20.10.20 basın

Filelefteros ve Alithia gazeteleri Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerden sonraki durumu ele alıyor ana haberlerinde.
***
Filelefteros gazetesi “Guteres randevu hazırlıyor – Genel Sekreterin Kasım ayı içinde süreç belirleyici görüşmeler için davetiyeleri hazır – Anastasiadis’ten Tatar’la tanışma insiyatifi” başlıkları altındaki ana haberinde Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerden sonra Kıbrıs sorunu konusunda beklendiği üzere hareketliliğin başladığını yazıyor. Gazeteye göre BM hızlı ritmlerle hareket etmeye hazır. Haberde şöyle yazıyor:
Gazetemize ulaşan bilgilere göre BM GS’nin taraflara davetiyeleri hazır ve öncelikle Kıbrıs’taki iki taraf ardından da garantör güçlerle temas kuracak.
Antonio Guteres’in niyeti 5+1 senteziyle yani Kıbrıs’taki taraflar, garatör güçler ve BM’in katıımıyla Kasım içinde süreç belirleyici görüşmelerin yapılması. Lefkoşa’daki diplomatik kaynaklar GS’in bu hareketiyle taraflara bu görüşmede sonuç almak üzere baskı yapmak niyetinde olduğunu gösteriyor.
Bilgilere göre GS Ersin Tatar’la iletişim kurarak öncelikle onu Kıbrıs Türk liderliğine gelmesi vesilesiyle kutlayacak ve aynı zamanda da Kasım ayında görüşme hazırlamak niyetinde olduğu hakkında bilgilendirecek. Guteres Nikos Anastasiadis ile de benzeri bir iletişim kuracak.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Ersin Tatar’a yönelik ilk hareketi yaptı. Onunla yaptığı ilk telefon görüşmesinde iki lider kısa sürede bir tanışma görüşmesi yapmak üzere anlaştı. Anastasiadis ayrıca Elizabeth Spehar ile de görüşerek görüşmeyi hazırlaması konusunu görüştü. Görüşmenin ne zaman olacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.
Bu arada Avrupa Komisyonu seçimlerin sonucu belli olduktan sonra Ersin Tatar’a yapıcı bir tutumla ve aciliyet duygusuyla diyaloğu başlatması için çağrı yaptı. Britanya da Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni çabalara katkı yapmaya hazır olduğunu duyurdu.
***
Aynı konuyu ana haber yapan Alithia gazetesi ise “Ertesi günün bilmecesi – Erdoğan ile Tatar’ın izleyeceği politika – Türk ikilisinin Guteres’in 5+1 sentezli çağrısına cevabı ne olacak? Seçim öncesindeki Mağusa’yla ilgili açıklamalar gerçekleşecek mi? Erdoğan çözüm biçimini ne şekilde belirleyecek? – Avrupa Komisyonundan Tatar’a Mağusa konusuna da değinen çağrı – Anastasiadis’ten insiyatif hareket – Yeni Kıbrıs Türk Lideriyle görüşme bekleniyor” başlıklarını kullanıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Ersin Tatar yeni Kıbrıs Türk lideri ilan edildikten sonraki gelişmeler başladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis insiyatif üstlenerek Tatar’la bir telefon görüşmesi yaptı ardından da Elizabeth Spehar’dan en kısa zamanda bir tanışma görüşmesi çağrısı yapmasını istedi.
Buna paralel olarak BM GS’nin müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabalarını başlatması bekleniyor. Gayrı resmi ilk 5+1 formüllü görüşme büyük olasılıkla Kasım ayı içinde gerçekleşecek. Şu anda büyük soru Erdoğan – Tarar bilmecesi. Erdoğan ile Tatar’ın iki devlet politikasıyla mı hareket edecekleri ve Mağusa’yı yerleşime açıp açmayacakları merakla bekleniyor.
***
Haravgi gazetesi konuyla ilgili olarak AKEL GS’nin dün yaptığı basın toplantısına yer veriyor. “Hukuki terimlerle oynamak ve gel gitler için zaman yok –AKEL GS: Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler iki bölgeli iki toplumlu çözüme yönelik seferber olmak konusunda kararlılar” başlıklı haberden bazı alıntılar:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı basın toplantısında “Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk lideri seçilmesini Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış BM kararlarında belirtildiği gibi siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli çözüm zemini bağlamında olumsuz bir gelişme olarak değerlendirdi. Kiprianu seçimlerin sonucunun Kıbrıslı Türk yurttaşlarınca değil Türkiye’nin eşi görülmemiş müdahaleleri ve yerleşimcilerin oyları sonucunda belirlendiğine vurgu yaptı.
Önümüzdeki verilerin bundan böyle çok daha zor olduğunu belirten Kiprianu “üç yılın müzakeresiz geçmesine izin verildi. Üstelik de karşımızda iki devlet çözümünü reddeden federasyon çözümünde ısrar eden bir lider varken. Şimdi karşımızda iki devlet çözümü öneren ve mutlaka Ankara’nın arzuları doğrultusunda hareket edecek olan bir Tatar var” dedi. AKEL’in taksimi asla kabul etmeyeceğinin altını çizen Andros Kiprianu “ancak hiçbir şey bitmiş değildir. Özgürlük ve yeniden birleşme mücadelesine yılmaksızın devam edeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sadece sözle değil pratikte de müzakerelerin Kran Mopntana’da kaldığı yerden başlamasına ısrar etmesi gerektiğini de söyleyen Kiprianu “Hukuki terimlerle oynamaya ve gel gitlere zaman yoktur. Türkiye ancak bu biçimde baskı hissedebilir ve taksimci yönelimlerini bırakarak Kran Montana’da olduğumuz noktaya dönebilir” dedi.
***
Diğer gazetelerin ana haberleri:
***
Politis gazetesi Apollonion hastanesinde katarakt ameliyatı olduktan sonra durumu komplikasyonlar gösteren hastalarla ilgili olayı ana haber yapmış. Başlıkları şöyle: İhmal ve katarakt sonucunda dört kişi gözlerini kaybetti – Görme yetisinin bir kısmını kurtarabilmek için dört kişi daha mücadele veriyor
Hastalar alet ve ilaçlı sıvılarda rastlanan suya dirençli bir bakteriden zarar gördü
Katarakt ameliyatlarında nadiren rastlanan bir komplikasyon söz konusu. Sağlık Bakanlığı enfeksiyonun nedenlerini arıyor.
Örgütlü hastalar sorumlulara örnek teşkil edecek bir ceza verilmesini talep ediyor. Cezai soruşturma açılması olasılığı mevcut
***
Haravgi gazetesinin ana haberi altın pasaportlarla ilgili gelişmeleri ele alıyor. Haber “Kıbrıs altın pasaportlar konusuyla ilgili olarak sanık sandalyesine oturacak – Şefçoviç “ciddi kaygılarımızı sık sık dile getirmiştik – Hükümet ve DİSİ altın pasaportlar konusunda tedirgin – AKEL tüm yatırımcı dosyalarının derinliğine araştırılması konusunda ısrarlı” başlıkları altında veriliyor.
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor: AB’nde Komiserler Koleji dün Kıbıs ile Malta’nın yatırım programlarının verimliliğini tartıştı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç Kıbrıs’a yönelik hukuki süreç başlatılacağını açıkladı. Hukuki süreç bir ülkenin Avrupa Mahkemesine götürülmesinin ilk adımını teşkil ediyor
Politis’in ön sayfasında da konuya ilişkin bir habere rastlıyoruz. Bir göz atalım:
Başlık: Avrupa Komisyonu altın pasaport programının ihlalini görüşecek
Gazeteye göre yatırım programı adı altında yapılanlar Avrupa Komisyonu tarafından fark edilmeden geçmiyor. Avrupa Komisyonu Kıbrıs ve Malta’ya karşı hukuki süreç başlatıyor. Bugün kararlar alınacak. Perşembe günü ise “hallerimiz” Avrupa Parlamentosunu da meşgul edecek.
***
Haravgi gazetesinden bazı haberlerle devam ediyoruz.
- Bebeğin çöpe atıldığında canlı ya da ölü olduğu belirlenemedi başlıklı bir haber.
Geçen Cuma günü ayrışım yapılması üzere Pentakomo’ya gönderilen çöp yığınında bulunan yeni doğmuş erkek bebeğin dün otopsisi yapıldı ancak bebeğin atıldığında ölü mü diri mi olduğu saptanamadı. Adli tabipler Angeliki Papeta ve Orthodoksos Orthodoksu tarafından yapılan otopsi bebeğin annesinden alındığında ne durumda olduğunu ortaya çıkaramadı. Histopatolojik testler, genetik ve kromozom analizlerinin sonuçlarından, ilgili polis araştırmasına yardımcı olacak belli verilerin elde edilebilmesi bekleniyor. Tüm göstergeler bebeğin Kafkas menşeli olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalar bebeğin birkaç gün önce öldüğü ve devamında aynı gün çöp ayrışım birimine götürüldüğünü gösterdi. Polis Limasol’dan birime atık götüren atık araçlarını araştırıyor. Polisin verdiği verilere göre burdan sonuç alınması oldukça zor.
- Hemşireler Sendikası PASİNO hastanelerin ikinci bir korona virüs dalgasına hazır olmadığını açıkladı
Kıbrıs Hemşireler Sendikası yetkilileri hastanelere personel alımı konusunda sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı. PASİNO yaptığı ilgili açıklamada durumun umutsuzluk verici olduğuna dikkat çekti ve 260 + 48 hemşirenin alınacağı vaadi verilmesine karşın henüz bu konuda hiçbir adımın atılmadığını belirtti.
Bu arada dün yapılan toplam 2558 korona testi sonucunda 43 yeni vaka saptandı, 23 hasta ise hastaneye kaldırıldı.
Alithia gazetesi:
- Kıbrıs kadınları Mağusa için miting düzenliyor – 25 Ekim’de Derinya barikatında
Kıbrıs’ın kadınları 25 Ekim 2020 günü “kadınlar yeniden birleşme, dönüş ve barış talep ediyor” sloganıyla Derinya barikatında Türkiye’nin kenti açmasına yönelik çabalarını protesto edecek.
İşgal karşıtı protestoyu örgütleyen Kıbrıs kadın örgütleri, sendikalar, sosyal platformlar ve başka şahsiyetler tüm Kıbrıslı kadınların orada olmasına yönelik çağrı yaptı.
Ve Politis gazetesi
- Aya Napa Deniz Altı Müzesini süsleyecek 140 heykelin yapımı çalışmalarına yeniden başlandı. Müzenin 2021 baharında açılması bekleniyor. Pernera deniz bölgesinde yer alacak olan müze 10 metrelik derinlikte olacak.
- Merkez Bankası ile Ekonomi Bakanlığı Meclisin Ekonomi Komisyonunda ödenemeyen kredili mülklerin açık artırmayla satışlarının yılsonuna kadar dondurulmasına karşı olduklarını bildirdiler. Merkez Bankası ve Bakanlığa göre böylesi bir uygulama iktisadi parasal sistem için büyük riskler taşıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

22 Eylül
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Tüm haberler

Video on Demand