Cumhurbaşkanı, Derinya’daki etkinliğe katılacaklara, sorumlu davranmaları yönünde çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yaptığı yazılı açıklamada, bu akşam Derinya’daki işgal karşıtı etkinliğe katılacak herkese, sorumlu davranmaları yönünde çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı, Ankara’nın adamlarının ve milliyetçilerin, olay çıkmasını arzu ettiğine dair bilgiler aldığını söyledi ve etkinliğe katılacak kişilere, Ankara’nın arzularını yerine getirecek herhangi bir eyleme izin vermemeleri için çağrıda bulundu. Türkiye’nin ve işgal rejiminin davranışlarından ortaya çıkan acı ve kızgınlık duygularını paylaştığını ifade ederek, Kıbrıs’ın Güvenlik Konseyi’ne ve Avrupa Konseyi’ne yönelik ilgili eylemlerinin de bu sebeple yapıldığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanlığı görevlileri, etkinliğe katılacak kişileri pandemi dolayısıyla hiyjen protokollerine sıkı bir şekilde uymaya davet etti.

DİSİ, yaptığı açıklamada, vatandaşlara kendilerine hakim olmaları, tehlikeli ve istenmeyen durumlara yol açabilecek eylemlerden kaçınmaları için çağrı yaptı. İlgili açıklamada, mücadeleciliğin hakiki olması için, Kıbrıs dışına doğru mesajları gönderen barışçıl protestolar aracılığıyla ifade edilmesi gerektiği vurgulandı.

AKEL’den yapılan açıklamada, bu akşam Derinya’da yapılacak eylemde, muthemelen barışçıl çerçeveden sapma yaşanacağı konusunda endişe ifade edildi. Böyle birşeyin yaşanması durumunda, müzakerelerin yeniden başlaması ve Kıbrıs sorununun çözülmesi olasılığına ciddi şekilde zarar vereceğini belirtti. AKEL, işgalci güçlerin yeni oldu-bittileri karşısında halkın öfkesinin haklı olduğunu ancak Türkiye’nin ve işgal bölgelerinde yaşayan vatandaşlarının ekmeğine yağ süren aşırıcı davranışlarla veya taşkınlıklarla ilgisi olmaması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:35

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand