Cumhurbaşkanı, Derinya’daki etkinliğe katılacaklara, sorumlu davranmaları yönünde çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yaptığı yazılı açıklamada, bu akşam Derinya’daki işgal karşıtı etkinliğe katılacak herkese, sorumlu davranmaları yönünde çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı, Ankara’nın adamlarının ve milliyetçilerin, olay çıkmasını arzu ettiğine dair bilgiler aldığını söyledi ve etkinliğe katılacak kişilere, Ankara’nın arzularını yerine getirecek herhangi bir eyleme izin vermemeleri için çağrıda bulundu. Türkiye’nin ve işgal rejiminin davranışlarından ortaya çıkan acı ve kızgınlık duygularını paylaştığını ifade ederek, Kıbrıs’ın Güvenlik Konseyi’ne ve Avrupa Konseyi’ne yönelik ilgili eylemlerinin de bu sebeple yapıldığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanlığı görevlileri, etkinliğe katılacak kişileri pandemi dolayısıyla hiyjen protokollerine sıkı bir şekilde uymaya davet etti.

DİSİ, yaptığı açıklamada, vatandaşlara kendilerine hakim olmaları, tehlikeli ve istenmeyen durumlara yol açabilecek eylemlerden kaçınmaları için çağrı yaptı. İlgili açıklamada, mücadeleciliğin hakiki olması için, Kıbrıs dışına doğru mesajları gönderen barışçıl protestolar aracılığıyla ifade edilmesi gerektiği vurgulandı.

AKEL’den yapılan açıklamada, bu akşam Derinya’da yapılacak eylemde, muthemelen barışçıl çerçeveden sapma yaşanacağı konusunda endişe ifade edildi. Böyle birşeyin yaşanması durumunda, müzakerelerin yeniden başlaması ve Kıbrıs sorununun çözülmesi olasılığına ciddi şekilde zarar vereceğini belirtti. AKEL, işgalci güçlerin yeni oldu-bittileri karşısında halkın öfkesinin haklı olduğunu ancak Türkiye’nin ve işgal bölgelerinde yaşayan vatandaşlarının ekmeğine yağ süren aşırıcı davranışlarla veya taşkınlıklarla ilgisi olmaması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:35

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand