02.10.20 basın

Bütün Kıbrıs Rum gazeteleri bugün ana haber olarak dünkü AB zirve toplantısını veriyor.
Filelefteros:
Haberin başlıkları “Yaptırımlar konulu gerilim gecesi – Tasarımlar üzerine görülmemiş diplomatik kulis – Merkel Türkiye’ye karşı sert önlemler alınmasına kaşı çıkıyor”
Haberde şöyle yazıyor:
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı hareketlerinin tartışıldığı gerilim filmini hatırlatan zirve toplantısı gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel’in sunduğu iki ön tasarı ne Yunanistan’ın ne de Kıbrıs’ın taleplerini minimum düzeyde dahi karşılamıyordu. Yunan Başbakanının masaya koyduğu öneri Alman Şansölyesi Angela Merkel’in tepkisiyle karşılaştı. Angela Merkel Türkiye’ye sert yaptırımların uygulanmasına karşı çıktı. Bu yaklaşım Erdoğan’ın politikasını sürdürmesine izin veriyor.
Şarl Mişel ilk tasarısı geri çevrildikten sonra gece yarısından biraz önce 27 lidere ikinci tasarısını sundu. İlk tasarıya dayanan ikinci tasarı Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ndeki davranışları nedeniyle şiddetle kınanmasını içeriyordu. Bunun yanı sıra metin “AB Kıbrıs sorununun çözülmesi hedefine bağlılığından”, “tek taraflı müdahaleler durumunda tüm araçların kullanılmasından” söz ediyor ve Yunanistan’ın önerisindeki “kıta sahanlığı ile münhasır ekonomik bölgelerin belirlenmesi” cümlesini içeriyor.
Şu ana kadar elimize ulaşan bilgiler Yunanistan ile Kıbrıs’ı Başkanın ikinci metnini de tatmin edici bulmadığı ve Şarl Mişel’in masaya yeni bir tasarı koyması maksadıyla yeni tur istişarelerin başlayacağı yönünde. Brüksel’den gelen bilgilere göre Şarl Mişel’in ikinci tasarısı doğal gazdan elde edilecek gelirin paylaşımını da kapsıyor.
Şu andan sonra sonuçlar metninde Kıbrıs sorununa da atıfta bulunulması bekleniyor.
İlk metinde “Avrupa Konseyi Kıbrıs sorunuyla ilgili BM himayesi altında iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitlikli çözüm için müzakerelerin acilen başlamasını destekliyor” diye yazıyordu. Bunun yanı sıra göçmenlik konularının ve doğal yaz gelirinin paylaşılmasından da söz ediyordu. AB Kıbrıs sorunu müzakerelerinin tekrarında BM’e bir temsilci göndererek aktif rol oynamak konusunda hazır olduğunu gösteriyor.
Konu Alithia’da da ana haber. Gazete şu başlıkları kullanıyor:
Sağlam sinirler gerektiren gerilim – Kıbrıs ile Yunanistan kabul edilemez tasarıyı bloke etti – Anastasiadis doğal gaza atıfta bulunulmasından son derece rahatsız oldu – Gece boyunca süren istişarelerde ardı ardına tasarılar gidip geldi.
Ara Müzik
Politis gazetesi de gece için gerilim sözcüğünü kullanıyor manşetinde. Başlıklar şöyle: “Gerilimle süren gecede kelimeler odaklı savaş – Türkiye Avrupa Konseyinde liderleri ikiye böldü”.
Ön sayfasında gazete şöyle yazıyor:
Uzun saatler süren kulis istişarelerinde Merkel ile Makron başroldeydi. Masaya konan tasarılardan anlaşıldığı kadarıyla AB Ankara’ya yaptırım uygulamak niyetinde değil.
Anastasiadis ile Mitsotakis ısrarla belgede Türkiye’ye verilmesi gereken mesajları veren bir sözcük seçimi ve üslubunun yer almasını talep etti.
Konsey Başkanı Şarl Mişel Doğu Akdeniz uluslararası toplantısı önerisinde ısrarlıydı. Lefkoşa konuyla ilgili açıklık ve içeriği, katılacak olan taraflar ve zamanı konusunda açıklamalar talep etti.
Haravgi gazetesi:
Manşet: Zirve Toplantısında gece boyu süren istişareler. Ve “Yaptırımlardan kimse söz etmiyor – İlk sonuçlar tasarısına itiraz ve Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans” başlıkları yer alıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Dün yapılan Zirve Toplantısında süreç değişikliği yapıldı. Türkiye konusu toplantının son konusu olarak programlandığı halde ilk konu olarak ele alındı. İlk ortaya konan tasarıda Türkiye’den söz edilmiyordu. Yunanistan ile Kıbrıs’ın itirazları sonucunda toplantıya ara verildi ve Fransa, Almanya, Kıbrıs ve Yunanistan arasında kulis istişareleri yapıldı. İstişarelerde Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonunun başkanları da yer aldı. Ardından oluşturulan yeni tasarının akşam yemeğinden sonra ele alınmasına karar verildi.
Brüksel’den sızan bilgilere göre tasarıda AB’nin, Yunanistan ile Kıbrıs’ın egemenlik haklarını korumak amacıyla elindeki tüm araçları kullanacağı da yer alıyor.
İlk metinde çok taraflı Doğu Akdeniz toplantısı yer alıyor ve Yunanistan ile Türkiye’nin kısa bir süre önce alınan güven oluşturucu önlemler selamlanıyordu. Kıbrıs konusunda ise Türkiye’nin Kıbrıs deniz bölgelerindeki faaliyetlerinin sona ermesi gerektiği vurgulanıyor ve Ankara Lefkoşa ile deniz bölgesi sorunlarını çözmek için masaya oturmaya çağrılıyordu. Sonuçlar tasarısı ayrıca adada iki bölgeli bir federasyon için BM himayesinde acilen müzakerelerin başlamasını savunuyordu.
Yunanistan metne Türkiye’nin iyi niyetle diyaloğa oturması ve AB çıkarlarına ters düşen, uluslararası hukuku ve üye devletlerin egemenlik haklarını çiğneyen tek taraflı müdahalelerden kaçınacağı konusunda yükümlülük üstlenmesinin de dâhil edilmesini istedi.
Alman Şansölyesi toplantıya girerken, Kıbrıs’ın talep ettiği ve Fransa’nın artık zayıf bir şekilde de olsa desteklediği Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasına karşı olduğunu tekrarladı. Angela Merkel “Türkiye ile olan ilişkilerimizin elbette ki çok girift olduğunu ve AB’nin tüm zorluklara rağmen Türkiye ile gerçekten yapıcı bir ilişki geliştirmekten büyük yarar göreceğini ortaya koyacağım” dedi.
Angela Merkel Doğu Akdeniz ve Ege’deki sorunların çözülmesi gerektiğini ve bu noktada ana rolün diplomaside olduğunu söyledi.
Fransız Cumhurbaşkanı Emanuel Makron ise “AB üyesi bir ülke bir saldırı ya da tehditle karşı karşıya kaldığında, kara suları gerekli saygıyı görmediğinde, AB ülkeleri için, ona destek olmak bir borçtur. Ve Yunanistan ile Kıbrıs’a desteğimizi bir kez daha vurgulayacağız” dedi.
Günün ana haberleri böyleydi sd. Bir müzik molasından hemen sonra gazetelerin diğer haberlerine bakacağız.
Haravgi gazetesinden diğer bazı haberler:
- Gençlerin beşte biri işsiz
Son beş ay içinde AB’nde, Avro bölgesinde ve Kıbrıs’ta gençlerdeki işsizlik oranı hızla arttı. Eurostat raporunda Kıbrıs’ın durumu kritik olarak karşımıza çıkıyor. Her beş gencimizden biri işsiz. 2020’nin Temmuz ayında AB’nde listeye 64 bin, Avro Bölgesindeyse 69 bin genç işsiz daha katıldı. Kıbrıs’ta ise gençler arası işsizlik oranı yüzde 19,8’di. Sayı olarak söyleyecek olursak 7 bin genç işsiz.
- AKEL Genel Sekreteri: Diyaloğun yeniden başlaması için çok sayıda insiyatif alınması gerekiyor
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs sorununun politik yolla çözüleceğini söyledi. 1 Ekim günü resmi töreninden sonra basına konuşan Andros Kiprianu buna paralel olarak “herhangi bir saldırı durumunda direnebilmek için askeri gücümüzün de olması gerekiyor” dedi. Kıbrıs Türk Toplumundaki liderlik seçimlerinden sonra alınması gereken çok sayıda insiyatif olduğunu söyleyen Andros Kiprianu “bunlar Kıbrıs sorununun kısa sürede çözülmesi amaçlı özlü diyaloğun yeniden başlamasını garanti altına alacak şartların oluşması için gereklidir” dedi.
DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos ise “60 yıldır halkça gönderme yaptığımız temel ilkeleri tekrarlamak ve onlara inanmak görevimizdir” dedi.
- Ethnikos Ahnas ve Lisi Asil takımlarındaki koronavirüs zinciri büyüyor.
Politis gazetesi:
- Köpek kafeslerinde uygulanması gereken standartlar
Meclisin Çevre Komisyonunda ele alınmakta olan hayvanların refahına ilişkin yasa tasarısı tartışması en nihayet noktalandı.
Hayvan dostu dernekler ve Hayvanlar partisi tarafından ortaya konan tepkiler nedeniyle yasa tasarısının tartışılması uzun sürdü. Çevreciler Hareketi Başkanı Haralambos Theopemptu köpek kafeslerinin yasaklanmasını önermişti. Hareket yasa tasarısı olduğu biçimiyle Meclise götürüldüğü takdirde bu konuda tasarıda değişiklik önermeyi planlıyor.
Şu anda Meclisin Çevre Komisyonunda egemen olan görüş hayvanların kafeslerde sefil halde tutulmasını önlemek maksadıyla, kafes boyutları ve koşulları gibi konularda belli standartların getirilmesidir.
Şu anda yürürlükte olan 1994 yasasına göre idarede olan her hükümet yapacağı düzenlemelerle hayvanların korunmasına yönelik genel ve özel talepleri belirleme hakkına sahip. Hayvan kafesleri ve kulübelerinin boyutlarını, ışıklandırmasını, havalandırmasını belirleyebilir. Ancak genellikle bu yapılmadığından köpekler daracık kafeslerde ve yaz sıcaklarında susuz bırakılarak yaşamak zorunda bırakılıyor.
Yeni yasa tasarısına göre yasanın çiğnenmesi halinde Mahkeme tarafından verilecek cezalarda artış ve hapis cezası var.
Buna göre;
Şahsın ilk kez hüküm giymesi halinde ceza 1000 avrodan 10.000 avroya yükseltiliyor.
İkinci hüküm ya da daha fazlası söz konusuysa ceza 2 bin avroda 20 bine çıkarılıyor.
Ayrıca hayvanların sürekli olarak bağlı tutulması yasaklanıyor. Kedi ve köpek gibi hayvanların balkon ve teraslarda tutulması yasaklanıyor. Ve son olarak yüksek zekâya sahip olmaları nedeniyle deniz memelilerinin evlerde esaret koşulları altında tutulması da yasaklanacak.
Filelefteros gazetesi:
- Meneu’daki Soros gölünde çevre katliamı
Soros gölünde koruma altına alınmış türlere dâhil yüzlerce kuş avcılar tarafından avlanıyor. Çevre aktivistleri polise durumu şikâyet ettikleri halde polisin olaya tepki göstermediğinden yakındı.
- Eğlence bölgesindeki Akademi Parkı’nda Ormancılık Dairesi 11 ağacı kesme kararı aldı. “Mazi ya tin Ağlanca – Eğlence İçin Birlikte” derneği olaya tepki gösterdi.
Alithia gazetesi:
- Sinema zamanı – 10 ile 16 Ekim tarihleri arasında Limasol’un Rialto Tiyatrosunda 10. Uluslararası Kısa Metrajlı Film Festivali yer alacak. Festival programında yarışma konulu ana bölümünün yanı sıra kısa metrajlı başka filmler de yer alacak.
- Yunanistan ile Türkiye arasında çatışmadan kaçınma anlaşması
NATO’da Türkiye ile Yunanistan arasında çatışmalardan kaçınma mekanizması oluşturuldu. Mekanizma Doğu Akdeniz’de olay ve kaza riskinden kaçınmak amacıyla planlandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand