19.10.20 basın

Kıbrıs Rum gazetelerinin tümü ana haberlerini Kıbrıs Türk Toplumundaki seçimler ve Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk Lideri seçilmesi haberine ayırmış.
Filelefteros gazetesinin ana haber başlığı şöyle:
Sandıktan Tatar çıktı – Ankara’nın sonucunu dayattığı seçimleri Ersin Tatar kazandı.
Gazete şöyle yazıyor: Kıbrıs Türk toplumunda sandık Tatar’ı lider göstererek tüm öngörüleri tersyüz etti. Sonuç Ankara’nın sihirli değneği elinde tuttuğunu ve işgal altındaki bölgedeki tüm gelişmeleri belirlediğini ortaya koyuyor.
Sonuç belli olur olmaz Ersin Tatar’ı tebrik eden Recep Tayyip Erdoğan ve Mevlut Çavuşoğlu Tatar’a ve K/Türklere desteğini belirtti. Yeni liderin gerek Kıbrıs sorunu konusunda gerekse de doğal gaz konusunda Ankara’nın mantığını dogmatik bir şekilde izleyeceği apaçıktır. Ersin Tatar’sa Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türk Hükümeti Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkür ederek Türkiye’ye olan inancını bir kez daha yineledi.
Ersin Tatar’ın BMGS Antonio Guteres’in beşli konferans çağrısına cevap vereceği ancak Ankara’nın katı görüşlerini ileri sürerek Kıbrıs sorununu çözüm konusunda farklı yollara sokacağı öngörülüyor.
Mağusa konusunda ise bundan sonra Maraş’ın açılmasıyla ilgili gelişmelerin daha hızlı bir ritm kazanacağı belli.
Seçimlerin sonucu Mustafa Akıncı ve yandaşlarını ciddi biçimde üzdü. Mustafa Akıncı sonuç belli olduktan sonra yaptığı açıklamalarda politikadan çekileceğini söyledi ve sonucun Türkiye’nin müdahaleleriyle belirlendiğini ima etti.
***
Diğer gazetelerin ilgili ana haberlerinin başlıklarına bir göz atalım:
Politis gazetesi:
Şimdi taksimle müzakere edeceğiz – K/Türkler yüzde 51.69’la Ersin Tatar’ı lider seçti
Tatar’ı seçimlerin galibi yapan yerleşimci sayısının yüksek olduğu Trikomo ve Mağusa bölgeleri oldu
Kıbrıs Türk siyasi sahnesinde 45 yıl varlık gösterdikten sonra politikadan ayrılacağını bildiren Mustafa Akıncı Ankara’nın müdahalelerine işaret etti
Ankara sonuçtan memnun. Erdoğan ve Çavuşoğlu Tatar’ı tebrik etti.
Haravgi gazetesi:
Tatar’ın kazanması geriye dönüş işareti – Türkiye müdahaleleriyle mucizesini yarattı – Ersin Tatar seçilir seçilmez yaptığı açıklamada KKTC’den söz etti – Üzerinde anlaşmaya varılmış çerçevede çözüm çabası ikiye katlanmalı
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Görülmemiş müdahaleleri ve Mustafa Akıncı’ya karşı açtığı hiddetli savaşla Türkiye Ankara’nın Kıbrıs’taki niyetleriyle açıkça çakışan milliyetçi Ersin Tatar’ı lider seçmeyi başardı. Bu gelişmeyi “olumsuz” niteleyen AKEL, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin yeniden başlaması hedefine bağlı kalması gerektiğini ifade etti.
Sd AKEL’in ilgili açıklamasını da verelim:
“Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk Toplumunun liderliğine gelmesi, BM GS’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerin canlandırılmasına ilişkin insiyatif üstlenme niyetini defalarca tekrarlamış olması göz önüne alındığında AKEL’e göre olumsuz bir gelişme niteliğini taşıyor. Kıbrıs Rum tarafı müzakerelerin Kran Montana’da kaldığı noktadan devamı hedefine bağlı olmalı ve istikrarlı hareket etmelidir”.
Geçen Cumartesi günü AKEL’in Merkez Komitesi bir araya gelmiş ve Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri incelemişti. AKEL’in açıklamasında BM GS’nin Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin niyetinin başarılı olması için Kıbrıs Türk toplumundaki liderlik seçimlerini kimin kazanacağından bağımsız olarak iki toplum liderinin BMGS’nin üzerinde anlaşmaya varılmış çerçevesi dâhilinde kalarak bu yönde hareket etmesi gereklidir” deniyordu.
***
Ve Alithia gazetesi:
İşgal altındaki bölgedeki seçimlerde Erdoğan galip geldi – Kıbrıs dondu – Bozkurtlar bayram ediyor, gazetenin ana haber başlıkları.
Alithia ön sayfasında şöyle yazıyor:
Yüzde 51,74 ile Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk lideri seçildiği haberini duyduğunda Kıbrıs dondu. Özünde seçimlerin büyük galibi tüm arzularını yerine getiren bir politikacıyı müdahaleleriyle başa geçirmeyi başaran Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Ersin Tatar iki devlet çözümünü ve taksimi savunuyor. Kıbrıs Türk toplumunda sayfa döndü, bundan sonraki gelişmelerin hızlı olması bekleniyor. Mustafa Akıncı politikadan ayrılıyor. Bozkurtlar bayram ediyor. Herkes yeni Kıbrıs Türk liderinin Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki tavrını görmeyi bekliyor.
***
Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri böyleydi.
Gazetelerin diğer haberlerine geçelim.
Alithia gazetesindeki bir haber “ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Cooper Dışişleri ve Savunma Bakanlarıyla görüşmek üzere bugün Kıbrıs’a geliyor” başlığı altında şöyle yazıyor:
ABD’nin siyasi-askeri meselelerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Klark Kupır bugün Kıbrıs’a geliyor. Amerikalı Bakan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve Savunma Bakanı Haralambos Petridis ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak. KYPE haber ajansının verdiği bilgilere göre bugün saat 11’de gerçekleştirilmesi beklenen Amerikalı Bakan Yardımcısı ile Nikos Hristodulidis arasındaki görüşmede ABD ile Kıbrıs arasında iki ülkenin 2018 Kasım ayında imzaladıkları güvenlik konusundaki işbirliği ve bu çerçevede planlanmış olan bundan sonraki adımların hayata geçirilmesi ele alınacak. Aynı görüşmede Türkiye’nin süren yasadışı faaliyetleri ışığında Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler, Kıbrıs sorunu ve Ankara’nın Mağusa bölgesiyle ilgili son tahrikleri de görüşülecek.
Dışişleri Bakanıyla görüşmesinden sonra Klark Cooper Savunma Bakanı Haralambos Petridis ile bir araya gelecek. Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre iki Bakanın görüşmesinden sonra iki heyet arasında teferruatlı görüşmeler yapılacak.
Bu arada aynı haberde önümüzdeki Çarşamba günü Lefkoşa’da Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında 8. Zirve toplantısının yapılacağı bildiriliyor. Sisi, Mitsotakis ve Anastasiadis Türk saldırganlığı sonucunda bölgede gelişen durumu ve işbirliğinin derinleştirilmesi konularını ele alacak. Bunun yanı sıra üçlü mekanizmanın ilerlemesi, göçmenler konusu, terörle mücadele ve koronavirüsün neden olduğu gelişmeler de görüşülecek. Üç lider görüşmelerini ortak bir açıklamayla sonlandıracak.
Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde koronavirüsüyle ilgili haberler:
Politis gazetesinde şöyle yazıyor:
200 bin korona koronavirüs testi aranıyor- Pandemiye karşı yeni silahlar
Virüsün iz sürümü işlemi anında sonuç veren 200 bin “rapid test”le güçlendiriliyor. İlgili ihalenin bu hafta içinde açılması bekleniyor. Limasol pandeminin ana merkezini oluşturmaya devam ediyor. Lockdown olasılığı mevcut. Cumartesi günü yapılan testler sonucunda 202 virüs pozitif tespit edilirken dün yeni vaka sayısı 63’le sınırlı kaldı.
Filelefteros gazetesiyse konuyla ilgili haberinde şöyle yazıyor:
Dün Kıbrıs’ta yapılan 3688 korona virüs testi sonucunda 63 yeni vaka kaydedildi. Önceki günlere kıyasla düşük görülen yeni koronavirüs vakaları tespitine rağmen virüsün bulaşma zincirleri yetkilileri endişelendirmeye devam ediyor.
***
Alithia gazetesinde “5 hastanın görme yetisi risk altında – Katarakt ameliyatı sonrasında görülen tehlikeli mikrop” başlıklı bir haber:
- Lefkoşa’daki özel bir hastanede yaptırdıkları katarakt ameliyatından sonra sorun gösteren 8 hastanın durumuyla ilgili olarak olaya sebep olan etmenlerin araştırılması amacıyla Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmalar tam hız devam ediyor. Sekiz hastadan iki tanesi Limasol’daki özel kliniklere gönderilirken diğerleri Makarios Hastanesine aktarıldı. Orada patojen mikroorganizmanın tespiti başarıyla yapıldıktan sonra tüm hastalara gerekli tedavi uygulanmaya başlandı. Bu arada ameliyatların yapıldığı Apollonion Hastanesinin ameliyathanesini inceleyen Sağlık Bakanlığı yetkilileri ameliyathane ve günlük bakım birimini kapatmaya karar verdi.
Bu arada aynı habere Haravgi’de de rastlıyoruz.
Başlık “Apollonion talihsiz komplikasyonlardan söz ediyor” başlıklı haberinde “Katarakt ameliyatı yaptırdıktan sonra ilaçlara çok dirençli bir mikrop kaparak komplikasyonlar gösteren sekiz hastanın durumuyla ilgili olarak en nihayet Apollonion Hastanesi de bir açıklama yaptı” diye yazıyor. Açıklamada talihsiz komplikasyonlardan söz ediliyor ve hastanenin gerekli tüm önlemleri aldığı ve ameliyatların yapıldığı ameliyathane ile günlük bakım birimi dışında hastanenin faaliyetlerini sürdürdüğü belirtiliyor.

***
Haravgi gazetesinden bir diğer haberse “halkın zararına korona test ziyafeti” başlığını taşıyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs halkı pandeminin yarattığı hijyonomik ve ekonomik sonuçlarla baş etmeye çalışırken bazıları halkın zararına korona virüs testi fiyatlarını pahalıya satarak kâr ediyor.
Sayıştay Başkanlığı koronavirüs testi yaptırma işleminin doğrudan eski bakanın şirketine verildiğini ve öngörülerin uygulanmadığını belirtti. Sayıştay Başkanlığı yetkililerinden Marios Petridis Haravgi’ye yaptığı açıklamada “Sağlık Bakanlığı günde 2 bin test yapılmasını hedef olarak ortaya koymuştu. Biz bu doğrultuda iki faktörün göz önünde bulundurulmasını önermiştik. Biri testin fiyatı ikincisiyse en küçük laboratuvarlardan başlanmasıydı. Ancak önerimiz dinlenmedi ve sonuçta bazı laboratuvarların fahiş fiyatlarla test yapması olayına vardık” dedi. Petridis eski bakana ait laboratuvarın belirlediği fiyatın laboratuvarlar arasında en yükseği olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand