis “Tatar’a BMGS’nin Kıbrıs’a ve bölgeye barışın gelmesi için başlatacağı her türlü insiyatife katılmaya hazır ve kararlı olduğunu bildirdiğini açıkladı.
Yunanlı Başbakan ise Kıbrıs Hükümeti ve Nikos Anastasiadis’in adil, kalıcı ve işlevsel bir çözüm için masaya oturmaya hazır olmasını selamladı.
***
Alithia gazetesinin koronavirüsle ve grip aşısıyla ilgili olan ana haber başlığı şöyle:
Koronavirüs nedeniyle panik içinde olan halk tüm grip aşılarını satın aldı – Tüm eczanelerde grip aşıları göz açıp kapanıncaya kadar tükendi
Gazeteye göre halk arasında panik ve korku hüküm sürüyor. Eczanelere ulaşan mevsimsel grip aşıları göz açıp kapanıncaya kadar tükendi. Halk bu grip aşısıyla koronavirüsten korunacağını sanmakla birlikte bilim insanları bunun gerçekle bir alakası olmadığını söylüyor. Bu yılki grip aşısı siparişi geçen yıla kıyasla yüzde 63 daha yüksekti. Toplam 135 bin aşı sipariş edildi. Eylül başında 25 aşı eczanelere dağıtıldı. Devamının kısa süre içinde geleceği bildirildi.
***
Politis ve Haravgi gazeteleri bugün de ana konusunda altın pasaportlar meselesini ele almaya devam ediyor.
Önce Politis gazetesinin başlıklarına bir göz atalım:
Pasaport konusunda kıyamet kopacak – Adalet Komiserinden Dışişleri Bakanına yüz kızartıcı mektup
Avrupa Komisyonu bizi bu konuda uyarırken biz pasaport satışı hakkımızı savunarak uluslararası hukuk dersi cevapları veriyorduk
Kıbrıs Cumhuriyeti 26 ülkeyi ilgilendiren ve etkileyen Avrupa yurttaşlığı sistemine zarar vermekten dolayı hesap verecek
Komisyon yatırımcılara pasaport verilmesiyle ilgili tüm verilerin kendisine teslim edilmesini talep ediyor
***
Haravgi gazetesine geçiyoruz.
Başlıklar şöyle:
“Günahsızım diyor ama bu arada skandallar büyüyor – Nikos Anastasiadis kendini suçsuz ilan etti – Altın pasaportlar konusu bugün Avrupa Parlamentosunda – AKEL –Yazıklar olsun, en azından yalan söylemeye son versinler
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Komisyonun Kıbrıs için gerilim filmi gibi olan ve onu Avrupa Mahkemesinin karşısına çıkarabilecek altın pasaportlar konusunda ihlal sürecini başlattığını bildirdikten sadece birkaç saat sonra Nikos Anastasiadis adının geçtiği tüm davalarda “tertemiz ve günahsız” olduğunu açıkladı.
***
Gazetelerden diğer bazı haberler
Alithia gazetesi
- Dün 127 yeni koronavirüs vakası tespit edildi – Bugün yeni önlemler alınıyor
Haberde başta Limasol olmak üzere durumu kontrol altına almak hedefiyle bugün yeni önlemlerin tartışılacağını yazıyor. Bilim Kurulu ile daha katı önlemler isteyen Kostrikis karşı karşıya kaldı. Kostrikis tek başına Cumhurbaşkanını ziyaret etti.
Politis gazetesi “Pandemi ilmiği daralıyor – Yetkililer çözüm arıyor” başlığı altındaki haberinde “dün tespit edilen, çoğunluğu semptomlu vaka olan 127 yeni vakayla Kıbrıs’ın epidemiyolojik görüntüsü hakkındaki endişeler artıyor” diye yazıyor. Habere göre virüsün bulaşma oranı yüzde 1,5’un üzerinde. Bu arada yoğun bakım birimlerindeki ve referans hastanesine yatırılan hastaların sayısı da artmakta.
Alithia gazetesinden bir diğer haber de şöyle:
- Kodzias kızdı – Kran Montana’da neler olduğunu söylemenin vakti geldiğini söyledi.
Eski Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kodzias facebooktan paylaştığı bir mesajla 2017 yılında yapılan Kran Montana müzakerelerinin çıkmazla sonuçlanması konusunda Kıbrıs Rum tarafını suçlayan gazetecilere çattı. Yunanistan’da bazı gazetecilerin suçu Kıbrıs Rum tarafına attığını söyleyen Kodzias Kıbrıs sorunu konusunda idarenin Türkiye’de olduğunu ve gazetecilerin bunu göreceklerine tüm sorumlulukları Kıbrıs Rum tarafına yüklediğini yazdı. Rum tarafının da hata yaptığını belirten Kodzias “hata başka işgal başka şeydir” dedi. Kodzias gerçekleri 29 Ekim 2020 günü KRYK’na açıklayacağını söyledi ve “ben gördüklerime, duyduklarıma ve söylediklerime inanıyorum. Helen tarafını suçlayan bazı gazeteci ve makale yazarlarıyla farkımız buradadır. Onlar Türk liderliğinin ve onun adamı Eide’nin söylediklerine inanıyorlar. Bu da yurtseverlik ile Türk milliyetçiliğini destekleme siyasi seçimi arasındaki farkı teşkil ediyor” şeklinde ekledi.
***
Bugünkü gazetelerde yer alan bir diğer haber de katarakt ameliyatı geçiren ve akabinde komplikasyonlar gösteren hastalarla ilgili.
Gazetelerde 8 hastadan beşinin ameliyat oldukları gözden kör olduğu haberi yer alıyor.
Dün Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumunun yaptığı açıklamaya göre hastaların sağlık durumu ciddi ve geri dönülemez olmaya devam ediyor. Polis hasta yakınlarının doktor ihmali olduğu şeklideki şikâyetlerinden sonra konu hakkında soruşturma başlattı.
Filelefteros gazetesinden bazı haberler:
- Önce onlara kahraman dendi sonra sokağa atıldılar
Devlet hastanelerinin çağrısına uyarak özel hastanedeki işlerini terk edip devlet hastanelerine yardıma koşan hemşireler o dönem kahraman olarak nitelendirildiyse de şimdi işsizler. Üç hemşire ödüllendirilmemenin yanısıra eski işlerine başkalarının alınması nedeniyle dönemiyor Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ise onları devlet hastanelerinde işe almıyor.
- Kuklia Köyü 2017 yılında Afrodit Taşı bölgesinde donanımlı denize girme yeri yapılması ve ticari amaçla kullanılması şeklindeki reddedilen talebini yeniden gündeme getiriyor. Öneri bölgenin çevresel ve başka açılardan önem taşıdığı gerekçesiyle reddedilmişti. Köy yetkilileri bölge çevreye zarar vermeden ve belli bir mesafeyle ticari bakımdan kullanılabileceğine inanıyor.
- 74’te Türk askerleri tarafından kötü muamele gören kişiler aranıyor – İnternette paylaşılan bir fotoğraf internet kullanıcılarını harekete geçirdi
Uydu fotoğrafları analizi uzmanı bir kişinin bir Türk veb sitesinde bulduğu bir fotoğrafta görülen kötü muameleye uğramış iki kişi hakkında çeşitli tahminler yapılıyor. Analizci Odiseas Hristu’ya göre söz konusu iki şahsın Türk ordusunun temizlik harekâtı sonrasında çekilen fotoğraflarda morluklar ve kan lekeleri taşıdıklarının ve gömleklerinin yırtılmış olduğunun görüldüğünü belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand