Cumhurbaşkanı, Derinya’daki etkinliğe katılacaklara, sorumlu davranmaları yönünde çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yaptığı yazılı açıklamada, bu akşam Derinya’daki işgal karşıtı etkinliğe katılacak herkese, sorumlu davranmaları yönünde çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı, Ankara’nın adamlarının ve milliyetçilerin, olay çıkmasını arzu ettiğine dair bilgiler aldığını söyledi ve etkinliğe katılacak kişilere, Ankara’nın arzularını yerine getirecek herhangi bir eyleme izin vermemeleri için çağrıda bulundu. Türkiye’nin ve işgal rejiminin davranışlarından ortaya çıkan acı ve kızgınlık duygularını paylaştığını ifade ederek, Kıbrıs’ın Güvenlik Konseyi’ne ve Avrupa Konseyi’ne yönelik ilgili eylemlerinin de bu sebeple yapıldığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanlığı görevlileri, etkinliğe katılacak kişileri pandemi dolayısıyla hiyjen protokollerine sıkı bir şekilde uymaya davet etti.

DİSİ, yaptığı açıklamada, vatandaşlara kendilerine hakim olmaları, tehlikeli ve istenmeyen durumlara yol açabilecek eylemlerden kaçınmaları için çağrı yaptı. İlgili açıklamada, mücadeleciliğin hakiki olması için, Kıbrıs dışına doğru mesajları gönderen barışçıl protestolar aracılığıyla ifade edilmesi gerektiği vurgulandı.

AKEL’den yapılan açıklamada, bu akşam Derinya’da yapılacak eylemde, muthemelen barışçıl çerçeveden sapma yaşanacağı konusunda endişe ifade edildi. Böyle birşeyin yaşanması durumunda, müzakerelerin yeniden başlaması ve Kıbrıs sorununun çözülmesi olasılığına ciddi şekilde zarar vereceğini belirtti. AKEL, işgalci güçlerin yeni oldu-bittileri karşısında halkın öfkesinin haklı olduğunu ancak Türkiye’nin ve işgal bölgelerinde yaşayan vatandaşlarının ekmeğine yağ süren aşırıcı davranışlarla veya taşkınlıklarla ilgisi olmaması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:35

Son Haberler

17 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
Tüm haberler

Video on Demand